Skocz do zawartości
dinks

Laptop Z Panoramą Czy Ze Zwykłym Monitorem? Asus

Rekomendowane odpowiedzi

ASUS F5N-AP077 ATHL64X2/15.4/160/1024

 

zamierzam kupić takiego laptopa..

 

link (jeśli to narusza regulamin to proszę usunąć): http://www.capslock.pl/produkty/notebook_a...wi-fi_bsy/37588

 

wsyzstko jest ok, poza jedną obawą - panoramiczny monitor..

 

z tego co wiem, jest on 12% niższy i 9%szerszy niż klasyczny ekran (4:3). panorama ma 16:10.

 

chciałbym się dowiedzieć, jak to wpłynie na pracę na tym sprzęcie.

do czego miałby mi służyć?

-prace biurowe - MS OFFICE

- obróbka zdjęć,

- filmy

- gry - starsze.. FPP, samochodówki, RPG

 

i teraz - czy to, że ekran jest niższy (jakieś 2cm) pogarsza pracę laptopa? jeśli nawet ustawię na nim rozdzielczość z formatu 4:3, to pojawią się czarne pasy (po bokach, z dołu i u góry) to obraz będzie proporcjonalny, ale przez to mnijeszy.. to że jest szerszy ekran, to spoko

 

czy panoramy są już standartem?

chcę, żeby komp pociągnął starsze gry, więc stawiam na WindowsXP - także najlepiej odpowiadałby mi laptop bez systemu, bo teraz tylko z vistą sprzedają..

 

moze polecicie coś odpowiedniejszego niż ten przeze mnie wybrany?

 

boję się też o rozciągnięcie obrazu (koło jest jajem, kwadrat prostokątem itd - bo o takim czymś też słyszałem,choć to podobno mity i wszystko da się ustawić - z tym, że jakby na mniejszym obrazie- o czym było wyżej)

fajnie gdyby cena była poniżej 2tys.

 

skłaniałbym się raczej ku klasycznemu monitorowi..

Edytowane przez dinks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co obawiać o matryce panoramiczną. Wszystko jest wyświetlane poprawnie, chyba że w grach będziesz używał rozdzielczości innych niż natywna rozdzielczość matrycy np. na matrycy 1280x800 ustawisz 1024x768 to możesz odczuć różnice w kształcie widzianych obiektów, lecz jest ona mało znacząca. Jeśli chodzi o samego laptopa to do 2000 zł napewno można znaleść coś lepszego. Myślałeś może nad kadłubkiem takim jak compal fl90 czy asus s96s, tam za 2000 masz C2D, 2GB ramu i grafike 8600GS bądź GT.

 

EDIT:

 

np. takie coś http://allegro.pl/item380626668_vbi_compal...8600gt_nod.html (link nie jest reklamą, jeśli siła wyższa forum:) uważa inaczej proszę go usunąć)

Edytowane przez B3niu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co sie obawiac o panoramke, raz sprobujesz i nie bedziesz chcial wrocic do "kwadratu" ;)

 

i teraz - czy to, że ekran jest niższy (jakieś 2cm) pogarsza pracę laptopa? jeśli nawet ustawię na nim rozdzielczość z formatu 4:3, to pojawią się czarne pasy (po bokach, z dołu i u góry) to obraz będzie proporcjonalny, ale przez to mnijeszy.. to że jest szerszy ekran, to spoko

A z jakiej paki z gory i z dolu? Jak nie chcesz zmieniac proporcji, to ebdziesz mial tylko po bokach pasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedzi!

 

chcę kupić kompa w sklepie w swoim mieście, w razie gdyby coś.. to wolę mieć na miejkscu kogoś na kim mogę się wyżyć (sprzedawcę), niż przez telefon albo jeździć..

 

wymiary:

normalny 15" (albo 15,4') - 30,5x23cm

panorama 15" (15,4") - 33x20,5cm

także 2 cm w pionie spada przy tej wielkości monitora. chyba niewiele..

 

costi:

co do zmiany rozdzielczości - gdzies wyczytałem że są 2 pasy po bokach na 128 pixeli i z dołu i u góry po 9 pixeli.. pewnie da sięto przeliczyć na jakiś format..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak sugeruję standard 4:3. Do gier jest lepszy bo unika się skalowania a do filmów to nie oszukujmy się przy tak małej matrycy panorama... :blink: A przy normalnej pracy też jest wygodniej - spróbujcie sobie odpalić arkusz czy edytor tekstu, widać całą szerokość strony ale jest ona krótsza na panoramie. To nie 24'' gdzie spokojnie 2 strony komfortowo obok siebie się mieszczą (tu też wejdą ale czytelność jest dyskusyjna).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak sugeruję standard 4:3. Do gier jest lepszy bo unika się skalowania

Kto Ci kaze cos skalować?

 

 

a do filmów to nie oszukujmy się przy tak małej matrycy panorama... :blink:

To sobie zobacz na tak małej matrycy 4:3 film z dowalonymi pasami na górze i dole....

 

A przy normalnej pracy też jest wygodniej - spróbujcie sobie odpalić arkusz czy edytor tekstu, widać całą szerokość strony ale jest ona krótsza na panoramie. To nie 24'' gdzie spokojnie 2 strony komfortowo obok siebie się mieszczą (tu też wejdą ale czytelność jest dyskusyjna).

Spokojnie sie mieszczą 2 strony i sa czytelne. Poza tym na panoramie masz zwykle wiecej pikseli w pionie a wiec widac wiecej niz w 4:3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B3niu:

no właśnie.. jak już komp ma deczkę lepszy procek to i panorama się pojawia..

laptopa z PC nie ma co porównywać, bo tu wielkość monitora jest zupełnie inna - inne kategorie porównawcze!

Ale fakt jest jeden, przyszlosc nalezy do PANORAM that's all...

-w grach widzisz wiecej (tu jedyny minus bo STARE GRY nie obslugujace panoramicznych rozdzialek wygladaja bidnie, no chyba ze monitor potrafi ustawic tryb 1px w 1px i po bokach paski czarne walnac

-w filmach przy tej samej przekatnej obraz jest wiekszy

-wygladaja elo:D

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dodatku duzo wiecej widac, bo z reguly matryce 4:3 15" sa w rozdzialce 1024x768, a 15.4" panoramy w 1280x800 ;)

 

Ja jednak sugeruję standard 4:3. Do gier jest lepszy bo unika się skalowania a do filmów to nie oszukujmy się przy tak małej matrycy panorama... :blink: A przy normalnej pracy też jest wygodniej - spróbujcie sobie odpalić arkusz czy edytor tekstu, widać całą szerokość strony ale jest ona krótsza na panoramie. To nie 24'' gdzie spokojnie 2 strony komfortowo obok siebie się mieszczą (tu też wejdą ale czytelność jest dyskusyjna).

Po pierwsze - nawet integra Intela sprzed trzech lat ma opcje wyswietlania obrazu bez zmiany proporcji, a nawet 1:1 jak ktos jest purysta.

Po drugie - wlasnie filmy na matrycy 4:3 to jest zal.pl, bo pol ekranu wypelniaja czarne pasy. Ktos sie chyba zatrzymal na etapie telewizji analogowej (ktora i tak coraz czesciej daje obraz zgodny z 16:9) ;)

Po trzecie - a teraz zrob to samo, tylko otworz jakikolwiek sidebar w edytorze. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie z tym ze panoramy to standard w laptopach. ale ja na stacjonarnym kompie mam 4:3 i uwazam ze do gier nie ma nic lepszego. Gry typu wiedzmin wyscigi(pozna grac we 2 na jednym ekranie co przy 16:10 byloby juz ladnie zmiazdzone) wygodniej i fajnie widac. W wordzie tez wygodniej widzi sie cala strone. No co do filmow moze i panorama lepsza. Trudno mi porownywac lapka 15,4" 16:10 to monitora 19" 4:3 ale na monitorze 19" filmy panoramicznie sie fajnie oglada. A mam tez filmy na dvd i nie tylko ktore sa w proporcji 4:3 i widziec to na pelnym ekranie jest na prawde fajnie ;]

 

wszystko kwestia gustu ale uwazam ze mowienie raz sprobojesz panoramy a nie bedziesz chcial wrocic do 4:3 no nie zawsze jest prawdziwe bo jednak wole swoje 4:3 ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc owy laptop już jest w moim posiadaniu :)

 

i...

 

prostokąty są kwadratami..

np. odrysowując w PAINCIE kartonik po CD - który jest kwadratowy, musiałem wykonać PROSTOKĄT o wymiarach 390x460 pixeli..

mam ustawioną rozdzielczość 1024x768 - czyli klasyczną (4:3), a nie panoramiczną (16:10).

 

póki co, panoramicznej rozdzielczości nie mogę ustawić, ale mam nadzieję, że po zainstalowaniu karty graficznej będzie ok!

mógłby mi to ktoś potweirdzić!?

bo już się zmartwiłem :(

 

mam problem ze sterownikami - mam WindowsXP i musze ściągać sterowniki z netu, bo do laptopa tylko pod Vistę były..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rysując kwadrat powinno byc tyle samo px w pionie jak i w poziomie. Na to ze nie wygląda jak kwadrat nie zwracaj uwagi bo wyglada tak tylko u ciebie z powodu zle ustawionej rozdzielczosci. Po wydrukowaniu lub u kogos innego bedzie dokładny kwadrat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie z tym ze panoramy to standard w laptopach. ale ja na stacjonarnym kompie mam 4:3 i uwazam ze do gier nie ma nic lepszego. Gry typu wiedzmin wyscigi(pozna grac we 2 na jednym ekranie

W dobie internetu i multiplayera to argument akurat nietrafiony poza tym juz widze jak sie przy 19 calach 4:3 cisniesz z qmplem i kazdy ma obraz wielkosci kartki B3 z zeszytu ŻADNA przyjemnosc, poza tym podział ekranu mozesz wrzucic w PIONIE i wted panorama lepiej wyglada

http://en.wikipedia.org/wiki/Aspect_ratio_(image)

Napewno w grach widac weicej po bokach, a uwierz mi ja tez z oporami na panorame przeszedlem, teraz w pracy mam 20calowe crt w domu 19 lcd panorame i nie moge na tego monitora w robocie patrzyc normalnie jesli chodzi o proporcje;]

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, bedzie, bo w tej chwili masz zle rozdzielczosc ustawiona i monitor Ci rozciaga 4:3 na powierzchnie o proporcjach 16:10. Zrob prosty eksperyment - wytnij kwadrat z torebki foliowej i zacznij go rozciagac - dokladnie to samo robi w tej chwili Twoj monitor ;)

 

Zainstaluj sterownik do karty graficznej, to bedziesz mial do wyboru wszystkie rozdzielczosci, jakie obsluguje Twoj monitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość teat667

Moim zdaniem 16:10 roxuje rulezem i nic tego nie zmieni. Mam laptopa Asus F5VL i śmigam na co dzień 1280x800 i jest super. Polecam :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...