Skocz do zawartości
adamlop

Monitor Do Www/photoshop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym jakiś monitorek do 800/900zł.

Zajmuje się tworzeniem www, także wiadomo że od razu odrzucam matrycę TN z powodu 16,2mln kolorów.

Wynalazłem sobie takie o to cudo:

http://www.esc.pl/product_info.php?manufac...roducts_id=2017

monitor objęty jest 14-dniową gwarancją na pojawienie się martwych pixeli, w przypadku pojawienia się bad pixeli w tym okresie jest od reki wymieniany na nowy model.

 

Możecie mi coś jeszcze polecić w tym zakresie cenowym. Raczej jestem zdecydowany na 4:3

 

Na szybko znalazłem sławnego Benq FP91GP, ale chyba trochę drogo: http://allegro.pl/item397306257_kultowy_be..._gwar_wawa.html

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitory z zapisem barw 8/bit kanał po korekcji barw w OSD wyświetlają kilka mln. barw mniej (w telegraficznym skrócie ) - widać to jako banding na gradiencie (dwa sąsiednie odcienie są nierozróżnialne) .

 

Monitor do grafiki 19" to NEC 1990SX (12 bit LUT, bardzo dobra równomierność luminacji i jednakowa temp. barw w każdym punkcie ekranu) - kosztuje ~1500 PLN

 

Jeśli chcesz taniej to EIZO 17" S1721/1731 ... ~1100/1300 PLN

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz chodzi mi dokładnie o PVA/MVA do 900zł max, bo chyba to lepsze niż TN...

Sama zmiana matrycy z TN na MVA nie uczyni z monitora "zabawowego" maszyny do zastosowań graficznych. Wiadomo że na xVA lub IPS będą szersze kąty i nie będzie ziarna w barwach (ditheringu ... choć są negatywne wyjątki jak Samsung 193p) ale nadal będą straty po korekcji barw w OSD. Monitor graficzny podstawowy to model na PVA/IPS z zapisem barw 10 (lub więcej) bit / kanał (30bit w górę) Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, robię grafikę pod www. Chcę taki monitor, aby kolory u mnie i u ludzi wyglądały podobnie. Co z tego że kupie monitor dla grafika, jak 90% userów ma TN'ke i kolory będą inne u mnie i u klienta...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, robię grafikę pod www. Chcę taki monitor, aby kolory u mnie i u ludzi wyglądały podobnie. Co z tego że kupie monitor dla grafika, jak 90% userów ma TN'ke i kolory będą inne u mnie i u klienta...

Heh - błędne myślenie. Ty masz mieć pełną paletę aby widzieć co robisz. Jak będziesz miał kiepski monitor to będziesz robił większe błędy bo mniej będziesz widział.

 

inaczej:

Jak będziesz miał "odchylony" monitor i dodasz odchylenie statystycznego użytkownika to będzie większa kupa niż kiedy Ty będziesz pracował na w miarę wiernym modelu i ktoś to wyświetli na paprzącym złomiku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co robić żeby było dobrze i tanio ? :rolleyes:

Doskładać trochę kasy (200 zł) i kupić przynajmniej te 17" EIZO. Pamiętaj że Ty jako producent czegoś (np. graficznego) powinieneś mieć wierniejszy sprzęt niż statystyczny użytkownik aby właśnie nie było takiej sytuacji że Ty czegoś nie zobaczysz a Kowalski już tak - to była by duża plama .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra dobra, ja tu też w sprawie Photoshopa i edycji zdjęć. :) O co chodziło z tym 193p ? 

 

 Wiadomo że na xVA lub IPS będą szersze kąty i nie będzie ziarna w barwach (ditheringu ... choć są negatywne wyjątki jak Samsung 193p)

Właśnie mam ten monitor i zastanawiam się nad zmianą. ;) Generalnie to zamieniłbym się z ojcem na 17" LG, który by mi stał obok i miałbym na nim narzędzia do Photoshopa a na głównym monitorze full fotkę bez zbędnych ramek. I teraz pytanie, co z tymi monitorami ? Szukałbym czegoś 20-30". Widziałem ostatnio monitory o rozdzielczości 2560x1600 i one mnie dość mocno zastanawiają, jak to z nimi jest, kolory, czerń itp. Miał ktoś styczność z takimi monitorami ? 

 

P.S. Oczywiście Eizo ColorEdge za 15.000 zł nie wchodzi w grę. ;) Tylko zastanawiam się, czy tańsze monitory mają sens, czy lepiej poczekać już na 193p i za jakiś czas pokusić się o taki sprzęt. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra dobra, ja tu też w sprawie Photoshopa i edycji zdjęć. :) O co chodziło z tym 193p ?

 

 

 

Właśnie mam ten monitor i zastanawiam się nad zmianą. ;) Generalnie to zamieniłbym się z ojcem na 17" LG, który by mi stał obok i miałbym na nim narzędzia do Photoshopa a na głównym monitorze full fotkę bez zbędnych ramek. I teraz pytanie, co z tymi monitorami ? Szukałbym czegoś 20-30". Widziałem ostatnio monitory o rozdzielczości 2560x1600 i one mnie dość mocno zastanawiają, jak to z nimi jest, kolory, czerń itp. Miał ktoś styczność z takimi monitorami ?

 

P.S. Oczywiście Eizo ColorEdge za 15.000 zł nie wchodzi w grę. ;) Tylko zastanawiam się, czy tańsze monitory mają sens, czy lepiej poczekać już na 193p i za jakiś czas pokusić się o taki sprzęt. :)

Zależy jakim budżetem dysponujesz obecnie. Jeśli jest to ~3500 PLn to jest NEC 2690WUXi i EIZO S2431W ... generalnie do grafiki monitor powinien mieć matrycę xVA/IPS i 10-12 bit LUT. Najtańsze 30" spełniające te wymagania kosztuje ~7500 zł.

 

ps. co do tego 193p - on ma paletę 262 tys. barw ... i symulację za pomocą ditheringu do 16 mln.

... to jest to samo co model 970

http://www.geocities.com/icecow88/970p-dithering-en.html

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, dzięki za info, znalazłem sobie już monitorek :

 

Eizo S2431W, właśnie ten sam, który poleciłeś.

 

14-bitowe przetwarzanie obrazu , w dobie nowych aparatów Canona obcujemy właśnie z takimi obrazkami... 14-bitowymi, miło by było jakby monitor obsługiwał taki "ficzer" aparatu. ;)

 

Jakoś jestem bardziej przekonany do Eizo niż do NEC'a, będzie Eizo (może dlatego, że mi się z Ferrari Enzo kojarzy ;) albo dlatego, że ciągle model czarno-biały o rozdziałce 5Mpix do szpitalnego rendgena, robi na mnie piorunujące wrażenie :D ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...