Skocz do zawartości
Gu1u

Ku Przestrodze

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem wam przedstawić historie, która przytrafiła się mojemu koledze. Jakoś na początku wakacji '07r. pomagałem jemu w wyborze podzespołów do nowego kompa, który miał być na wypasie. Po jakimś tygodniu może dwóch postanowił założyć wc i tu oczywiście też mu pomogłem. Do tamtego czasu zaglądał do kasty sporadycznie, aż tu nagle.... Odpala kompa, włącza neta i wyskakują artefakty. Szybki restart i czuje charakterystyczny zapach rozgrzanego pceta. Odkręca pokrywkę reza (ma na zewnątrz kasty pojemnik chyba od płynu do spryskiwaczy wzięty z malucha :wink: )i tu nagle.. gorąca woda zaczyna tryskać z otworu wlewowego :blink: . Szybkie sprawdzanie co się stało i okazało się że nawaliła pompka Alphacool AP700 co spowodowało zagotowanie się wody i stopienie topu bloku Swiftech MCW60 który był na 2900XT!!! Oczywiście blok się rozszczelnił i pociekł. Trochę zalała się grafa i mobo ale sprzęt przeżył. Pompka też już działa, nie wiedzieć czemu wysunął się wirnik i zablokował się o obudowę.

 

W krotce wrzucę foty bloku gpu.

 

Temat ku przestrodze, zaglądajcie i sprawdzajcie częściej swoje akwarium!!! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja miałem kilka razy problem typu - zapomniałem włączyć wentylator na chłodnicy...i sie woda prawie zagotowała....potem zżółkła i trzeba było czyscić wszystko

 

teraz juz nie mam wc, ale miło wspominam użytkowanie tego urządzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I miedzy innymi dlatego, pomijając zupełnie kulturę pracy, zamiast róznych takich słodkich i malutkich plastikowców (mimo, że podobają mi się) preferuję wielka i ciężką ale solidną CWU. Pompy lainga (D5) niby tez wygladają na solidne i trzeba przyznać, że podobne awarie zdarzaja sie raczej rzadko, ale jakoś kawał stali i mosiądzu w kompie za parę złotówek działa na mnie bardziej kojąco ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cos mi tu nie pasuje, przy odpaleniu kompa woda momentalnie sie zagotowala? bzdura. ja nieraz odpalałem kompa na WC bez włączania pompki i chodził dosyć długo :P a i tak proc powinien wyłączyc kompa przy określonej temp. musiał mieć walnięty rdzeń grafiki. też tak miałem kiedyś jak zaczynałem przygode z OC na AC :P spalił sie akcelerator graficzny i sypało artefaktami. swoja drogą jeszcze blok swift'a podbił akcje :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no ale bez przesady zeby w takim czasie grafika zagotowala wode? zobacz ile czasu potrzeba do zagotowania w czajniku i jakiej mocy :)

No dobra ale ile wody masz w czajniku a ile w bloku ( pompka nie pracowala wiec liczy sie tylko ta ilosc wody "w okolicy" a nie z calego ukladu)?!

 

Mnie tylko to "stopienie topu" zastanawia...nie sadze aby temp przekroczyla 100stopni, a czy tyle wystarcyz aby stopic plexe? W piekarniku przy 125st plexa 5mm robi sie plastyczna i da sie formowac.

Wrzucaj fotki!;]

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra ale ile wody masz w czajniku a ile w bloku ( pompka nie pracowala wiec liczy sie tylko ta ilosc wody "w okolicy" a nie z calego ukladu)?!

 

Mnie tylko to "stopienie topu" zastanawia...nie sadze aby temp przekroczyla 100stopni, a czy tyle wystarcyz aby stopic plexe? W piekarniku przy 125st plexa 5mm robi sie plastyczna i da sie formowac.

Wrzucaj fotki!;]

tylko że ten blok jest wykonany z acetalu (praca w temperaturach od -50°C do +90°C (okresowo do 140°C) a nie plexi ale i tak dziwne ponieważ woda musiała by mieć temperaturę 160 C ( :blink: ) żeby top zaczął się odkształcać a do stopienia to coś około 250 C potrzeba wiec są trzy wyjścia

 

bloki w rzeczywistości są wykonane z jakiegoś tańszego tworzywa

 

sklepy mylą nazwę tworzywa

 

autor trochę prze kolorował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkręca pokrywkę reza (ma na zewnątrz kasty pojemnik chyba od płynu do spryskiwaczy wzięty z malucha :wink: )i tu nagle.. gorąca woda zaczyna tryskać z otworu wlewowego

chodzilo mi o ta czesc posta a nie o wode w bloku :)

 

no ale czekamy na fotki

Edytowane przez Celin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas jaki upłyną od momentu włączenia kompa do wywalenia artefaktów wynosił ok. 5 min. Niestety nie było mnie przy tym i pisze to co powiedział mi kolega.

 

Zdjęć jeszcze nie mam bo nie mogę aparatu znaleźć.

 

A 2900 dzisiaj oficjalnie zakończyło żywot! Zostało założone standardowe chłodzenia i komp został odpalony. Pop jakimś czasie śmierdzi spalenizną, grafa gorąca jak pies. Po wstępnych oględzinach stwierdzono nadtopienie obudowy chłodzenia oraz wygięcie się laminatu w okolicach rdzenia :blink:

Przyczyną tego było nie uruchomienia się wentylatora na gpu. Ogólnie jak coś się sypie to do końca :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm top strzelił. nie wiem jak z blokami, ale np rez. thermaltake'a (water level indicator) ma boczne ścianki zrobione nie z pleksy tylko z jakiegos plastiku. Chyba dlatego ldziom tak często pękały przy wkręcaniu złączek. Jeżeli ten blok miał tak samo, to duzo nie trzeba mu było do podziału na 2 ;). Ciut za mocno przykręcona śrubka + parę stopni Celsjusza więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też kiedyś udało się pracować bez włączenia pompki, kiedy jeszcze nie miałem przekaźnika który ją uruchamia (swoją drogą to polecam). Jednak nie poniosłem żadnych poważnych konsekwencji tego, tylko artefakty lub zwiechy. Przy pracy bez większego obciążenia dawał rady, pod obciążeniem 20min góra o ile pamiętam. Nawet próbowałem podkręcać procka bez pompki :oops: i dziwiłem się czemu tak słabo :wink:

Aha, mam chodzone GPU i CPU oczywiście, chłodnica 3x120 na górze, pompka CWU Grundfosa. I co do gotowania wody w pobliżu bloku, to nie zapominajcie że płyn (woda) też krąży bez pompki, tylko że zależy od połączeń/ułożenia elementów.

Edytowane przez lool1234

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może opowiem swoją historię. Blok znanego "naszego" producenta , laing ddc skręcony na 5v i inne [ciach!]ły. Laing robił mi niespodzianki na 5v , raz działał raz nie. Siedziałem na pc i włączyłem jakąś giere. Po kilkudziesięciu minutach grania zauważyłem , że woda nie ma obiegu. Sprawdzam tempy , duzo za duze. Szybko kombinuje żeby laing się odpalil na 12v i się udało jednak jak laing odpalil , plexa bloku na cpu się jakimś sposobem (prawdopodobnie od temepratury) wygiął w przeciwną stronę do procesora robiąc szczeline przez która woda wylatywała z bloku. Fontana w komputerze , blok na gware , asrock dalej dziala :D Woda była baaaaardzo gorąca więc w bloku na cpu zrobił mi sie czajnik.

Edytowane przez kądziel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urzekła mnie wasza historia ;)

 

ja coś skrobnę...

 

a64 3500+

cwu ,bwu123, zern na cepie[jak kto woli ktc] układ bez włączonej pompki działał 1,5-2h [w tym czasie siora siedziała na gg i fotce :P]

Core temp 99* i ni wója nie chciał więcej pokazać :lol: zero przecieku węże miękkie jak wacek czesia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ma być topic zbiorczy naszych nie włączanych pompek ?

To i ja się pochwalę... CR nie włączony przez 40min grania w CS:S. na G73 miałem 113*C, cep ok. 90*C. Węże wokół cepa mięciutkie tak jak u Arniego, na oryginalnym topie od Prisona (ten niby poliwęglan) pojawiły się mikropęknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wniosek ? Plexiglas i poliwęglan ssie pauke

pauke ssa niepozabezpieczane uklady...

 

jesli jest awaria pompy to wiele rzeczy moze sie przytrafic, jednak w Polsce wiele osob jeszcze nie mysli o zabezpieczaniu sie i kontrolowaniu obrotow/pracy bo po co placic za czujniki (mozna uzyc z plyty glownej w wiekszosci pomp, no ale to trzeba jeszcze zrobic), a pozniej jest placz

 

niestety taka prawda, mimo coraz doskonalszych zlaczek, coraz lepszych polaczen, zawsze bedzie mozliwosc awarii sprzetu, a pompa to jeden z ostatnich meczanicznych elementow w ukladzie chlodzenia ciecza, a mechanika lubi zawodzic najczesciej...

 

z przykladow zyciowych... czlowiek zmontowal uklad, gotowala mu sie ciecz... lament i wogole, ze "polskie produkty" to shit... 2x kompa do mnie przywozil... dzialalo pieknie, pojechalem za 3 razem do niego.... chlodnica byla na tyle na zewnatrz obudowy, tak docisnal do sciany ze weze ze sie pozaginaly i nie bylo przeplywu... :damage_wall:

 

edit:

 

a wiec by dzialalo wszystko dobrze i dlugo, konserwujcie uklad, sprawdzajcie parametry, przemyslcie wszystko 3x, i zainwestujcie w ewentualne zabezpieczenia - pozniejsze straty w sprzecie moga byc niewarte wydania na starcie kilkunastu plnow wiecej

Edytowane przez samhain

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam , wymagasz aby każdy miał w swoim układzie jakieś zabezpieczenie czy woda płynie ? Troche mało realny pomysł. Każdy pilnuje swojego wuceta na swój sposób i też każdy składa go na swoją odpowiedzialność wiedząc jakie jest ewentualne ryzyko. Nikt tutaj nie płacze ,że bloki są fe fuj itd lecz dzieli się swoją opinią i doświadczeniem. Pokazałeś na przykładzie , że są ludzie głupi i z takimi nic nie zrobisz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie rozłaczył sie przewód od pompki -zasilający i nic się nie stopiło ,nic nie gotowało po ok 20 min. komp się wyłaczył bo temp. proca przekroczyła 90*C , węże mięciutkie

proponuje wrzucic jakiś top -pare topów plexa-acetal do wrzątku i spróbować " rozpuścić "

od tamtej pory mam pompkę na Areogate 3 i ustawiony alarm obrotów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam , wymagasz aby każdy miał w swoim układzie jakieś zabezpieczenie czy woda płynie ? Troche mało realny pomysł. Każdy pilnuje swojego wuceta na swój sposób i też każdy składa go na swoją odpowiedzialność wiedząc jakie jest ewentualne ryzyko. Nikt tutaj nie płacze ,że bloki są fe fuj itd lecz dzieli się swoją opinią i doświadczeniem. Pokazałeś na przykładzie , że są ludzie głupi i z takimi nic nie zrobisz :)

 

niczego nie wymagam, proponuje i uczulam... bo czasami ludzie o tym nie doczytaja ;)

 

proponuje wrzucic jakiś top -pare topów plexa-acetal do wrzątku i spróbować " rozpuścić "

to sie nie rozpuszcza w takich temperaturach, ale sie odksztalca.. wygina... przy szybkiej zmianie temp moze popekac lub oslabic wewnetrzna strukture materialu co spowoduje pozniejsze pekniecia

 

od tamtej pory mam pompkę na Areogate 3 i ustawiony alarm obrotów

prosta metoda a skuteczna :)

Edytowane przez samhain

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...