Skocz do zawartości
Maf

Dual Channel Działa, Ale Nie Działa.. :|

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, postawiłem właśnie nową platormę jak w opisie. Pamięci rzekomo chodzą w Dual Channel ale wyniki są dziwnie niskie (screenshot), a dodatku 'copy' w ogóle nie działa. Testowałem na slotach 1 i 3 oraz na 2 i 4 i jest to samo. Testowałęm memtestem niecałą godzinę i przeszedł pierwszy pass bez błędów. Odpalałem też pojedyńcze moduły i działając single channel osiągały takie same wyniki. Ma ktoś pomysł co jest nie tak?

 

EDIT: Miałem pod reką Aeneon'a 512MB DDR2-533, zjechałem więć z fsb do 133 i porównałem osiągi a-daty 2x2gb z ta pojedyńcza kostką i wyniki są identyczne. I 'copy' tez daje na niej 0 MB/s. Czyli zapewne coś jest nie tak z mobo. Pomóżcie :)

post-22643-1227311264_thumb.jpg

Edytowane przez Maf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie masz jeszcze coś takiego jak Performance Enhance.

Na p31 ustawienie na standard pozwala na swobodniejsze oc pamięci - można się tym pobawić.

 

Na stronie gigabyte są 3 rewizje tej płyty. Jest też lista obsługiwanych pamięci w pdf i są tam jakieś a daty 2 gb.

Możliwe nawet, że te Twoje - trzeba sprawdzić po oznaczeniu.

Wygląda na to, że element odpowiedzialny za dual (kontroler ?) jest uwalony, bo przy tej liście pamięci dual jest zawsze zaznaczony i powinien być. Myślę, że może być to podstawą do reklamacji. Można by jeszcze jakieś testy wydajności zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Copy daje 0 MB/s niezależnie od konfiguracji kości. Na innym module to samo. Podkreślam, że Dual Channel formialnie działa: POST pisze "Memory Runs at Dual Channel Interleaved", Everest tez podaje 128bit width etc. W Sandrze równie niskie wyniki.

 

@ q8ic:

Przetestowałem też ze zmiennym Performance Enhance w biosie (Standard/costam/Turbo) i jest to samo.

Te a-daty o ktorych mówisz że są w obsługiwanych pamięciach to jakieś 533mhz i w dodatki tylko w rev. 2.0.

Ja mam rev. 1.0 i w obsługiwanych nie ma żadnych modułów 2gb :o Są jakieś a-daty 1gb.

 

Hmm a czy to może być wina sterownika od p31? Wrzuciłem mu ten z cd od płyty.

Edytowane przez Maf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także jestem posiadaczem płyty Ga-ep31-ds3l razem z płytą działają pamięci GoodRam 667MHz 2x1GB. Z tym że pamięci były kupowane osobno. Kości mają identyczne oznaczenia ale jedna jest jednostronna a druga dwustronna.

 

Przeczytałem ten wątek i z ciekawości zapuściłem Everesta. Okazało się że mam prawie takie same wyniki jak kolega Maf. Read - 5523, Write - 4162, Copy - 0. U mnie także wszystkie programy diagnostyczne pokazują że pamięci pracują w Dual Channel.

 

Pomimo tego komputer działa jak najbardziej stabilnie i poprawnie. Wydajność w 3Dmarku i grach w normie jak na tego typu zestaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wyjęciu jednej kości read powinien być wyraźnie niższy. Inaczej nie ma duala mimo, że programy pokazują.

Jeśli POST pokazuje, że pamięci działają w dual channel to tak napewno jest. Programy diagnostyczne nie są nieomylne, potrafią pokazywać nieprawidłowe informacje, na 99% jestem pewien, że tak właśnie jest u Ciebie.

Niby tak, z tym że programy pokazują duala ale mierzą np. odczyt i nie widać różnicy - a powinna być. Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można wymienić bios, napisać maila do gigabyta i spytać się co oni na to.

 

Wg. mnie masz prawo do reklamacji. Jeżeli inni użytkownicy potwierdzą, że dual na niej nie działa - w ramach reklamacji żądaj innej płyty. Albo się z tym pogódź :/

 

Przy p31 była odwrotna sytuacja w pdf było napisane, że z dwiema dwustronnymi duala nie będzie - w rzeczywistości jest.

For Dual Channel mode, use single-sided modules only.

Dla ep31 niczego takiego nie piszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mojej płycie (Gigabyte EP45-DS3) również w Everescie Copy wynosi 0 (odczyt 6510, zapis 5570). Pamięci to 2x2 GB A-daty. Pamięci w slotach 1 i 3, wszystkie programy i post w biosie pokazują "Dual Chanel". Najwidoczniej płyty Gigabyte tak mają, że programy diagnostyczne nie odczytują poprawnie wartości Memory Copy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie masz prawo do reklamacji. Jeżeli inni użytkownicy potwierdzą, że dual na niej nie działa - w ramach reklamacji żądaj innej płyty.

Hm płytę otrzymałem 3 dni temu, agito.pl daje 10 dni na tzw. przyśpieszoną gwarancję w przypadku niezgodności towaru z opisem, profesjonalnie mowiąc ;) Ktoś z Was już korzystał z tego? Nie robią problemów?

 

A tak BTW, przetestowałem ostatni element który mogłem winić: przeinstalowałem windowsa xp i wrzuciłem najnowszy sterownik do p31 ze strony intela. Bez zmian.

Edytowane przez Maf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mojej płycie (Gigabyte EP45-DS3) również w Everescie Copy wynosi 0 (odczyt 6510, zapis 5570). Pamięci to 2x2 GB A-daty. Pamięci w slotach 1 i 3, wszystkie programy i post w biosie pokazują "Dual Chanel". Najwidoczniej płyty Gigabyte tak mają, że programy diagnostyczne nie odczytują poprawnie wartości Memory Copy.

Program diagnostyczny może zrobić dwie rzeczy:

1.Odczytać z bios informację (która może być myląca)

2.Przetestować przepustowość pamięci

W tym przypadku wynik 0 wskazuje na błąd w programie Everest.

Do sprawdzenia czy dual działa trzeba porównać przepustowość w dualu i z jednym modułem RAM:

Najlepiej posłużyć się do porównania przepustowości w windzie programem SuperPi.

Można też sprawdzić przepustowość pamięci nawet nie instalując systemu w komputerze.

Przykładowo przy pomocy GoldMemory startując komputer z dyskietki lub płyty CD.

http://www.goldmemory.cz/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Program diagnostyczny może zrobić dwie rzeczy:

1.Odczytać z bios informację (która może być myląca)

2.Przetestować przepustowość pamięci

W tym przypadku wynik 0 wskazuje na błąd w programie Everest.

Do sprawdzenia czy dual działa trzeba porównać przepustowość w dualu i z jednym modułem RAM:

Najlepiej posłużyć się do porównania przepustowości w windzie programem SuperPi.

Można też sprawdzić przepustowość pamięci nawet nie instalując systemu w komputerze.

Przykładowo przy pomocy GoldMemory startując komputer z dyskietki lub płyty CD.

http://www.goldmemory.cz/

No więc testowałem zarówno parę w DC, jak i 1 moduł w SC i wyniki są identyczne. I w Sandrze, i w Evereście. Natomiast memtest86+ podawał przepustowość pamięci w DC rzędu 3300MB/s jeśli dobrze pamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc testowałem zarówno parę w DC, jak i 1 moduł w SC i wyniki są identyczne. I w Sandrze, i w Evereście. Natomiast memtest86+ podawał przepustowość pamięci w DC rzędu 3300MB/s jeśli dobrze pamiętam.

Takie programy jak Everest omijam z daleka od czasu gdy na jednym z moich

komputerów (stabilnym jak skała i działającym bez zarzutów) Everest

nie był w stanie pokazać żadnych wyników pamięci :)

Nie wiem czy Sandra jest do tego odpowiednia (ale też omijam)

Najlepiej sprawdzisz czy działa dual przy pomocy sprawdzonej aplikacji

wrażliwej na przepustowość pamięci która niczego nie odczytuje z bios

tylko rzeczywiście z pamięci korzysta. Wystarczy pomiar czasu wykonania

jakiegoś zadania przez taki program.

Edytowane przez dwaIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maf Jaki Bios masz teraz wgrany, ja bym spróbował na najnowszym do Twojej płyty. Pozostaje jeszcze sprawdzić czy Dual działa na obojetnie jakich 2x1GB. Stawiam na brak pełnej obsługi pamięci przez płytę. Ja pierwsze co bym zrobił to wgrał najnowszy BIOS i sprawdził jesli nie pomoże to pierwszy (najstarszy Bios do płyty) , później przetestował Dual na 2x1GB. Pozostaje jeszcze kwestia tego że Everest nie obsługuje Twojej płyty głównej lub pamięci ale watpię.

 

na zwykłych P31/P35 everest pokazuje dobrze wszystkie wyniki w Dualu na 2x1GB

Edytowane przez boxer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jadę na najnowszym biosie pod mój model (F5a beta). Na F4 było to samo i na 'domyślnym' F3 chyba też. Jutro pojadę z moimi 2x2gb do kolegi i przetestuję je na jego sprzęcie w tej samej (najnowszej) wersji everesta i sandry. A potem wezmę jego 2x1gb i przetestuję u siebie. Dodatkowo porównam wyniki z memtestu. Myślę, że to już jednoznanie pokaże co jest nie tak (osobiście, podobnie jak seku, stawiam na mobo).

Edytowane przez Maf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

(osobiście, podobnie jak seku, stawiam na mobo).

Trzeba sprawdzić kilkoma programami czy działa dual bo nie jest to jasne.

(wygląda na to że nie działa na tej płycie z takimi modułami)

Everest natomiast na 100% podaje błędny wynik copy bo 0 oznacza

że komputer nie działa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

agito robi jeden maly problem jak chodzi o zwrot w ciagu 10 dni. Mianowicie musisz do nich sam wyslac kurierem na wlasny koszt, musza dostac przesylke do 17.00 i w sumie to wszystko. Szkoda tylko ze przesylka ups-em jest dosc droga:( czasem bardziej oplaca sie sprzedac ten sprzet na allegro niz im zwracac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

agito robi jeden maly problem jak chodzi o zwrot w ciagu 10 dni. Mianowicie musisz do nich sam wyslac kurierem na wlasny koszt, musza dostac przesylke do 17.00 i w sumie to wszystko. Szkoda tylko ze przesylka ups-em jest dosc droga:( czasem bardziej oplaca sie sprzedac ten sprzet na allegro niz im zwracac

Zaintrygowałeś mnie tym. Przyjżałem się dokładnie ich regulaminowi i wynika z niego dosyć jednoznacznie, że ja pokrywam koszty wysyłki tylko w przypadku, gdy chcę w terminie 10 dni od zakupu dokonać odstąpienia od umowy. Mi natomiast chodzi o reklamowanie produktu niezgodnego z opisem, a dzięki temu, że jest to termin do 10 dni od daty zakupu, mam prawo żadać wymiany produktu na nowy w trybie przyśpieszonym. A w przypadkach niezgodności towaru z opisem to oni pokrywaja wszystkie kosztu. No ale jutro się okaże, czy mam rację ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm w sumie moze pojda na to sa raczej ugodowi dadza ci rma potem "sprawdza" ja wyslalem im na rma monitor dostalem od nich "nowy" ale mial uszkodzony klawisz i zerwana naklejke z tylu czuje ze ktos im go wyslal wczesniej a potem chcieli mi go wcisnac. Ale uwineli sie z tym szybko. W ciagu 2 dni od wyslania przezemnie monitora im byl spowrotem nowy. Moze dlatego ze agito jest dobre albo dlatego ze serwis lg jest bezkompromisowy, cos zle dajcie mu nowy;)

 

W kazdym razie zycze powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do dziwnych odczytów Everesta, to sprawdziłem na wcześniejszej wersji programu (Everest Ultimate Edition 2006 v.3.50) i wartość Memory Copy nie wynosi już 0, jak to było w wersji 4.60, lecz ponad 6000 MB/sek. Czyli jest to ewidentny błąd najnowszej wersji Everesta. Także radze sprawdzić w starszej wersji.

Edytowane przez Stanko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak jest po wyjeciu jednej kości - odczyt spada ? A w sandrze ?

Najlepiej posłużyć się do porównania przepustowości w windzie programem SuperPi.

do SuperPi przydaje się systemowi większa ilość RAM do buforowania dysku dlatego wynik nie daje odpowiedzi.

:wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@q8ic do buforowania raczej nie zabraknie pamięci przy 2GB ( łatwiej może zabraknąć przy 1GB).

Co prawda jedna aplikacja wrażliwa na przepustowość to trochę mało i bezpieczniej jest testować

nie zmieniając rozmiaru pamięci tylko położenie kostek bo system może inaczej obsługiwać pamięć

przy innym rozmiarze pamięci. Wychodzi że GoldMemory jest najpewniejszy do tego bo nie zależy

od systemu odpalony z dyskietki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porobiłem w ramach poszukiwań trochę testów, zobaczcie sami oceńcie:

Dla przypomnienia:

Gigabyte GA-EP31-DS3L rev. 1.0

Intel Dual Core E5200 bez O/C

A-Data 2x2GB Extreme Edition

 

@ Stanko:

Mógłbyś mi gdzieś tą wersję wystawić? Nie mogę jej znaleźć, a w 3.50 Corporate nie widzę w ogóle testów. Byłbym wdzięczny ;)

post-22643-1227447441_thumb.jpg

Edytowane przez Maf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...