Skocz do zawartości
anon92

Dziwny Mnożnik-amd Sempron 2200

Rekomendowane odpowiedzi

Witam otóż posiadam w swojej rakiecie semprona 2200+ (teoretycznie seryjnie powinien chodzić na fsb 166 i mnożniku 10.0 co daje 1660 MHz) i kiedyś kręciłem go do 2500+(około 1750 mhz) w biosie przestawiając fsb i mnożnik ale komputer zaczął chodzić niestabilnie więc zmniejszyłem wszystko do seryjnego lecz okazało się że to nie od tego komputer chodzi niestabilnie i zdziwiłem się kiedy zobaczyłem w programie diagnostycznym 1500 MHz i ustawienia: fsb 166 i mnożnik 9.0. Kiedy wszedłem w bios mnożnik ustawiony był na 10 a w systemie każdy program pokazywał 9.0 x 166 i 1500 mhz nie rozumiem dlaczego tak jest wcześniej dużo bawiłem się z tymi rzeczami i nic takiego nie miałem teraz znowu chciałem go podkręcić i ustawiłem 10.5 x 166 co daje około 1750 MHz (tak jak miałem go podkręconego kiedyś) a tym czasem wszystkie programy (łacznie z "właściwościami systemu") pokazują: sempron 2200+, 1500 mhz może ktoś wie o co chodzi? Dodam że mam 512 ram a płyta główna to MSI KT6-V.

I może (nie chce zaśmiecać forum nowymi tematami skoro napisałem ten) jeszcze ktoś wie od czego komputer pracuje tak niestabilnie ? Resetuje się, przy grach często nagle monitor gaśnie tak jakby przestawał otrzymywać sygnał od komputera i w tedy komputer też przestaje reagować na cokolwiek poza tym często zawiesza się tak że nawet nie można go zresetować można wyłącznie przytrzymać "power" (pomijam już także blue screeny które pojawiły się od czasu ostatniego formata i nie pomaga żadna zmiana sterowników - wykryłem że konflikt powoduje karta graficzna, czyli Radeon 9200 128 mb). Myślałem że to sprawa zasilacza który jak cały komputer miał już swoje lata ale wymieniłem na nowy i dalej jest to samo.

 

Po podkręceniu nie zauważyłem jakichś specjalnych zmian w temperaturze więc nie mogę określić czy może to programy oszukują a tak naprawdę chodzi na mnożniku 10.5... może ktoś pomóc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam sempron 2200+ ma mnożnik 9 i nie da się go zmieniać bios ściemnia.Nie podkręcony komp jest też nie stabilny?Miałem tego procka w starym kompie i z tego co pamietam mi chodził na napięciu 1.65v 200*9 i było w porzadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki okazało się że mogę regulować taktowanie tylko przez fsb. Następny problem to stabilność komputer potrafi robić naprawdę dziwne rzeczy niektóre z nich wyżej opisałem. Jak już mówiłem miałem go podkręconego o 20 % (czyli coś koło 1800 mhz i zmniejszyłem na 1750 bo bałem się o temperaturę ) i w tedy nic takiego komputer nie robił chodził ładnie i stabilnie ale od jakiegoś czasu zaczął właśnie tak chodzić i teraz gdy podwyższyłem spowrotem na 1750 (bo przez 2 miechy chodził na 1500) uruchomił się system i kiedy odpaliłem mozille (lub jakikolwiek inny program ) - blue screen... a na takim taktowaniu chodził jakieś pół roku. Zacząłem grzebać tam jeszcze raz i okazało się że przy każdej ingerencji w procesor gdy podkręcę go o więcej niż 2 % robi się blue screen gdy uruchomię kilka programów a użycie proca wzrasta do około ponad 60 %. Jedyne bezpieczne podkręcenie to o 2 % czyli fsb na 170 i z 1500 MHz na 1530 MHz jeśli podkręcę go o minimalnie więcej robią się blue screeny... Coś się z nim stało i nie mogę dojść co. Komputer był bardzo stabilny i nie było z nim problemów. Jak myślicie co mogło ulec uszkodzeniu ? Podejrzewam płytę główną. Rozbiorę komputer i spróbuje jakoś to wyjaśnić może coś jest wyraźnie uszkodzone i będzie to widać a może coś nie łączy, pomierzę trochę miernikiem i zobaczymy czy wszystko będzie dobrze. Pomóżcie wiecie co może być nie tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ojciec ma ten sam procesor i zaczynam się z nim właśnie użerać - też nie idzei powyżej 170 FSB - ale podejrzewam,że nie potrafię czegoś ustawić w biosie - jakiegoś dzielnika dla apmięci albo pci/agp - bo nie mam doświadczenia w starszych komputerach..jak coś wymyślę to napiszę a za porady będę bardzo wdzięczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 2200+ nie może być 10x166 standard!!! 2400+ to 10x166!!! Ja mam 2400+ i na pewno standard to 10x166 nie więcej nie mniej!!! Sprawdź i wstaw edit(radzę Ci)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego semprona nie można przerobić ołówkiem na mobile i zapewnić mu stabilność przy mniejszym Vcore i dodatkowo odblokować mu mnożnik ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego semprona nie można przerobić ołówkiem na mobile i zapewnić mu stabilność przy mniejszym Vcore i dodatkowo odblokować mu mnożnik ?

Ołówkiem się nie da już od Palomino nic z Athlonem XP zrobić, poza popisaniem po procku jakiś dupereli...

Lakier elektroprzewodzący kolego, tylko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje chłopaki. Odkopaliście dość stary temat.

 

Jak już tak sobie grzebiemy w zwłokach, to dodam (dla pokoleń), że powodem niestabilności tego Semprona mógł być słaby zasilacz, niewyrabiające pamięci lub fatk, że owa płyta nie ma blokady AGP/PCI, więc reszta sprzętu też chodzi szybciej, co nie bardzo poprawia stabilność.

 

O odblokowanie Palomino to nawet sam pytałem i jest gdzieś ten temat.

A ten sobie zamknę, bo kolejny odkop to już będzie porażka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...