Skocz do zawartości
webjay

Q9550, 16gb Ram I Jaka Płyta?

Rekomendowane odpowiedzi

jesus79:

 

jak porownuje Twoj screen z http://aphnetworks.com/reviews/a_data_extr...dr2_800_2x1gb/7 to sie zastanawiam o ile szybciej pracuje platforma AMD z pamieciami :) bo bijesz wszelkie rekordy :D jesli moglbys jeszcze podrzucic screen dla ustawien fabrycznych dla pamieci, to mysle, ze dla potomnych bylaby to niezla podstawa do wszelkich praktycznych porad. jesli znajdziesz chwilke, to bardzo prosze o taki screen.

 

co do problemow z 4-ma DDR'ami, to pamietam ten problem. obowiazkowe 2T przy 4 modulach, gorsze podkrecanie. ale czy dotyczy to tez intela? bo w AMD rozumiem, ze wbudowany kontroler mogl nie wyrabiac. a przez te (chyba juz 4 lata, czy 5?) troche powinno sie zmienic...

 

chyba dla upewnienia sie pozostaje poszukac kogos kto ma 4 moduly i porownywal podkrecanie z 2 modulami.

 

---

 

Eragorin:

 

da, tylko pozostaje to jakos sprawdzic - moze j/w (ktos robil takie porownanie na forum). mam nadzieje ze znajde taka informacje.

na poczatku chcialem kupic Q6600 G0, z mysla, ze podkrece go 3,2Ghz. Pozniej wpadlem na Q9550 E0 z mysla o docelowym 3,9Ghz bo z obliczen wyszlo mi ze ten drugi bedzie szybszy o 32% we floatach i o 22% w int (jesli obydwa osiagnely by docelowa wartosc OC) i w sumie jestem w stanie zaplacic za to 2 razy wiecej za procka. bo sumarycznie za caly komp zestaw mimo wiekszej mocy bedzie drozszy tylko o ok. 10-12%.

I jak cos mi sie obija, to chyba Q9550 mniej sie grzeje.

Edytowane przez webjay

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na intelu tez spada OC pamieci przy zajetych 4 slotach pamieci. Jest przewaznie troche wiecej zabawy z napieciam na ramach i innymi na płycie głównej. Czasami trzeba naprawde sporo podniesc napiecia na north bridge.

Q9550 rzeczywiscie sie mniej grzeje niz Q6600, ale przy Oc rzedu 4 GHz nie oczekuj za niskich temperatur na chłodzeniu powietrzem. Dużo biedzie zależalo od napiecia jakie bedziesz musial dac na proca zeby to 4 Ghz było stabilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra płyta główna, przy obecnym dolarze kosztuje tyle samo ile na i7, zastanów się czy warto inwestować w 4 rdzenie mogąc mieć 4+4ht ? jak wykorzystujesz 16gb pamięci to myślę, że proc też powinien być jakoś proporcjonalny do reszty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piwor: to jest bardzo dobra mysl, z tym, ze ceny DDR3 sa zabojcze. Ile ramu dostane za te 850PLN? (goodaramow 16GB)

 

Po dlugich poszukiwaniach znalazlem jedna osobe, ktora kupila cos podobnego: GSkill 4x4GB - DDR2 800 CL6-6-6-6-18. Calosc siedzi na Asus P5Q Deluxe (P45) + Q9550. Udalo mu sie odpalic zestaw na FSB 450Mhz. Proba podniesienia calosci do 475Mhz spalila na panewce. Ale:

1) 450Mhz juz mnie satysfakcjonuje, bo na tyle kreca sie goodramy, a na cpu mam wtedy 3,8Ghz

2) dowiedzialem sie ze facet kupil C1, wiec prawdopodobnie dlatego nie moze przeskoczyc bariery 4Ghz.

 

Jak narazie jest to dla mnie bardzo optymistyczna informacja :)))

 

Dla pewnosci napisalem email do Wilk Elec. z zapytaniem o stabilnosc pracy w ukladzie 4 modulow. Moze po niedzieli dostane jakies informacje (wrzuce wtedy na forum).

 

Jesus79 uaktualnil screena (na poprzedniej stronie), za co serdecznie dziekuje. Porownanie CL6 vs CL5:

 

530Mhz, 6-6-6-18: R:9,4GB/s, W:9,1GB/s, C:8,7GB/s, L: 44ns

400Mhz, 5-5-5-18: R:7,4GB/s, W:6,9GB/s, C:7,1GB/s, L: 55ns

 

czyli nic sie nie traci, a tylko zyskuje...

Edytowane przez webjay

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mu głównie oto że przy tym samym taktowaniu 530 MHZ to CL5 byłby szybszy. W zestawieniu Jesusa1979 pamieci przy ustawieniu CL6 są zdecydowanie wyżej taktowane niż przy CL5. Dodatkowe MHz w taktowaniu przy takim zestawieniu maja wiekszy wpływ na wydajnosc niż opóźnienie pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej niskie cl niz wysokie takty - choc i tak te roznice w obydwu wypadkach sa tak male ze nie wiem czy sens zawracac sobie nimi glowe - wez a-data 800 na cl4 tylko proca daj synchro na szyne 1600 i wszystko

 

ps.jakiego programu bedziesz uzywal do 16 giga ram?bo jest ich bardzo niewiele

a ramdisk?tez bez sensu bo co na nim zrobisz?plik wymiany?i tak przy 8 giga mozna go spokojnie wylaczyc(nawet przy 4 choc vista jakos tak nieciekawie smiga wtedy)

Edytowane przez zzZZzz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eragorin: domyslam sie, ze o to mu chodzilo i nie neguje ze cl5 vs cl6 przy tej samej czestotliwosci bedzie szybsze. Z tym - ze jego uwaga nie ma zadnego zwiazku z kontekstem porownania...

 

zzZZzz: z porownania wychodzi, ze jednak lepsze Mhz niz niskie CL. Moze przedstaw inna podstawe do swoich wnioskow ;) na ps. nie odpowiadam (czyt. 3 post w tym watku).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Widzę, że nie tylko ja popiłem na Andrzejki.

 

Wynik przy CL6 jest gdy pamięci są przetaktowane.

 

Wynik przy CL5 jest przy fabrycznym taktowaniu.

 

If przetaktowanie > default, then CL6 1060MHz > CL5 800Mhz,

else po co w ogóle przetaktowywujemy.

 

Tu chodzi o to ile potrafią te pamięci, na egiełdzie pojechali z nimi przy CL5 do 900MHz, i porównanie CL5 900MHz do CL6 1060MHz byłoby bardziej uzasadnione.

 

Ale w przypadku rozważania problematyki tego wątku i tak jest to bez znaczenia, nie wiemy jak się będą zachowywać pamięci 4x4GiB. Na ile pozwolą.

 

Sprawa nadal otwarta i webjay mógłby się poświęcic ku chwale purepc :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesus79: no tak wlasnie sie waham. Z jednej strony maszyna przydalaby sie juz teraz, z drugiej mam tyle roboty, ze zastanawiam sie czy narazie nie odpuscic i poczekac moze co nieco :( Zobacze co jeszcze odpisze firma Wilk - moze bedzie to dosc ciekawa informacja. Jak jutro nie zapomne to dryndne do supportu (ostatnio nikt nie odbieral po przelaczeniu na sekretariacie). jakkolwiek - tak jak obiecalem dam znac. moze na dniach trafi sie ktos na forum z taka iloscia ramu - byloby genialnie (egoistycznie mowiac ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

Panowie z Wilk Electronics odpisali, ze testowali 16GB na Asusach P5Q. Nie mieli zadnych problemow. Z tym, ze nie OCowali.

Przepraszam, za dosc dluga zwolke z odpowiedzia, ale padl mi laptop...

 

Z kolei wpadlem na calkowicie inna solucje... tj. Mac Pro - 2 x Quad Xeon 2.8Ghz i 16 lub 32GB RAM. Cena lekko zabija, ale 0 kompromisow. Poczekam do nowego roku, wtedy raz jeszcze wszystko przeanalizuje pod katem wydajnosc/cena.

 

Dziekuje Wszystkim za pomoc i poswiecony czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są płyty pod 4*Opteron 45 nm do których można wcisnąć 16 modułów pamięci

a Tyan wymienia nawet moduły 8GB jako odpowiednie do płyty Thunder n4250QE (ale max 64 GB)

http://www.tyan.com/product_board_detail.aspx?pid=554

Wątpię jednak czy to ma sens bo najprawdopodobniej zadanie które ma wykonywać

ten komputer można rozłożyć na dwa lub więcej komputerów nieproporcjonalnie tańszych.

Edytowane przez dwaIP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwaIP: tez szukalem wieloprocesorowych ;) i tez myslalem o 2, czy wiecej osobnych maszynach ;))) jak pisalem - poczekam do nowego roku, wtedy raz jeszcze na chlodno bede kalkulowal.

 

zapomnialem w koncu wytlumaczyc: calosc ma sluzyc do wirtualizacji i testow srodowisk produkcyjnych takich jak webappsy / serwery baz danych. najlepiej wypadalo by tu miec kilka slabszych maszyn (2 rdzeniowych), po 4-8GB RAM - jednak

a) po 3 latach co zrobie z 4 komputerami? ;) jeden mocny wystarczy nawet na 5 lat pracy chocby jako workstation,

b) druga sprawa to pobor mocy i rachunki za prad

c) oraz ostatnie - glosnosc calego zestawu ;)).

 

sa tez rozne zalety posiadania osobnych kompow, ale, tak jak juz pisalem, temat mam otwarty na przemyslenia i nie jestem nastawiony szczegolnie na zadna opcje (choc sa 2-3-4 typy rozwiazan j/w).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takich celów jak testowanie środowisk lepiej nie kombinować z żadnym OC.

Zamiast OC potrzebne jest ECC.

Lista płyt do których Kingston sugeruje możliwość włożenia 4*4GB ECC jest bardzo krótka:

http://www.ec.kingston.com/ecom/configurat...mit1=Click+Here

Moduły 800 MHz 2*4GB ECC są po 756$

Za tą samą pojemność w modułach 2GB zapłacisz 96$ czyli różnica wystarczy na jakiś

komputerek który sprzedasz jak przestanie być potrzebny.

http://www.ec.kingston.com/ecom/configurat...KVR800D2E6K2/4G

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto co udalo mi sie dzisiaj osiagnac z zestawem 4x4GB GoodRAM GR800D264L5/8GDC na plycie MSI P45 Neo2-FR (bios 3.3, zworki 400) (nie bez pomocy kolegi jesus79) ;)

 

800MHz 5-5-5-15

Dołączona grafika

 

900MHz 6-6-6-18

Dołączona grafika

 

940MHz 6-6-6-18

Dołączona grafika

 

oraz jako ciekawostke 12GB Ramdisk (940 6-6-6-18):

Dołączona grafika

 

postaram sie jeszcze powalczyc przez weekend. Zadowole sie 500MHz 6-6-6-18 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slow: no to pieknie :)))) Widze, ze jestes chyba jeszcze bardziej szurniety ode mnie i zapytam zartobliwie: PO CO TOBIE 16GB RAM?!?!?! :D

 

Ja z kolei chyba dalej patrze na Q9550, mac pro mozna dostac po 1500Euro z drugiej reki, ale jednak 4k za 32GB RAM skutecznie mnie odstrasza (wolalbym juz 2 zestawy z Q9550 i 16GB RAM). No i jeszcze wymyslilem kilka dodatkowych maszyn na atomach 320 + 2GB RAM. Jeszcze poczekam chwilke i chyba w koncu wybiore sie na zakupy.

 

Ale, 940MHz brzmi juz niezle - jakies 3,995Ghz na Q9550 - mniam.

Edytowane przez webjay

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...