Skocz do zawartości
Fitopato

Odległość Między Monitorem Lcd A Głową

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy odległość około 80 cm nie będzie powodowała zmęczenia, bólu oczu przy monitorze 22 cali ?

 

Jestem właśnie na trasie kupna nowego LCDka i się zastanawiam, czy nie przesadzam z wielkością ;).

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak ja uzywam 32cale monitor LCD z odległosci 60 cm i jest idealnie.. mogę siedzieć cały dzień przed nim i nie ma róznicy jak przy 120 HZ na małym crt ;) jedyne do czego się sprowadza problem to ustawienie kontrastu i jasnosci oraz poziomu podswietlenia i przestrzeni kolorów tak aby nam pasowało... ja mam niski kontrast i jasnosć przy zimnym odcieniu barw.. to jest bardoz dobre ustawienie własne do netu i tekstu.. do gier uzywam profilu dynamic z kontrastem na 100 jasnoscią na 45 i cieplejszym barwami... i tutaj raczej koelgo kieruj sie tylko tym co twoje oko ci powie a nie suchymi danymi jak ustawić optymalnie itp... wszedzie sie poleca niby 6500 jako temperaturę kolorów optymalną nie ma nic bardizej durnego... nawet przy 10 000 nie jest jeszcze taka temp kolorów jaka mi odpowiada... biały ma byc biały a nie zółtawy jak siki ;) ustawisz sobie sam jak dla Ciebie najlepeiej i nie bedziesz męczył oczu na bank.

 

PZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no pewnie że nie może ;) wiem do czego piszesz ale bierz też pod uwage ze kazdy cżłwoiek lekko inaczej postrzega barwy i ich odcienie.. ja mam ustawioną temperature kolorów zawsze powyzej 9700

 

i stosunek barw taki

 

 

czerwony 29

zielony 32

niebieski 35

 

kontrast barw

czzerw. 25

zielony 27

nieb 32

 

jasnośc 16

kontrast 89

 

pewnie w kazdym monitorze jest inaczej ja uzywam samsunga 32 cale Full HD 32A551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy odległość około 80 cm nie będzie powodowała zmęczenia, bólu oczu przy monitorze 22 cali ?

 

Jestem właśnie na trasie kupna nowego LCDka i się zastanawiam, czy nie przesadzam z wielkością ;).

1) istnieje prosta i stara jak świat lcd zasada odległości oczu: 1xprzekątna = optymalna ergonomia do pracy.

(z pewnym +/- oczywiście)

 

2) jeśli chodzi o odległość do pracy to raczej najwygodniej będzie ci więc 55-65cm

 

3) przy 80cm bólu oczu bym się nie spodziewał ale ich zmęczenia tak.

i to nie tylko po prostu oczu ale to rzutuje na ogólne zmęczenie więc mniejsza efektywność, zniechęcenie, etc ;)

 

4) tak dla mnie to przesada.

oczywiście mówię o takiej odległości przez długi czas przy lcd, a nie że się odchylisz w fotelu/na krześle raaz-na-jakiś-czas.

 

5) też to napiszę: ustawienie jasności lcd to podstawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie w kazdym monitorze jest inaczej ja uzywam samsunga 32 cale Full HD 32A551

Delikatnie mówiąc.

 

Nawet na Twoim będzie inaczej za kilka tygodni/miesięcy i było inaczej niż jest teraz zaraz po zakupie.

 

ja mam ustawioną temperature kolorów zawsze powyzej 9700

Mierzyłeś czy podajesz to co widnieje w menu ? :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22" 60-70 cm ? Zależy jaki masz wzrok. Może sprawdź doświadczalnie jak najdalej możesz sobie pozwolić żeby wszystko było rozpoznawalne i potem przybliż z 5-10cm.

 

Co do tych ustawień kolorów to na początku się bawiłem niepotrzebnie z tym i zawsze coś było nie tak. Raz biały był niebieski raz żółty a raz tak biały że oczy bolały. Po ustawieniu na preset sRGB kolory są w miarę realne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. Zdaję sobie sprawę, że ustawienie barw, kontrastu itp. to druga ważna sprawa, po wyborze samego monitora ; ).

 

 

 

Najwyżej będę kombinował z biurkiem, ustawieniem jego itp.

 

 

Wielkie dzieki,

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak ja uzywam 32cale monitor LCD z odległosci 60 cm i jest idealnie..

PZDR

http://www.medialider.pl/porady-i-artykuly...u-telewizora,33

Dlatego też nie ma znaczenia czy ekran jest o formacie 4:3 czy też 16:9. Generalną zasadą (bazującą na zaleceniach SMPTE oraz ostrości widzenia) dla oglądania TV jest, aby odległość pomiędzy widzem a telewizorem nie była mniejsza aniżeli dwukrotna szerokość ekranu - dokładniej 1,87 x szerokość ekranu. Natomiast największa odległość nie powinna przekraczać pięciokrotnej szerokości ekranu.

Idealnie, to ja polecam wizyte u lekarza.

Okulista

neurolog

psycholog

Mam 32 cale samsunga TV jak podchodze (włożyć plyte) "czuc" takie cieplo, ze ty (mam wlaczane oszczednasc energii) pewnie masz darmowe solarium...

Lubisz tak ok, ale nie pisz ze jest to idealne, bo to rozwiazanie jest GLUPIE i NIEZDROWE

:wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Delikatnie mówiąc.

 

Nawet na Twoim będzie inaczej za kilka tygodni/miesięcy i było inaczej niż jest teraz zaraz po zakupie.

 

 

Mierzyłeś czy podajesz to co widnieje w menu ? :wink:

 

ja sobie zawsze kalibruję monitory bo sporo zajmuję się grafiką i najpierw sobie ustawawiam wg kolorymetru itp a pozniej dokonuję tylko korekty pod moje oko ;)

z pracy zawsze zakoszę kalibrator ;)

 

BTW co masz na mysli pisząc ze bedzie inaczej??? za kilka tygodni miesiecy... ?? masz na mysli zuzycie?? bo to mój pierwszy LCD po przesiadce z 22 calowego CRT Sony Trinitron....pytam jako laik ;)

 

PZDR

Edytowane przez IbanezRG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sobie zawsze kalibruję monitory bo sporo zajmuję się grafiką i najpierw sobie ustawawiam wg kolorymetru itp a pozniej dokonuję tylko korekty pod moje oko ;)

z pracy zawsze zakoszę kalibrator ;)

 

BTW co masz na mysli pisząc ze bedzie inaczej??? za kilka tygodni miesiecy... ?? masz na mysli zuzycie?? bo to mój pierwszy LCD po przesiadce z 22 calowego CRT Sony Trinitron....pytam jako laik ;)

 

PZDR

Tam skąd pożyczasz kolorymetr pewnie rekalibrują co ~2 tygodnie bo sprzęt się rozkalibrowywuje w czasie ;) W LCD zmienia się wraz z wypalaniem lamp temp. barwowa. W CRT też zachodziły zmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam tak problem - ze ogolnie podswietlane monitory wiec LCD powoduja u mnie STRASZNE rozkojarzenie. Boze, ile pomysłow mi przez to ucieklo, iel pomylek z tego wyniklo . Nad kartką papieru tak nie jest. Dlatego tez czekam z uteskinieniem na popularyzacje e-inku moze to cos rozwiaze..

 

Do tego ja u siebie na lapku skrecam jasnosc do minimum, a jak widze ze niektorzy maja >50 albo nawet full jasnosc to mnie az skreca. Dzis tak bylo u kolegi . On zas jak skrecilem jasnosc to mowil, ze ciemne jest....

 

 

Przy 15,4 siedze wodlegosci 1,5 do 2 dlugosci kartek A4 od monitorka. Do tego czutalem, ze przykladajac kartke biala papieru w danym oswietleniu, powinno sie znalezc podobna jasnosc na monitorze, Niestety zawsze jest troche sztuczniej..

 

Chyba ze macie jakies rady jakich jeszcze nie widzialem?

Edytowane przez exnergy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie ostatnio kupiłem Lg l227wt 22 cale i za cholere nie moge przy nim wysiedzieć, po 10min tak mnie oczy pieką i są tak suche że nie mogę patrzeć na niego, w sumie nie ustawiałem go jeszcze , moze mam jasność, kontrast za duży albo kolory...? Znacie jakiś dobry program do kalibracji LCD? Wcześniej na CRT 17" nie miałem takich problemów, na laptopie siedze całymi dniami i też wszystko ok. I ta "matowa" matryca, jednak mi sie nie podoba, ludzie zachwalają ze się słońce nie odbija itd...to prawda, ale ja widzę te mikro nierówności na tej matrycy, jest taka jakby chropowata i mi się to strasznie rzuca w oczy, wole jednak te matryce z "połyskiem" jak mam np w laptopie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro w końcu przyjdzie mój wyczekany Samsung. Dam znać co i jak, co do tej odległości i ustawień. Spróbuje się pobawić w menu, poczytam na zagranicznych forach ' co z czym jeść'.

 

 

Pozdrawiam i życzę miłych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie ostatnio kupiłem Lg l227wt 22 cale i za cholere nie moge przy nim wysiedzieć, po 10min tak mnie oczy pieką i są tak suche że nie mogę patrzeć na niego, w sumie nie ustawiałem go jeszcze , moze mam jasność, kontrast za duży albo kolory...?

Tu nie chodzi o kalibrację a bardziej o przyzwyczajenie się. To typowe po przejściu z CRT na LCD prawie każdy to ma, oczywiście trzeba sporo obniżyć jasność i kontrast. Oczy muszą się dostosować do tego monitora różnie to trwa 2-3 tygodnie, czasami więcej. Kup sobie krople do oczu ze świetlika i zakraplaj pare razy dziennie , mi pomogły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...