Skocz do zawartości
matex34

Komputer Do 2000 Zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W temacie o zestawach komputerowych podałem konfigurację, którą miałem zamiar złozyc do max 2000zł, a mianowicie:

 

Procesor - Intel Pentium Dual Core E5200 2,5 Ghz BOX

Grafika: Gigabyte Radeon HD 4850 512 MB Zalman

Płyta: Gigabyte GA-EP35-DS3

Pamięć: Kingston DDR2 2x1 GB 800Mhz CL5

Dysk: Seagate 250 GB Barracuda 7200.10 (8MB Serial ATA II)

Zasilacz: Chieftec GPS-450AA-101A 400W)

 

Jednak Miguel707 poprawił mój zestaw ( za co mu dziękuję :) ) i obecnie miałoby to wyglądać tak:

 

Procesor - Intel Pentium Dual Core E5200 2,5 Ghz BOX

Grafika: Sapphire Radeon HD 4850 Dual Slot Fansink 512MB DDR3

Płyta: Asus P5QL Pro

Pamięć: GoodRam 1x 2GB 800MHZ

Dysk: WD 320GB AAKS

Zasilacz: Pentagram 460W

 

Zapewne, nie trzeba tu nic zmieniać (jęzeli tak to oczywiście proszę o jakieś sugestie), jednak w tamtym temacie nie uzyskałem odpowiedzi na kilka pytań i pomyślałem, że zakładając własny temat szybciej je uzyskam ;). A więc tak:

 

1. Czy nie składajac nigdy wcześniej komputera, dałbym radę sam to zrobić ? (myślę, że najwiekszym problemem byłoby założenie chłodzenia na procesor, bo karte do slotu raczej bym potrafił włożyć ;)) Czy oprócz umiejscownienia podzespołów trzeba cos jeszcze zrobić ? (kolega składał mi wcześniejszy komputer, z dosyć starą płyta główną i tam np. trzeba było ustawiać FSB (chyba) za pomocą takich małych zworek. Czy w nowych płytach głównych również trzeba się w to bawić ?

 

2. Czytajac inne tematy, można zauważyć, że żeby "wyciągnać" jak najwięcej z owej karty graficznej należy podkręcić ten procesor, gdyz jest na to bardzo podatny. A więc tak - z OC nie miałem nigdy wcześniej do czynienia i boję się, że mogłbym coś uszkodzić. Czy taki laik w tych tematach jak ja ma się do tego w ogóle zabierać ? Bo bez OC chyba ten zestaw nie bedzie aż tak wydajny ? Druga sprawa- jeżeli już miałbym coś podkręcać, to czy lepiej procesor kupić w zestawie BOX i uzywać dołączonego wentylatora, czy też kupić go w wersji OEM i dokupić jakiś lepsze chłodzenie ?

 

3. Obecnie mam starszy monitor 17 CRT który jest połączony kablem D-Sub, natomiast na tej karcie graficznej 4850, sa dwa złącza DVI-I - czy stosując przejściówkę DVI-I --> D-Sub, jakość wyświetlanego obrazu nie pogorszy się ? Bo w najbliższym czasie nie zamierzac kupować nowego monitora LCD.

 

4. Jaką obudowę polecacie ? Możliwie jak najtańszą i jak najlepszą (wiem, wiem, że ideały nie istnieją :P)

 

5. I chyba ostatnie pytanie, zapewne głupie, ale warto spytać ;) - czy taka maszyna pozwoli cieszyć sie płynną grafika w najnowżyszch grach (Crysis, COD 5, Bioshock, itp.) oraz tych nadchodzących, chociaż na średnich detalach ? :) Bo jeżeli teraz bym składał komputer, przez najbliższe lata nic bym na 99% w nim nie zmieniał.

 

Z góry dziękuę za zainteresowanie tematem i odpowiedzi :)

Pozdrawiam

matex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Powinieneś dać rade. Są instrukcję, w necie znajdziesz poraniki (na forum też być powinny). Nic nie będziesz musial ustawiać na płycie. Dopieru przy pierszym uruchomieniu do BIOSu pewnie będziesz musiał wejść i ustawić podstawowe rzeczy.

2. Tak jak wyżej. Jest sporo poradników. Troche posiedzisz i zobaczysz o co chidzi ;)

3. Nie będzie żadnych problemu. Jakość będzie jak przez dsub bezpośrednio z karty.

4. CoolerMaster Elite 33x, ceny ok 130-150zł.

5. Pograsz. Taki Crisys będzie wyznacznikiem jakości/wymagań na rok-dwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Do tego dojdzie jeszcze podłączenie przycisków obudowy (i ewentualnie USB) do płyty głównej oraz wszystkie zasilania i taśmy komunikacyjne, ale tak jak napisał dzikidaniel w instrukcjach i w necie powinieneś znaleźć podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :) Więc chciałem się jeszcze upewnic co do tego chłodzenia ? Kupować procesor w wersji OEM, a do tego chłodzenie, czy wersje BOX i używać tego załaczonego w zestawie ? Oczywiście przy załozeniu, że będę chiał trochę podkręcić procesor ( jęzeli nie będzie to ponad moje mozliwości ;)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, na OEM-ie masz rok gwarancji, a BOX 3 lata. Jakby to miało jakieś znaczenie :)

 

1. Nie martw się, złożenie komputera to bułka z masłem. Teraz FSB reguluje się w BIOSie.

2. Jeżeli podkręcisz takiego E5200 do 3,4 GHz na Aurasie Wave, to odczujesz kopa wydajnościowego. Jeżeli przerażą cię temperatury (powiedzmy 60*C w stresie), zawsze możesz go skręcić do 3 GHz. Pamiętaj o dobrej paście termoprzewodzącej. Nie wiem, co jest dodawane do Aurasa, ale zainwestowałbym w coś lepszego.

3. Sam mam [niestety] monitor na D-Sub i jest nieźle.

4. Obudowy Asusa albo CM Elite. Możesz się szarpnąć na Anteca 300 - gorąco polecam.

5. Co będzie za dwa lata, to nie wiem, ale grafika nie wybije się zapewne wyżej niż Cry$hit, a nawet jeżeli, to w niewielkim stopniu. Dodadzą zapewne zniszczalne środowisko i lepsze AI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :)

 

Jeszcze jedna rzecz, której nie zauważyłem - w mojej konfiguracji miałbym zakupić kartę Radeon HD 4850, natomiast teraz dopiero zauważyłem ze w gotowych zestawach proponowanych w przykjejonym temacie, do 2000 zł jest podana karta Radeon HD 4870 - czy powinienem myslec o zakupie tej mocniejszej karty ? Czy wystarczy nieco tańszy, a zarazem nieco słabszy model ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet na hd3850 da sie pograc w najnowsze gierki, hd4850 ma najlepszy stosunek ceny do jakosci, ale oczywiscie 4870 jest sporo lepsza i drozsza.

Mozesz ewentualnie poszukac okazji i kupic za 600pln nvidia gforce 9800gtx+ w zupelnosci wystarczy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. W przyszłym tygodniu biorę się za kupno części. I mam jeszcze takie pytanie - jako że okazało się, że byc może dam radę dołozyć jeszcze ok. 200 zł to czy polecalibyście coś zmieniać ? Np. procesor na taki jak jest w przyklejonym temacie ? Tj. Intel E7400 ? Czy zostawić tego E5200 i zmienić coś innego ? A może dokładanie takiej kwoty w ogole nie jest opłacalne i zostawić tak jak było ? :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że się tak wyrażę :) - "podbijam", a przy okazji zapytam czy jeżeli opłacalna byłaby zmiana tego procesora to czy musiałbym także zmieniac płytę główna na tego Gigabyte ?

 

Pozdrawiam i z góry dzięki za odp. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plyta p35 wystarczy do e7400, jak dasz rade to lepiej kup e7300 albo e7200 sa sporo tansze a duzo sie az tak nie roznia. Tyle ze ciezko dostac ostanio :/

jesli chcesz kupic grafe gigabyte z chlodzeniem zalmana, to nie patrz na halas wiatraka CPU bo grafika i tak wszystko zagluszy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej szybsza karta i nieco wolniejszy procek niż odwrotnie.

Taki przykład: X2@ 2,5GHz i 8800GTS 320MB w Carbonie średnio płynnie, E2160@3GHz i 8600GT i płynność super. Co lepsze?

 

matex34, dołóź do grafy. Rozejżyj się za 4870 lub GTX260 216SP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz panowie dzięki za odpowiedź :) Tak szczerze mówiąc to mając na myśli, że być może dołozę jeszcze ze 200 zł w planach juz miałem kupono Radeona 4870, a nie 4850 ;) wiec ta kasa mogłaby byc przeznaczona na lepszy procesor czy płytę główną :)

 

Jeżeli uważacie, że nie warto dokładać mój zestaw na 99% będzie wyglądał tak:

 

Procesor - Intel Pentium Dual Core E5200 2,5 Ghz

Chłodzenie Procesora : Pentagram HP-120 ALCu Karakorum

Pasta Termoprzewodząca : Zalman ZM-STG1

Grafika: Sapphire Radeon HD4870 512MB

Płyta: Asus P5QL Pro

Pamięć: GoodRam 1x 2GB 800MHZ

Dysk: WD 320GB AAKS

Zasilacz: Pentagram 460W

Obudowa: Cooler Master Elite 33x

 

Chyba, że tak jak mówię, znajdziecie coś do czego warto dołożyć by było te 2 stówki ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki przykład: X2@ 2,5GHz i 8800GTS 320MB w Carbonie średnio płynnie, E2160@3GHz i 8600GT i płynność super. Co lepsze?

 

matex34, dołóź do grafy. Rozejżyj się za 4870 lub GTX260 216SP.

Lepiej szybsza karta i nieco wolniejszy procek niż odwrotnie.

Próżno tu szukać kompromisów. Kupując mocną grafę procek musi być odpowiednio szybki. Dlatego jak rozglądamy się za kartą pokroju HD4850/HD4870 i do tego bierzemy powiedzmy E5200 to wystarczy 5 minut roboty i likwidujemy hamulec dla karty przetaktowując procka chociażby do 3,2ghz, co problemem być nie powinno nawet w przypadku dużej padaki.

EOT :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Większość części kupiona :) Zostało jeszcze tylko chłodzenie, zasilacz ii.. no własnie - procesor...

Tak czytam, przeglądam i cały czas się zastanawiam nad E5200 i E7xxx. Czy warto dołozyć do któregoś z modeli Exxx? Czy ten 1 MB pamieci L2 ma az tak duże znaczenie w grach ? Czy seria Exxx równie dobrze i łatwo się podkręca ? :) Co kupic ?? :)

 

Z góry dzięki za rozwiązanie moich wątpliwości ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm.. z tego co widzę to tylko ok. 30 zł różnicy więc jak mówisz, że lepiej kupić E3110, to najprawdopodobniej tak zrobię :)

 

Teraz jeszcze tak tylko dla upewnienia się :) - E8400/E3110 równie dobrze "kręcą" się jak E5200 ? :>

bo pewnie te 3.00 Ghz które są w standardzie to i tak za mało dla karty Radeon 4870 :)

 

Hm..zestaw wyjdzie mi jednak ok. 2500, a nie 2000.. ale cóż - życie to nie bajka... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po krótkiej przerwie :) Troche to staneło u mnie w miejscu przez krótki okres, a to dla tego, ze miałem mało czasu ostatnio. Więc sprawa wyglada tak - kupiłem tak jak mi polecaliście X3110. Obecnie czekam juz tylko na obudowę, która najpardopoobniej przyjedzie do mnie jutro. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz - mam pamięć Goodram 2GB 800 Mhz CL5 - i tak zastanawiam się czy owa pamięć nie bedzie blokowała ew. OC tego procesora ? Bo zastanawiałem się nad wymianą tych pamiętek na jakies 2x1 GB Kingstona 1066. Czy zostać przy tym co mam ? Bo szczerze mówiąc 2x2GB wg. mnie nie są narazie mi potrzebne, a i cena jest o wiele wyższa...

 

P.S. Gdzie znajdę jakieś informację odnośnie tego co trzeba ustawić w BIOS'ie po pierwszym uruchomieniu nowego komputera ? :)

 

Dzięki z góry i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś obudowa do mnie przyszła, ale nie mam za bardzo dziś czasu, więc moją maszynę najprawdopodobniej będę składał jutro ;).

 

Mam jeszcze takie pytanie troche nie na temat - uzgodniliśmy wraz z moją siostrą, że i do jej komputera przydałoby się kupić nowy RAM. Tyle tylko, że w mojej okolicy nigdzie nie można dostać tych pamięci które ja mam tj. Goodram 2GB 800Mz CL5, i tu mam takie pytanie - czy Kingston to równie dobra firma obecnie, co Goodram ? Bo calkiem blisko mnie jest sklep gdzie sprzedją model: Kingston DDR2 2GB (PC800) KVR800D2N6/2G za 70 zł. Tylko tak patrzę, że prawie w każdym sklepie sprzedają modele KVR800D2N5/2G. Może ta seria, to jakas wybrakowane niedoróbki ? :P Dodam, że oba modele mają CL na poziomie 5. Z góry dzięki za info. czy warto brać tego Kingstona czy czekac kilka dni na przesyłke Goodram-u.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie bierz Aurasa Wave jeśli chodzi o chłodzenie bo widze ze niektórzy już zdążyli się z nim wyrwać jako propozycja.

 

Wziąłeś 4870 czy 4850? Jeśli te 1sze to lepszy byłby w tym segmencie GTX260, C216 oczywiście.

 

Ah wziąłeś 4870 512MB bo myślałem, że 1GB. To przepraszam powyzsza propozycja z GTX260 nie aktualna.

Edytowane przez vippiotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...