Skocz do zawartości
KitKat

Pomoc W Dalszym Podkręcaniu Core 2 Quad Q9550

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam wymagającą kartę graficzną, a mianowicie Radeona HD 4870x2. Chciałbym, żeby nie była ona ograniczana przez procesor, a przy tym on sam w sobie by zyskał na wydajności, tym bardziej, że miło się patrzy na więcej MHz. B-) Fabryczne taktowanie to 2,83 GHz.

Przechodząc do sedna. Mam Core 2 Quada Q9550 2,83 GHz z rewizji E0(Tej lepszej do kręcenia). Do tego dobre chłodzenie(Thermalright Ultra 120 eXtreme i Noctua NF-P12 1300).

Do wczoraj taktowanie wynosiło 3,6 GHz przy napięciach:

CPU Core: 1,31 V,

DRAM: 2,3 V(Ustawione na 2,29 V),

NB Core: 1,15 V(Ustawione na 1,1825 V),

CPU VTT: 1,28 V(Ustawione na 1,3 V).

 

Dzisiaj bez zmiany napięć dobiłem do 3,67 GHz. Przy niecałych 3,7 GHz komputer już nie bootuje, a cały czas cyklicznie włącza i wyłącza się. Także teraz już trzeba będzie ingerować w nietylko FSB. Podaję jakie aktualnie jest taktowanie poszczególnych części:

Taktowanie FSB: 432 MHz

DRAM Speed: Auto

RAM jest automatycznie ustawiony na DDR2 1037 MHz

Mnożnik procka: 8,5x,

Taktowanie CPU pokazywane przez BIOS to: 3672 MHz

 

Testowałem całość w Prime95 przy ustawieniu In-Place Large FFTs przez 4 godziny. Nie było żadnych błędów. Temperatury były różne. Pierwsze dwie godziny testowałem w KOMPLETNYM zaduchu i wysokiej temp. w pokoju, więc temp. sięgały aż do: 81*C, 77*C, 77*C, 73*C.

Po ochłodzeniu sytuacji(Czyt. otworzeniu wreszcie po kilkunastu godzinach okna poddaszowego temperatury były już lepsze: 74-75*C, 70*C, 70*C, 68*C.

 

Moim celem jest taktowanie rzędu 3,8 GHz lub nawet lepiej. Zależy mi na bezpieczeństwie i żywotności sprzętu. Procesor, płyta główna i RAM zostaną wymienione za ok. 2 lata. Także sprzęt nie może zdechnąć przez przetaktowanie, napięcia, czy temperaturę. Prosiłbym o pomoc, bo nie wiem czym teraz się w pierwszej kolejności zająć.

Podaję sprzęt:

CPU: Intel Core 2 Quad Q9550 @3,67 GHz,

Chłodzenie procesora: Thermalright Ultra 120 eXtreme + Noctua NF-P12 1300,

Płyta główna: DFI LanParty DK P45-T2RS Plus,

RAM: 2x2 GB OCZ Reaper PC1066 EPP,

Karta graficzna: ATI Radeon HD 4870x2,

Zasilacz: Antec EarthWatts 650 W.

Resztę chyba sobie możemy darować.

 

// EDIT: Timingi RAMu to 5-5-5-15.

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre pamięci 1066 nie są w stanie zrobić normy. Sprawdź na mniejszym dzielniku pamięci, najlepiej 1:1 to przy fsb 432MHz pamięci będą miały 864MHz. Możesz też sprawdzić możliwości pamięci przy mniejszym mnożniku cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w jakim celu mam zaczynać od dzielnika, jeśli może trzeba jakoś umiejętnie ustawić napięcia? Nie powiedziałem, że pamięci się od razu sypią. Ja niestety nie wiem z czym podjechać. Napięcie na rdzeniach CPU? Może NB za nisko?

Wszystko chodzi stabilnie na 3,67 GHz, więc myślę, że o tym czy RAM wyrobi normę to się dowiemy później. Przy okazji... Jak się nazywa parametr od dzielnika RAMu? Jak wpływa zmiana dzielnika na bezpieczeństwo i wydajność? Przy zmianie dzielnika zmieniać napięcie?

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja mam Q9550 + Mugen 4.0 GHz 1.32V, PLL 1.56V i FSB 1.32V, reszta powyłączana , badź auto - według zaleceń seby (ziomek z innego forum). W Idle temperatury to około 34-36 stopni, po godzinie Prime95 max 70 stopni, ustawiony tylko do testów w 3DMARK 06 - mam 20.322 :)

 

Reszta kompa to :

P5q-pro

OCZ Reaper 2x2GB 1066 MHz @1130

Zasiłka Pentagram

Buda Aerocool icool+ + tył slip stream 1600, przód acutake 1200 a bok gentle typhoon

GTX 280 700/1335/1460 MHz

 

 

Pozdro

 

 

EDIT : Teraz doczytałem, napięcie na ramy daj 2.1V !

Edytowane przez mikis525

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niby tak, ale RAM jest w miarę tolerancyjny co do napięć. To napięcie, które mam nie jest raczej niebezpieczne nie?

Ja znów wyczytałem, że 2,3-2,4 V to zalecane.

Są jakieś prawdziwe przeciwwskazania co do napięcia RAMu? :D

Tak samo na procku jest podane napięcie zalecane, a przecież jedzie się dużo wyżej.

Ok, wróćmy do tematu(Ew. powrócimy do tego jeszcze). Co tu widzicie w napięciach, czy w czymkolwiek niepozwalającym na to 3,8? Za małe napięcie na rdzeniach procesora? Widzę, że wszyscy, którzy do 4,0 GHz podkręcają, to dają napięcia rzędu 1,35 V. Ja mam 1,31 V. Dać w górę?

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tam gadanie...do testów czy nawet z dobrą wentylacją w budzie 2,3v na codzień można dawać ;] Co do napięć to proponuje lekko jeszcze na CPU podnieść, na NB tak do 1,2v i jeszcze zabawa GTL-ami. Często to pomaga. A i najlepiej narazie daj dzielnik pamięci taki żeby miały jak najmniej mhz, poprostu tak żeby wykluczyć je jako ewentualna przyczyna niestabilności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Teraz, żeby wszystko sprostować. 2,3 V nie jest niebezpieczne dla mojego RAMu do używania 24/7? Zakupiłem go z myślą o 2 latach działania.

CPU lekko czyli do ilu?

NB do 1,2 V... W porządku. Miałem nawet do 1,4 V podniesione przy 3,8 GHz, ale wtedy były starty, przy których komputer zawieszał się często już przed POST Screenem.

Jak się nazywa parametr od dzielnika RAMu i jak zmiana dzielnika ma wpływ na bezpieczeństwo i wydajność? Wiem, powtarzam się. ;)

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz dobry przewiew w budzie i pamięci nie są gorące to na 2,3v mogą jechać ale jeśli tyle nie będą potrzebować to niema sensu żeby tyle miały, zawsze możesz potestować ile V potrzebują do jakich mhz ;] CPU podnieś nawet na 1,4v i zobacz czy będzie stabilniej, potem możesz stopniowo zjeżdżać z napięciem aż do zachowania stabilności. Dzielniki pamięci to DRAM Speed.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. ;)

Z tym nawiewem to nie jest ciekawie. Co prawda... Antec Nine Hundred ma sporo wentylatorów, ale tutaj masakrą dla RAMu może być wentylator Noctua NF-P12 1300 chłodzący radiator Thermalright Ultra 120 eXtreme, który to chłodzi procesor. Całe gorące powietrze idzie na RAM.

No cóż... Na początek dać dzielnik 1:1, sprawdzić jak ze stabilnością, po czym podjechać trochę z NB i napięciami na rdzeniach. Tu jeszcze pytanie. Czy temp. po przejściu z 1,31 V do np. 1,34 V, albo 1,35 V będzie dużo większa? U mnie w pokoju często bywa zbyt ciepło i po prostu nawet na 1,31 V jak zapomnę o uchyleniu sobie okna poddaszowego, to w Prime95 potrafi się jeden rdzeń zagrzać do 81*C, a reszta do 77*C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nieciekawie. Jednak to nie ja składałem ten komputer tylko serwis, więc dziwię się w sumie.

Koniecznie odwrócić?

Niestety dziś rano powitały mnie 2 BSODy, bez żadnego konkretnego tekstu, podczas włączania GG tuż po włączeniu systemu i wróciłem chwilowo do taktowania 3,6 GHz.

No i po raz 3 to samo pytanie. Jak wpływa zmiana dzielnika na wydajność?

 

// EDIT: Ja widzę, że każdy prawie z tym chłodzeniem tak ma. Spójrzcie np. tutaj: http://www.techpowerup.com/gallery/1540/6.jpg U mnie sprawa wygląda identycznie. Też wentylator chłodzący radiator od CPU, skierowany jest na RAM.

 

Faktycznie ten RAM nie będzie miał zbyt długiego życia?

 

Co w takim razie mam podnieść/obniżyć/zmienić?

Dobrze myślę?

1. Ustawić dzielnik na 1:1,

2. NB Voltage na 1,2 V,

3. Podjechać z FSB,

4. W razie problemów w górę z woltażem rdzeni na procesorze,

5. Na końcu dać niższe napięcie na RAM, o ile będzie to możliwe bez utraty stabilności.

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co w takim razie mam podnieść/obniżyć/zmienić?

Dobrze myślę?

1. Ustawić dzielnik na 1:1,

2. NB Voltage na 1,2 V,

3. Podjechać z FSB,

4. W razie problemów w górę z woltażem rdzeni na procesorze,

5. Na końcu dać niższe napięcie na RAM, o ile będzie to możliwe bez utraty stabilności.

1. Tak

2. Albo nawet deczko więcej

3. Tak

4. Tak

5. Tak

 

;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz kolejny problem. Chcąc zmienić dzielnik za pomocą DRAM Speed w BIOSie nie mam konkretnie napisane 1:1, ale np. 333/800, 333/1066 i ogółem różne taktowania mam tu podane. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności podam Wam wszystkie możliwości:

 

200/ i tu mogę dać 267, 800

266/ tu to co powyżej, ale doszło 1066 MHz

333/ to co powyżej

400/800

 

Czyli dać 333/667 tak?

Dla przypomnienia RAM to: 2x2 GB OCZ Reaper PC1066 EPP.

I nie orientuję się. W takim wypadku z RAMem nic się nie może stać po zmianie dzielnika na 1:1, ani z żadną inną częścią? Może nie wstać? Co do tego drugiego to tak pytam, żeby w razie czego tej zmiany nie obwinić.

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieje chyba dobrze, bo co prawda jest wiaterek od strony RAMu, ale on jest zaraz przy lewym krańcu boku obudowy, a RAM na płycie nie ma żadnych huraganów.

To jak z tym dzielnikiem? Który z tych jakie podałem i czy może się coś stać po tej zmianie?

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zmianie nic się nie stanie :P to tylko dzielnik pamięci, zmienia Ci taktowanie ramu i tyle. To będzie ten 333/667mhz ale zobacz dla pewności tam gdzie pokazuje Ci obecne taktowanie ramu :P masz tam chyba coś takiego jak Current DRam speed czy coś takiego. Wtedy zobaczysz czy twoje FSB procesora, pomnożone x2, da Ci taktowanie ramu podane w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W porządku. Po zmianie będzie na pewno stabilnie(Żadnych BSODów, spadków wydajności)? Dziś już nie mam nerwów do OC sprzętu, ale ten dzielnik już bym wrzucił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niema pewności że będzie stabilnie jak winowajcą jest procesor ;) Ale dla bezpieczeństwa wrzuć niższy dzielnik żebyś wiedział że ramy Cię nie ograniczają ;] A przecież masz jechać z dzielnikiem w dół a nie w górę więc nie martw się nic się nie stanie. Zawsze jakby komputer się nie włączył to CLR CMOS twoim przyjacielem i jedziesz od nowa ;] OC sprzętu to często masa różnych podejść co do ustawień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę jest chyba stabilnie, bo na 3,6 już było testowane: a) w serwisie za pomocą Prime95, b) u mnie w Prime95 po 4 godzinach były temp. niestety wysokie(Przy przeciętnej temp. w pokoju ok. 75-76*C jeden rdzeń trzymał, 2 rdzenie po 70, a 1 ok. 66-68). Dopiero po podkręceniu o 75 MHz sypnęło mi dzisiaj 2 BSODami. Dlatego też obniżyłem z 3,675 GHz do 3,6.

Winowajcą masz na myśli pod względem ustawień tak? Nie sugerujesz chyba, że proc jest uszkodzony? :D

 

Co do problemów z OC, to już poznaję jak to jest. Miałem 3,8 GHz na oko stabilnie, ale przy włączeniu z rana zimnego sprzętu zawieszał się 3 razy jeszcze przed POSTem. Wtedy próbowałem o 1 wartość podbić napięcie RAMu, ale skończyło się to BSODem, także postanowiłem wczytać ustawienia z 3,6 GHz.

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to normalnie. ;) Ja przy normalnej pracy typu przeglądanie stron internetowych, GG, e-mail mam temperatury 31-32 stopnie, poza jednym rdzeniem, który wyświetla 50 stopni, ale to jest wina tego, że jeden czujnik w spoczynku nie zmienia wartości. Przy obciążeniu poprawnie pokazuje. ;)

 

Właśnie dzielnik uzyskał wartość 1:1, sprawdziłem przez pomnożenie FSB x 2 i był to wynik prawie równy taktowaniu RAMu(1 MHz różnicy ;) ). To jak teraz robimy? Teraz to raczej nie, bo dzisiaj już nie mam nerwów. Szkoła jutro czeka, masakryczny dzień to dziś już chcę wyluzować. Czy od teraz już cały czas będę miał pracować na tym dzielniku? Są zauważalne spadki w wydajności, albo np. w 3D Smarkach?

 

// EDIT: Aaa... Co może być na pewno ważne. Te pamięci raczej nie robią tych 1066 MHz, bo zaraz po pierwszym uruchomieniu sprzętu, kiedy go dostałem, to były BSODy, przy nominalnej częstotliwości. W serwisie dowoltowano je do aktualnej wartości i DRAM Speed ustawiono na Auto. Przy ok. 1020-1030 MHz, jak dotąd było, RAM jeszcze chodził bez BSODów, także raczej przychylam się bardziej do tego, że to RAM ma jakieś "ale". Przy obniżonej częstotliwości do 800 Mhz chodziły bez problemu przy woltażu 2,194 V, bo doradzono mi obniżyć dla testu, ale to już inna historia.

Edytowane przez KitKat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem memtest i albo ja mam mega farta(zimny procek, małe napięcia do stosunkowo wysokiego O/C) albo masz jakiś niefart :) BSOD jeszcze nie miałem przyjemności zobaczyć u siebie na kompie. Test na 1093 MHz przeszły bez żadnych błędów, 3.6 GHz starcza mi w 100%, miałem 4.0, ale nie wiem czy warto zastanawiać sie ciągle nad tempami. Teraz po godzinie gry w GTA4 mam 53 max na dwóch rdzeniach, 52 i 51 :)

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym RAMem podobno różnie jest. Czasem tej nominalnej częstotliwości nie wyrabia. :D Na jakich detalach i rozdziałce Ci GTA chodzi?

Trzeba dodać, że Radeon HD 4870x2 trochę więcej obciąża procka, więc wypada mieć z 3,8 GHz. Nie chcę już 4,0 GHz, bo bym musiał ciągle wietrzyć w pokoju chyba, bo inaczej to by grzał się do 76 stopni. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz ramu zostawiać na 1:1 ;) Doradziłem to w kwestii tego że tymczasowo testujesz procka, jak znajdziesz jego stabilne ustawienia przy okazji mając to 1:1 pozwoli Ci to uniknąć ograniczenia ze strony ramu ;] Potem jak już procka dobrze ,,poznasz,, to możesz wrzucić wyższy dzielnik tak żeby miały tam te w okolicach 1000mhz ;] Ale od razu mówie że różnica będzie raczej tylko w testach syntetycznych typu 3d mark itd bo w grach wątpię żebyś zauważył różnice między np 800mhz a 1000mhz ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...