Skocz do zawartości
XenanX

Programista Składa Komputer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od wielu już dni szukam na rozmaitych witrynach informacji odnośnie komputera, który byłby optymalny dla osoby programującej - ja taką jestem. Na tym forum znalazłem wiele przydatnych informacji ale z uwagi na brak podsumowania postanowiłem zwrócić się do Was użytkowników o pomoc.

Sprawa wydaje się być prosta. Otóż potrzebuję maszynę, ktrórej będę używał do programowania przede wszystkim w językach C++ oraz java (witryny Java EE). Dziś używam procesora pentium 4 prescott z 2GB RAM. Niestety niejednokrotnie czas kompilacji programu jest uciążliwy. Aktywnie programując praktycznie co chwilę kompiluję coś i patrzę na efekt jednak oczekiwanie na finał trwa czasem 20 sekund - denerwuje mnie to i utrudnia pracę. Chciałbym żeby działo się to natychmiast. Druga sprawa - serwer aplikacji JBoss - uruchamia się u mnie około 30 sekund i chciałbym żeby to trwało jak najkrócej.

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jestem wymiataczem, który chce podziałać na Crysis czy Stalker :) Wiem, że wiele osób pod tym katem chciałaby wskazać mi potencjalny sprzęt. Dlatego proszę o wypowiedź osoby na prawdę doświadczone i rozumiejące mój problem.

Dylemat polega na wyborze technologii - czy brac procesor core2duo czy core i7. Jako system będę wkrótce używał windows vista zamiast linuksa a środowisko programistyczne to eclipse. Do grafiki blender oraz gimp.

W wolnej chwili będę także zajmował sie obróbką muzyki - tzn. tworzył muzykę.

Na podstawie moich obserwacji (a nie znam sie na tym dobrze) wymyśliłem sobie pewną konfigurację a mianowicie: asus ws revolution, 12GB RAM A-data, core i7 920, dyski z czasem aż wejdą firmy wd seria re4.

Finanse jakie mam na całość oscylują około 6 tyś zł.

Zatem: czy brać core2duo (jakie płyty, ile ramu itd) czy rzeczywiście trzykanałowa pamięc ddr3 jest w stanie sprostać moim wymaganion więc czy brać core i7 ?

Bardzo liczę na pomoc osób wiedzących o co mi chodzi. Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie wszystkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie ma sensu pchac sie w I7. Z tego co zauważyłem - nieczesto modernizujesz komputer. Następnej modernizacji dokonasz jak będzie nowa podstawka :) (następca LGA1366). Wystarczy C2D ewentualnie C2Q. RAMu 4GB DDR2 bo tani jak barszcz. To moje skromne zdanie. BTW sam programuję i na moim sprzęcie wszystko śmiga (kompilacja, etc.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za rzeczową informację. Mam do Ciebie prośbę - o ile możesz ją zrealizować. Jeśli jesteś w stanie to ściągnij serwer jboss i uruchom go. Interesuje mnie czas startu na core 2 duo. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie ma sensu pchac sie w I7. Z tego co zauważyłem - nieczesto modernizujesz komputer. Następnej modernizacji dokonasz jak będzie nowa podstawka :) (następca LGA1366). Wystarczy C2D ewentualnie C2Q. RAMu 4GB DDR2 bo tani jak barszcz. To moje skromne zdanie. BTW sam programuję i na moim sprzęcie wszystko śmiga (kompilacja, etc.)

DDR2 są już droższe od DDR3

jak ma brać to na DDR3(bardziej przyszłościowe)

Edytowane przez DDR2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup 486 DX4 120MHz 32Mb ramu i jakąś grafę 2Mb I UCZ SIĘ OPTYMALIZACJI PISANYCH PRZEZ SIEBIE PROGRAMÓW! A potem poszukaj jakiegoś C2D i 2-4GB ramu (a tematów o tym bez liku na forum)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup 486 DX4 120MHz 32Mb ramu i jakąś grafę 2Mb I UCZ SIĘ OPTYMALIZACJI PISANYCH PRZEZ SIEBIE PROGRAMÓW! A potem poszukaj jakiegoś C2D i 2-4GB ramu (a tematów o tym bez liku na forum)

Dziękuję za radę jednak nie rozumiem po co ta docinka z Twojej strony. Programuję już ponad 20 lat zaczynając od assemblera i uwierz mi, że pedantycznie podchodzę do spraw optymalizacji kodu. To, że używam javy wynika obecnie z przymuszenia i sam boleję nad tym, że programy tak puchną. Nie mam czasu na przepisanie całej wirtualnej maszyny java i jbossa od podstaw i nie mam czasu na napisanie własnego serwera www, gdzie wszystko będzie tworzone w c++.

Niestety skoro nic na to nie możemy poradzić to musimy gonić ze sprzętem :( Dlatego zwróciłem się o pomoc do ludzi doświadczonych w tej materii, gdyż po prostu chcę wygodnie pracować. Twój post jest zbędny i w niczym mi nie pomógł. Jeśli natomiast rzeczywiście masz jakieś linki do podobnych tematów proszę o pomoc - wyślij mi je na pw za co będę wdzięczny.

 

mikis525 - jakiś czas mógłbyś podać ? Jestem bardzo ciekawy ile wystartuje ten kolos na Twoim sprzęcie. Dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście do programowania - Visual Studio 2k8 EE + XNA, oraz Visual Web Deeloper 2k8 + Silverlight, czasami Turbo Delphi, oraz bardzo często odpalony w tle MS SQL Server + SQL Management Studio - używam następującego sprzętu :

e6300, 3 GB RAM (DDR2), HDD 250GB 8 MB cache 7200rpm, Galaxy GeForce 7600 GS. Wszystko chodzi pod kontrolą Windows 2008 Server (studencka licencja) i muszę powiedzieć, że jestem naprawdę zadowolony z osiągów kompa

 

Wydajnościowo... mi starcza, ale z tego co widzę, to trochę czym innym się zajmuję. Dla mnie kluczową sprawą jest karta z podwójnym DVI i dwa monitory w przyzwoitej rozdzielczości - pracuje mi się po prostu o niebo lepiej niż na jednym. Procesor chciałem podkręcać, ale niestety płyta coś odmawia współpracy w tym polu, jak zacznie mi to przeszkadzać to jakiś temat w odpowiednim dziale założę.

 

Mógłbyś trochę przybliżyć o co chodzi z tym jBossem? Z tego co wiem, to jest to serwer aplikacji... ale czy musi być odpalany lokalnie? Czy nie mógłbyś na przykład użyć tego kompa co masz teraz jako maszynę dedykowaną pod jBossa?

 

pozdrawiam

Edytowane przez Michrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś trochę przybliżyć o co chodzi z tym jBossem? Z tego co wiem, to jest to serwer aplikacji... ale czy musi być odpalany lokalnie? Czy nie mógłbyś na przykład użyć tego kompa co masz teraz jako maszynę dedykowaną pod jBossa?

 

pozdrawiam

Dziękuję za informacje. Z tego co napisałeś wynika, że faktycznie core2duo wystarcza jak zresztą napisał także shooter i jacekcz.

Jeśli chodzi o jboss to jest to oczywiście serwer aplikacji. Jeden mam odpalony lokalnie (np. poprzez eclipse) a drugi na serwerze produkcyjnym. Ten drugi jest uruchamany raz na miesiąc lub rzadziej natomiast mój roboczy stale. Twój niezły nawet pomysł rozdzielenia dwóch maszyn nie wchodzi w grę, gdyż nie bardzo chcę na serwerze produkcyjnym umieszczać kod, który jest niedopracowany.

W momecie gdy pracuję w kodzie i cokolwiek zmieniam np. w serwlecie to projekt musi być ponownie wdrażany na serwer jboss. Czasem wystarcza wdrażanie na gorąco czyli bez restartu serwera ale czasem niestety jboss się gubi i muszę go przeładowywać ręcznie. Na moim obecnym sprzęcie przeładowanie trwa nawet 40 sekund i teraz wyobraź sobie, że w kodzie zrobiłem tylko małą poprawkę, daję save i chcę zobczyć efekt. I znów poprawka itd. Nawet wdrażanie na gorąco zabiera te 10-15 sekund. Ten czas jest irytujący i stąd wynika mój problem. Po prostu chcę pracować wygodnie.

Zastanawiam się czy taki core2duo jest w stanie pociągnąć na tyle jboss'a aby czas uruchamiania skrócił się przynajmniej o 2/3. Ja wiem, że wszystko zależy od wielkości aplikacji jaką tworzę jednak ogólnie chodzi mi o całościowe zmniejszenie tego czasu. Na forach znalazłem informacje, że eclipse, jboss i sama java wykorzystuje kilka rdzeni. Niestety ludzie nie podają przykładów kompilacji pierwszego lepszego programu. Mógłbym poprosić Was o skompilowanie dowolnego programu jaki podeślę ale za dużo z tym zabawy aby osiągnąć podobną konfigurację. Dlatego pomyślałem, że test czasu uruchomienia jboss będzie w miarę reprezentacyjny i pozwoli mi podjąć decyzje co do doboru sprzętu. Jeśli możesz spróbować uruchomić jboss i podać mi czas tej operacji to będę wdzięczny. Najlepiej z kilkunastu testów uśredniony w ciągu 2h działania komputera.

Monitory też mam dwa, wczoraj podłączyłem i muszę się zgodzić, że komfort pracy wzrósł ogromnie :) Wreszcie mogę tworzyć kod, gdzie w jednej linii jest 150 znaków i nie przesuwać przy tym szeregu okienek środowiska czy łazić po wirtualnych pulpitach.

 

Dzięki za informacje - pozdrawiam.

Edytowane przez XenanX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobrałem ostatnią stabilną wersję jBossa z tej strony, rozpakowałem i z katalogu bin odpaliłem run.bat . Mam nadzieję, że o to chodziło, nigdy nie korzystałem z tego oprogramowania. Tak czy siak : u mnie odpala się przeciętnie w 25 sekund, ale nie prowadziłem jakiś wielkich testów. Pierwsze uruchomienie było dłuższe (35 sec), ale firewall kilka razy po drodze coś krzyczał, później było raz 25 sek i raz 24. Na komputerze miałem odpalone jakieś firefoxy, Visuala z niewielkim projektem (testy wyświetlania 3d na nieskomplikowanym modelu), Thunderbirda i jakieś drobiazgi. Taktowanie procesora to stockowe 1.86 GHz.

 

Poniżej załączam obrazek z pierwszego odpalenia 'po firewallach'

Dołączona grafika

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebardzo rozumiem dlaczego wyznacznikiem wydajnosści ma być JBOSS - jego start.

Nie można go ustawić aby przeładowywał automatycznie klasy po ich zmianie? Raz uruchamiasz i korzystasz. Eclipse tylko podmienia klasy kompilując je do katalogu WEBAPPS.

Tomcat tak działa. Ten też powinien bo to chyba ten sam engine.

Zainstaluj tomcata i masz spokój.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobrałem ostatnią stabilną wersję jBossa z 3279498[/snapback]

Niebardzo rozumiem dlaczego wyznacznikiem wydajnosści ma być JBOSS - jego start.

Nie można go ustawić aby przeładowywał automatycznie klasy po ich zmianie? Raz uruchamiasz i korzystasz. Eclipse tylko podmienia klasy kompilując je do katalogu WEBAPPS.

Tomcat tak działa. Ten też powinien bo to chyba ten sam engine.

Zainstaluj tomcata i masz spokój.

Tomcat nie ma w sobie osbługi EJB stąd koniecznośc używania czegoś bardziej ciężkiego niestety. Jeśli chodzi o eclipse wtp to podmienia CAŁY projekt niezależnie od tego co zmieniamy - sprawdzałem np. na linuxie. Tomcat jest tylko częścią jboss'a do obsługi serwletów i jsp i sam w sobie startuje nawet u mnie prawie natychmiast. Jboss jest dla mnie wyznacznikiem z powodu jaki opisałem w poprzednim poscie.

Szkoda, że muszę używać frameworków javy bo rzeczywiście gdybym nie musiał tworzył bym coś od podstaw w samym tomcacie albo napisałbym serwer www w c++ ;)

 

Fajnie by było jeszcze jakby ktoś uruchomił jbossa na core i7 i podał mi czas.

 

Przy okazji - czy do zestawu z core i7 pamięci 1333 ddr3 są wystarczające? Ktoś mi napisał że muszę mieć minimum 2000 :) Ja na podstawie mojej słabej wiedzy w tej dziedzinie czuję jednak że to nie ma sensu jeśli nie zajmuję się podkręcaniem.

 

Pozdrawiam ludziska serdecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci dziękuję za pomoc. Własnie o to chodziło co zrobiłeś. 24 sekundy to wciąż sporo. Domyślam się, że jboss musi mieć jakieś inicjalizacje na gniazdach, których czas musi po prostu upłynąć. Niestety konfigurację juz odchudziłem. Z drugiej strony core2duo szybciej faktycznie działa. Ciekawe jak na core i7. Akceptowalny byłby czas około 5 sekund.

 

 

 

Tomcat nie ma w sobie osbługi EJB stąd koniecznośc używania czegoś bardziej ciężkiego niestety. Jeśli chodzi o eclipse wtp to podmienia CAŁY projekt niezależnie od tego co zmieniamy - sprawdzałem np. na linuxie. Tomcat jest tylko częścią jboss'a do obsługi serwletów i jsp i sam w sobie startuje nawet u mnie prawie natychmiast. Jboss jest dla mnie wyznacznikiem z powodu jaki opisałem w poprzednim poscie.

Szkoda, że muszę używać frameworków javy bo rzeczywiście gdybym nie musiał tworzył bym coś od podstaw w samym tomcacie albo napisałbym serwer www w c++ ;)

 

Fajnie by było jeszcze jakby ktoś uruchomił jbossa na core i7 i podał mi czas.

 

Przy okazji - czy do zestawu z core i7 pamięci 1333 ddr3 są wystarczające? Ktoś mi napisał że muszę mieć minimum 2000 :) Ja na podstawie mojej słabej wiedzy w tej dziedzinie czuję jednak że to nie ma sensu jeśli nie zajmuję się podkręcaniem.

 

Pozdrawiam ludziska serdecznie.

Optymalne 1600 cl9/8 lub 1333 cl7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupisz dysk SSD i bedziesz mial szybciej (vertex/intel x-25m)

Niezły pomysł tyle że dyski już mam na macierzy adaptec 5405 - dwa wd re3 750GB 32 MB cache.

 

na i7 @3.78GHz mem 9-9-9-28 2T czas uruchomienia wyniósł u mnie 13s:

Dzięki - to dla mnie bardzo ważna informacja ! Jednak mają wpływ 4 rdzenie. Ile masz ramu i jaką wersję javy (6.0 ? ) ?

 

Optymalne 1600 cl9/8 lub 1333 cl7

A np. kości A-Data DDR3 6144MB (3x2048) PC3-10666 1333MHz Extreme Edition CL7.0 są wystarczające ?

Edytowane przez XenanX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, ze kupujac 30-60gb na system+aplikacje na ktorych najczesciej pracujesz, komfort pracy wzrosnie niewspolmiernie :) Czas startu wszystkich aplikacji i pracy systemu bedzie widoczny golym okiem. i7+ramki 1600+ssd+2monitorki = heaven :D (jeszcze 2 tygodnie..) hehe ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XenanX : weź też poprawkę na to, że kompa składałem przeszło 2 lata temu. Sądzę, że przy nowszych procesorach (pokroju Q9550) i szybszych pamięciach (moje to DDR2 667) będzie lepiej.

 

Polecam tą http://benchit.pl/procesory/ranking/10 stronę, można w czytelny sposób obejrzeć dane dot. wydajności poszczególnych procesorów.

 

pozdrawiam

 

//edit O, i pojawiły się wyniki z i7 :)

Edytowane przez Michrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak java 6.0 tyle co wiem, właściwie to 4 rdzenie z HT, mam 3GB Ramu i był akurat na 1800MHz

 

@ilear

 

jak zauważysz na co dzień przyspieszenie w odpalaniu najczęściej używanych aplikacji w porównaniu do C2D to stawiam piwo ;) siła sugestii :P

 

EDIT

 

zmieniłem jeszcze memki na 9-8-8-24 2T i uszczknąłem pół sekundy LOL

Edytowane przez wozaq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

re up:

ja o ssd pisalem :) przesiadka z c2d na i7 bedzie pewnie najbardziej zauwazalna przy wielowatkowej pracy - jeszce niemam nie stwierdze faktu, ale teoria tak mi wyglada :) Natomiast kupujac ssd - coz, cs4 zamiast 15 sekund bedzie sie odpalal w 4..5 . 300 % normy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie Waszych informacji (zwłaszcza tych z czasem uruchomienia jbossa) pozostaje mi core i7. Czas w miarę mnie zadowala. Skoro jboss startuje parenaście sekund to odczuje wzrost wydajnośći w innych sprawach związanych z programowaniem. Ja już go sobie jednak zoptymalizuję kompilując pewne narzędzia z odpowiednimi flagami - o ile sie pojawią :) Widać, że warto chyba.

Teraz sprawa dysków SSD. Da się vistę ustawić tak aby była odpowiednio wydajna ? Ciekawy jestem czy konrtoler adaptec 5405 poprawnie obsłuży te dyski. Bo tak myśle, żeby dać np. 4 dyski w raid 10 każdy po 32Gb. Z drugiej strony moje dwa wd 750Gb będę musiał podłączyć do płyty głównej a chciałem w ws rewolution wyłączyc wogóle kontrolery sas czy sata i inne rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie i sie da, choc jakos nigdy sie nie moglem zmusic do jej optymalizacji. Bawilem sie za to duzo XPkiem (jakis miesiac czasu zaglebiania sie w temat) i doszedlem do wyniku startu xpka (lapek della) na procku centrino M 2cos, 512 ramu i dysku 60gb 7200 do 17 sekund :) Sam system smigal szybciutko i pieknie, no i zajmowal < 1Gb.

No ale pytanie bylo o viste - tu nieodpowiem, jak tylko win7 nie spelni moich oczekiwan, to na lapku przynajmniej za pare tyg instaluje XP bo juz mam dosc visty.

 

co do ssdx4 w raidzie, poczytaj temat ssd vs 10k - tam na poczatkowych stronach ktos wrzucal testy raida z ssd - sprawdzisz czy to ci sie oplaca. Oczywiscie jesli sie przesiadac na SSD to jak dla mnie - na wysokiego konia tzn vertex/vertex2/intel w zaleznosci od tego ile mozesz na to wydac :)

Pamietaj ze zawsze mozna wrocic na XP i kupic wtedy tylko 32/30gb i tak styknie. Przy viscie przy 30 robi sie bardzo ciasno

Edytowane przez ilear

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do ssdx4 w raidzie, poczytaj temat ssd vs 10k - tam na poczatkowych stronach ktos wrzucal testy raida z ssd - sprawdzisz czy to ci sie oplaca. Oczywiscie jesli sie przesiadac na SSD to jak dla mnie - na wysokiego konia tzn vertex/vertex2/intel w zaleznosci od tego ile mozesz na to wydac :)

Pamietaj ze zawsze mozna wrocic na XP i kupic wtedy tylko 32/30gb i tak styknie. Przy viscie przy 30 robi sie bardzo ciasno

Ale jakbym kupił 4 sztuki 32Gb ssd i dał w raid 10 wówczas miałbym pojemność 64Gb. Chyba i tak mało na vistę. Ciekawe na ile warte są te dyski A-Data bo jakoś mało o nich recenzji.

 

OK, rozumiem. Używasz EJB.

A to co tutaj piszą?

http://www.onjava.com/pub/a/onjava/2003/02...ejb_tomcat.html

niestety nie testowałem.

Bardzo ciekawy artykuł i stary. Zasadniczo lokalnie mógłbym używać takiego powiązania na komputerze do pracy a całość wdrażać na produkcyjny jboss. Nie testowałem tego również i spróbuję. Z drugiej strony nie napisałem o wszystkim co zawiera jboss i czego używam a jako przykład podałem tylko EJB pomijając systemy komunikatów, jndi itd itd. Może w tomcat da się to wszystko wbić jednak czy w tej sytuacji nie zacznie on się po prostu robić ciężkim jbossem ? Jeśli tak to szkoda zachodu. Inna sprawa, że nie przekonam firmy aby nagle całe swoje systemy obciąć tylko do serwletów i ejb nie mówiąc już o rekonfiguracji całego tego bałaganu. W każym razie dzięki za przypomnienie, że istnieje openejb - ocenię czy w moich częściach projektów okaże się wystarczający.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może przenieść się ze środowiskiem programistycznym do LINUXA?

będzie zdecydowanie wydajniej.

Od rana dzisiaj siedzę i myślę własnie nad tym :) Na linuksie pracuję już z 9 lat a ostatnio się przeniosłem na vistę. I wcale nie jestem zadowolony.

I chyba się skończy powrotem i własną kompilacją np. LFS. Jestem po lekturze wielu testów i artykułów i chyba wybiorę core i7 do tego dyski ssd w raid 10. Przed chwilą uruchomiłem jbossa na pożyczonym dysku ssd (jednym A-Data) na linuxie i wystartował w 4 sekundy. A to tylko procesor core2duo w najsłabszej wersji. Więc dwa czynniki zamulają: vista oraz zwykłe twardziele. Dodam, że na cito nie optymalizowałem linuxa pod obsługę ssd ani pod procka i7. To wróży całkiem nieźle.

Z drugiej strony ten cholerny brak sterowników. Chcę sobie sprawić mocne studio nagrań ale niestety alsa ma znikome wsparcie dla kart, które sobie upatrzyłem (lynx, maya).

 

To co na początku mnie zadowalało przestaje mieć znaczenie w obliczu linuxa i ssd. Skoro już core i7 to na maksa go trzeba wykorzystać a nie zamulać bliżej nieokreślonymi śmieciami i niezrozumiałymi opóźnieniami ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za rzeczową informację. Mam do Ciebie prośbę - o ile możesz ją zrealizować. Jeśli jesteś w stanie to ściągnij serwer jboss i uruchom go. Interesuje mnie czas startu na core 2 duo. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Goły jBoss 5.0.1 GA, w konfiguracji default, na T7500 / 4GiB Ramu wstaje u mnie 36sekund.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...