Skocz do zawartości
theocraft

Dylemat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jako, że jestem nowy na tym forum. Od razu przejdę jednak do rzeczy.

 

Usiłuję złożyć dobry sprzęt na którym dadzą radę na wysokich detalach wszystkie obecny gry oraz bym też w najbliższym czasie się nie załamał. Chcę by ten komputer mi starczył na około 5 lat (oczywiście OC i te sprawy są w dalszych planach gdy gry zwiększą wymagania).

 

Proszę odpowiedzcie też na pytania jakie dorzucam do sprzętu.

 

No to zaczynamy.

 

Procesor - nie ma chyba tak wielkiego znaczenia w grach i ogólnie wszelkiego typu multimediach?

 

Są tu wg mnie dwie opcje:

 

AMD Athlon 64 X2 Dual Core 6400, Socket AM2, BOX - 346 zł

http://olimp.sklep.pl/produkt/55400,amd-at...-socket-am2-box

 

lub

 

AMD Phenom II x3 710 AM2+ BOX - 466 zł

http://www.agito.pl/phenom-x3/amd-phenom-i...833.341308.html

 

Karta graficzna - pamięć na karcie graficznej słyszałem, że nie gra wielkiej roli tak naprawdę, więc 512 MB powinno mi chyba wystarczyć, tak?

 

GAINWARD Radeon HD4850 512MB DDR3 256bit TV/DVI PCI-E (471746200-9382) - 449 zł

http://www.techmarket.pl/product.php?productid=7566

 

lub

 

GAINWARD ATI Radeon HD4870 512MB DDR5/256bit TV/DVI/DP PCI-E (v.GS - Golden Sample) (750/3800) (tryb Turbo 775/4000) - 586 zł

http://www.1komp.pl/produkt-1-6-1193-20014...o_775_4000).htm

 

Producent ma jakieś znaczenie? Czy oni tylko naklejki zmieniają i delikatnie taktowanie zegarów (kosmetyczne zmiany)?

 

Czy te karty różnią się jakoś drastycznie? W testach wypadają raczej podobnie. Odczuję różnicę? (Trochę nieodpowiednie pytanie, gdyż nie kupuję ich obu, ale wierzę że wiecie o co mi chodzi.)

 

DDR3 a tu DDR5 - jakie to ma znaczenie w dzisiejszych realiach wymagań programów graficznych i gier?

 

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź, choćby szczątkową (nie na wszystkie pytania). Ale proszę - dawajcie uzasadnienia. Krew mnie zalewa, gdy ktoś pisze na zasadzie - "bo tak", "bo nie".

 

Pozdrawiam!

 

edit: Tu w pełni na Was polegam, to co poniżej skopiowane z podobnego wątku do tego.

 

Ramy: G. Skill 2x2GB 800 MHz, pk - 210 zł

 

Płyta główna: ASRock A780 GXH - 279 zł

 

Zasilacz: Corsair CX400W - 200 zł

 

HDD: Samsung 500GB 16 MB cache F2EG - 215 zł

 

Napęd: ????? ale max 90 zł (choć myślę czy po prostu nie wezmę ze starego sprzętu, skoro jeszcze działa)

 

brakuje obudowy czyli pewnie jakichś 200 zł a zasilacz pewnie trzeba z 500 W a to już kwoty widziałem w okolicach 350 zł :/

Edytowane przez theocraft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych prockow lepiej bierz PII x3 - jest szansa na 4 rdzen i OC w okolicach 3.5 GHz

A karta ta : http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=7...oducts_id=18479

jest to 4870 z nizszym taktowaniem. DDR5 ma wieksza przepustowość wzgledem DDR3

Edytowane przez pit1309

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych prockow lepiej bierz PII x3 - jest szansa na 4 rdzen i OC w okolicach 3.5 GHz

A karta ta : http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=7...oducts_id=18479

jest to 4870 z nizszym taktowaniem. DDR5 ma wieksza przepustowość wzgledem DDR3

w takim razie ten procek będzie - dzięki, a co do karty... więc to jest takie pośrednie stadium? czy mam to rozumieć że to jest praktycznie 4870 tylko w niższej cenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja szczatkowo poodpowiadam, a radzic bardzo nie bede ;P Bo sie przejechalem na tym ;]

Procesor ma duze znaczenie w grach. Slaby proc moze ograniczac mozliwoscie karty graf. Jak wiesz zapewne od dluzszego czasu produkowane sa procesory wielordzeniowe, ktore maja wielokrotnie wyzsza wydajnosc. Rowniez w grach jest skok, tym bardziej ze producenci gier zareagowali na to (logiczne) i produkuja gry korzystajace z wielordzeniowosci. Wiekszosc nowych gier w wymaganiach ma juz dwa rdzenie i nie jest to bezpowodu. Gra jest kompatybilna z 2 rdzeniami i odczujesz wielka roznice miedzy x2 a 1. AMD produkuje procesory x3 czyli trzyrdzeniowe, jest to taki zloty srodek miedzy roznymi zastosowaniami. Procesory te budza wiele kontrowersji ^^ (wiekszosc lapie o co chodzi). Kolejny etap to x4/quady, czyli proce majace 4 rdzenie. Procesory takie sprawdzaja sie bez porownania lepiej w aplikacjach profesjonalnych wielowatkowych. Programy takie wola 4 rdzenie z nizszym taktowaniem od wyzyłowanych 2. Ale producenci gier znow reaguja, w efekcie mamy gry ktore korzystaja nawet z 4 rdzeni. Czesc gier w ogole je "olewa", inne pracuja odziwo gorzej bo nie lapia sytuacji. Ale coraz wiecej gier poprostu lubi x4/quady. np. gtaIV ;P

Podales 2 opcje, moim zdaniem wart uwagi na dzis jest tylko ten x3. Jednakze nie napisales jakie masz fundusze, wiec moze sie okazac ze dla ciebie to juz quad bedzie :D

Ps. przy procach wiec liczy sie taktowanie na rdzen[ghz], pamiec cache l3 glownie [mb] i ilosc rdzeni. Spotkasz zapewne wiele osob ktore powiedza rozne cuda typu: AMD to shit, Quad nie jest do gier, DDR2 to juz przeszlosc, Zasilacz musi miec jaknawiecej W itd Wynika to z ich opoznienia i niewiedzy lub ograniczenia. Uwaga! Sporo takich osob spotkasz w sklepach ze sprzetem komputerowym ;]

Porusze tez jako tako temat platform, tj socketow. AMD, interesuja nas te: AM2, AM2+, AM3. AM2 i 2+ korzystaja z ramow DDR2, AM3 z DDR3. Intel 775 i 1366. We wczesniejsze podstawki nie warto inwestowac. AM2 na dzien dzisiejszy tez jest malo oplacalny, jezeli nie stac kogos na AM2+ to wtedy lepiej kupic 775. AM2+ ma w tej chwili x3 i x4, w tej chwili socket ten ma ogromna popularnosc, dzieki cenie i "latwiejszemu" przejsciu na kolejny socket, tj am3. AM3 w jakis sposob dopiero raczkuje, procesory AM2+ jadą na AM3, a typowe procesory AM3 beda dopiero wychodzily, choc juz jest jakis. AM3 do pewnych zastosowan i stosunkowo duzego budżetu jest polecane. 775 to kiedys bardzo popularny socket, od kąd AMD dalo offensywe troche stracilo na popularnosci. Jest to dobry socket, ale z racji popularnosci jest sporo shitu na rynku :D Trzeba uwaznie obserowac i czytac by nieprzeplacic za cos. "U nas" polecane sa e5200 i Q9550. Oczywiscie nie sa to jedyne dobre procesory, ale jedyne z tak dobrym stosunkiem cena/wydajnosc. Wszystko rowniez zalezy od obecnie posiadanego pc, wiadomo ze majac juz plyte glowna jakas lepiej bedzie kupic dobry proc niz zmieniac calosc czasami. 1366 to i7. Jest nowa podstawka Intela, na swoj sposob rewolucyjna i nowoczesna, potrzeba DDR3. Jednak jest to dosc drogi socket, procesory nie sa tanie, a doliczajac dobre mobo i ram wychodzi spora suma. Narazie dla pro, entuzjastow i "bogatych dzieciakow", ktore i tak tego niewykorzystaja ;/

 

Karta graficzna to teoretycznie to co do gier najwazniejsze, ale jak juz pisalem, majac slaby proc dobra karta nie wiele nam da. Nalezy poruszyc sprawe ram na karcie graf. To ze DDR3 sa nieoplacalne nie znaczy ze tutaj tez. Jest wrecz przeciwnie. Karty z DDR2 to juz przezytek, masz ? ok, ale kupic new z DDR2 to mala pomylka. Oczywiscie zalezy jaki mam budżet. Pojawia sie tez DDR5, majacy sporo wieksza przepustowosc. Pamiec przydaje sie glownie do gry w duzych rozdzielczosciach. Przyjmuje sie ze do 1600x1100 bodajze starcza 512, ale juz tutaj i wzwyz 1gb daje duza roznice. Wiec ilosc pamieci dostosuwywujemy do monitora. Wazna jest szyna pamieci i taktowania. Karte podobnie jak procesor mozemy podkrecac i rowniez ma to spore znaczenie w wydajnosci. Liczy sie tez ilosc i rodzaj zlacz, wtyczek itd choc nie do konca, wiadomo ze lepiej gdy karta ma juz gotowe hdmi (o ile potrzebujemy w ogole) niz dvi i przejsciowki. Ale teraz wiekszosc producentow dodaje przejsciowki rozne, wiec nie ma co decydowac pod katem wejsc. Licza sie natomiast zlacza magistrali, ale to moze kto inny ;P Karte dobieraj ogladajac testy, uwazaj jednak na testy syntetyczne w ktorych czasami wychodza rozne wyniki nie majace odzwierciedlenia w grach. Nalezy tez w testach patrzec na rozdzielczosc i detale gry, bo czasami inna karta przoduje bez AA w 1400x1000 a inna z AA i w rodzielczosci rzedu dwoch tysiecy...

Rynek kart jest bardzo zagmatwany, kupa producentow, kupa wersji i modeli o roznych nazwach. Laikowi pozostaje tylko pytac zainteresowanych i zorientowanych w temacie.

 

Podaj ile konkretnie masz do wydania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W momencie, gdy pisałem pierwszego posta nie czułem się tak zielono jak w tej chwili... aczkolwiek potężne dziękuję Ci się należy za taki wykład.

 

Cóż, oglądałem już tu na forum wiele tematów typu - nowy komp do 2,5 tys - i dawali faktycznie ludzie pomoc, ale wydawało mi się, że nie było to dobre połączenie wydajności z niską ceną.

 

To co znalazłem wydaje mi się możliwie najlepszym rozwiązaniem w cenie... właśnie... chciałbym wydać max. 2500 tys. włącznie z monitorem lcd 17' (jakimś żebym nie musiał się nim przejmować - mało wadliwy), jeśli jednak znajdziesz bardzo dobre rozwiązanie ale kwota będzie trochę wykraczać poza 2,5k zł to myślę, że da radę coś wymyślić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD Phenom II X3 710

AsRock A780GXH/128M /AMD 780G/

G.Skill 4GB (2x2GB) 800MHz CL4 PK

Samsung 500GB 5400rpm 16MB cache SATA-II F2EG

Sapphire Radeon HD4770 512MB DDR5

Antec Gamer Three Hundred

Corsair 400W

 

2067 zł brutto w esc

 

naped piszesz ze masz stary

 

+ monitor 19" w granicach 500-600 zl ( tutaj ci juz nie doradze jaki wybrac)

grafika do takiego w zupełności wystarczy radeon 4770. Pozniej przy zmianie monitora mozna wymienic grafike na mocniejsza. ewentualnie jakas tansza obudowa.

Edytowane przez pit1309

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pit. Hm. Czyli teraz pod uwagę mam brać 4770...

 

ASUS ATI Radeon HD4770 512MB DDR5/256bit TV/DVI PCI-E jest za 411 zł już dostępny

 

 

 

GAINWARD ATI Radeon HD4850 512MB DDR5/256bit DVI/HDMI/DP PCI-E (ver. Goes Like Hell) (700/3600)

już za 530 zł można dostać...

 

warto dopłacić czy może różnice raczej subtelne?

Edytowane przez theocraft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hd 4770 występuje w wersji 256 bit? Ma to jakieś znaczenie czy pamięć jest 128 czy 256 bitowa?

 

edit.: Czy producent ma znaczenie? Tego nigdy nie widziałem....

Edytowane przez theocraft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko 128bit. wystarcza to przy tej karcie.

HD4770 wszystkie jakie widzialem do tej pory to referenty wiec bierz najtansza. producent raczej nie ma znaczenia w tym przypadku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi pomagasz - wielkie dzięki, ale pytań nie brakuje mi jeszcze.

 

GIGABYTE GA-MA770-UD3 AMD 770 Socket AM2+

 

czy mimo wszystko

 

AsRock A780GXH/128M /AMD 780G/

 

nie stracę przypadkiem przez wybranie drugiej opcji trochę na wydajności?

 

Zasilacz Corsair400W na pewno starczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie stracę przypadkiem przez wybranie drugiej opcji trochę na wydajności?

 

Zasilacz Corsair400W na pewno starczy?

Nie stracisz. Ta płyta jest nawet lepsza, ale nie ma żadnego wpływu na wydajność, jak piszesz...

 

Wystarczy.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakładając że jednak nie kupię monitora nowego tylko zostanę przy kineskopie starym 19 calowym - czy przy 4770 wciąż dam radę podobnie jak w modelu 4850 z ddr5?

 

chodzi mi o to czy skoro chce już być na 19nasto calowym to czy już kartę muszę brać lepszą?

Edytowane przez theocraft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra... no to już się zbliżamy do końca - teraz sprawa płyty głównej jeszcze raz

 

z racji że już czuje się trochę wypalony po całym dniu czytania i porównywania... powiedzcie proszę - GIGABYTE GA-MA770-UD3 AMD 770 AM2+ AM3

 

czy

 

ASRock A780GXH

 

pomijając fakt że do tej pierwszej o ile się nie mylę w przyszłości nie podłącze kolejnego radeona, a do drugiej owszem

 

Gi3r3k temu zaprzeczył, ale dwie znajome mi osoby powiedziały że jednak może być strata na wydajności gdy do Phenoma wybiorę ASRocka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dotyczyły właśnie spadku wydajności

 

dobra to już tak pod koniec - jeśli w przyszłości dokupię drugą 4770 to czy ten procek nie będzie ich ograniczać?

 

to chyba ostatni zestaw pytań przed przedstawieniem końcowej konfiguracji

 

jeszcze raz - zasilacz - 400W to będzie chyba z mało jeśli bym później chciał dokupić jeszcze jedną 4770 i ewent. coś podkręcać

 

dobra obudowa w rozsądnej cenie z niezłym chłodzeniem w zestawie najlepiej i choć jako taką estetyką (bo to jest raczej totalnie nieistotne) - macie coś takiego w zanadrzu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mnie teraz zaskoczyłeś - dlaczego to ma być mądrzejsze posunięcie niż kupienie wówczas pewnie taniutkiej drugiej takiej karty, razem powinny odnowić braki jakie mogą się kiedyś pojawić

 

 

edit.: obudowa wydaje się być naprawdę porządna, dzięki za nią

Edytowane przez theocraft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej miec jedna szybsza karte niz 2 slabsze w CF. nie wszystkie gry obsluguja CF a na niektorych CF nie daje takiego wzrostu wydajnosci jak by mozna zakladac. Chociaz akurat 4770 w testach pozytywnie wypada po polaczeniu 2 kart.

 

http://www.cena24.com.pl//index.php?produc...p;prod_id=15322 - z tego wynika że są 256 bitowe DDR5 hd 4770...

nie. nie patrz na to bo to pic na wode. Sprawdza sie na stronach producenta a nie na stronach sklepow bo niejednokrotnie wypisuja glupoty zeby przyciagnac klijenta.

 

#  Manufacturer:   Asus# Part number: EAH4770/HTDI/512MD5/A # Technology   GDDR5 SDRAM 128-bit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyzej juz masz info ze nie wszystkie gry radza sobie z CF. I naprawde duzo lepiej wyjdziesz na kupnie nowej karty niz CF. Gdybys teraz mial dopupic druga, ok, ale za kilka miesiecy bedzie nowy bum, wyjda radki 5xxx i gtx3xx i sadze ze CF 4770 nie bedzie mialo wiele do powiedzenia ;P Teoretycznie druga taka bedzie juz wtedy bardzo tania, ale nawet jak sprzedasz te co bedziesz mial i dolozysz to juz bedzie cos z nowej serii co pobije CF 4770.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie - ale póki co 4770 powinno sobie ze wszystkim na maxie poradzić czy się mylę? w ogóle to jak często należy wymieniać kompa czy też dokupywać coś nowego Waszym zdaniem?

 

zaraz podsumuje wszystko i wrzucę prawie ostateczną konfigurację pod zakup

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4770 sobie poradzi przy monitorze 19"

w ogóle to jak często należy wymieniać kompa czy też dokupywać coś nowego Waszym zdaniem?

w zaleznosci od potrzeb i zastosowania. nie ma na to reguly. ja moj ostani config zmienilem po 4 latach bo mi wieksza moc nie byla potrzebna. w miedzyczasie wymienilem tylko grafike i dolozylem ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD Phenom II X3 710

 

ATI Radeon HD 4770 512 MB

 

ASRock A780 GXH

 

Corsair CX400W lub 450W - tutaj wciąż nie wiem

 

HDD SEAGATE Barracuda 7200.12 500GB

 

Obudowa: ATEC 300 - chyba że ktoś ma lepsze pomysły

 

G. Skill 2x2GB 800 MHz CL4 PK

 

Napęd ze starego kompa

 

no i teraz - czy ten procek nie ograniczałby grafiki gdybym w przyszłości chciał podpiąć coś rzędu ATI Radeon HD 4870 X2 1 GB lub lepiej?

 

hd 4770 - wydaje się że teraz udźwignie wszystko na maxa w większości rozdzielczości, macie jakieś przeczucia na jak długo?

 

 

edit.: dzięki pit :) obiecuję że już jest bliżej końca niż początku :)

Edytowane przez theocraft

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...