Skocz do zawartości
Chemik4

Domowy "serwer"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

chciałbym w domu zbudować coś w rodzaju serwera (głównie na pliki i jako energooszczędny komp do neta). Jego parametry to Pentium III ~900MHz, 256 RAM, płyta z zintegrowaną grafiką (nie wiem dokładnie jaki to model), zasilacz 90W (wszystkie części pochodzą z jakiegoś HP'ka), do tego kontroler SATA (coś w tym stylu) i dysk 320-640 GB.

 

Mam do tego zestawu kilka pytań:

Ile to mnie więcej bierze prądu w Idlle?

Jak sie sprawują takie kontrolery SATA (czy da rade na to system zainstalować czy musi być dysk bezpośrednio pod płyte podpięty)?

 

Komputer byłby podłączony w sieć z moim kompem i laptopem brata, tu przychodzi jeszcze jedno pytanie - mam radiówke podzieloną Accespointem z wbudowanym routerem (2 wyjścia), do mnie leci jeden kabel, do brata drugi, wystarczy dać na koniec kabla switch czy musi tam też być router?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Pobór mocy będzie gdzieś na poziomie ~45-50W w idle. Taki kontroler powinien spełnić Twoje oczekiwania, można też pomyśleć o "przelotce" ATA<->SATA.

Switch: ok, tylko nie wiem czy nie taniej byłoby dołożyć drugą kartę do serwerka - i tak ma chodzić non-stop jak się domyślam? poza tym karta ciągnie w porywach może 1W, switch + zasilacz jakieś 5W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ ULLISSES,

dzięki za link, ale zestaw już mam wybrany, tylko trzeba podłączyć :)

 

@ tomazzi,

przelotka raczej odpada, płyta chyba nie "zobaczy" dysku 320GB (jest z roku ~2000), dlatego musiałbym kupić kontroler na PCI i w tym momencie mam problem - płyta ma tylko 1 PCI i nic więcej, dlatego wolałbym użyć switcha do rozdzielenia łącza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobór mocy będzie gdzieś na poziomie ~45-50W w idle. Taki kontroler powinien spełnić Twoje oczekiwania, można też pomyśleć o "przelotce" ATA<->SATA.

Switch: ok, tylko nie wiem czy nie taniej byłoby dołożyć drugą kartę do serwerka - i tak ma chodzić non-stop jak się domyślam? poza tym karta ciągnie w porywach może 1W, switch + zasilacz jakieś 5W.

 

Tomazzi , przelotka to bardzo zly pomysl ( mam 2 i zadna nie dziala ) tj jedna dziala ale jak jest sama na obu kanalach , druga wogole nie dziala :P

 

ja rozwiazalem to inaczej :

 

kontroler z wlasnym biosem ( ta VIA sie nei nadaje bo nie ma bootowania z niej < trzeba edytowac bios plyty etc > )

 

mam to : http://allegro.pl/item648466959_kontroler_...promise_fv.html

 

i wlasnie jako 2 ( coby max wyciagnac z dyskow ) jakis na VIA :]

 

 

 

co do slicza/karty to zgadzam sie lepiej zostawic w kompie 2 karty niz dodawac kolejne urzadzenie

 

najwazniejsze przy tej konfiguracji to jaknajmniejszy zasilacz u mnie 180 dziala ( chce wymienic na mniejszy ) dla ciebei spokojnie wystarczy 90W

Edytowane przez Pietia(lania)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ ULLISSES,

dzięki za link, ale zestaw już mam wybrany, tylko trzeba podłączyć :)

Myślałem, że to Twoja propozycja i chcesz, abyśmy Ci wybili ją z głowy lub potwierdzili. ;)

Co do poboru mocy, to są 2 opcje:

- wyłączyć wszystko w domu i obserwować licznik

- założyć licznik na listwę z komputerem (chyba widziałem gdzieś takie małe urządzonka wpinanie do gniazdka, dość niedrogie)

http://allegro.pl/item634983392_wylacznik_...boru_pradu.html

Przyda się także dla sprawdzenia, czy już czas wymienić lodówkę, pralkę itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kontrolera, który podałem, w opisie aukcji jest napisane

Kontrolery z wbudowanym BIOS-em, dzięki któremu kontroler uzyskuje pełną funkcjonalność (np uruchomienie za pomocą kontrolera systemu operacyjnego z zewnętrznego dysku)
- więc myślałem, że jest OK

 

Jestem niejako "skazany" na switcha, mobo posiada tylko jedno złącze PCI, które będzie zajęte przez kontroler SATA a sieciówka na USB odpada bo płyta ma USB 1.1 (nie widzi mi sie kopiować kilku GB danych przez to łącze)

 

Jaki dysk 320 GB możecie mi polecić (do ~200zł)? Taki WD Caviar będzie dobry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pietia(lania) - nie lepszy będzie wszędzie polecany http://proline.pl/sklep.php?prodid=SAM+500+16+HD502HI ? Szybkość tego dysku będzie i tak znacznie powyżej potrzeb tego komputera. 5200obr/min to zawsze mniej energii niż 7200. Piszą też o nim, że jest chłodny a więc i oszczędny tym samym. Zawsze kilkanaście zł mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Tomazzi , przelotka to bardzo zly pomysl ( mam 2 i zadna nie dziala ) tj jedna dziala ale jak jest sama na obu kanalach , druga wogole nie dziala :P

 

ja rozwiazalem to inaczej :

 

kontroler z wlasnym biosem ( ta VIA sie nei nadaje bo nie ma bootowania z niej < trzeba edytowac bios plyty etc > )

Przelotki zazwyczaj działają - nie można mieć pretensji do takiego urządzenia o to że bios mobo jest kulawy. Z kontrolerami jest podobnie - naogół działają, czasami nie pozwalają zbotować systemu (bo bios mobo nie ładuje modułu biosu kontrolera), a w niektórych przypadkach powodują zwis mobo w trakcie postu - przyroda ;)

 

Chemik4: pewnie że nie ma sensu pakować Raptora - każdy w miarę nowy dysk to i tak przeciąg dla takiego zastosowania ;)

 

Makumba: już lepiej kupić jakiegoś gotowego ITXa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przelotki zazwyczaj działają - nie można mieć pretensji do takiego urządzenia o to że bios mobo jest kulawy. Z kontrolerami jest podobnie - naogół działają, czasami nie pozwalają zbotować systemu (bo bios mobo nie ładuje modułu biosu kontrolera), a w niektórych przypadkach powodują zwis mobo w trakcie postu - przyroda ;)

 

Chemik4: pewnie że nie ma sensu pakować Raptora - każdy w miarę nowy dysk to i tak przeciąg dla takiego zastosowania ;)

 

Makumba: już lepiej kupić jakiegoś gotowego ITXa

 

nie chodzi o to czy bios pozwoli tylko o fakt ze kontrolery na VIA VT6421A , nie ma wlasnego biosu ( jest "oszukany" bios , ktory zaczyna dzialac po dodaniu modulu bootowania do biosu plyty

 

a co do przejsciowek kupilem 2 roze ( zeby nie bylo ;-|) ) i tylko 1 dziala notabene ustawiona na slave :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Bios nie jest oszukany, mój kumpel ma to badziewie w: nawet_nie_wiem_ co_to_za_mobo + p3 600@900MHz +320MB +GeForce2 +WD1600JD - i jakoś działa ;) Być może na jakichśtam konfigach karta ma problemy, ale wrzucanie modułu do biosu mobo to imo głupota - już lepiej tą kartę wyrzucić ;) Poza tym skoro pomaga załadowanie modułu do mb, to nie jest problem biosu na karcie - bo to jest to samo - tylko widać moduł z karty nie jest wczytywany lub sama karta ma problemy np z PnP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na jakimś mobo na chyba via + c400mhz + tym kontrolerze sata na VT6421A, niestety na dysku można dopiero coś robić po zainstalowaniu dodatkowych sterów w windowsie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwole od siebie cos dodac - jesli to ma byc serwer na pliki to mozesz jeszcze rozważyć zwykły dysk sieciowy (kieszen z podpięciem do lan'u) wtedy masz jeszcze mniejsze zuzycie prądu i zasoby zawsze dostępne... niekiedy takie urządzenia obsługują także torrenty więc wydaje mi sie to korzystniejsze z racji tego ze dysk i tak kupujesz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

Witam,

http://www.amd.com/us-en/ConnectivitySolut...5E10858,00.html

 

Nie proponuje oczywiście autorowi tematu zakupu tego procesora, lecz mam pytanie, czy rzeczywiście pobiera on tylko 6W energii przy zegarze 1GHz?

 

Pozdrawiam

Tyle wydziela. pobierać może nawet 10W. Na socket A chipsety raczej w większości są mało energooszczędne. Najekonomiczniejsze byłyby chipy Via, może SiS.

W każdym razie z ATOMem nic nie może sie równać. Mierzyłem pobór laptopa Acer Aspire One- i cały zestaw (włącznie z wyświetlaczem 9") brał 18W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle wydziela. pobierać może nawet 10W. Na socket A chipsety raczej w większości są mało energooszczędne. Najekonomiczniejsze byłyby chipy Via, może SiS.

W każdym razie z ATOMem nic nie może sie równać. Mierzyłem pobór laptopa Acer Aspire One- i cały zestaw (włącznie z wyświetlaczem 9") brał 18W

Tyle ile wydziela tyle pobiera. To wynika z bilansu mocy. Jeśli pobiera 10W, oddaje na ciepło 6 to się Twoim zdaniem dzieje z tymi 4 Watami?

Jaką metodą i jakim przyrządem mierzyłeś moc tego acera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalezy jak na to popatrzysz bo pamietajmy ze glownym celem ukladu scalonego jest wykonywanie dodawania logicznego , natomiast cieplo jest strata energii wiec skoro teoretycznie wprowadzamy 10W do ukladu a wypromienowujemy np 9 to znaczy ze sprawnosc urzydzenia wynosi ( SIC ) 10% , czy w cholere malo ;-)

 

 

ale szczerze nie wiem ile uklad moze wydzielac , kiedy na elektronice wykladowca nam mowil ze uklady elektoroniczne wypromieniowywuja ok 95% pobranej energii ( tylko 5% idzie na prace )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę rozwijać tematu bo to nie miejsce i nie jestem w tym mocny. Jednak jest to czarna magia dla mnie. Rozumiem: energia alektryczna > energia mechaniczna (kinetyczna. potencjalna), chemiczna w ogniwie elektrycznym itd. Jestem w stanie próbować zrozumieć energię na przełączanie bramek. Tylko w takim razie co się dzieje z tą energią? Są dwa wyjścia: albo uchodzi w postaci ciepła lub w innej postaci (jakiej?), albo jest zmagazynowana w procesorze, kościach pamięci, może dane na nośnikach mają wartość energetyczną? (to ile kJ ma jeden GB). Druga opcja odpada. Jeśli gruga opcja byłaby możliwa, awaria nowego centrum obliczeniowego ZUS byłaby bardziej niebezpieczna niż Czarnobyl :wink:

Enegria alektryczna musi po przetworzeniu na inny godzaj energii znaleźć ujście z "budy".

Uchodzi w postaci ciepła, promieniowań elektromagnetycznych i czego jeszcze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest zamieniana na "prace" procesora . przelaczanie bramek . tranzystorow ( nasycenie ich etc )

 

ogolnie ciezko jest patrzec na elektronike pod wzgledem fizyki tradycyjnej

No tak, jakiś bilans energetyczny musi być. Więc ciepło i co? Dopuki nie dowiem się co, będę przyjmował ciepło, promienowanie elektromagnetyczne i nic istotnego więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

zalezy jak na to popatrzysz bo pamietajmy ze glownym celem ukladu scalonego jest wykonywanie dodawania logicznego , natomiast cieplo jest strata energii wiec skoro teoretycznie wprowadzamy 10W do ukladu a wypromienowujemy np 9 to znaczy ze sprawnosc urzydzenia wynosi ( SIC ) 10% , czy w cholere malo ;-)

 

 

ale szczerze nie wiem ile uklad moze wydzielac , kiedy na elektronice wykladowca nam mowil ze uklady elektoroniczne wypromieniowywuja ok 95% pobranej energii ( tylko 5% idzie na prace )

Niestety (albo stety) obliczenia nie są żadną pracą - przynajmniej w bilansie energetycznym. Nie ma żadnego znaczenia czy milion bramek będzie sobie poprostu bez sensu zmieniać stan, czy też dzięki odpowiedniemu połączeniu zaczną coś tam liczyć. Inaczej: procesor nic nie liczy, tylko ma taki układ zależności między bramkami, że wychodzą jakieś tam sygnały wynikowe na wyjściach. 100% pobieranej mocy idzie na ciepło i inne rodzaje promieniowania.

95% - ciekawe, jeśli triak steruje grzałką to też ma 5% sprawności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz nigdy do konca tego nie zrozumialem ( i chyba nie chce ) ale zauwaz ze cieplo wytwarzane przez dana elektronike nie jest jej celem , czyli de facto jest jej strata .

oczywiscie ze egal dla bilansu energetycznego jest czy miliony bramek robi cokolwiek chaotycznie czy tez wykonuja swoje zadanie w jakim tam pozadku , to tak czy owak jest praca

 

 

zreszta nie wazne .

 

mysle ze za bardzo odchodzimy od meritum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...