Skocz do zawartości
Uhorek

Intel Czy Amd - Cpu+mb+ram Do Pracy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Składam nowy komputer do pracy i nie mam pojęcia czy w ogóle warto rozważać wybór Intel vs AMD pod względem innym niż cena. Budżet na CPU+MB+RAM: 1 500 zł

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie dotyczące konkretnych konfiguracji, jak i linki do aktualnych artykułów na temat AMD vs Intel.

 

Poniżej zastosowanie komputera i wymagania:

Zależy mi na płynnej pracy, gdyż zrywanie czy czekanie na okno GMIPa po wciśnięciu ALT+Tab doprowadza mnie do nerwicy :/

Na raz mam odpalone: 2xFirefox 3.5, Firefox 3, IE6 i IE7, Opera, GChrome, GIMP (2-5 plików), 5-10 instancji gVima

W tle potrzebuje: TrueCrypt, Apache, PHP, Django, MySQL, PostgreSQL

Oczywiście to nie serwer, więc z ww. usług będę korzystał tylko ja uruchamiając strony na wszystkich przeglądarkach jednocześnie. Obecnie przy moim leciwym sprzęcie (Athlon 2200) odświeżenie strony uruchamianej z localhosta tylko na jednej przeglądarce trwa zbyt długo, zresztą Firefox lubi sobie przymulić nawet przy oglądaniu pliku index.html z dysku.

Do komputera będą podłączone na razie 2 monitory, docelowo nawet 4, więc MB koniecznie z możliwością wciśnięcia min. 2 kart graficznych, do tego z RAID5. Sprzętowe szyfrowanie HDD byłoby miłym dodatkiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie:

 

Procesor : Intel Core 2 Quad Q9550 - 830 zł

Płyta Główna : MSI P45 Neo2-FR MOA - 339 zł

RAM : Corsair 2x2GB 1066MHZ Twin2X XMS2 - 199 zł

 

RAZEM : 1368 zł (esc.pl)

 

Podaj jeszcze, jak wygląda reszta sprzętu (np. zasilacz - marka i moc).

 

Test np. ten:

 

http://www.frazpc.pl/artykuly/684/INTEL/CO...0S/Ekonomicznie

 

Q9550 też jest.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łał, to było szybkie :D

Dzięki za przykładową konfigurację i linka, przyglądam się temu właśnie.

 

Podaj jeszcze, jak wygląda reszta sprzętu (np. zasilacz - marka i moc).

Aktualnie nie mam nic wybranego, chyba od dobrych części zacząłem poszukiwania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję coś takiego:

 

Procesor : Intel Core 2 Quad Q9550 - 830 zł

Chłodzenie procesora : Scythe Mugen II - 170 zł

Pasta Termoprzewodząca : Arctic Silver 5 - 25 zł

Płyta Główna : MSI P45 Neo2-FR MOA - 339 zł

RAM : Corsair 2x2GB 1066MHZ Twin2X XMS2 - 199 zł

Karta Graficzna : HIS Radeon HD4670 IceQ 512MB DDR3 - 265 zł -> zmieniłem, bo ta w 2D będzie ciągnąć mniej prądu...

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 500W - 299 zł

Obudowa : Coolermaster Elite 33x - 149 zł -> kwestia gustu, wybierz którąś

 

RAZEM : 2276 zł

 

Dysk wybrałeś dobry :wink: .

 

Ach, DVD masz, więc poprawione.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor : Intel Core 2 Quad Q9550 - 830 zł

Chłodzenie procesora : Scythe Mugen II - 170 zł

Pasta Termoprzewodząca : Arctic Silver 5 - 25 zł

Ten proc się da jakoś fajnie kręcić, że sugerujesz do niego porządne chłodzenie, czy to tak profilaktycznie?

 

Płyta Główna : MSI P45 Neo2-FR MOA - 339 zł

Hm, skoro zostało coś w budżecie to może coś z DualBiosem i/albo z eSata.

 

Karta Graficzna : HIS Radeon HD4670 IceQ 512MB DDR3 - 265 zł -> zmieniłem, bo ta w 2D będzie ciągnąć mniej prądu...

Grafę chciałbym jak najcichszą, może być nawet z pasywnym chłodzeniem. Będzie ona służyć tylko do pracy w 2D na 2 monitorach w rozdzielczości 1680x1050 każdy. Z tym to sobie chyba każda karta na PCI-E poradzi bez problemu?

 

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 500W - 299 zł

Czy 500W wystarczy? Będzie 3xHDD, później (pewnie za 6 mies.) też jeszcze jedna grafa do grania, jak wyjdzie StarCraft II ;)

 

Dziękuję za poświęcony czas, na koniec jeszcze jedno pytanie: dlaczego nie Phenom II X4, który w teście na http://benchit.pl/procesory/ranking/41 wypadł zaraz obok?

 

P.S. Mam nadzieję, że z filmami Full HD nie będzie problemu na tym sprzęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na całość bez HDD chciałem przeznaczyć 2 500 zł. Z tym że potrzebuję tylko komputer - monitory, klawiatura, mysz, DVD, Flop wezmę z obecnego, na HDD wybrałem sobie Samsung HD502HI.

Radziłbym wybrać szybszy dysk. Do raid 5 i tak potrzebujesz jak dobrze pamiętam minimum 3, wiec możesz np wziąć 3x HD322HJ, na pewno będzie szybciej, według mnie całkiem zauważalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten proc się da jakoś fajnie kręcić, że sugerujesz do niego porządne chłodzenie, czy to tak profilaktycznie?

Widzę w tabelce na podanej przez Ciebie stronie, że podkręcili go z 2833 do 4200, więc cofam pytanie :)

 

Radziłbym wybrać szybszy dysk. Do raid 5 i tak potrzebujesz jak dobrze pamiętam minimum 3, wiec możesz np wziąć 3x HD322HJ, na pewno będzie szybciej, według mnie całkiem zauważalnie.

Zależy mi na kompromisie między wydajnością a ciszą. Wydajność ma mi zapewnić RAID, a ciszę dyski 5400 (dobrze pamiętasz, potrzeba minimum 3 :)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten proc się da jakoś fajnie kręcić, że sugerujesz do niego porządne chłodzenie, czy to tak profilaktycznie?

Z Q9550 możesz śmiało liczyć na 3.8-4GHz, to jest średni wynik, bo są różne sztuki. Wynik 4200MHz zdarza się trochę rzadziej, ale jest jak najbardziej możliwy.

 

Hm, skoro zostało coś w budżecie to może coś z DualBiosem i/albo z eSata.

DualBios to tylko ubezpieczenie - o ile w Twoim miejscu zamieszkania nie wyłączają często prądu (u mnie często...), to nie będzie Ci to potrzebne. Droższa płyta, która ma eSATA i jest godna polecenia, to P5Q-E, kosztuje 485 zł. Czy warto? Zależy, jak bardzo zależy Ci na eSATA...

 

Grafę chciałbym jak najcichszą, może być nawet z pasywnym chłodzeniem. Będzie ona służyć tylko do pracy w 2D na 2 monitorach w rozdzielczości 1680x1050 każdy. Z tym to sobie chyba każda karta na PCI-E poradzi bez problemu?

HD4670 to dość dobra karta, spełnia Twoje wymagania. HIS ma duże chłodzenie, jest więc dobrze chłodzony i dość cichy.

 

Czy 500W wystarczy? Będzie 3xHDD, później (pewnie za 6 mies.) też jeszcze jedna grafa do grania, jak wyjdzie StarCraft II ;)

HD4670 pobiera mało prądu, dokupisz drugą (skoro Ci potrzebne dwie karty do monitorów) i zasilacz da radę. Jak chcesz, możesz dopłacić do Chiefteca CFT, wersja 700W kosztuje 339 zł i jest bardzo opłacalnym wyborem (bo oczywiście tyle watów Ci nie trzeba).

 

Dziękuję za poświęcony czas, na koniec jeszcze jedno pytanie: dlaczego nie Phenom II X4, który w teście na 3340450[/snapback]

P.S. Mam nadzieję, że z filmami Full HD nie będzie problemu na tym sprzęcie.
Żadnych problemów. Dodatkowo karta graficzna wspiera odtwarzanie HD i odciąży procesor. Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...