Skocz do zawartości
Motomysz1

Dziwny Problem Z.. No Właśnie, Z Czym?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam dziwny problem na płycie ASUS P5Q DELUXE. Otóż pamięci OCZ Reaper 1066 MHz 4x1 GB chodzą na niej tylko i wyłącznie przy napięciu 2.0 (teoretycznie powinno działać na 2.1) . Przy wyższym napięciu komputer się restuje, gry/programy się wyłączają... po prostu nie da się normalnie używać kompa.

No ale w czym dokładnie jest problem - OCZ Reapery mają profil EPP, co znaczy, że ich pełna wydajność uruchamia się tylko przy wysiłku. W CPU-Z profil EPP w zakładce SPD podpisany jest napięciem 2.1 V.

Czy to oznacza, że przy ustawionym napięciu 2.0 ten profil się nie uruchamia?

W każdym razie, co może powodować ten problem? Mam dwa zestawy tych pamięci (2 zestawy 2x1 GB) i na napięciu 2.0 żaden nie powoduje problemu.

 

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę pokrętne i dalekie od prawdy jest Twoje pojęcie dla EPP. EPP, to profile wbudowane w SPD pamięci. Są one używane na niektórych płytach z chipsetem nVidia i służą do zwiększenia przepustowości pamięci czy to przez niższe czasy dostępu, czy przez wyższą magistralę. Jeśli pamięci mają problemy ze stabilną pracą w komplecie 4 szt i z podwyższonym napięciem to z pewnością jest im za gorąco w kupie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gorąco im raczej nie jest, na 2x1 GB jest to samo, poza tym po coś te radiatory na reaperach są. Poza tym, przy pracy na 2.1 V nie są nawet ciepłe. No i raczej nie powinny się grzać, zdaje się, że producent daje gwarancję, że te pamięci chodzą nawet na dużo wyższych napięciach.

 

W każdym razie - czy przy napięciu 2.0 te ramy chodzą wolniej?

No ale nawet jeśli nie - to czemu one nie chodzą na 2.1 V? :[

Edytowane przez Motomysz1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę źle zamocowanych radiatorów w życiu już widziałem. Widziałem Patrioty gdzie połowa radiatora wisiała w powietrzu nie stykając się z kością i widziałem Reapery z których pod wpływem ciepła i pracy w pionie spływały duże radiatory z heatpipe.

Jest jeszcze taka możliwość, że kości na których sa oparte te pamięci nie lubią wysokich napięć i dlatego sypią błędami. Jesli na 2V system działa stabilnie, to pozostaje się tylko cieszyć; wolniej wtedy tylko nalicza opłatę za prąd energetyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale dalej nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytanie - czy są mniej wydajne przy 2.0?

 

Poza tym, przy ewentualnym podkręcaniu zapotrzebowanie na energię się chyba zwiększa, więc napięcie 2.0 może nie wystarczyć, gdy wywinduję FSB na wyższe (obecnie jest 333, czyli standard przy moim E8400, kiedyś planuję podkręcić na 445 czyli 4 GHZ), no nie?

 

EDIT: Na memteście przy 2.0 V błędów nie wywala, przy 2.1 V - chyba tak, teraz mi się nie chce sprawdzać, ale już kiedyś puszczałem i zdaje się, że wywalało dość szybko.

Edytowane przez Motomysz1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpowiedź otrzymałeś. Twoja płyta wspólpracuje z pamięciami stale na takich samych ustawieniach, nie ma żadnego przełączania w locie częstotliowści bo takie coś nie istnieje, nawet w nvidii. A z jaką prędkością pracują, to możesz sprawdzić w CPU-Z. Jeśli pamięci na wyższym napięciu sypią blędami, to może być to przede wszystkim spowodowane:

1* przegrzewaniem (to że radiator jest zimny może mieć dwojakie znaczenie)

2* kośćmi nie tolerującymi zbyt dużych napięć lub slabą jakością płytki drukowanej

3* niepoprawnymi ustawieniami timingów pamięci /chipsetu

Edytowane przez toman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plyta wykrywa pamięci jako 667 ( rzeczywiste 333MHz), w stosunku do deklarowanych przez producenta 1066 trochę za wolno. Dodatkowo obecnie pracują przy luźnych timingach. Ewidentnie chipset ma problem z poprawnym ich ustawieniem. Musisz zrobić to ręcznie. W biosie znajdź dzielnik 333/1066, obecnie jest 333/667. Te ustawienia zastosuj przy włozonym 1 komplecie pamięci, po poprawnym uruchomieniu komputera spróbuj dołozyć drugi komplet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale gdzie dokładnie to znaleźć? Znalazłem tylko "DRAM frequency" - tam już sam kiedyś ustawiłem z auto na 1066 MHz, bo zainteresowałem się tym, że w CPU-Z pamięci wykrywa mi jako 667 MHz. Wtedy wywalało strasznie dużo błędów w memteście. Poczytałem trochę i znalazłem, że powinno być tak, jak miałem na początku, właśnie ze względu na profil EPP w tych pamięciach.

Jeśli chodzi o dzielniki to nic nie znalazłem, może jakaś podpowiedź gdzie tego szukać? I jak to się może nazywać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, no więc tak

 

na 2 kościach, napięcie 2.14V, potem 2.1V, 533 MHz - ledwo zdążyłem włączyć memtesta, a od razu kilkanaście błędów (dowód na to, że to nie z gorąca - nawet nie zdążyły się zrobić ciepłe, poza tym radiatory siedzą na wszystkich raczej pewnie, mam też przewiewną obudowę)

na 2 kościach, napięcie 2.00 V, 533 MHz - zero błędów.

 

na dwóch pozostałych kościach testowałem już dawniej (te kolejne 2x1 GB dokupiłem niedawno, to właśnie na nich przed chwilą zrobiłem testy) - ustawiłem wtedy na 533 MHz i napięcie 2.1 V - pełno błędów.

 

Dodam tylko, że znajomy ma identyczny sprzęt jak ja - u niego była inna historia. Nawet po ustawieniu na 2.00V pamięci mu nie chodziły, dopiero po wymianie biosa na nowszy zaczęły mu działać, nawet na 2.1 V, ale tylko przy 333 MHz - przy 533 już nie. Ja wczoraj też wymieniłem bios na jeszcze nowszy niż miał mój znajomy, ale nie zmieniło to niczego - problem jak był, tak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój problem rozwiązany - napięcie 2.0, 533 MHz, 4 kości i wszystko chodzi ok.

Dzięki wszystkim za pomoc, a szczególnie Tobie, toman :] No i za cierpliwość :D

 

 

Ale tak czy tak, jest inna sprawa, problem znajomego z tym samym sprzętem, który prosił, żebym tu coś wspomniał - mimo, że ustawił w biosie DDR2 1066 MHz, to cpu-z mu pokazuje, że wciąż ma 667 MHz...

Co jest nie tak?

Edytowane przez Motomysz1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie ma za co. Akurat mam trochę więcej luzu w pracy latem ;) Swoją drogą mówi się że młodzież taka niekulturalna w tych czasach, a tu proszę; już drugie podziękowania w jeden dzień ;)

 

Co do problemu znajomego. Skoro CPU-Z pokazuje nadal 667, to podczas zapisywania ustawień płyta nie chce uruchomić się z nowymi ustanowieniami i startuje na ostatnich stabilnych czyli 667. Czy kolega ma identyczną konfigurację? jesli tak to pójdź i ustaw u niego identycznie bios jak u siebie. Pamiętaj także o wgraniu nowszego biosu. Jesli to nie pomoże podnieś napięcie pamieci (max 2.2V) oraz NB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to nasz sprzęt różni się napędem DVD i tym, że on ma tylko 2x1 GB. No ale u mnie na dwóch kościach też wszystko hulało.

BIOS teraz ma już taki jak ja, zmienił sobie przed chwilą (na taki, który rzekomo ma poprawiać kompatybilność z niektórymi pamięciami) - przed zmianą 1066 MHz wywalało mu błędy na każdym napięciu, po zmianie - to co wyżej. Powiem mu, żeby pokombinował z NB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na żadnym napięciu mu nie działa przy 1066 i 5-5-5-15. On w ogóle dziwną rzecz miał - na starym biosie wykrywało mu timingi jako 5-5-5-18. W tym nowym już nie. Gdy ustawił timingi na 5-5-5-18, to błędów wywaliło mu znacznie mniej - i znacznie później.

 

Co do tego mostka północnego, to na jakie napięcie mniej więcej ma ustawić? Teraz jest na auto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech sprawdzi ile pokazuje mu w biosie (hardware monitor) i niech doda do tego 0,05V a tamte -18 może zostawić. tRFC niech da 42-50, write to precharged delayed - 12, write to read delayed 12 (tWTR), Read to Write Dealy (tRD_WR) -9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że pamięci pamięciom nie równe. To że twoje zrobiły te nominalne 1066mhz to niestety nie znaczy że para pamięci twojego kolegi też tak zrobią, mówię to dlatego że często przy pamięciach o taktowaniach nominalnych 1066mhz+ bywa tak że nie chcą zrobić tego co zapisał im producent w SPD. Narazie jednak zostawmy tą wersje na ostatek, ustaw timingi tak jak napisał toman i nie ustawiaj NB na Auto a daj tak o 2-3 oczka w górę od default ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja jestem tym znajomym o którym mowa.

Ustawiłem tak:

[tRFC] - 50 DRAM Clocks

Read to Write Delay (S/D) [tRTW] - 9

Write to Read Delay (S) [tWTR_S] - 12

Write to Read Delay (D) [tWTR_D] - 12

Write to Pre Delay [tWTPD] - 12

 

Przy tamtych timingach 5-5-5-15 i napięciu 2.10V dalej wywala błędy w mem teście. NB nie przestawiłem, bo w hardware monitor nie znalazłem nic o tym, więc nie wiedziałem na ile ustawić.

Tak w ogóle, to jak sądzicie: to rzeczywiście jest kwestia przestawienia i poszperania w BIOSIE i będzie chodzić na 1066? Bo ja coś czuje że skończy się tak że będę musiał odsyłać sprzęt na gwarancję (już czwarty raz...) na drugi koniec Polski. Nie mam szczęścia do kompów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że to kwestia odpowiedniego ustawienia sprzętu, równie dobrze pamięci mogą wogóle nie działać na swoich nominalnych ustawieniach. Zeby się o tym przekonac trzeba sprawdzić jednak wszystkie możliwości. Skoro nie masz wyświetlanego napięcia NB, to spróbuj ustawić na ssztywno 1,25V. Podaj także model twoich pamięci. Wrzuć także screen ze wszystkimi zakładkami z CPU-Z 1.52 oraz MEMSET 4.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem napięcie NB na 1.26V i... działa! ;) Te wszystkie timingi co mi wcześniej podałeś zostawiłem na auto, samo napięcie w pamięciach dałem na 2.0V. Zapuściłem mem test na kilkanaście minut i ani jednego błędu.

Dzięki Ci wielkie toman, bardzo jestem wdzięczny. Gdyby coś było jeszcze nie tak to dam znać, ale mam nadzieję że już będzie działać.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...