Skocz do zawartości
CavV6

Prawidłowe Ustawienie Kierunku Chłodzenia W Obudowie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o podpowiedź w zakresie prawidłowego ustawienia kierunków nawiewów w budzie.

 

Troszkę rozrysowałem jak to wygląda na chwilę obecną, tak więc proszę o opinie co jest źle i co poprawić. O ile temp procka po OC jest super (dosłownie cool), grafa też w miarę OK (do 80'C w max stresie), o tyle dyskom coś się nie podoba. Czy lepiej porozdzielać je trochę od siebie (jeszcze jest jeden chwilowo odłączony dysk)?

 

Grafa chłodzona pasywnie (z podpisu), cooler od Scythe'a 2 umieszczony bezpośrednio na obudowie, nie na radiatorze (patrz foto). Na zdjęciach nie widać dokładnie coolera 92mm za dyskami. Umieszczone są (jest w sumie obecnie jeden) w specjalnej wnęce jak to w Chieftecu.

 

EDIT: zapomniałem dodać, że na ściance zewnętrznej (tam gdzie biały Revoltec) nie ma możliwości podłączenia kolejnego coolera, ponieważ łopatki wirnika będą zahaczały o element Scythe'a.

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Edytowane przez XLR8R

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy w zasilaczach wentylatory tlocza powietrze do obudowy? I ile bylo tematow dotyczacych ukladu wentylatorow w obudowie? Do tego prosty argument - sprawdz co bedzie lepsze. Na wszystkich czujnikach a nie skupianie sie na jednej temperaturze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest w porządku, poza tym że zasilacz na 99% pobiera powietrze tym wentylatorem 120mm a nie wydmuciach!e. Ponadto wentylator, który dmucha na Mugena 2 (po lewej na środku, 120mm) powinien dmuchać w przeciwnym kierunku bo zaburza obieg (a dokładniej powinien być zamontowany z drugiej strony coolera i dmuchać ku tyłowi). Zasada jest taka - dmuchamy zimnym od dołu/przodu ew. boku, wydmuciach!emy górą i tyłem. Inaczej jest mniej efektywnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest w porządku, poza tym że zasilacz na 99% pobiera powietrze tym wentylatorem 120mm a nie wydmuciach!e. Ponadto wentylator, który dmucha na Mugena 2 (po lewej na środku, 120mm) powinien dmuchać w przeciwnym kierunku bo zaburza obieg (a dokładniej powinien być zamontowany z drugiej strony coolera i dmuchać ku tyłowi). Zasada jest taka - dmuchamy zimnym od dołu/przodu ew. boku, wydmuciach!emy górą i tyłem. Inaczej jest mniej efektywnie.

Jasne, oczywista pomyłka z mojej strony z opisem 120-tki z PSU. Co do Mugena, czy w takim razie powinno wyglądać to tak?:

 

Dołączona grafika

 

Czy pomijając nawiew od 'prawej' na Mugena coolerem bezpośrednio zamocowanym na radiatorze wspomagać go kolejną 120-stką na wylocie z obudowy (ZIELONA)? Jak pisałem obecnie kompletnie nie ma problemów z temperaturą CPU. Jedynie martwią mnie dyski i chwilami grafa przy jeszcze większym OC gdzie potrafi w max stress dojść do 100'C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zrezygnować z bocznego nawiewu na kartę graficzną, jeśli chcesz poprawić chłodzenie dysków. Wyjaśnienie tutaj.

Karta jest, jak widzę po sygnaturze, pasywnym Gigabyte'em. Może powiesić na niej wentylator od spodu?

 

Dyski też warto byłoby rozsunąć między sobą - jeden na samej górze, drugi w środku, a trzeci na samym dole.

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz lepiej, ale jakby wentylator w zasilaczu zaczął hałasować to może pomóc przekręcenie wentylatora na Mugenie tak żeby wiał do góry (ja tak miałem w starej budzie i z Karakorum na procu).

I tak jak napisał Labovsky niewiele da Ci nawiew na boku obudowy na grafikę, lepiej zrób jej trochę miejsca (przesuń narty PCI na dół) i przymocuj jakiś wentylator na jej radiatorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zrezygnować z bocznego nawiewu na kartę graficzną, jeśli chcesz poprawić chłodzenie dysków. Wyjaśnienie 3349140[/snapback]

Dyski też warto byłoby rozsunąć między sobą - jeden na samej górze, drugi w środku, a trzeci na samym dole.

Dochodzi jak pisałem w 1wszym poście jeszcze 4, więc i tak dwa muszą być zsunięte - jest tam obecnie jedna 92mm, miejsce jeszcze na dwa dodatkowe - jest sens?? Gdzieś czytałem, że takie chłodzenie HDD od 'tyłu' nie jest zbyt bezpieczne. Ktoś może to potwierdzić lub wytłumaczyć?

 

Na Twoim miejscu skasowałbym ten wentylator za mugenem (zielony) i powinno być już naprawdę ok

Czyli przekładam ten z budy na Scythe'a a na obudowie zostawiam samą dziurę? Więc ten wyciągający (zielony) pogorszy wbrew logice obieg zamiast wyciągać ciepło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do grafiki 200% lepszym pomyslem bedzie montaz wentyla na chlodzeniu. Albo to albo daruj sobie krecenie - pasywne GB maja byc ciche nie wydajne

Za Mugenem ma zostac - co najwyzej mozesz przesunac 120mm na nim od spodu.

I moze poogarniaj kable opaskami - jedna grubsza wiazka mniej zakloca obieg niz -nascie wiszaczych kabelkow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...