Skocz do zawartości
DRDRE

Monitor 22"

Rekomendowane odpowiedzi

ho, ho... nie spodziewałem się tylu odpowiedzi :) Chyba przeceniłem wiedzę forumową...trzeba zapytać o wide gamut gdzie indziej.

 

Jak najniżej można ustawić wysokość tego HP LP2275w ? Mógłbym prosić jakiegoś użytkownika o zdjęcie ?

Z góry dziękuje

http://www.prad.de/en/monitore/review/2008...275w-part3.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Saturacja zdjęcia konwert Adobe w Paint jest niższa niż sRGB w NX2 i Picasa 3

Zawsze zdjęcie aRGB bez profilowania będzie mniej nasycone niż sRGB. Po oprofilowaniu nie powinieneś na monitorze odróżnić zdjęcia sRGB od aRGB (na monitorze o przestrzeni ~sRGB .... na modelu aRGB przy zdjęciu aRGB zobaczysz pewne detale którye na wąskogamutowcu nie są widoczne ... ale nie na każdym zdjęciu )

 

- Firefox 3.0.13 z włączoną funkcją zarządzania kolorem i Internet Explorer pokazuję identyczne strony. Nie ma różnic w saturacji.

Przy poprawnie włączonym i skonfigurowanym profilowaniu jest to nie możliwe, szczególnie jeśli masz np. zdjęcie sRGB i monitor ~aRGB

 

Po tym teście zmieniłem profil monitora na Adobe RGB, oczywiście reset kompa.

Bez sensu

 

- Firefox 3.0.13 z włączona funkcją zarządzania kolorem wyświetla strony mniej nasycone niż Internet Explorer

I tak ma być na monitorze ~aRGB kiedy większość stron jest sRGB. U mnie tak jest - profil monitora zapięty jako profil monitora (wiadomo), monitor szerokogamutowy. Jeśli zapiąłeś profil aRGB przy monitorze ~aRGB to też taki efekt będzie ... ale barwy będą przekłamane bo przestrzeń monitora (tego) nie pokrywa się idealnie z aRGB. Powinieneś mieć zapięty profil monitora jako profil monitora (;) ) .... jeśli saturacja na stronach po oprofilowaniu na szerokogamutowcu nie zmalała to profil jest skopany albo jest jakiś błąd w konfiguracji/brak obsługi tego typu profilu/itd. itd.

 

Który profil monitora jest profilem wskazanym ? Adobe czy HP LP2275W ?

HP LP2275W

 

 

 

Edit: Najistotniejszymi wnioskami, o których zapomniałem napisać są:

 

Zmiana profilu monitora nie ma wpływu na saturacje zdjęć wyświetlanych w programach nie obsługujących zarządzanie kolorem takich jak: Internet Explorer, Paint,

 

 

 

Zmiana profilu monitora ma wpływ na saturacje zdjęć wyświetlanych w programach obsługujących zarządzanie kolorem tj NX2, Firefox 3.0.13

To tak jak byś stwierdził że światło nie świeci kiedy jest zgaszone ;)

 

 

Z tego wynika, że przy profilu monitora ADOBE RGB, wszystko zachowuje się tak jak powinno dla monitora szerokogamutowego.

Gdyby gamut monitora idealnie pokrywał się z przestrzenią aRGB to tak.

Trochę dziwne, bo myślałem ,że natywny profil monitora powinien być najlepszy.

I jest najlepszy kiedy jest poprawnie obsługiwany i jest prawidłowym profilem. Były już posty o problemach z profilem i był to chyba właśnie monitor HP ... może wypuszczają błedne profile ... albo wystarczy zmienić nazwę bez spacji bo programy źle czytają ... nie wiem ... ma działać ... u mnie działa (profil od EIZO) ... jak nie działa to może faktycznie HP wypuścił skopany plik Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ho, ho... nie spodziewałem się tylu odpowiedzi :) Chyba przeceniłem wiedzę forumową...trzeba zapytać o wide gamut gdzie indziej.

No bo kolega Kyle już wszystko ładnie wyłożył. Można by z tego zrobić mały poradnik. :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze zdjęcie aRGB bez profilowania będzie mniej nasycone niż sRGB

Mówisz o Paint ? Bo w NX2, GIMP takiego czegoś nie ma. Wszystko jest równe oprócz Adobe z profilem. Konwert Adobe jest taki sam jak sRGB.

 

 

Przy poprawnie włączonym i skonfigurowanym profilowaniu jest to nie możliwe, szczególnie jeśli masz np. zdjęcie sRGB i monitor ~aRGB

Jak nie jak tak :) Pisałem, że tylko przy profilu ADOBE jest różnica pomiędzy firefoxem a explorerem czy opera. Więc jest to możliwe

 

Bez sensu

Dlaczego bez sensu. Skoro profil HP LP2275W nie działa z firefoxem, trza spróbować innego profilu, choćby dla zwykłej ciekawości :-P

 

.... jeśli saturacja na stronach po oprofilowaniu na szerokogamutowcu nie zmalała to profil jest skopany albo jest jakiś błąd w konfiguracji/brak obsługi tego typu profilu/itd. itd.

być może coś jest nie tak z tym profilem, ale wróżką nie jestem i nie wiem dlaczego nie działa. dlatego porobiłem kilka teścików, aby się czegoś dowiedzieć

 

albo wystarczy zmienić nazwę bez spacji bo programy źle czytają

Zmiana spacji niczego nie zmienia. Profil HP LP2275W nie działa z firefoxem !!! Saturacja taka sama jak w Internet Explorer. Też nie wiem dlaczego zmiana profilu monitora zmienia saturację tylko w NX2 i firefoxie. Może mam opętany monitor.

 

na modelu aRGB przy zdjęciu aRGB zobaczysz pewne detale którye na wąskogamutowcu nie są widoczne ... ale nie na każdym zdjęciu )

Quizz. Możecie opisać kolory płatków jakie widzicie na swoim monitorze ? Dwa dolne płatki, dwa boczne i jeden górny. Proszę o dokładny opis :)

 

Dołączona grafika

 

 

Napiszcie jeszcze na jakim monitorze to było oglądane :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze zdjęcie aRGB bez profilowania będzie mniej nasycone niż sRGB

Mówisz o Paint ? Bo w NX2, GIMP takiego czegoś nie ma. Wszystko jest równe oprócz Adobe z profilem. Konwert Adobe jest taki sam jak sRGB.

BEZWGLĘDNIE (chyba że coś jest na prawdę skopane ... a ludzie mają wielki talent do tego)

- Firefox 3.0.13 z włączoną funkcją zarządzania kolorem i Internet Explorer pokazuję identyczne strony. Nie ma różnic w saturacji.

Przy poprawnie włączonym i skonfigurowanym profilowaniu jest to nie możliwe, szczególnie jeśli masz np. zdjęcie sRGB i monitor ~aRGB

Jak nie jak tak :) Pisałem, że tylko przy profilu ADOBE jest różnica pomiędzy firefoxem a explorerem czy opera. Więc jest to możliwe

... bo profil HP CI NIE DZIAŁA ... to co napisałem jest bezwzględne.

 

Dlaczego bez sensu. Skoro profil HP LP2275W nie działa z firefoxem, trza spróbować innego profilu, choćby dla zwykłej ciekawości :-P

Ciekawość to jedyny sens. Ale prawidłowe działanie w celu normalnego użytkowania to nie jest (a chyba o tym tu rozmawiamy - by coś poprawnie funkcjonowało).

 

Może mam opętany monitor.

... prędzej profil ... spróbuj ściągnąć profil do tego monitora z innego źródła. Może w jakimś serwisie ktoś wygenerował (przy pomocy spektrofotometru ) profil do tego modelu i udostępnił. Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Quizz. Możecie opisać kolory płatków jakie widzicie na swoim monitorze ? Dwa dolne płatki, dwa boczne i jeden górny. Proszę o dokładny opis :)

 

Dołączona grafika

 

 

Napiszcie jeszcze na jakim monitorze to było oglądane :razz:

 

Nie wiem czy uda mi sie dokładnie to opisac ale z grubsza u mnie wyglada to tak:

-dolny lewy płatek jest prawie idealnie biały jednak z niewielkim przebiciem/poświatą(nie wiem jak to nazwać)koloru delikatnie zielonego a może to odcień takiej żółci? sam nie wiem,licząc od środka kwiatu/płatka.

-dolny prawy płatek jest jak sie wydaje biało/delikatnie łososiowy z delikatną "linią"delikatnej zieleni przez środek płatka patrząc w pionie ale naprawde strasznie delikatna linia.

-prawy boczny płatek delikatnie biało/łososiowy

-lewy boczny płatek wydaje się biały nie licząc "ugryzienia" u góry płatka ;/

-górny płatek nie licząc "ugryzienia" jest biało/delikatnie zielonkawy/łososiowy,tak jakby leciutko "przybrudzony"

pisząc jednak biały nie mam na myśli koloru idealnie białego , idealnie biała wydaje sie tylko część kwiatu w środku (tam gdzie siadają pszczółki ;/)biało/pomarańczowo(te kropeczki ciemno pomarańczowe)/żółty.Uff!

 

Monitor NEC 24WMGX'3

Edytowane przez jimmy1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy za 700zł kupie jakąs srednią 22'?

Tak. Za 700 kupisz przecięTNy monitor ale już z DVI , dopalaczem itp. ... taki pierwszy lepszy z brzegu ale musisz o nim poczytać jak u niego z opóźnieniem (input LAG) , smużeniem (ew. przebicia dopalacza), zakresem regulacji jasności itp.

- Philips 220CW9FB

 

Wybór jest całkiem spory wśród TN, modele tej klasy różnią się detalami które jednak mają wpływ na komfort.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BEZWGLĘDNIE (chyba że coś jest na prawdę skopane ... a ludzie mają wielki talent do tego)

Utalentowany w tej materii nie jestem, jeśli wierzyłeś w mój talent :)

 

 

Nie wiem czy uda mi sie dokładnie to opisac ale z grubsza u mnie wyglada to tak:

-dolny lewy płatek jest prawie idealnie biały jednak z niewielkim przebiciem/poświatą(nie wiem jak to nazwać)koloru delikatnie zielonego a może to odcień takiej żółci? sam nie wiem,licząc od środka kwiatu/płatka.

-dolny prawy płatek jest jak sie wydaje biało/delikatnie łososiowy z delikatną "linią"delikatnej zieleni przez środek płatka patrząc w pionie ale naprawde strasznie delikatna linia.

-prawy boczny płatek delikatnie biało/łososiowy

-lewy boczny płatek wydaje się biały nie licząc "ugryzienia" u góry płatka ;/

-górny płatek nie licząc "ugryzienia" jest biało/delikatnie zielonkawy/łososiowy,tak jakby leciutko "przybrudzony"

pisząc jednak biały nie mam na myśli koloru idealnie białego , idealnie biała wydaje sie tylko część kwiatu w środku (tam gdzie siadają pszczółki ;/)biało/pomarańczowo(te kropeczki ciemno pomarańczowe)/żółty.Uff!

 

Monitor NEC 24WMGX'3

jimmy 1. Dzięki za opis. Jest zrobiony jak należy. Dobra robota.

 

Na razie nie zdradzę tego co na moim widać :) Ten Nec jest na matrycy MVA ?

 

Zapraszam innych do opisu tego co widzą, matryce TN też wskazane. Kyle i Toms 81 napiszcie, jeśli to nie problem co widzicie na swoim Eizo S2231W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Nec jest na matrycy MVA ?

 

Zapraszam innych do opisu tego co widzą, matryce TN też wskazane. Kyle i Toms 81 napiszcie, jeśli to nie problem co widzicie na swoim Eizo S2231W

Ten Nec Jimmy1 jest na A-MVA.

DRDRE spróbuj zaciągnąć profilek z tej strony: tftcentral.

 

Co do testu, to jak mam to opisać, tzn. z czy bez profilowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Nec Jimmy1 jest na A-MVA.

DRDRE spróbuj zaciągnąć profilek z tej strony: tftcentral.

 

Co do testu, to jak mam to opisać, tzn. z czy bez profilowania?

Możesz opisać podobnie jak to jimmy1 zrobił . najlepiej z profilowaniem i bez, jeśli możesz :) Różnica pewnie będzie w saturacji. Chodzi głównie jakie kolory płatków widzisz. Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Za 700 kupisz przecięTNy monitor ale już z DVI , dopalaczem itp. ... taki pierwszy lepszy z brzegu ale musisz o nim poczytać jak u niego z opóźnieniem (input LAG) , smużeniem (ew. przebicia dopalacza), zakresem regulacji jasności itp.

- Philips 220CW9FB

 

Wybór jest całkiem spory wśród TN, modele tej klasy różnią się detalami które jednak mają wpływ na komfort.

Kurde, Kyle, pierwszy raz nie zbeształeś TN. :lol2:

 

Możesz opisać podobnie jak to jimmy1 zrobił . najlepiej z profilowaniem i bez, jeśli możesz :) Różnica pewnie będzie w saturacji. Chodzi głównie jakie kolory płatków widzisz. Dzięki.

 

Monitor Eizo SX2461W, profil 6500K, G 2.2, przeglądakra FF 3.5.1. profil zapięty, zarządzanie kolorem odpalone.

 

a) lewy-dolny: biały, środek delikatnie zielony u brzegu i coraz ciemniejszy w kierunku środka kwiatku;

prawa część płatka z leciutkim odcieniem łososiowym ( bardzo delikatnym );

b) prawy-dolny: rdzeń delikatny zielony, boczki delikatne łososiowe ale nasycenie większe niż w pkt. "a";

c) prawy: cały płatek z malutkim nasyceniem koloru łososiowego;

d) lewy: cały biały;

e) górny: środkowa część z leciutkim nasyceniem zieleni i żółci, a prawa część łososiowy;

 

Kolor "łososiowy" zapożyczony od kolegi Jimmy1. :wink:

 

Bez profilu wygląda to tak, że tam gdzie jest kolor łososiowy, podchodzi prawie pod jasną pomarańcz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, Kyle, pierwszy raz nie zbeształeś TN. :lol2:

Bo pytający był rozsądny i chciał jakiś >średni< LCD - przynajmniej tak zrozumiałem ... że chce podstawy do zagrania w gierkę i poczytania czegoś na www i godzi się z wadami typu kiepskie kąty, marna reprodukcja barw. Nie wypalił z wymaganiami jak niektórzy typu: monitor 22" do podstawowej pracy z grafiką (nie mówiąc o ambitnej amatorskiej czy profesjonalnej) za 700 PLN. Jeśli źle go zrozumiałem to jeszcze napiszę - TN nie nadaje się do amatorskiej obróbki zdjęć (lepiej nic nie robić bo więcej zepsujemy niż naprawimy).

Bez profilu wygląda to tak, że tam gdzie jest kolor łososiowy, podchodzi prawie pod jasną pomarańcz.

Bez profilu wygląda tak że wnętrze kwiatka wali nasyceniem tak że gały bolą ;) Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor Eizo SX2461W, profil 6500K, G 2.2, przeglądakra FF 3.5.1. profil zapięty, zarządzanie kolorem odpalone.

 

a) lewy-dolny: biały, środek delikatnie zielony u brzegu i coraz ciemniejszy w kierunku środka kwiatku;

prawa część płatka z leciutkim odcieniem łososiowym ( bardzo delikatnym );

b) prawy-dolny: rdzeń delikatny zielony, boczki delikatne łososiowe ale nasycenie większe niż w pkt. "a";

c) prawy: cały płatek z malutkim nasyceniem koloru łososiowego;

d) lewy: cały biały;

e) górny: środkowa część z leciutkim nasyceniem zieleni i żółci, a prawa część łososiowy;

.

Muszę się przyznać, że chciałem tym testem raczej dowiedzieć się w jaki sposób dana matryca odwzorowuje kolory. Nie ma widzę wielu chętnych do testu :) Szkoda. Fotografia kwiatków o przeróżnych kolorach jak również liści jesienią jest świetnym narzędziem, aby to sprawdzić. Różnice są nawet w przestrzeni sRGB, w której zostało zapisane to zdjęcie, nie wspominając o Adobe dla monitorów szerokogamutowych.

Zdradzę teraz może co ja widzę na ekranie, mogę tylko porównać dwa opisy jimmy1 i toms83.

 

Opis Toms83 jest identyczny z tym co widzę na swoim monitorze. Z tym , że lewy płatek nie jest idealnie biały. Ma odcień delikatnie zielonkawy. Może za małe zdjęcie ,aby to zobaczyć. W rzeczywistości żaden z płatków nie jest biały, ale posiada zielonkawe czy łososiowe odcienie. Najbliżej do białego jest, jak już jimmy1 wspomniał, środkowi kwiatka. Jimmy1 pisał, że ten zielony na lewym i prawym dolnym jest prawie niewidoczny. U mnie jest wyraźnie widoczny . Na moim laptopie, o ile łososiowe zabarwienie jest w jakimś stopniu widoczne, zieleń jest niewidoczna, tak jakby było to brudne.

 

Wracając do problemu zarządzania kolorem. Mam prośbę do szerokogamutowców. Czy możecie otworzyć Firefoxa z włączonym profilowaniem i Opera lub internet explorer w tym samym czasie. Wejść w "odpowiadanie na posta".

Możecie mi powiedzieć jaki kolor macie ramki, która otacza biały obszar, w którym piszemy odpowiedzi na posty ?. Pobrałem profil ICC dla HP_LP2275w z TFT central jak Toms83 radził i ten profil działa pod firefoxem. Napis Allegro, który polecił NAXT, a który służy mi jako szybki test od razu wskazuje czy świeci to na jaskrawy czy stonowany pomarańcz. Z tym profilem Allegro i inne strony są stonowane i z mniejszą saturacją niż w OPERA czy EXPLORER. Ale zauważyłem jeszcze różnice pomiędzy niebieskim a fioletowym . W jednej przeglądarce czasami strony mają odcień fioletowy a w drugiej turkusowy. Dlatego moje pytanie co widzicie. Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja, lewy płatek nie jest biały, tzn. nie jest to czysty biały a z nalotem zielonkawym. Bardzo, bardzo delikatnym, ale jest.

 

Co do testu to:

Dołączona grafika

 

Różnice w kolorze niebieskim też są widoczne.

no ja mam tak, że w Operze mam błękitny niebieski a w firefoxie wchodzący lekko w fioletowy. Nie wygląda mi to na zimny niebieski :) Ale może ten profil ICC , który ściągnąłem nie jest perfekcyjny, bo został wyprowadzony kolorymetrem, a na szeroki gamut najlepszy spektrofotometr. Kolorymetr może rąbnąć się ponoć o 500K. Trzeba będzie Colormunki se zakupić, albo dać komuś oprofilować tą całą hacjendę .

 

NX2 czyta zapięty lub nie zapięty profil ICC skojarzony z monitorem . później przy otwarciu zdjęcia zmienia saturację w dół bądź w górę w zależności od profilu ICC skojarzonego z monitorem, a wszystko w przestrzeni sRGB .GIMP natomiast ma to głęboko gdzieś, bez względu na profil monitora, nie ważne co się wstawi , zdjęcie nie zmienia saturacji. I tylko wszechmogący wie o co chodzi. Gdy nie ma zapiętego profilu ICC skojarzonego z monitorem, a tylko w firefoxie wklepie ścieżkę dostępu do pliku ICC z TFTcentral, to wychodzi tak, że w firefoxie zdjęcie ma mniejszą saturację niż zdjęcie otwarte w NX2. Natomiast jeśli profil ICC jest skojarzony z monitorem saturacja zdjęcia w NX2 obniża się i jest tak samo jak w FF. Wow, i skąd tu wiedzieć , która saturacja zdjęcia jest prawdziwa :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NX2 czyta zapięty lub nie zapięty profil ICC skojarzony z monitorem . później przy otwarciu zdjęcia zmienia saturację w dół bądź w górę w zależności od profilu ICC skojarzonego z monitorem, a wszystko w przestrzeni sRGB .GIMP natomiast ma to głęboko gdzieś, bez względu na profil monitora, nie ważne co się wstawi , zdjęcie nie zmienia saturacji. I tylko wszechmogący wie o co chodzi.

Profilowanie w GIMP trzeba uaktywnić (najłatwiej zaznaczyć w preferencjach w zarządzaniu kolorem "spróbuj użyć systemowego profilu monitora"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profilowanie w GIMP trzeba uaktywnić (najłatwiej zaznaczyć w preferencjach w zarządzaniu kolorem "spróbuj użyć systemowego profilu monitora"

Dzięki za cynk. Przyznaje, że GIMPA nie znam. Mam go tylko na czarną godzinę. Faktycznie. Teraz wszystko działa. :lol:

 

Jest tak w GIMPIE. Profil ADOBE RGB i profil ściągnięty z TFT Central dla HP LP2275W działają bardzo podobnie, saturacja zdjęcia jest prawie identyczna. Jeśli jest jakaś różnica to bardzo mała. Przy Adobe minimalnie pomarańcz jest bardziej pomarańczowy patrząc na środek kwiatka, którego tutaj zamieściłem. Natomiast profil Nikon sRGB i profil HP LP2275W otrzymany od HP podbijają saturację , ale tylko pomarańczowego koloru. Środek kwiatka świeci na pomarańczowo i zmienia się również pomarańcz w prawej części zdjęcia.

 

Mam prośbę. Mógłbyś otworzyć GIMP i zdjęcie tego kwiatka. Wejść w te preferencje i zarządzanie kolorami i przeskakiwać pomiędzy profilem ADOBE RGB a profilem EIZO S2231W. Chciałbym wiedzieć czy masz też takie minimalne różnice pomiędzy Adobe a Eizo. A potem przeskoczyć na profil sRGB i sprawdzić czy podbije Ci saturację koloru pomarańczowego :-P Jeśli będzie podobnie jak u mnie to na razie uznam ten profil z TFT Central za poprawny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...