Skocz do zawartości
lukaszja

Zestaw Na Phenom Ii 945 - 2000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Po wielu bojach (i Waszych poradach) złożyłem zestaw:

 

Procesor: AMD Phenom II X4 945 Quad-Core /3.0GHz, 95W, AM3/ 660 zł

Wentylator: Arctic-Cooling Freezer Xtreme 120 zł

Płyta główna: AsRock M3A785GXH/128M 320 zł

Pamięć RAM: GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9 250 zł

Dysk twardy: Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3 195 zł

Napęd FDD: Alps 1.44MB Black 35 zł

Nagrywarka DVD: LG GH22LS50 SATA SecurDisc LightScribe 110 zł

Obudowa: Cooler Master Elite 331 (Black) 149 zł

Zasilacz: Corsair 400W [CMPSU-400CXEU] 185 zł

Suma: 2024zł brutto

 

teraz mam pytania:

1. Pamięci - nie za słabe? Umożliwią OC do poziomu 3,5-3,6 GHz (nie chcę podnosić napięcia!)?

2. Zasilacz - da radę? W przyszłości kupię odpowiednik ATI 4850 - 5850 z DX 11, na linii 12V ma 360W i sporo kabli, więc jak myślicie?

 

Dzięki za odpowiedzi, pozdr, luke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci - raczej ok, chociaż nie miałem styczności... zresztą z pamięciami zawsze jest loteria. Dlaczego nie chcesz podnosić napięć?

 

btw. napęd FDD ? PO CO ?

1. Co do napięć - komp będzie chodził prawie 24/7 i ma być jak najbardziej wydajny i energooszczędny zarazem.

Stąd TDP procka 95W zamiast 125W i niechęć do ponoszenia napięcia.

2. FDD - komp korzystać będzie z profesjonalnej aplikacji wymagającej klucza przenoszonego właśnie na dyskietkach 3,5cala.

 

Może jeszcze ktoś da znać jeśli chodzi o pamięci i zasiłkę?

luke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasiłka to jest prawie że na styk. Jeżeli dołożysz jakąś lepszą grafikę (co oznacza że jest lekko prądożerna) to może się okazać że te (+) 400 W nie wystarczy. Co do pamięci, do OC raczej się nie nadają, a i CL mogły by mieć niższe typu CL7. Pamiątki proponuję brać od A-Data, Patriot (te tańsze) i te droższe OCZ/Geil/Corsair/G.Skill...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasiłka to jest prawie że na styk. Jeżeli dołożysz jakąś lepszą grafikę (co oznacza że jest lekko prądożerna) to może się okazać że te (+) 400 W nie wystarczy. Co do pamięci, do OC raczej się nie nadają, a i CL mogły by mieć niższe typu CL7. Pamiątki proponuję brać od A-Data, Patriot (te tańsze) i te droższe OCZ/Geil/Corsair/G.Skill...

Co do zasilacza, to najbardziej obciążą go procek (TDP 95W, OC do poziomu 3,5 GHz) i grafa w przyszłości. Spodziewam się, że w procesie 40nm zamiast 55nm karta 5850 będzie mniej wiecej "jeść" tyle ile 4850. Obciążenie linii 12V w podanej zasiłce to 360W. Mam więc nadzieję, że wystarczy ale pewny nie jestem, stąd pytam... :rolleyes:

 

Pamięci - hmm, tu też mam zagwozdkę. Wiem, że tanie GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9 nie są mistrzami OC, pytanie tylko, czy nie wystarczą dla tych moich 3,5 GHz - nie planuję dusić procka na maxa!

 

Dzięki za odpowiedzi, polecam się dalej! luke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz wystarczy do 4870, ale aby pociągnąl 5870 - wątpie. Może 5850 pociągnie.

CPU=100W

100W+70W+10W+10W= 190W MAX MAX ten zestaw pobiera, więcej tu nie widzę, Rafaello

Zostaje ok. 210 W - spokojnie uciągnie cały zestaw.

Dobry zasilacz 550W pociągnie i7@O/C + GTX 295.....

Same mobo + napędy ciągnie mniej niż 80W, zakładając nawet że mobo ma wbudowaną grafikę. No i tak teraz zawyżyłem że mobo może pożerać 70W.

Więc bzdeta, zasilacz ci prawdopodbnie pociągnie najnowsze radeony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ArreatPL kompletnie nie łapię tego bełkotu , twierdzisz że zasilacz poradzi sobie z 4870(to prawda) to dlaczego nie ma sobie poradzić z jego odpowiednikiem wykonanym w niższym procesie technologicznym , przecież to logiczne że odpowiedniki powinny mieć mniejsze zapotrzebowanie na energię.

Kolejna sprawa i7+OC + gtx295 nie ma prawa działać stabilnie na żadnej 550 , i7 po oc potrzebują naprawdę dużo mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Dzięki za dotychczasową pomoc.

 

Zasilacz

Jak już pisałem, kupię do zestawu grafę w procesie 40nm i to NIE odpowiednik 4870 a pewnie coś na poziomie 4850 lub nawet 4830. Zależy mi nie na grach, tylko DX 11, OpenCL, kodowaniu materiału FullHD itp. Myślę, że karta to 100W max, drugie tyle procesor (bez podnoszenia napięcia) i jakieś 70W płyta z HDD. Niech będzie razem 300W, mam dostępne w tym Korsarzu 360W na linii 12V stąd myślę, że wystarczy. Chyba, że nie :unsure:

 

Pamięci

Tu mam większy problem. Wybrane przez mnie GoodRam 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9 są najtańsze, lepsze kości kosztowałyby ok 100zł więcej. Pytanie, czy MUSZĘ dopłacić do lepszych, czy te Goodramy wystarczą do podkręcenia procka do ok 3,5GHz (bo podobno to takiej wartości da się go OCnąć bez podnoszenia napięcia). Czy ktoś z forumowiczą ma doświadczenia z tymi ramami przy (delikatnym) OC? Chodzi mi np. o zmienianie dzielników

 

Pomóżcie z tymi pamięciami, pls!

luke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po obniżeniu dzielnika do 1066 przy procesorze 3,5-3,6 na pamięciach będzie 1244-1280. Można dodatkowo delikatnie podnieść napięcia na samych pamięciach i spróbować zmniejszyć opóźnienia. Te goodram mają standardowo 1.5v więc 1.65-1.7v można dać spokojnie.

Takie podniesienie napięć na pamięciach zwiększy pobór prądu tylko w znikomym stopniu. Zresztą szybkie pamięci o niskich opóźnieniach maja zazwyczaj standardowo podniesione napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz spójnie starczy, nawet potrafi dostarczyć więcej niż ma na naklejce.

Tia...

 

Gdyby miał wiecej niż na tabliczce to nie spadło by mu napięcie do 11,68 oraz 11,76 na liniach 12V przy obciązniu znamionowym, tj 2x 15A (360W). Jest to spadek ok 0,5V w stosunku do obciązenia 20%.

Link do wyników testu

 

Tutaj przy 23,4A na lini 12V trzyma jeszcze napięcie 12,1V.

 

Wniosek: pomiędzy 23,4A a 30A obciązenia a lini 12V napięcie leci na łeb w dół. Więc ten cudowny zasilacz nie jest w stanie podawać tego co ma na "naklejce" na lini 12V.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...