Skocz do zawartości
scWojtek

Przegrzewający Się 3870x2 - Solucja - Dla Amatorów !

Rekomendowane odpowiedzi

Tak więc mój radeon 3870X2

Dołączona grafika

 

Zaczął osiągać b.duże temperatury ( alarm ustawiony na 100 stopni zmieniłem na 110 stopni ) . Przy każdej grze osiągał po kilku minutach 110 stopni i wychodził z gry do SmartDoctor .... musiałem odczekać z 5 do 10 minut aby się ochłodził do około 70 stopni i pograć parę minut i tak w kółko ... Podczas oglądania filmów osiągał 80 stopni kiedyś było dużo mniej ...

 

 

Po przejściu jednej gierki tym sposobem troszkę się zdenerwowałem , pamiętam jak ta karta przy ustawieniu w SmartDoctor 100 % uzyskiwał w windowsie 37 stopni .... ( pierwszy rdzeń )

 

 

Wyczytałem gdzieś że pewnie się tam brudu nazbierało i nie ma przepływu powietrza ...

( popatrzałem na allegro karta warta 100 - 200 zł , myślę nic nie tracę )

 

Zabrałem się do rozbiórki karty w celu wyczyszczenia ...

 

Zaznaczam że jestem amatorem i to moja pierwsza taka rozbiórka czego kol wiek ( jak mnie się udało ... to i Tobie pewnie też .... )

 

 

Narzędzia potrzebne do rozebrania i wyczyszczenia karty graficznej : ( + opcjonalnie Pasta w moim przypadku Arctic Silver 5 .... oryginalna pasta na moim radeonie była w tragicznym stanie )

Dołączona grafika

 

 

Troszkę kiepskiej jakości zdjęcia z mojego telefonu ..

 

Tak wygląda rozebrana karta :

 

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - "Części"

 

1: Obudowa

Dołączona grafika

2: Obudowa z drugiej strony z radiatorami

Dołączona grafika

3a: Wentylator

Dołączona grafika

3b:Tył

Dołączona grafika

4: Kolejna część obudowy

Dołączona grafika

5: tutaj na tej części obudowy są gumki takie po przyklejane ( ochronne ) strasznie zniszczone ...

Dołączona grafika

6: i obudowa z tyłu ( z 2 stron ... i tu są te przylepce ... gumki i takie " miśki " )

Dołączona grafika

Dołączona grafika

7: Radiator miedziany z góry

Dołączona grafika

8: Radiator aluminiowy i miedziany (i tu była przyczyna brud na całej długości drapałem część by było widać )

Dołączona grafika

Dołączona grafika

9: Aluminiowy od spodu ( widać jak mało tej pasty jest na nim ... )

Dołączona grafika

10: Płytka oczywiście nic specjalnego ( słabej jakości zdjęcia )

Kostki te czarne

SAMSUNG 749

K4J5234Qe-BJIA

EGJ442PYU

---------------------

obok Rdzenia ATI

NF4374.00

0747SSY

TAIWAN

215-0708017

Dołączona grafika

Kostka po środku 2 rdzeni

PLX

Technology

PEX8547 AA25BC G

0747

GW10921 KOREA

Dołączona grafika

11: Płyta z tyłu

Dołączona grafika

 

 

A tutaj zaprezentuje jak złożyć/rozłożyć ( patrząc od końca ) i na co uważać przy rozkładaniu karty ( by uniknąć moich błędów )

Przede wszystkim po segregować śrubki !

Małym pędzelkiem wyczyściłem wentylator , dużym radiatory . Oczywiście pędzelki później nadają się do wywalenia... chyba , że ktoś ma cierpliwość i zrobi to bardzo delikatnie .

 

» Naciśnij aby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler « - " Skręcanie Radeona "
Zacznę od tych elementów

1: Pamiętajcie o 3 śrubkach którymi odkręcicie/zakręcicie wentylator są inne niż od tej obudowy

w sumie jest ich 13 z czego 10 do obudowy i 3 do wentylatora

Dołączona grafika

2: Wentylator musi być przykręcony w ten sposób PATRZ KABEL

Dołączona grafika

3: Po zamknięciu obudowy kabel musi wychodzić przez małą szczelinę ( Wentylator od spodu trzeba przekręcać by kabel wychodził w tym miejscu )

Dołączona grafika

4: Wkładamy 2 radiatory w tej kolejności oczywiście !! ( Nie da się ich w źle włożyć muszą pasować w dziurki można tylko zamienić kolejność )

Dołączona grafika

5: Przykrywamy obudową

Dołączona grafika

6: Przykładamy płytkę równo nad dziurkami

Dołączona grafika

7: Przykręcamy te krzyżaki ( i tu UWAGA ... Odkręcają/Zakręcają potrzebny jest trochę mniejszy śrubokręt niż przy innych śrubkach ... co prawda Ja na siłę odkręciłem jednym śrubokrętem , mniejszego nie miałem . Przykręcając którąś z nóżek nacisnąć mocno kciukiem i przykręcać ....

Dołączona grafika

UWAGA 2 : Z drugiej strony są przylepce ochronne przy zdejmowaniu uważać by nie odpadły

Dołączona grafika

8: Przykręcamy zaślepkę

Dołączona grafika

Są 3 śrubki i 4 wkręty

Jedną wkręcamy tutaj ( by przymocować zaślepkę

Dołączona grafika

2 pozostałe tutaj

Dołączona grafika

Dołączona grafika

4 Wkręty przy wyjściach karty graficznej ( Tutaj były potrzebne kleszcze bardzo mocno były przykręcone , trzeba było je lekko poruszyć kleszczami i dalej już ręką można było odkręcić/zakręciłem palcami ...bez użycia kleszczy )

Dołączona grafika

Najważniejsze , że poskutkowało Temperatury spadły ... Teraz przy wentylatorze 100% w windowsie 41/42 stopnie przy nowości było 37 stopni , a przed czyszczeniem miałem 64 stopnie . Widać różnicę !!

Odgłos wentylatora jest zupełnie inny teraz .

Przetestuje jeszcze w grach i na filmach ( 40 % wentylatora ) jak się będzie męczyć karta i dopiszę ...

Edytowane przez scWojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm... chciałeś się pochwalić ze ściągnąłeś chłodzenie z karty, tak? :huh: Superowo :D Gratuluję.

zaled.pl

 

Czytaj ze zrozumieniem ....

 

 

 

 

 

Chciałem się pochwalić tym że " tą " kartę można rozebrać całą śrubokrętem nic nie jest klejona ani mocowane na stałe !! można ją wyczyścić a nie wyrzucać !!

 

Długo się męczyłem ze zbyt gorącą kartą .... Więc może komuś się to przyda .... !!

Edytowane przez scWojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaled.pl

 

Czytaj ze zrozumieniem ....

to jeszcze ktoś używa tego określenia "żal"? :huh:

 

Chciałem się pochwalić tym że " tą " kartę można rozebrać całą śrubokrętem nic nie jest klejona ani mocowane na stałe !! można ją wyczyścić a nie wyrzucać !

Yyy :lol: Pokaż mi kartę, gdzie chłodzenie jest mocowane na stałe albo klejone :D Znasz kogoś kto wyrzuca karty graficzne? xD

 

Rozbawiłeś mnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nawet trabanta można prawie samym śrubokrętem rozebrać, nic odkrywczego nie przedstawiłeś.

2.

są gumki takie po przyklejane ( ochronne ) strasznie zniszczone

to są termopady, a nie gumki ochornne, mają przekazywać ciepło z podzespołów do obudowy metalowej, a dalej radiatora, a nie bronić kostek pamięci od siły nieczystej i gromów siarczystych. Producenci je stosują zamiast pasty, bo łatwiej je dopasować, śa grubsze niż warstwa pasty i nie muszą przejmować się niedokładnością wykonania spodu chłodzenia.

 

 

@qrvich jak widać ktoś używa ;)

Edytowane przez psz3mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To forum nie jest o trabantach

 

koleszko ....

 

 

A z moją przegrzewającą kartą .... miałem spore problemy .... szukająć w necie natrafiłem się na podobno problemy innych użytkowników .... i ZERO rozwiązań...

 

 

tutaj jest ROZWIĄZANIE ...

 

 

proszę mi wskazać temat...na forum... bo może powielam ... nie potrzebnie ?

 

i skończcie swoje głupie komęty .... nic nie wznoszące do tematu ...

 

 

A zdjęcia może i są tragiczne dla Ciebie koleszko... dla kogoś kto będzie miał w łapach tą kartę to będzie wiedzieć o co biega !!

 

 

 

I te lamy komentujące proszę o linki do tematów jak rozbierają swoje karty graficzne za 1500zł .... lub za 50zł ?? buahahha

Edytowane przez scWojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I te lamy komentujące proszę o linki do tematów jak rozbierają swoje karty graficzne za 1500zł .... lub za 50zł ?? buahahha

1500 to ona może 2 lata temu była warta teraz niestety tylko koło 400 zł. Ludzie tu takie akrobacje z kartami robią że rozkręcenie i wyczyszczenie karty a potem pokazanie tego na forum spotyka się niestety z taką reakcją. Nie dziw się chłopakom że ci tak a nie inaczej odpisują ale dla większości tutaj to codzienność. Poza tym temat o 3870 x2 gdzieś tu już jest dawno zakopany i raczej w nim należało zamieścić, podejrzewam że już dawno tam ktoś doszedł do takiej samej "solucji" jaka zaprezentowałeś nam tutaj. A co do narzędzi z twojej fotki to nawet moja dziewczyna wielkie oczy zrobiła i parsknęła śmiechem jak kombinerki zobaczyła.

Edytowane przez ODOO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość elograca

gościu myślisz ze jakiś kozak jesteś bo to zrobiłeś? polutuj ją załóż jakiś kontener i zrób jakieś fajne wyniki to wtedy można się pochwalić.

PS. a nie zapomniałeś o paście? i na ramy co dałeś? bo wiesz ze na nie się nie daje pasty.

Edytowane przez elograca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Masz jakieś problemy z synapsami powodujące te nagłe przerwy w myśleniu, objawiające się trzykropkami?

2. KoleSZka to taki mix Koleżka Leszka?

3. Komęty? Może komety co nam nap... po oczach? Jak Yetiemu?

4. To Ty nie wnosisz do tematu nic. Wydaje Ci się, że jesteś bogiem bo zrobiłeś coś, co dla 99% uczestników tego forum jest OCZYWISTE.

5. Dlatego właśnie, że to jest oczywiste, nie znajdziesz raczej takiego tematu tutaj...

 

EOT.

Edytowane przez qrvich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1500 to ona może 2 lata temu była warta teraz niestety tylko koło 400 zł. Ludzie tu takie akrobacje z kartami robią że rozkręcenie i wyczyszczenie karty a potem pokazanie tego na forum spotyka się niestety z taką reakcją. Nie dziw się chłopakom że ci tak a nie inaczej odpisują ale dla większości tutaj to codzienność. Poza tym temat o 3870 x2 gdzieś tu już jest dawno zakopany i raczej w nim należało zamieścić, podejrzewam że już dawno tam ktoś doszedł do takiej samej "solucji" jaka zaprezentowałeś nam tutaj. A co do narzędzi z twojej fotki to nawet moja dziewczyna wielkie oczy zrobiła i parsknęła śmiechem jak kombinerki zobaczyła.

 

 

No to przepraszam wszystkich profesjonalistów !! ale ja jestem amatorem i nie mam wielu narzędzi ... i niczym innym niż kombinerkami nie mogłem wykręcić tych wkrętów !!

 

 

może i są inne sposoby .... ale zwykły człowiek nie posiada arsenału śrub okręcików do [ciach!].. wie czego !!

 

 

A to że ktoś tam może doszedł do tego .... " kiedyś " Ja nie znalazłem a karta po kilku latach zaczęła źle działać .... Więc i innym użytkownikom tych kart mogło by się to przydarzyć co mnie ... więc zamieszczam !!

 

 

Więc nowy tema a nie stary/zamknięty !!

 

 

 

Do moda jak nie pasuje to proszę przenieść do innego działu !!

A więc koleszko to jest dla takich procentów jak Ja ....dla których nie jest to oczywiste i nie można tego nigdzie indziej znaleść

Edytowane przez scWojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość elograca

nie chce być upierdliwy ale ta karta o ile dobrze mi wiadomo ta karta nie ma kilku lat;]

Edytowane przez elograca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@scWojtek, gratulacje za solucję :] ale dodaj na początku tekst: "Nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne błędy..."

 

 

OT

@qrvich, jesteś trochę irytujący, bo kolega starał się i dobrze mu poszło jak na amatora, więc takie teksty mógłbyś sobie odpuścić, jak:

 

Hm... chciałeś się pochwalić ze ściągnąłeś chłodzenie z karty, tak? Superowo Gratuluję.

_____

1. Masz jakieś problemy z synapsami powodujące te nagłe przerwy w myśleniu, objawiające się trzykropkami?

2. KoleSZka to taki mix Koleżka Leszka?

3. Komęty? Może komety co nam nap... po oczach? Jak Yetiemu?

4. To Ty nie wnosisz do tematu nic. Wydaje Ci się, że jesteś bogiem bo zrobiłeś coś, co dla 99% uczestników tego forum jest OCZYWISTE.

5. Dlatego właśnie, że to jest oczywiste, nie znajdziesz raczej takiego tematu tutaj...

EOT.

poza tym,

ad. 1. Może napiszesz, o które synapsy chodzi? Albo lepiej, wytłumacz jak one działają :lol:

ad. 2 Co to za wyraz "mix"? :damage_wall: albo wytłumacz mi, czym zmixowałeś Koleżke Leszka? :blink: Superowo to taki MIKS/połączenie "Super Expressu" i "To i owo".

ad. 3. Dlaczego wspominasz o producencie: "najwyższej jakości śpiworów i innych produktów puchowych itp".

ad. 4. A jednak 1% uczestników tego forum nie zna metody czyszczenia k. graficznej, a autor wątku przynajmniej starał się podzielić swoją wiedzą, a Ty za to nic konkretnego nie piszesz, aby poprawić jego błędy itp.

ad. 5. Dla 1% "uczestników" forum to jednak nie jest oczywiste.

 

Mógłbym tak skomentować wszystkie wasze posty, ale... szkoda na Was czasu. Zamiast pomóc, powiedzieć czy coś źle zrobił, poprawić jego błędy, to tylko ośmieszacie go, mimo iż chciał pomóc innym amatorom, którzy nie znaleźli pomocy wśród 99% oświeconych uczestników tego jakże wielkiego, znanego na całym świecie, ba w całym wszechświecie forum... czyżby te 99% oświeconych uczestników nie potrafiło pisać na klawiaturze w miare składnych, zrozumiałych dla amatorów zdań :unsure:

 

EOT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

faktycznie zjechaliście gościa jak burą sukę bo chciało mu się tutka zamieścić fakt, że zbędnego bo proste skojarzenie wystarcza wysokie tempy=chłodzenie ale należy gościowi pogratulować, że robiąc to pierwszy raz nie ubił tej karty jak robi duża część osób z wspomnianego wyżej 1%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie to zastanawia dlaczego jak ktoś opisuje jak poradzić sobie z oczywistym problemem w oczywisty sposób to od razu rzesza pieniaczy zwyzywa go że po co i na co i w ogóle... a żaden mądry nie odpisał jak to zrobić na setki pytań karta mi się przegrzewa... ŻAL.PL... tak jak autor napisał, nigdzie nie było opisanego jak to zrobić więc sam to zrobił i mnie to bardzo cieszy.

 

gogogo! :) każdy świr tak zaczyna najpierw rozbiera na czynniki pierwsze i później składa :D a później przy którymś tam razie idzie lutownica w ruch ;) piękny start masz bo nic nie uwaliłeś ;)

Edytowane przez prznar1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...