Skocz do zawartości
jager

Nieudana Aktualizacja

Rekomendowane odpowiedzi

hej, dziś rano próbowałem zaktualizować bios płyty głównej (asus p5b dlx) za pomocą narzędzia ze strony asusa. robiłem to wiele razy pod xp i było ok, ale tym razem próba dotyczyła systemu win7. niestety w czasie aktualizacji nastąpił FAIL. próbowałem jeszcze raz włączyć program, ale mówi mi, że nie widzi biosu asusa i się wyłącza.

 

czy istnieje jakiś program, który metodą FORCE wrzuci obraz biosu do kości? czy pozostaje reset i oddanie mobo na gwarancje?

 

dzięki

 

bios jest firmy AMI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając już Ez Flash w bios, którego trzeba było użyć, to jest jeszcze CrashFree - to nie jest przypadkiem ustrojstwo odpowiedzialne za działanie kompa w przypadku nieudanego flashowania?

Tak, wiem, że jest EZ-Flash, ale powiem szczerze, że pod XP zawsze ten felerny Asus Update działał. Widocznie w7 to inna bajka... mój błąd.

Przeszukując zasoby google dowiedziałem się, że jak Asus Update tak schrzani sprawę to pozostaje oddanie płyty na gwarancję.

CrashFree nie próbowałem póki co, zostawie to jako ostatnią szansę. Przygotowałem rescue disc z biosem asus, płyte serwisową, dyskietkę 3,5" z biosem i właśnie napęd flash. Jednak póki komputer działa, wciąż liczę, że uda się jakoś wgrać ten bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha czyli boisz sie go restartowa ze nie wstanie? :]

Tak :-/ tzn. wiem, że na 99,9% nie wstanie (z informacji znalezionych na necie), a kiedyś zresetować go będę musiał, ale póki mi działa, zbieram informacje o firmach które przeprogramują bios, o możliwościach samodzielnego naprawiania itp itd. Dopiero jak stwierdzę, że już nic więcej nie zrobię uruchomię go ponownie ;) Swoją drogą, potrzeby mi on do wtorku rano do pracy, potem mogę płytę odesłać. :)

 

Swoją drogą, znalazłem na płycie złącze serwisowe SPI (7 pinów) do wgrywania biosu nawet gdy płyta jest wyłączona, ale nie wiem za pomocą czego mogę je podłączyć z innym komputerem. Na allegro brak kabli typu SPI -> COM, SPI -> LPT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, a więc krótkie podsumowanie tego co wyszło:

 

1.Po resecie komputer oczywiście nie wstał. Czarny ekran, zero reakcji.

2.Resetowanie zworką CMOS i wyjęcie baterii nie pomaga.

3.Dyskietka startowa z plikiem p5bd.rom nawet nie reagowała na alt+home. Podobnie brak reakcji klawiatury (zero reakcji na num lock)

4.CD z plikiem p5bd.rom komputer nawet nie próbował odczytać.

5.Dane z pendrive na USB także nie były odczytane.

 

Podsumowując, aktualizacja BIOS za pomocą „ASUS Update V7.10.05” = czarny ekran po resecie.

Żadne dostępne programy do aktualizacji, nie wgrają nam nowego biosu pod Windows 7, gdy uszkodzimy ów narzędziem od ASUSa. Wszelkie próby reaktywacji (FDD, CD, USB Memory) również zawiodą.

 

To, że program pod XP działa bez problemu nie oznacza, że pod Vistą i 7 będzie to samo.

 

Na szczęście oddałem płytę do serwisu i za 30zł został wgrany nowy BIOS (wylutowanie, wgranie, przylutowanie) i płyta działa jak należy.

 

Niech to będzie ostrzeżenie dla wszystkich (chociaż sporo osób o tym wie), którzy chcą aktualizować swoje płyty spod Windows 7. ;)

 

Dziękuje wszystkim za zainteresowanie i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po odpięciu dysku i napędu powinno załapać bios z dyskietki. Być może plik musi mieć określoną nazwę...?

Podpięta była sama stacja dyskietek. Jednak w przypadku AMI trzeba wtedy nacisnąć/przytrzymać kombinacje klawiszy alt+home. Jednak nie było to możliwe, bo klawiatura nie reagowała (usb, ps/2). Plik w przypadku mojej płyty głównej powinien się nazywać p5bd.rom, jednak nawet gdyby był zły, to napęd próbowałby chociaż czytać z dyskietki, czego nie uczynił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeje trochę temat ponieważ miałem identyczna sytuację i w moim przypadku zawodziło wszystko co użyłem na USB do momentu zastosowania starego prostego czytnika kart SD i karty SD 32 MB (tak, mega bajty). Nagle okazało się że proces przebiega bez zastrzeżeń. Plik z romem P5BD.ROM został przeczytany i z powodzeniem zapisany w pamięci Flash:) komp odpalił. Dodatkowo miłym zaskoczeniem było to, że pamiętał wszystkie ustawienia Raidu a na tym bardzo mi zależało. Może komuś się przyda ta informacja.

 

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...