Skocz do zawartości
lian-li

Noctua Nh-c12p Vs Thermalright Hr-01 Plus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam mały zgryz, kupiłam sobie w/w Noctua w miejsce HR-01 ponieważ wyszłam z założenia ze będzie lepsze chłodzenie proca oraz jego okolic - płyta główna DFI LanParty DK 790FXB-M3H5.

Obecnie pracuje u mnie Phenom II Quad-Core 955 nie kręcony jedynie podbiłam napięcie na NB aby uzyskać stabilne 2400 Mhz.

 

Obudowa dobrze wentylowana - 2x Noctua (650 obr.), z taka sama prędkością pracuje wentylator na procu, dodam ze płyta sie cholernie grzeje, nawet przy lekkiej modyfikacji chłodzenia na mostkach Pn i Pł . Temperatury w ide są w granicach 49-51 stopni, a pod obciążeniem jakimś katującym programem skaczą do 70 +

 

Nie mam w sumie porównania z HR ponieważ on pracował na Core2 Duo E8400, ale nasuwa mi sie pytanie czy chłodzenie horyzontalne jest gorsze od wieżowego i czy jest sens rezygnować z Nocua na rzecz wysłużonego Thermalright

 

Pz. Ania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w tej samej budzie mieści się HR to nie widzę przeciwwskazań na sprawdzenie wydajności HR na Phenomie [; Sam mam C2Q i temperatury na 1.3v są jeszcze do przyjęcia ( w co wątpiłem na początku ). Tyle że u mnie kręci się BTF na <1kRPM zagłuszany HDD ale u Ciebie patrząc na obroty są chyba SSD i wszystkie cewki milczą jak grób ;] Tak, to jest delikatna sugestia podkręcenia obrotów przy wentylatorze. Bo wydaje mi się że przy Twoim obecnym układzie chłodzenia Noctua tylko sugeruje przepływ powietrza przy heatpipe'ach od mostka. :)

I temperatury które podałaś - to jest płyta czy cep?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale twój Thermalright Hr-01 Plus w wydajności przebija dość mocno Noctua NH-C12P, który jest zresztą bardzo średnim schładzaczem (mój brat miał coś takiego).

Schładzacze horyzontalne są gorsze od wieżowych, w wieżowych schładzaczach powietrze zasysane jest z obudowy i wydalane za zewnątrz obudowy (często wspomagane przez coolery na obudowie), natomiast radiatory horyzontalne kierują strumień powietrza w stronę płyty, czyli całe ciepłe powietrze uderza i rozprasza się po sekcji zasilania i cyrkuluje dalej w obudowie.

Możesz spróbować zainstalować jakiś dodatkowy wiatrak z boku obudowy tak aby wiał na chipset płyty, możesz też zmienić pastę pod radiatorami płyty głównej, można też zainstalować wiatrak na ścianie obudowy, który będzie kierował strumień powietrza prosto na wentylator od procesora. Wszystko zależy od posiadanej przez ciebie obudowy.

Przede wszystkim wróć do Thermalright Hr-01 i sprawdź temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale twój Thermalright Hr-01 Plus w wydajności przebija dość mocno Noctua NH-C12P, który jest zresztą bardzo średnim schładzaczem (mój brat miał coś takiego).

Schładzacze horyzontalne są gorsze od wieżowych, w wieżowych schładzaczach powietrze zasysane jest z obudowy i wydalane za zewnątrz obudowy (często wspomagane przez coolery na obudowie), natomiast radiatory horyzontalne kierują strumień powietrza w stronę płyty, czyli całe ciepłe powietrze uderza i rozprasza się po sekcji zasilania i cyrkuluje dalej w obudowie.

Możesz spróbować zainstalować jakiś dodatkowy wiatrak z boku obudowy tak aby wiał na chipset płyty, możesz też zmienić pastę pod radiatorami płyty głównej, można też zainstalować wiatrak na ścianie obudowy, który będzie kierował strumień powietrza prosto na wentylator od procesora. Wszystko zależy od posiadanej przez ciebie obudowy.

Przede wszystkim wróć do Thermalright Hr-01 i sprawdź temperatury.

Zainstalowałam hr-01 i temperatury sa podobne, właśnie sprawdzałam organoleptyczne co się grzeje bardziej a co mniej i zauważyłam ze mój zasilacz Enermax Modu82 zamiast wyrzucać powietrze z obudowy je wtłacza (sprawdzałam zapalniczka, cóż potrzeba matka wynalazków) :blink:

Myślę ze on jest sprawca tych temperatur, obudowa to lian-li Pc-7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałam hr-01 i temperatury sa podobne, właśnie sprawdzałam organoleptyczne co się grzeje bardziej a co mniej i zauważyłam ze mój zasilacz Enermax Modu82 zamiast wyrzucać powietrze z obudowy je wtłacza (sprawdzałam zapalniczka, cóż potrzeba matka wynalazków) :blink:

Myślę ze on jest sprawca tych temperatur, obudowa to lian-li Pc-7

Aż zdziwiony jestem, że wentylator zasilacza tak działa nigdy czegoś takiego na oczy nie widziałem, pozostaje ci nic innego jak odwrócić wentylator w zasilaczu o ile nie boisz się o gwarancję. Przyszło mi jeszcze do głowy, o ile podkręciłaś napięcie , na mobo, przypadkiem nie za mocno w ogóle to ten procesor powinien chodzić stabilnie z defaultowym napięciem na 3200.

Możesz zresetować bios i sprawdzić jakie wtedy masz temp., może jednak to coś poważniejszego. Tutaj podaj ci linka z testami schładzaczy, możesz porównać temp. z twoimi coolerami.

 

Dantejski test. Jest tam ok. 70 schładzaczy spis treści na dole.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zauważyłam ze mój zasilacz Enermax Modu82 zamiast wyrzucać powietrze z obudowy je wtłacza

Bzdura, wentyl w każdym zasilaczu ze 120-tką jest zwrócony do góry = wciąga powietrze z obudowy do środka zasilacza i na zewnątrz.

 

http://www.silentpcreview.com/Enermax_Modu82_625W

 

A HR-01 Plus jest wydajniejszy od C12P (przynajmniej na minimalnych obrotach wentylatora).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdura, wentyl w każdym zasilaczu ze 120-tką jest zwrócony do góry = wciąga powietrze z obudowy do środka zasilacza i na zewnątrz.

 

http://www.silentpcreview.com/Enermax_Modu82_625W

 

A HR-01 Plus jest wydajniejszy od C12P (przynajmniej na minimalnych obrotach wentylatora).

Moze i bzdura, ale powietrze kotłuje sie pod zasilaczem, gdy pracował u mnie Corsair 520 takiego zjawiska nie było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze i bzdura, ale powietrze kotłuje sie pod zasilaczem, gdy pracował u mnie Corsair 520 takiego zjawiska nie było

Raczej za słabo ciągnie - sprawdzałaś przy jakimś konkretnym obciążeniu całej jednostki? Płomieniem zapalniczki nic nie zauważysz - co innego dym.

Ale jak stwierdził Bartolomius - bzdura. Każdy wyciąga. Być może próbowałaś na zimnym...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej za słabo ciągnie - sprawdzałaś przy jakimś konkretnym obciążeniu całej jednostki? Płomieniem zapalniczki nic nie zauważysz - co innego dym.

Ale jak stwierdził Bartolomius - bzdura. Każdy wyciąga. Być może próbowałaś na zimnym...

Katowałam OCCT i słyszalnie wentylator w zasilaczu wszedł na wyższe obroty, dym papierosowy(niestety)nie szczególnie wlatywał w zasilacz.

 

Co do bzdury, to tylko moje spostrzeżenie, wentyl Enermaxa, super itd. pławią się konstruktorzy w zachwycie pod katem tego tworu, ale jak widać szalu nie ma :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katowałam OCCT i słyszalnie wentylator w zasilaczu wszedł na wyższe obroty, dym papierosowy(niestety)nie szczególnie wlatywał w zasilacz.

 

Co do bzdury, to tylko moje spostrzeżenie, wentyl Enermaxa, super itd. pławią się konstruktorzy w zachwycie pod katem tego tworu, ale jak widać szalu nie ma :angry:

Wiesz co, może po prostu wentyl nie wkręca się na obroty pod obciążeniem i tu byłby problem. Bo jeżeli nie grzebałaś przy wentylatorze, to nie ma prawa wwiewać powietrza do obudowy. Co do temperatur: zmień pastę lub nałóż ją raz jeszcze, sprawdź mocowanie (HR-01 może się dać trochę obrócić w jedną i drugą stronę, tak ma być).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, może po prostu wentyl nie wkręca się na obroty pod obciążeniem i tu byłby problem. Bo jeżeli nie grzebałaś przy wentylatorze, to nie ma prawa wwiewać powietrza do obudowy. Co do temperatur: zmień pastę lub nałóż ją raz jeszcze, sprawdź mocowanie (HR-01 może się dać trochę obrócić w jedną i drugą stronę, tak ma być).

Zasilacz nie grzebany, dziś hr był zakładany w miejsce noctua i była nałożona nowa pasta Arctic Silver 5. Samo chłodzenie założone jest dobrze (praktyka czyni mistrza)

 

Załączam foty środka budy oraz miejsca gdzie stoi ( w sumie jakieś 50 cm od kaloryfera- temp w pokoju to 23 stopnie), może czas już pomyśleć o jakieś nowej większej budzie :blink:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mogłabyś zrobić zbliżenie na wentyl w zasilaczu? po kształcie łopatek łatwo zobaczyć, w którą stronę ciągnie powietrze. A co do HR-01 Plus, to powinien być lepszy od tej Noctuy. Sam mam takiego z wentylem NB X1 i spokojnie działa na nim e8400 @ 4.06GHz, więc do słabych nie należy. ^_^

 

PS: Gratuluję porządku w budzie i bardzo ładnego rozplanowania poszczególnych elementów. I nie myśl o większej budzie, ta jest w sam raz. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna akcja. Mój BQ ładnie wciąga dymek na 740RPM. Wychładzać mi się nie bardzo widzi bo jestem bestią leniwą.

Temperatury na AS5 powinny spaść po kilku dobrych dobach mieszanych obciążeń cepa. Także możesz dać HaeRce szanse ;]

 

A co do grzejnika to strach się bać IMHO [; Jeśli masz 23ºC w pokoju i tak blisko stoi buda to szansa na spadek temperatur jest dość mała. Zacząłbym wręcz od dorwania miernika z sondą i sprawdzenia jaka jest temperatura powietrza zasysanego przez front.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna akcja. Mój BQ ładnie wciąga dymek na 740RPM. Wychładzać mi się nie bardzo widzi bo jestem bestią leniwą.

Temperatury na AS5 powinny spaść po kilku dobrych dobach mieszanych obciążeń cepa. Także możesz dać HaeRce szanse ;]

 

A co do grzejnika to strach się bać IMHO [; Jeśli masz 23ºC w pokoju i tak blisko stoi buda to szansa na spadek temperatur jest dość mała. Zacząłbym wręcz od dorwania miernika z sondą i sprawdzenia jaka jest temperatura powietrza zasysanego przez front.

 

Wiem, liczę po cichu ze kilka stopni pójdzie w dol, wiec poczekam sobie kilka dni.

Co co zasilacza to oddam go na gwarę i pomyśle o czymś innym, bezproblemowym, skłaniam sie ku Antec TruePower New 550W TP-550, ewentualnie Be-quiet Straight Power E7-CM 580W.

 

W cholerę z enermaxem, bardzo zraziłam sie do tej firmy, po części to moja wina jak się słucha informatyków w rodzinie ( Z rodzina tylko na zdjęciu się dobrze wychodzi i coś w tym jest :wink: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj obrócić Thermalrighta o 90°, żeby wentyl wypychał przez niego powietrze do tyłu. Teoretycznie nie powinno być dużej różnicy, ale będzie można sprawdzić jak się spisuje wyciąg z budy.

 

EDIT:

 

backplate nie pozwoli taki manewr :wink:

Damn, nie zauważyłem podstawki... Edytowane przez Bartolomius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj obrócić Thermalrighta o 90°, żeby wentyl wypychał przez niego powietrze do tyłu. Teoretycznie nie powinno być dużej różnicy, ale będzie można sprawdzić jak się spisuje wyciąg z budy.

 

backplate nie pozwoli taki manewr :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to jak wyglądały temperatury na boxie w stosunku do innych PII 955?

Bo może nieopatrznie zachodzisz w głowę OCB gdy czapka na cepie woła o pomstę? Chociaż osobiście i tak zostałbym przy produkcie TR.

 

OT

Ze ktoś jeszcze nie wisi za to rozplanowanie socketu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to jak wyglądały temperatury na boxie w stosunku do innych PII 955?

Bo może nieopatrznie zachodzisz w głowę OCB gdy czapka na cepie woła o pomstę? Chociaż osobiście i tak zostałbym przy produkcie TR.

 

OT

Ze ktoś jeszcze nie wisi za to rozplanowanie socketu...

Powiem szczerze nie wiem, box to dla mnie egzotyczne zjawisko ...

Zobaczę jak to będzie jeszcze przez kilka dni, pasta się trochę wygrzeje i kilka stopni może spadnie temperatura, nie ukrywam ze nie chce podkręcać wentylatorów bo moim zdaniem nie tedy droga ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy wylot zasilacza nie jest zasłaniany przez biurko? Na fotce widać, że kawałek tylnej "ściany" zasłania akurat wywiew zasiłki.

Tam jest sporo miejsca, te brałam to pod uwagę, może po prostu trzeba zmienić lokalizacje kompa i wtedy temperatury się poprawia (kaloryfer)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO nie ma tragedii [; Bardzo podobne temperatury widzę już u siebie - tyle że u mnie siedzi Q9550 ale wrzucone to samo napięcie - 1.3vcore i zjechałem z obrotami BTF na ~740RPM

Tyle że przerażająca jest wartość TMPIN2 którą identyfikuję z okolicami chłodzenia mostka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO nie ma tragedii [; Bardzo podobne temperatury widzę już u siebie - tyle że u mnie siedzi Q9550 ale wrzucone to samo napięcie - 1.3vcore i zjechałem z obrotami BTF na ~740RPM

Tyle że przerażająca jest wartość TMPIN2 którą identyfikuję z okolicami chłodzenia mostka...

Niestety w AMD to chyba norma, strasznie mocno się grzeją...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...