Skocz do zawartości
PelikanQ

(za)głośny Komputer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam pewien problem związany z hałasem wytwarzanym przez komputer.Chodzi o to,że w Windowsie (posiadam wersję 7 Ultimate) komputerek chodzi elegancko,cichutko.Gdy włączą jakąś starszą grę typu Max Payne 2 czy Need for speed Most Wanted hałas jest ciut większy.Jednak prawdziwym horrorem jest dla mnie włączenie jakiejś porządniejszej gierki typu Wiedźmin czy Crysis.Hałas komputera jest wtedy prawie nie do zniesienia.Według mojego eksperymentu to wentylator od procesora jest taki głośny (model procka : AMD Athlon II X4 620 /2.6GHz, 2MB, 95W, BOX, AM3 ).

Wentylator karty graficznej,zasilacza jest cichy.Pojawia się pytanie.Jak mam tego potwora wyciszyć?

Teraz pokaże Wam małą statystykę:

Ilość obrotów wentylatora procesora (ten od karty graficznej zawsze oscyluje w okolicach 900) :

Podczas Windowsa - 3000-3600 RPM

Podczas grania w lekkie gry - 4000-4400 RPM

Podczas grania w wymagające gry - 5800 do nawet 6300 RPM

Moi drodzy,czy macie jakieś pomysły jak mogę "uspokoić" mojego AMD?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)

 

P.S.Posiadam wyżej wymienione dane dzięki programowi Everest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz sprzęt?

W biosie powinno dać się ustawić obroty wentylatora cpu na określoną wartość, ale temp. podskoczą.

Można też wymienić chłodzenie i proca podkręcić.

Lub kupić kontroler obrotów.

Można też podłączyć do zasilacza za pomocą przejściówki na 5v.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne układ PWM na płycie tak steruje wentylatorem że podczas grania w wymagające gry, twój Athlon osiąga takie temp. przy których wentylator ma RPM nie do zniesienia. Jak miałem boxa na swoim Phenomie (zdaje sie ten sam co u ciebie) to fakt podczas stressu wył nie miłosiernie, ale co się dziwić, box zbyt wydajny nie jest no to i RPM skaczą do góry. Ja to rozwiązałem kupując nowe chłodzenie CoolerMaster TX3 i zniknął i hałas i wysokie temp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maty to już ostatni etap, wtedy gdy nie słychać już pojedynczych elementów (chłodzenie cpu, karta graficzna, dyski) a mimo wszystko komputer jako całość jest słyszalny. W Twoim przypadku maty nie dadzą Ci znaczącej poprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zwalnianie obrotów na chłodzeniu Boxowym to chybiony pomysł, chłodzenie to na wysokich obrotach ma niezbyt wysoką wydajność a co dopiero po ich zmniejszeniu. Skuteczniejszym sposobem, który rozwiąże nie tylko problem hałasu ale i temperatury jest zakup nowego chłodzenia. Koszt około 50-60zł. Następnie kolejne etapy możesz realizować, czyli wyciszenie karty graf, dysku czy zasilacza. A maty mogą być dopełnieniem tej całej pracy jaką nie wątpliwie jest wyciszenie komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek zastanów się, dlaczego wiatrak się tak wkręca?

 

Powodem może być kurz, ustawienie kompa w pobliżu grzejnika lub w zabudowanym biurku oraz słaba skuteczność pasty termoprzewodzącej.

 

Maty wygłuszające w tym wypadku dadzą skutek odwrotny - może będzie minimalnie mniej słychać, ale obudowa będzie bardziej trzymać ciepło i wiatrak szybciej będzie wchodził na obroty.

 

Można by więc:

- przeczyścić wszystko z kurzu

- ściągnąć radiator, wyczyścić radiator oraz procka i położyć nową pastę

- postawić kompa w miejscu, gdzie ma dopływ chłodniejszego powietrza - na biurku, obok biurka

- ściągnąć boczną ściankę (może być głośniej, ale jest szansa, że nie będzie się tak wysoko wkręcał)

 

Można też trochę zainwestować:

- jeden lub dwa dodatkowe wiatraki podłączone pod mobo lub zasilacz (w przypadku podłączenia pod zasilacz można podpiąć wtyczkę odwrotnie uzyskując zasilanie 5V)

- wymienić chłodzenie procesora na wydajniejsze

- w przypływie gotówki skorzystać z obu rozwiązań na raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...