Skocz do zawartości
wladziu

Czy Rodzaj Partycji Ma Wpływ Na Szybkosc?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Męczę sie juz z partycjami od kilku dni, wkoncu udalo mi sie podczas instalacji Win7 stworzyc 3 partycje z 4 które mialem zamiar zrobic.

Oprócz 3 partycji tj. systemowej i dwoch dodatkowych stworzyla sie 4 - 100mb porzebna systemowi. Nie moglem natomiast zrobic 4 partycji dodatkowej.(w sumie 5 procz tej 100mb).

Zrobilem ją natomiast juz po zainstalowaniu windowsa, lecz spowodowalo mi to zmiane wszystkich partycji na woluminy proste. A byly o ile pamietam dynamiczne...

Teraz moje pytanie czy woluminy proste wiązą sie z jakas strata szybosci lub innymi skutkami ubocznymi w stosunku do woluminow dynamicznych?

Jesli gram i zalezy mi na szybkosci powinieniem ustawic jakis inny wolumin niz prosty?

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwny jakiś system instalowałeś. Instalowałem W7 i jakoś nic nie mówił o dodatkowej partycji dla siebie.

Chyba, że... te 3 twoje partycje to dyski logiczne na partycji rozszerzonej.

 

Pokaż screen z zarządzania dyskami.

LINK

No wlasnie mowil o partycji 100mb. Ale chcialem zrobic 4 partycje a pozwolil mi zrobic tylko 3. Czwarta zrobilem pod windowsem w zarzadzaniu dyskami i przy tworzeniu tej partycji dyski zmienily wlassciwosci na woluminy proste.

Edytowane przez wladziu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh, nie wiem co namieszałeś, ale jest grubo. ;]

 

Dysk nie powinien być dynamiczny. Powinna być 1 partycja podstawowa (góra 2 - więcej nie ma sensu), a reszta to dyski logiczne na partycji rozszerzonej.

 

1. Podłącz dysk do innego kompa.

2. Wyłącz tryb dynamiczny, o ile będzie włączony.

3. Wywal wszystkie partycje.

4. Utwórz jedną partycję podstawową dla systemu (20-30GB powinno starczyć, chyba że chcesz więcej).

5. Na reszcie wolnej przestrzeni utwórz partycję rozszerzoną.

6. Na partycji rozszerzonej utwórz dyski logiczne wedle uznania.

7. Podłącz dysk do swojego kompa i nie grzebiąc nic w partycjach/ustawieniu dysku, zainstaluj system na pierwszej partycji (podstawowej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh, nie wiem co namieszałeś, ale jest grubo. ;]

 

Dysk nie powinien być dynamiczny. Powinna być 1 partycja podstawowa (góra 2 - więcej nie ma sensu), a reszta to dyski logiczne na partycji rozszerzonej.

 

1. Podłącz dysk do innego kompa.

2. Wyłącz tryb dynamiczny, o ile będzie włączony.

3. Wywal wszystkie partycje.

4. Utwórz jedną partycję podstawową dla systemu (20-30GB powinno starczyć, chyba że chcesz więcej).

5. Na reszcie wolnej przestrzeni utwórz partycję rozszerzoną.

6. Na partycji rozszerzonej utwórz dyski logiczne wedle uznania.

7. Podłącz dysk do swojego kompa i nie grzebiąc nic w partycjach/ustawieniu dysku, zainstaluj system na pierwszej partycji (podstawowej).

Namieszalem bo przed instalacja systemu uzywalem kilku programow do robienia partycji, dokladnie to chyba 5.. . Podczas instalacji wywalilem niby wszystkie partycje i z jednej probowalem zrobic 4. Ale moglem tylko 3. Czy jak sa 4 partycje dynamiczne-proste to rozumiem ze jest lipa?

Czy operacje o ktorych piszesz moge zrobic bez uzycja innego kompa? Moze jakis programik?

Edytowane przez wladziu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie można to zrobić z poziomu instalatora systemu. Tylko nie pamiętam, czy W7 ma w instalatorze partycje rozszerzone. Jeśli nie, to utwórz tylko pierwszą partycję na system, a resztę zrobisz z poziomu zarządzania dyskami na działającym już systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie można to zrobić z poziomu instalatora systemu. Tylko nie pamiętam, czy W7 ma w instalatorze partycje rozszerzone. Jeśli nie, to utwórz tylko pierwszą partycję na system, a resztę zrobisz z poziomu zarządzania dyskami na działającym już systemie.

A czy mozesz powiedziec co jest takiego zlego w partychacjach dynamicznych prostych? Czym sie roznia od rozszerzonych?

I jeszcze ile partycji ma byc ustawionych na aktywne? Np., partycja pod gry powinna tez byc aktywna, czy tylko systemowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie można to zrobić z poziomu instalatora systemu. Tylko nie pamiętam, czy W7 ma w instalatorze partycje rozszerzone.

Nie ma, ani z instalatora ani z zarządzania dyskami(w tym są tworzone dopiero po 3 podstawowych). Z poziomu instalatora mozna uruchomic konsole a w niej diskparta.

W7 uzywa dwóch partycji, domyslnie proponuje ich utworzenie przy instalacji, pierwsza ma ~200MB.

3415007[/snapback]

A czy mozesz powiedziec co jest takiego zlego w partychacjach dynamicznych prostych?

To ze woluminy dynamiczne są obsługiwane tylko przez Windows NT 5/6 i nie są zgodne z .. niczym znanym człowkiekowi ;)

 

Czym sie roznia od rozszerzonych?

Partycja rozszerzona to partycja typu primary. -> wolumin podstawowy. Miejsca na którym znajdują się dyski logiczne.

 

I jeszcze ile partycji ma byc ustawionych na aktywne?

Zwazywszy na fakt ze aktywna moze byc tylko jedna partycja odpowiedz sobie na to pytanie.

Edytowane przez SGJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już męczymy ten temat, to oszczędzając sobie brnięcia przez kilkustronicowy art, zapytam wprost:

W7 uzywa dwóch partycji, domyslnie proponuje ich utworzenie przy instalacji

W celu?

 

Pytanie jak najbardziej na serio.

 

Edit:

Teraz załapałem o co chodzi z tymi dwoma. ;]

Nie było pytania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zrozumialem, to nie powinieniem miec wszystkich partycji na dysku jako dynamiczne-proste LINK.

Czyli, co radzicie teraz zrobic "krok po kroku" ;)? Bo jest tyle rodzajow partycji/woluminow, ze sie pogubic mozna.

Edytowane przez wladziu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli odpal instalator, wywal wszystkie partycje, utwórz pierwszą (20-30GB) na system, a potem drugą rozszerzoną, a na niej dyski logiczne.

O ile pamietam, a robilem ostatnio po 2-3 reinstalki na dzien, to nie bylo mozliwosci wyboru partycji rozszerzonej i tworzenia na niej dyskow logicznych.

Tylko normalne dzielenie dysku, czyli dysk dzielilem na mniejsze partie bez mozliwosci wyboru rodzaju partycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z instalatora rozszerzonej nie utworzy. Tylko diskpart.

Wlasnie kombinuje zmienic partycje systemowa z dynamicznej-prostej na podstawową ale nic z tego przynajmniej nie dziala to w zarzadzaniu dyskami pod windowsem.

Diskpartem pod windowsem mozna robic partycje czy przy instalacji mozna go wywolac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna przy instalacji. Shift+F10

no ok, bede probowal... 10 format moze wkoncu zalatwi sprawe :angry:

Podsumowujac, (o ile nie ma juz innego wyjscia jak format)

w diskaprcie mam stworzyc partycje podstawową i rozszerzoną, a nastepnie z rozszrzonej bede mogl sobie juz tworzyc dyski logiczne ile dusza zapragnie. Dobrze kumam?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prócz tego "ile dusza zapragnie" - reszta się zgadza.

OK, dzieki bede dzialal, zastanawia mnie tylko wciaz jakie wady maja partycje dynamiczne bo jak o nich czytam to dochodze do wniosku ze to normalne partycje pod nowe systemy, ale pewnie sie myle;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...