Skocz do zawartości
niunia

Amiga

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka dobrze pamiętam, ale pewnie cos poprzekręcam:

Amiga500 była najstarszą pierwszą konstrukcją, zegar proca 7.16mhz :), kickstart 1.0 (taki bios)

Amiga500+ miała chyba nowszy kickstart

Amiczka 600 (miałem :) ) Różniła się chyba innym rodzalem pamięci, kickstartem i zastosowaniem po raz pierwszy montarzu powieżchniowego (rakiego jak w obecnych kompach)

Amiga 1200 "najszybsza" z procem 14mhz!!! Miała też chyba 2mb ramu!!! (2xtyle co 600)

Poprawcie mnie jak coś pokręciłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amiga 500, 500+, 600 to procesor Motorola 68000, poszczgólne modele różnią się wersją Kickstartu w Romie, 500 ma 1.3, 500+ ma 2.0(?), a 600 ma 2.1. Amiga 1200 to procesor Motorola 68020(bez koprocesora) i Kick 3.0(Amigi produkowane przez Commodore) i 3.1(Escom)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka dobrze pamiętam, ale pewnie cos poprzekręcam:

Amiga500 była najstarszą pierwszą konstrukcją, zegar proca 7.16mhz :), kickstart 1.0 (taki bios) 

Amiga500+ miała chyba nowszy kickstart

Amiczka 600 (miałem :) ) Różniła się chyba innym rodzalem pamięci, kickstartem i zastosowaniem po raz pierwszy montarzu powieżchniowego (rakiego jak w obecnych kompach)

Amiga 1200 "najszybsza" z procem 14mhz!!! Miała też chyba 2mb ramu!!! (2xtyle co 600)

Poprawcie mnie jak coś pokręciłem

Kick 1.0 nigdy nie był Intalowany w żadnej Amidze to był chyba jedynie prototyp. Pierwszą Amigą była A1000 i miała Kick 1.1. Nie wiem o co ci chodzi z tym montarzem powierzchniowym ale 500, 500+, 600 jak i 1200 były montowane nie w wieżach czy desktopach ale razem z klawiaturą( cały komp to była taka dzisiejsza cholerniegruba klawiatura)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i dyskietkę ładowało się od boku po prawej stronie. w czasach, kiedy kumpel miał 500, póxniej 600 a następnie 500+, wersja 1200 była marzeniem gracza, przynajmniej niektórych.

ja miałem wtedy 80386 więc wcześnie zacząłem z pecetami. szkoda, że go nie podkręciłem z 33 na np. 40 :) ale by zasuwał !:!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh i amiga 1200 mogła uzyskać 256 kolorów po sztuczkach tryb ham 4096 i 8192 kolory miała kości graficzne AGA a amiga 600 i 500 miały w zasięgu chyba maks 64 lub 128 no i 500+ miała 1 mb pamieci graficznej a 500 miała 0,5 mb :) jak coś wiecej to sie pytać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh i amiga 1200 mogła uzyskać 256 kolorów po sztuczkach tryb ham 4096 i 8192 kolory miała kości graficzne AGA a amiga 600 i 500 miały w zasięgu chyba maks 64 lub 128 no i 500+ miała 1 mb pamieci graficznej a 500 miała 0,5 mb :) jak coś wiecej to sie pytać :)

Hehe a u mnie na Amidze 500 juz o/c odchodzil :D . To byla 500@500+, do 0,5mb dolozylem drugie 0,5mb :wink: :D .

 

BTW. Ahh te niezapomniane klimaty...Workbench, ciagla zmiana dyskietek itd. :lol:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh i amiga 1200 mogła uzyskać 256 kolorów po sztuczkach tryb ham 4096 i 8192 kolory miała kości graficzne AGA a amiga 600 i 500 miały w zasięgu chyba maks 64 lub 128 no i 500+ miała 1 mb pamieci graficznej a 500 miała 0,5 mb :) jak coś wiecej to sie pytać :)

Hehe a u mnie na Amidze 500 juz o/c odchodzil :D . To byla 500@500+, do 0,5mb dolozylem drugie 0,5mb :wink: :D .

 

BTW. Ahh te niezapomniane klimaty...Workbench, ciagla zmiana dyskietek itd. :lol:.

Też tak podkręciłem :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amiga 500, 500+, 600 to procesor Motorola 68000, poszczgólne modele różnią się wersją Kickstartu w Romie, 500 ma 1.3, 500+ ma 2.0(?), a 600 ma 2.1. Amiga 1200 to procesor Motorola 68020(bez koprocesora) i Kick 3.0(Amigi produkowane przez Commodore) i 3.1(Escom)

Dodatkowo 1200 miala nowsza kosc graficzna i mozliwosci rozbudowy (jakies smieszne karty "Turbo" zawierajace nowy procesor i miejsce pod pamiec). Jakies firmy nawet sprzedawaly obudowy minitower do nich. Ale i tak w Polsce rzadzily 500/600 jako najtanszy komputer na ktory byly gry. Kto jeszcze pamieta hity takie jak Sensible Soccer (czy jak to sie pisze ;), North&South i inne w ktore cale nasze pokolenie sie zagrywalo w zamierzchlych czasach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto jeszcze pamieta hity takie jak Sensible Soccer (czy jak to sie pisze ;), North&South i inne w ktore cale nasze pokolenie sie zagrywalo w zamierzchlych czasach ;)

Te gierce były też na pc. Może ktoś ma link, skąd można je zassać.

 

A takie gierki jak Frog, czy wydana specjalnie na kości AGA wersja symulatora wyścigów F1 Nigel Mansell.... ach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dares: pewnie i sa na PCta ale to nie to samo ;) Wiesz telewizor, 3 dyskietki kilka osob wpadajacych do jedynej posiadajacej komputer na podworku i te sprawy ;) Frog tez byl swietny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dares: pewnie i sa na PCta ale to nie to samo ;) Wiesz telewizor, 3 dyskietki kilka osob wpadajacych do jedynej posiadajacej komputer na podworku i te sprawy ;) Frog tez byl swietny :)

zgadzam się, tego klimatu żaden pc nie odda. A jak wspomnę czasy poczciwego C64...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiecie ile rzeczy do amigi jest/było  8O heh nawet teraz ma oile wiem sloty PCI :)

dokładnie, można kupić je normalnie jak pc-ty. Obudowa, płytka od A1200, itp. Ceny też są niezłe ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba "Super Frog" A te towery do 1200 to się infinity chyba nazywały.

A co do róznic których nikt jeszcze ni wymienił to np. różnice w klawiaturze. 600 nie miała klawiatóry numerycznej a nap 1200 i 500+ miały. Nie pamiętam jak to z 500 było ale ona chyba też miała.

Pozatym jak poprzednicy zauważyli różnice polegały na kościach graficznych , kickstarcie i mozliwościach rozbudowy.

 

 

A pamięta ktoś amigę cd32 , mozna ją było "przerobić" na 1200 z cd 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba "Super Frog" 

tak masz rację, to był Super Frog.

 

 

 

A pamięta ktoś amigę cd32 , mozna ją było "przerobić" na 1200 z cd 8)

To już była A1200 tyle, że z CD. Nie trzeba było nic przerabiać.

A pamiętacie A CDTV ? Taka czarna... To była bodajże A500+ z CD. Całkiem nieźle wyglądała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe... ja miałem najpierw A600 (potem 2MB ram) i A1200 (z HD i CD - którego spaliłem, bo pomyliłem 5v z 12v :P). Heh... jak sobie pomyśle jakie animacje robiłem w Deluxe Paint... 120 klatek 4 kolory 320x240 (czy jakoś tak) bo więcej nie wchodziło do ramu... to były czasy :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe... ja miałem najpierw A600 (potem 2MB ram) i A1200 (z HD i CD - którego spaliłem, bo pomyliłem 5v z 12v :P). Heh... jak sobie pomyśle jakie animacje robiłem w Deluxe Paint... 120 klatek 4 kolory 320x240 (czy jakoś tak) bo więcej nie wchodziło do ramu... to były czasy :cry:

 

Deluxe Paint to był WYMIATACZ !!! Pierwsze animacje... Te tryby Low-RES i Hi-RES ;) Ale było coś lepszego, bardziej rozbudowany program graficzny, tylko nazwa wyleciała mi z głowy :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe Amisie obsługują procesory Power PC (czyli takie ja w macach), dorobiły się portu AGPx2, pci i banków na dimm sdr. Wiem to bo mój kuzyn to "Amiga happy user". U siebie ma Power PC 233 Mhz, 128 MB Ramu i Permedie 2. Hula mu q1, shogo, tomb raider i heretic 2. A pozatym bez problemu odpala gorszej jakości divixy, i ma stały internet. To się nazywa miłość do kompa :D .

P.S. Miał peceta ale sprzedał i zbiera na nowe mobo do Amisi 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe Amisie obsługują procesory Power PC (czyli takie ja w macach), dorobiły się portu AGPx2, pci i banków na dimm sdr. Wiem to bo mój kuzyn to "Amiga happy user". U siebie ma Power PC 233 Mhz, 128 MB Ramu i Permedie 2. Hula mu q1, shogo, tomb raider i heretic 2. A pozatym bez problemu odpala gorszej jakości divixy, i ma stały internet. To się nazywa miłość do kompa :D .

P.S. Miał peceta ale sprzedał i zbiera na nowe mobo do Amisi 8O

Tego właśnie nie jestem w stanie zrozumieć, przecierz komp to nie dziewczyna więc po co dopłacać na dodatek do czegoś gorszego, ja mam dość słabego kompa, ale pewnie ten twój kumpel za swoją amige dał 2 razy więcej Many niż ja za swój(wiem ile teraz trzeba zapłacić za byle układzik do amigi),a jak czytam o tych divxach to śmiać mi sie chce, a w Tomb Raidera czy Q1 to mógł sobie grać na kompie za 300zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eh.. wspomnienia :D ja do dziś gdzies mam A600 z 2 MB :D

te zawrotne 7,18 MHz :D

Amigom i ludziom którzy stworzyli ten komputer na pewno trzeba przyznać jedno- te kompy jak na tak niskie taktowanie zagarów były zaj... wydajne, nie mówiąc już o tym że na tych 7Mhz można było uruchomić system podobny do Win3.1 i nie było problemu z zarywającymi grami , te komputery były jak konsole!!! jak już uruchomiłeś gre to ci śmigała, a producenci gier skupiali na jak najlepszym zoptymalizowaniu kodu gry, a nie na wyciągnieciu kasy za nową grafe ram czy proca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amigom i ludziom którzy stworzyli ten komputer na pewno trzeba przyznać jedno- te kompy jak na tak niskie taktowanie zagarów były zaj... wydajne, nie mówiąc już o tym że na tych 7Mhz można było uruchomić system podobny do Win3.1 i nie było problemu z zarywającymi  grami , te komputery były jak konsole!!! jak już uruchomiłeś gre to ci śmigała, a producenci gier skupiali na jak najlepszym zoptymalizowaniu kodu gry, a nie na wyciągnieciu kasy za nową grafe ram czy proca.

Zgadzam się, uznanie się należy. Wszak nie mieliśmy okazji (i chwała im za to) upajać się "cudownym" widokiem blue screen'a :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polii to ty chyba nie miales amigi. Ja mialem 1200 z hdd i cdrom i pamietal jak rozapaczalem jak musialem przejsc na pc bo tata zakomunikowal ze wiecej kasy w to nie bedzie ladowal :( Do tej pory lezka mi sie kreci jak wspominam workbencha, i niezliczona ilosc godzin przegranych w settlers albo ufo. Amiga to byl naprawde komputer z dusza, nie tak jak dzisiejsze pecety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...