Skocz do zawartości
czesiek86

Phenom Ii X4 965 + Radeon Hd4890 ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

mam pytanie, mianowicie zdecydowałem się wstępnie na taki zestaw:

 

 

Procesor : AMD Phenom II X4 965 Black Edition C3 - 635 zł

Chłodzenie procesora : Scythe Mugen II Rev. B - 175 zł

Pasta Termoprzewodząca : Arctic Silver 5 - 25 zł

Gigabyte MA770T-UD3P - 290 zł

RAM : GoodRam 2x2GB 1600MHZ - 350 zł

PowerColor Radeon HD4890 1GB - 669 zł

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 500W - 265 zł

HDD : Samsung 500GB 16MB Cache F3 - 185 zł

Napęd : Samsung SH-223C SATA - 99 zł

 

 

Jak widać wszystko jak w zestawie za 3100 zł z tematu "zestawy na luty", poza płytą główną i kartą graficzną, które wziąłem z tańszych zestawów. I teraz moje pytania:

 

1. Czy połączenie z tytułu tematu mianowicie ten procek i grafika jest sensowne? Czy lepiej wziąć AMD Athlon II X4 620 albo ostatecznie AMD Phenom II X4 925 + Radeon 5850? Nie bardzo chcę wydawać ponad 1000 zł na grafikę, wydaje mi się że 4890 wystarczy spokojnie do WSZYSTKIEGO, ale może się mylę, stawiając na mocniejszy procesor...

 

2. Czy ta płyta Gigabyte jest dużo słabsza od Asus'a oryginalnie zaproponowanego do zestawu za 3100 zł? Jeśli tak to w czym i czy opłaca się dać te 35 zł więcej?

 

3. Czy do Phenom II X4 965 Black Edition C3 starczy Katana3 (nie zamierzam kręcić póki co) czy koniecznie musi być Mugen 2?

 

4. Czy Radeony 4890/5850 różnią się jakoś znacząco w zależności od producenta czy to wszystko to samo i brać najtańszego? (chłodzenie będę raczej na bank dokupował to: http://www.cooling.pl/arctic-cooling-accel...ukt,552224.html , nie lubię hałasu w obudowie)

 

Być może w miarę rozwoju dyskusji/Waszych odpowiedzi/przypomnienia mi się będę miał jeszcze kilka pytań, ale póki co proszę o odpowiedzi na powyższe, w miarę możliwości nie 2-3 słowne:) Najbardziej oczywiści zależy mi na wątku pierwszego pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślisz o takim zestawie?

 

Wentylator:Scythe Katana 3/110 zł

Procesor:AMD Phenom II X4 955 /3.2GHz, 2MB L2, 6MB L3, 125W, BOX, AM3/559 zł

Płyta główna:Asus M4A785TD-V EVO /AMD 785G, DDR3/325 zł

Pamięć RAM:A-Data 4GB (2x2GB) 1600MHz CL8 Extreme Edition/390 zł

Dysk twardy:Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3/185 zł

Karta graficzna:XFX Radeon HD4890 1024MB DDR5 /256bit/ TV/2xDVI/669 zł

Nagrywarka DVD:Liteon iHAS224 SATA LightScribe (black)/110 zł

Obudowa:Sharkoon Avenger Economy /Black/169 zł

Zasilacz:OCZ Fatal1ty 550W SLI LED/265 zł

 

Wychodzi 2782 zł, ceny z esc.pl Zestaw bardzo wydajny, wcale nie gorszy od tego zaproponowanego przez Ciebie. Więc każda propozycja jest godna przeanalizowania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andrew777 - w jakiej tylko gry pozwolą, planuję zakup tego monitora Benq lub czegoś w tym stylu, może ciut lepszego jak budżet pozwoli

 

Rafaello92 - jak najbardziej, ale zestawy są prawie takie same więc nie widzę sensu rozważań poza tymi, które postawiłem w pytaniach:)

Edytowane przez czesiek86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro ten monitor, to bedziesz gral w natywnej, czyli 1920*1080. 4890 powinno obecnie spokojnie wystarczyc, a grafe ... wiadomo ... zmienia sie co jakis czas.

Edytowane przez e-tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A 5850 starczy na wieki? ;) Jak ktos sie bawi w "granie", to dokladac musi zawsze.

Oczywiscie jesli dysponuje $$$ to smialo mozna brac 5850, ale 4890 tez da rade.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co jest wydajniejsze ? w grach i aplikacjach ?

 

PHII 925 czy nowy ATH 635 ?

 

nie wspominając już o braku L3 i cenie ? w A 635

 

gdzies stronka taka byla ang. gdzie mozna bylo porownac.

 

ma ktoś?

Edytowane przez acess

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli reasumując w aplikacjach znacząco wygrywają nowe athlony a w grach króluje rodzina Phenom

 

a pytanie.

 

czy 925 do 955 nie bedzie ograniczac 4890 ?

bądź serie Athlon 620 -635 ?

Edytowane przez acess

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ceny 4890 są obecnie bez sensu. Bierz GTX260 lub 5770.

 

czyli reasumując w aplikacjach znacząco wygrywają nowe athlony a w grach króluje rodzina Phenom

 

a pytanie.

 

czy 925 do 955 nie bedzie ograniczac 4890 ?

bądź serie Athlon 620 -635 ?

Athlon 2 nigdzie nie może wygrywać zegar w zegar a oba proce podobnie się kręcą. Phenom 2 częściej wyżej lata. Athlon 2 x4 to po po prostu phenom 2 x4 C2 z wyłączonym cache L3. Czyli w sumie bez rewelacji. Do gier wolał bym Phenoma 2 X2 555 C3 za 300zł tyle, że na razie jest tylko w proline za 355zł co jak na ten procek jest bardzo wysoka ceną. No może 320 na teraz można by od biedy dać, choć powinien być około 300zł lub taniej nawet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czy połączenie z tytułu tematu mianowicie ten procek i grafika jest sensowne? Czy lepiej wziąć AMD Athlon II X4 620 albo ostatecznie AMD Phenom II X4 925 + Radeon 5850? Nie bardzo chcę wydawać ponad 1000 zł na grafikę, wydaje mi się że 4890 wystarczy spokojnie do WSZYSTKIEGO, ale może się mylę, stawiając na mocniejszy procesor...

 

2. Czy ta płyta Gigabyte jest dużo słabsza od Asus'a oryginalnie zaproponowanego do zestawu za 3100 zł? Jeśli tak to w czym i czy opłaca się dać te 35 zł więcej?

 

3. Czy do Phenom II X4 965 Black Edition C3 starczy Katana3 (nie zamierzam kręcić póki co) czy koniecznie musi być Mugen 2?

 

4. Czy Radeony 4890/5850 różnią się jakoś znacząco w zależności od producenta czy to wszystko to samo i brać najtańszego? (chłodzenie będę raczej na bank dokupował to: 3455942[/snapback]

ceny 4890 są obecnie bez sensu. Bierz GTX260 lub 5770.

 

 

Athlon 2 nigdzie nie może wygrywać zegar w zegar a oba proce podobnie się kręcą. Phenom 2 częściej wyżej lata. Athlon 2 x4 to po po prostu phenom 2 x4 C2 z wyłączonym cache L3. Czyli w sumie bez rewelacji. Do gier wolał bym Phenoma 2 X2 555 C3 za 300zł tyle, że na razie jest tylko w proline za 355zł co jak na ten procek jest bardzo wysoka ceną. No może 320 na teraz można by od biedy dać, choć powinien być około 300zł lub taniej nawet.

Nie mogę się zgodzić z tym co piszesz. Athlon II może wygrywać zegar w zegar, bo nie każda aplikacja wykorzystuje L3, więc Athlon może być wydajniejszy co zresztą potwierdzają testy. Phenom wyżej lata? czy ja wiem. Czytam regularnie tematy o Athlonach II i Phenomach II i jakoś różnic w OC nie zauważyłem. Athlony II to nie tylko odpady z Denebów, było tak na początku jednak obecnie coraz częściej można trafić na prawdziwe Propusy, które fizycznie nie posiadają L3. Co do X2 555 muszę się zgodzić, obecna cena sprawia że ten procesor jest kompletnie nieopłacalny, tym bardziej, że w tej cenie można dostać selekty z gwarancją na X4, co prawda C2 ale jednak pewny unlock.

 

Jeżeli chodzi o kartę to HD5770 jest równie nieopłacalny co X2 555. Karta jest za droga w stosunku do oferowanej wydajności. Jedyna jej zaleta to pobór prądu. GTX 260 mógłby być ok, ale skoro autor ma kasę to znacznie lepszy będzie HD5850.

 

Tyle ode mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się zgodzić z tym co piszesz. Athlon II może wygrywać zegar w zegar, bo nie każda aplikacja wykorzystuje L3, więc Athlon może być wydajniejszy co zresztą potwierdzają testy. Phenom wyżej lata? czy ja wiem. Czytam regularnie tematy o Athlonach II i Phenomach II i jakoś różnic w OC nie zauważyłem. Athlony II to nie tylko odpady z Denebów, było tak na początku jednak obecnie coraz częściej można trafić na prawdziwe Propusy, które fizycznie nie posiadają L3.

Nie zgadzam się z twoją opinią. Nie ma szans aby takt w takt athlon 2 x4 był szybszy od phenoma 2 x4 w rewizji C2. To są te same procki, tylko athlon 2 ma wyłączony kesz. Mowa tylko o x4 i x3. Może w wielu aplikacjach dorównywać phenomowi 2, ale często tez sporo traci.

Jeżeli tak jest a jest w sysmarku 2007 to oznacza, że ta aplikacja nie mierzy prawidłowo wydajności procesorów.

3455951[/snapback]

Co do X2 555 muszę się zgodzić, obecna cena sprawia że ten procesor jest kompletnie nieopłacalny, tym bardziej, że w tej cenie można dostać selekty z gwarancją na X4, co prawda C2 ale jednak pewny unlock.

Jednak C3 zużywa mniej mocy co ma coraz większe znaczenie w związku z opłatami karnymi za przekroczenie limitów oraz drożejącą energią. No ok, są to małe kwoty, jednak są. Dodatkowo C3 ma odrobinę wyższą wydajność wyższe OC i niższe temperatury. To wszystko sprawia, że warto dać za niego trochę więcej, choć człowiek gotów się wkurzać, bo AMD sprzedaje je w tej samej cenie. Więc też się muszę zgodzić, że tyle bym za ten proc nie dał. Ale po prostu poczekam aż stanieje.

Jeżeli chodzi o kartę to HD5770 jest równie nieopłacalny co X2 555. Karta jest za droga w stosunku do oferowanej wydajności. Jedyna jej zaleta to pobór prądu. GTX 260 mógłby być ok, ale skoro autor ma kasę to znacznie lepszy będzie HD5850. Tyle ode mnie.

Co do 5770, da się ją kupić już za 550zł a 4890 lata po 680zł. W tej sytuacji wydajność 4890 nie usprawiedliwia dodatkowego wydatku, tym bardziej, że taniej mamy 260 która finalnie raz lepsza, raz gorsza w sumie wg mnie jest lepsza od 4890. I dodatkowo 4890 w stresie pobiera o 80 [W] mocy więcej niż 5770 co zmusza nas do zakupu droższego zasilacza. No i oczywiście znów nabija rachunki za prąd oraz naraża nas na naliczenie kar za przekroczenie poziomu 1200 [kWh] rocznie.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyżbyś zapłacił taką karę że tak cały czas piszesz o tym poborze prądu?? Pamiętaj o tym, że komputer to nie jedyne urządzenie elektryczne w domu, taki telewizor CRT potrafi wszamać sporo więcej prądu, większe LCD czy plazmy też do oszczędnych nie należą, a gdzie pralki, lodówki itd.

 

Według mnie nie warto ładować się w coś mniej wydajnego żeby w skali roku zaoszczędzić na prądzie 20zł. HD5770 tym bardziej do tego zestawu nie pasuje ze względu na szynę 128bit, która potrafi ładnie przyhamować w wyższych rozdzielczościach, a autor zamierza grać w FullHD.

 

 

Co do niższej wydajności Phenomów II względem Athlonów II słyszałem opinię że jest to powodowane właśnie pamięcią L3, która mimo iż nie jest używana to jest przeszukiwana co wydłuża czas operacji. Na ile jest to prawdą nie wiem. Nie przeczę jednak że Phenomy są lepsze w grach właśnie ze względu na L3, bo sam się o tym przekonałem. Nie zawsze jednak zdarzają się dosyć widoczne i duże róznice.

Edytowane przez NeoMagNeT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do 5770, da się ją kupić już za 550zł a 4890 lata po 680zł.

Wg mnie opłaci Ci się dopłacić do 965 C3. Dopłata 130zł ale za to masz spokojnie OC do 3,8-4 GHz niższe tempy, mniejsze zużycie prądu na def.

Czyli do karty, która jest zauważalnie lepsza nie warto dopłacać 130zł, ale do proca, który zrobi 200-300MHz więcej niż stara rewizja tak?

 

Z tym poborem prądu przesadzasz. Pewnie w domu żarówek nie używasz, bo przecież pobierają trochę prądu. Telewizor to samo. Lepiej przeczytać książkę przy świeczce żeby zaoszczędzić kilka W.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyżbyś zapłacił taką karę że tak cały czas piszesz o tym poborze prądu?? Pamiętaj o tym, że komputer to nie jedyne urządzenie elektryczne w domu, taki telewizor CRT potrafi wszamać sporo więcej prądu, większe LCD czy plazmy też do oszczędnych nie należą, a gdzie pralki, lodówki itd.

 

Według mnie nie warto ładować się w coś mniej wydajnego żeby w skali roku zaoszczędzić na prądzie 20zł. HD5770 tym bardziej do tego zestawu nie pasuje ze względu na szynę 128bit, która potrafi ładnie przyhamować w wyższych rozdzielczościach, a autor zamierza grać w FullHD.

 

 

Co do niższej wydajności Phenomów II względem Athlonów II słyszałem opinię że jest to powodowane właśnie pamięcią L3, która mimo iż nie jest używana to jest przeszukiwana co wydłuża czas operacji. Na ile jest to prawdą nie wiem. Nie przeczę jednak że Phenomy są lepsze w grach właśnie ze względu na L3, bo sam się o tym przekonałem. Nie zawsze jednak zdarzają się dosyć widoczne i duże róznice.

Np. dla mnie każdy wat do przodu to duży + w moim wypadku na godzine w idle zażera mi piec powiedzmy, że ~100W w najlepszym wypadku, w stresie dajmy 200W do tego TV 150W i do tego amp bóg wie ile pobór max 440W dajmy 200W włącz sobie światło + 60W i wychodzi nam skromne 510W na godzine a przy graniu 610W no chyba, że gram na słuchawkach to 410W nie jest to straszne jak siedzimy przy kompie sporadycznie ale jak się przy nim sporo siedzi i pracuje to już wesoło nie jest dlatego dalej nie sprzedałem mojego HD4830 bo w idle pobiera 20 Wat

Co do 5770 dobra karta, szyna 128bit zabija wydajność ogólnie potem już to nie ma takiego znacznie zwyczajnie przy taktach GPU o 100mhz wyższych niż 4870 masz ta samą wydajność.

Co do 4890 tylko z dobry chłodzeniem ale jakbym miał wybierać między GTX 260 a 4890 wziąłbym bez wahania GTX 260.

 

To L3 w Phenomach daje różnice ale tylko wtedy kiedy jest moment w gierce kiedy kaszy trzeba i wtedy człowiek się cieszy, że ten cache jest ;) bo nic nie wkurza bardziej niż niespodziewany parkinson na ekranie :lol2: kiedyś muszę przetestować jak gania AII w Wiedzminie w Wyzimie handlowej zastanawia mnie czy AII dławi się tak samo jak E21XX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli do karty, która jest zauważalnie lepsza nie warto dopłacać 130zł, ale do proca, który zrobi 200-300MHz więcej niż stara rewizja tak?

 

Z tym poborem prądu przesadzasz. Pewnie w domu żarówek nie używasz, bo przecież pobierają trochę prądu. Telewizor to samo. Lepiej przeczytać książkę przy świeczce żeby zaoszczędzić kilka W.

Tak, bo wydajność to nie wszystko. Proc to C3, nowa rewizja, oszczędniejsza, chłodniejsza. Karta to 40nm, nowsza technologia, nowe API zawsze lepiej mieć niż nie, niższy pobór prądu. Niższe tempy.

 

Czyżbyś zapłacił taką karę że tak cały czas piszesz o tym poborze prądu??

W Polsce zmienia się prawo energetyczne i teraz będziemy mieli takie dopłaty po przekroczeniu 550[kWh] rocznie na gospodarstwo domowe i drugie naliczenie po przekroczeniu 1200 [kWh]. Ja chce się zmieścić poniżej 1200 bo poniżej 550 nie widzę szans. Żarówki będę miał LED, bo zużywają po 3 [W] a świecą wtedy nieźle (jedno watowe tez są ale słabo świecą). Po roku same kary którym mam nadzieję nie zapłacić zwrócą mi za wszystkie inwestycje. Dokładnie nie wiem, kiedy nowe prawo wchodzi w życie, ale musi wejść, bo normy europejskie są coraz ostrzejsze. Nie wiem czy już nie weszły. No i energia będzie bardzo drożeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie weszło ale już wielka panika co to będzie... Normy UE to swoją drogą, że wymyślają to kretyni to wiadomo nie od dziś. Zresztą zawsze byłem przeciwny jeśli chodzi o UE.

Miało wejść od tego roku ale chyba wejdzie w przyszłym albo w połowie roku? Ogólnie można by na ten temat co nieco poczytać, bo sam nie wszystko wiem.

 

A co do Unii, to i USA i Japonia też muszą ograniczyć emisje zanieczyszczeń więc gdzie byś nie był to by Cię jakieś niespodzianki spotkają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow, widzę że się dyskusja wywiązała, trochę obok tematu co prawda już teraz, ale mimo to dziękuję wszystkim za odpowiedzi i rady

 

co prawda postąpiłem wbrew Waszym wszystkim zaleceniom, i zakupiłem zestaw jak na początku tematu (tyle że z płytą Asus), ale jestem zadowolony, z dokładnością do chłodzenia grafiki (zgodnie z przewidywaniami zresztą).

 

raz jeszcze dzięki za opinie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do Unii, to i USA i Japonia też muszą ograniczyć emisje zanieczyszczeń więc gdzie byś nie był to by Cię jakieś niespodzianki spotkają.

Co do Unii to nie chodziło mi tylko o te ograniczenia związane z użyciem energii, ale przede wszystkim o ich chore akcje jakie ostatnio odwalają. Najlepszy przykład:

Ślimak - ryba lądowa

 

Jak to przeczytałem to nie wiedziałem jak zareagować, bo z jednej strony jest to śmieszne, z drugiej godne pożałowania. Unia dąży do upadku i ostatnio przyśpiesza. Mój ojciec twierdził, że jak Polska dołączy to Unia szybko klęknie na kolana. Cóż, mylił się, Unia sama padnie, nawet bez naszej pomocy.

Ale koniec offtopa, bo zaraz procenty polecą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo komun eee socjal ee "europejczykom" się nudzi w tej Brukseli to wymyślają jakieś brednie.

Obawiam się, że Unia może się utrzymać jeszcze spory kawałek czasu. Narazie jakimś zagrożeniem dla integralności UE jest budowa gazociągu na szczęście Europejski Bank Inwestycyjny najprawdopodobniej nie sfinansuje rury w związku z czym można powiedzieć, że jakoś to się będzie kręcić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...