Skocz do zawartości
Torwald

Projekt Rheobusa

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafika

mam pytanko dotyczące schematu powyżej, biegun + ma być pod 1 czy pod 2, i jeszcze jedno; kondensator zapewne ma być przynajmniej na napięcie 12V, ale jaka ma być jego pojemność ??

Z góry THX za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kondensator ma byc między plusem i minusem na zasilaniu ( ja daje 1uF ) i na wyjsciu zasilania dla wiatraka też ( min 1uF, a Ryba zaleca nawet 20uF ) oczywiście elektrolit i pamietać o polaryzacji, ja stosuje 50V bo cena ta sam i łatwo dostepne.

To co jest narysowane, jest chyba bardzo niebezpieczne, ale nie bede eksperymentował, więc niech sie wypowiedzą inni :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

mam pytanko dotyczące schematu powyżej, biegun + ma być pod 1 czy pod 2, i jeszcze jedno; kondensator zapewne ma być przynajmniej na napięcie 12V, ale jaka ma być jego pojemność ??

Z góry THX za odpowiedź.

Tia. Kondensator bum nie zrobi, gdy nóżka 1 będzie dodatnia. Ale za to znacząco obniży napięcie na wyjściu, na poczatku. Czyli efekt odwrotny do zamierzonego. Wszadź nóżkę 1 gdzie jest, a 2 do -. Następnie to zamo po drugiej stronie układu. A tam, gdzie narysowałeś kondensator, wstaw diodę w kierunku zaporowym (a jeśli nie rozumiesz co to znaczy, nic nie wstawiaj, szkoda ciała i mieszkania). I będziesz miał starter do wentyli od napięcia minimalnego obrotu.

Smacznych jajek :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zmontowalem sobie takiego fanbusa na BD 139-16. Po włączeniu w obwód wentla uzyskuję napięcia min 5,21V max 11,49V. Regulatorem jest tylko liniowy potencjometr 22 kOhm. Mam możliwość regulowania 5 wentli i kosztowało mnie to (pot. + tranzystory + przewód 3m + gniazdo FDD + laminat + wytrawiacz) ok 18zł. Kondenastory 47uF na 16V 5szt. z odzysku po starych zasilaczach AT. Kondesatory 1uF nie sprawdzaja się u mnie bo mam dwa wentle podświetlane i one jakoś ruszyć nie chcą. Na razie chodzi bombowo. A jeszcze wtyki męskie do wentli też z odzysku po przejściówkach molex - fan. I to wszystko 8)

 

Update

Podpiołem do Chifteca już na full napięcia Min: 4,89V Max: 11,12V. U mnie płyta ciągnie z 12V tak więc standardowo mam na tej linii jakieś 11,89V-11,95V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli rozchodzi się o coś takiego ??

Dołączona grafika

[source]

 

kondensator 1 to bodajże drutowy, zwojowy albo jakoś. a 2 to elektolityczny

 

czy taki układ pozwoli na start wentyla z wyższego napięcia i samoczynne obniżenie go do poziomu ustawionego prze potencjometr ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

herezja jakas :]... te kondensatorki działają chyba tak jak talizman... nic nie robią a jak uwierzysz to zadziała... :] One są tylko po to zeby dodatkowo stabilizowac napięcie... bo nie wiem czy wiecie :P ale LM317 to stabilizator napiecia i te kondensatorki mają mu pomóc w zrobieniu z pulsującego napiecia sieci 230VAC napiecie stałe... tak jak z baterii. Jezeli te kondensatorki załatwiają sprawę rozruchu to tylko dzięki waszej wierze... :]

 

Chciałbym jeszcze nakreślić :] ze z punktu widzenia poprawności elektronicznej sporo układów tu prezentowanych ma istotne wady... (partyzantka ;). Niby działają... ale niejednokrotnie układ ma chronić sprzęt warty spore pieniądze... hmm... powiem tak.. czy do wypasionej toyoty supry (po modingu ;) tez załozylibyście byle jakie kołpaki? :]

 

miałem gdzieś "profesjonalny" ukłąd startujący do wiatraków ale nie mogem go znaleść.. jakby coś to podeślę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to postaraj sie poszukac "profesjonalnego". tylko wiesz. tu rozchodzi sie o koszta.

Nie buj zaby :] to był prosty układzik... w 5 złotych by się zamknął

 

Searching progress 3% :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze że wynajdujecie rózne rzeczy ?

Mi tam działa od 2 tygodni ładnie i bez problemu prosty układ na LM317 i ciesze się bo załozyłem razem 8 !!! zwykłych wiatraków, które kupiłem po 6zł i kilka miałem ( zwykłe codegeny ), kręca się i startują na ok 2,9V, ale mam ustawione na 3,5V i jest super super chłodno i cicho :-)

Koszty, właściwie to na LM317 tez nie sa wielkie i tak jak piszesz, jak sie poszuka to za 7zł mozna miec regulator, ale pamietaj że np katowe gniazdo molex do druku kosztuje 3,50zł ( na kable 1zł ) i jak sie chce miec cos uczciwego to trzeba wydac wiecej, a jeszcze sie chce miec podswietlenie i to niebieskie, potem gałeczki alu, potem wyłacznik, duzo wiatraków i jeszcze regulowanie oswietleniem itd itp i mamy hiper Rheobusa za ok 50-60zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

whatever... ale w dobie 21 wieku :] zamiast recznej regulacji gałkami chyba zrobie sobie regulacje automatyczną :>... wcale to dużo droższe nie będzie a nie musze sie martwić ze jak zostawie kompa samego w domu to mi się zapali :]

 

A potem >:] ... zrobimy komputer pokładowy do komputera... a tam to sterownik wiatraków bedzie nawet pokazywał godzine i co tylko da się napisać >:] jako program dla mikrokontrolera...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale Ty musisz ciągle pilnowac czy czasem grafix Ci sie nie smaży i regulowac :]... a ja po prostu będę się delektował ciszą zawsze wtedy ... gdy jest to porządane... a jak któryś element zacznie się pocić i/lub wzrośnie temperatura wewnątrz obudowy to już elektronika zadba żeby sprowadzić narwańca do parteru...

 

pozatym BIOS... pewnie ze jest przeciwpozarowy... ale dopiero przy okreslonej temperaturze.. a jak będziesz miał o 1° mniej niz próg alarmu ? :P

 

a wiatraki będą zwykłe... do 10pln max...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal sie z toba nie zgodze Pelzak, po co robic automat, jesli wentyle takie sa tanie i kosztuja np Arctic 12zł.

Ja automat zostawilem tylko w zasilaczu, ale dzieki temu ze mam cichy wiaterek w obudowie to i w zasilaczu kreci sie wolniutko.

Po kilku testach ze stresem na kilka godzin, sam prosto dochodzisz do tego jak uregulowac wiatraki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz sie nie zgadzac... ale gdyby podobnie mysleli konstruktorzy samochodów to na desce rozdzielczej miałbys jeszcze regulację wtrysku paliwa, gaznika i innych takich gadzetów... pozatym to nie do konca jest pozostawiona regulacja samej sobie... jakis tam wpływ na obroty tez przewiduje pozostawic uzytkownikowi... czyli mnie :P ... ale komputerek pokładowy bedzie czuwał nad tym zeby nie dopuscic do sytuacji awaryjnej..

besides... zawsze moge dorobić guzik :P... do odłączania elektroniki :> i przejscie na sterowanie ręczne... a co ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jesli porownujesz to dla mnie jest to podobna sytuacja jak ze skrzyniami automatycznymi w somochodach ( jestem zwolennikiem i uzytkownikiem ), cały świat jezdzi na automacie, a w europie nie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze rozwiązanie to zrobić fanbusa manual i podpiąć do niego wentle z TC :wink: Czujniki przełączane z potencjometrami i git. Najmniej skomplikowany układ no tylko wentle trochę droższe bo CoolerMaster DAF-B82 jakieś 30zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee... nie wiem czemu piszecie co najlepsze, przeciez kazdy musi miec inaczej i kazdemu inaczej pasuje, ja tam mam rheobusa i 8 wiatraków, wygłada super, cicho, chłodno i dość proste do wykonania, no i tanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktos z was posiada moze wzor PCB ktoregos z regulatorow najlepiej manualnego na lm317 do druku, jezeli tak prosil bym zebyscie go tu wrzucili lub podeslali na maila

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...