Skocz do zawartości
hmf

jaką kartę dźwiękową zamiast integry?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zmieniłem właśnie płytę główną i o ile w poprzedniej Realtek HD Audio był znośny, to w nowej VIA HD Audio nadaje się - nie przemierzając - do ruskiego telewizora.

 

W związku z tym będe potrzebował nowej karty, ale nie jestem zorientowany zbytnio w jakości oferowanych produktów. Skusze się prawdopodobnie na jakąś używaną.

 

Przeznaczenie karty to: gaming, słuchanie muzyki (komputer podłączony jest do wieży.

 

Znalazłem takie oto modele:

 

- Audigy 2 ZS Gold (SB0350)

- CREATIVE SOUND BLASTER AUDIGY 4

- CREATIVE SOUND BLASTER X-FI XTREME

- SOUND BLASTER -X-FI Xtreme Audio

 

W założeniu chcę mieć zauważalnie lepszą jakość dźwięku niż integry Realteka i VIA.

 

Czy np.: taka karta spełni moje oczekiwania?

SOUND BLASTER AUDIGY NOWA FV, 0zł transport (1078111965) - Aukcje internetowe Allegro

 

lub może taka (jest tańsza) CREATIVE SOUND BLASTER AUDIGY PLAYER SB0230 GW FV (1079659352) - Aukcje internetowe Allegro

Edytowane przez hmf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jakiej klasy masz sprzęt do odsłuchu.

 

Jeżeli jest to sprzęt już ciekawszy (z zacięciem audiofilskim wieża, słuchawki typowo gamingowe), to może warto by było zainwestować w Xonara?

Minimum DX/D1 - z tym, że to wydatek ok. 250zł.

 

Fanboyem, nie jestem, ale w osobistym odczuciu dużo lepiej się sprawdza niż karty Creative, które miałem.

 

Najlepiej napisz, jakie masz słuchawki i wieżę, to łatwiej będzie Ci coś dobrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używam Win XP i Vista więc stary są

 

Jak widać zakup już wykonany ;)

 

Edit:

Chyba, że po prostu sprawdziłeś czy stery są dostępne dla Visty :D ja właśnie to zrobiłem i faktycznie są nawet dla Win7 :) a wydawało mi się, że kilka osób narzekało na tym forum na brak sterowników... dziwne ;)

Edytowane przez pioras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że Xonar to dobra karta, ale droga. D1 używany to wydatek rzędu 230-250 zł a na to mnie obecnie nie stać.

 

Padają tu pytania jaki sprzęt mam itp.

 

Zacznijmy więc od innej strony ponieważ nie padła tu odpowiedź na jedno zasadnicze pytanie: czy przykładowo jeden z tańszych modeli karty SB X-fi, za powiedzmy 130 zł, będzie lepszy jakościowo niż integra VIA lub Realtek w mainstreamowej płycie głownej? Chodzi mi tutaj o konkretną zależność. Czy zewnętrzna karta zapewni mi lepsza jakośc dźwięku niż integra? W grę wchodzi muzyka, gry, sporadycznie filmy, a sama karta do 150 zł. Układy zintegrowane mają niezbyt dobrą renomę i często słyszałem o konieczności dokupienia układu zewnętrznego bo zintegrowany nie nadaje się do niczego. Ale czy wydatek 130 złotych opłaci mi się? Ktoś mi kiedyś zasugerował, że nawet Audigy SE za 50 zł będzie lepszy od integry. Więc jak to jest faktycznie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Audio to chyba najbardziej subiektywny element.

Nie liczyłbym na obiektywną odpowiedź w postaci jakiś testów itp.

 

Najwięcej zależy od zastosowania.

 

Jeśli nagrywasz dźwięk to ASIO się przyda, a na zintegrowanej tego nie uświadczysz.

 

Jeśli tylko rozmawiasz na Skype itp. to już może niekoniecznie ASIO,

ale dobre podbicie się przyda (jeśli nie masz miksera czy przedwzmacniacza).

 

Jeśli grasz w coś co wykorzystuje OpenAL to najlepiej zainwestować w Creative

i to chyba Gamer i wyższe modele.

 

Jeśli masz dobry amplituner z wejściami optycznymi to fajnie by było

mieć w karcie dźwiękowej wyjście toslink (optyczne, osobne).

Przykładowo Creative Gamer tego nie ma, za to gorszy X-fi 5.1 usb już ma.

Dzięki temu po 1 kablu możesz przesłać wszelkiego rodzaju wynalazki

pokroju Dolby Digital i zamiast 5 kabli dla każdego z głośników

(czy tam 3-4, bo niektóre podwójne) to masz 1 kabelek i żadnych start na jakości.

 

Jak widzisz musisz zadawać bardziej konkretne pytania:

np. "czy grając w COD w stereo, na głośnikach komputerowych 20W usłyszę lepsze eksplozje?"

Przykładowo odpowiedź: "nie i to nawet na karcie dźwiękowej za 900 i więcej zł"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że Xonar to dobra karta, ale droga. D1 używany to wydatek rzędu 230-250 zł a na to mnie obecnie nie stać.

 

Padają tu pytania jaki sprzęt mam itp.

 

Zacznijmy więc od innej strony ponieważ nie padła tu odpowiedź na jedno zasadnicze pytanie: czy przykładowo jeden z tańszych modeli karty SB X-fi, za powiedzmy 130 zł, będzie lepszy jakościowo niż integra VIA lub Realtek w mainstreamowej płycie głownej? Chodzi mi tutaj o konkretną zależność. Czy zewnętrzna karta zapewni mi lepsza jakośc dźwięku niż integra? W grę wchodzi muzyka, gry, sporadycznie filmy, a sama karta do 150 zł. Układy zintegrowane mają niezbyt dobrą renomę i często słyszałem o konieczności dokupienia układu zewnętrznego bo zintegrowany nie nadaje się do niczego. Ale czy wydatek 130 złotych opłaci mi się? Ktoś mi kiedyś zasugerował, że nawet Audigy SE za 50 zł będzie lepszy od integry. Więc jak to jest faktycznie?

 

Wszystko zalezy od tego na czym sluchasz...masz jakies tanie pierdziawki roznica bedzie minimalna (ale zauwazalna), masz jakies lepsze glosniki roznica moze byc juz bardzo duza.

Ze sluchawkami jeszcze lepiej, mam zwykle Philipsy (starcza) i na integrze wogole nie graja:) cicho, bez stereofonii, bardzo slaba dynamika...gdy je pod prodigy HD2 podlaczam....szkoda gadac:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do komputera mam podłączony zestaw Panasonic SC-AK40, używam tylko i wyłącznie z komputerem. Więc często i dosyć głośno słucham muzyki, gram itp. Niestety specyfikacji nie zamieszczę ponieważ nie mogę jej znaleźć w internecie a wieża jest na tyle leciwa, że dokumentacji nie posiadam. Jest to standardowy zestaw produkowany jakieś 7-8 lat temu (chyba). Jest na tyle sensowny, że wyraźnie słychać różnicę pomiędzy Realtekiem a VIA (szumy, zniekształcone basy i tony wysokie przy używaniu programowego equalizera). Aż dziw bierze, że znacznie lepsza jakościowo i nowsza płyta głowna niż moja poprzednia ma tak słaby układ dźwiękowy. Obecnie zestaw podłączony jest przez przejściówkę 2xchinch-minijack.

 

Słuchawki....Creative Fatal1ty HS-980.

 

Czego oczekuję: czystszego mp3 i czystszego dźwięku w grach - obecnie gry brzmią jak źle przekonwertowany mp3

 

Edit: przegiąłem, produkowali to 12 lat temu :)

Edytowane przez hmf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz dobry amplituner z wejściami optycznymi to fajnie by było

mieć w karcie dźwiękowej wyjście toslink (optyczne, osobne).

Przykładowo Creative Gamer tego nie ma, za to gorszy X-fi 5.1 usb już ma.

Dzięki temu po 1 kablu możesz przesłać wszelkiego rodzaju wynalazki

pokroju Dolby Digital i zamiast 5 kabli dla każdego z głośników

(czy tam 3-4, bo niektóre podwójne) to masz 1 kabelek i żadnych start na jakości.

 

Jak widzisz musisz zadawać bardziej konkretne pytania:

np. "czy grając w COD w stereo, na głośnikach komputerowych 20W usłyszę lepsze eksplozje?"

Przykładowo odpowiedź: "nie i to nawet na karcie dźwiękowej za 900 i więcej zł"

 

I to wg mnie jest trafna odpowiedź na pytanie postawione w temacie. Może kiedyś zakupię jakiegoś ampka i wtedy będę zabierał się za dobór odpowiedniej karty dźwiękowej. Na chwilę obecną mam średni sprzęt jeśli chodzi o głośniczki i k. dź., ale z integry nie korzystam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...