Skocz do zawartości
dezke

Monitor do obróbki zdjęć

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Potrzebuję monitora który będzie optymalnym wyborem w kwocie do 500 pln. Będzie służył głównie do obróbki zdjęć, dlatego ogromnie ważna dla mnie jest wierność kolorów, oraz to żeby kolory jak najmniej zmieniały się w zależności od kąta oglądania. Napisałem 20-22" ale wolałbym jednak coś w okolicach 22". Coś czego nie trzeba wiecznie kalibrować. Dobrze by było gdyby nadawał się do pracy przy lekkim słońcu bo będzie stał w pobliżu okna a nie chce mi się kombinować z osłanianiem go przed promieniami które by mocno zaburzały obraz. Główne kryterium to niezawodność. Z góry dziękuję za pomoc.

 

edit: zwiększam budżet do 600 PLN

Edytowane przez dezke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nowych monitorów do pracy z kolorem w tej cenie. Jedynie za niewiele więcej kupisz półśrodek na IPS (bo TN w jakimkolwiek wydaniu nie są nawet półśrodkiem). Monitory do koloru i niezawodne to EIZO na PVA/IPS, jednak ich ceny są wielokrotnie większe niż 500 zł.

 

Pozostaje jeszcze rynek używek. ... jednak zakup używki od handlarza jest moim zdaniem wysoce ryzykowny, prędzej w dobrym stanie trafisz coś od zwykłego użytkownika.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem... za parę lat kupię zapewne EIZO, ale teraz szukam po prostu czegoś co najlepiej sobie radzi w tym segmencie cenowym. Może żaden nie jest tak dobry jak EIZO ale może przynajmniej lepszy od większości konkurencji do 500pln

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że do 500zł nie ma nic na innej matrycy niż TN ... a TN Tobie nie polecę.

 

Z resztą wejdź na www.skapiec.pl i wybierz w filtrowaniu IPS i PVA (by wyeliminować TN).

 

ps. niby wyrzuciło Samsung 2080 na PVA za 560 PLN - ale go też nie polecę, bo jest bardzo nieliniowy/niedokładny .... chyba pozostaje kupno używki na allegro (jakieś EIZO na PVA)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem IPSa DELL 2007FP za 550 pln tylko "gwarancja rozruchowa 30 dni"... Z tego co czytałem to 20 cali w 4:3 to więcej jak 22 cale panoramiczne. Co o nim sądzisz? Jest też NEC 20" 2070NX za 500 pln tylko poleasingowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem IPSa DELL 2007FP za 550 pln tylko "gwarancja rozruchowa 30 dni"... Z tego co czytałem to 20 cali w 4:3 to więcej jak 22 cale panoramiczne. Co o nim sądzisz? Jest też NEC 20" 2070NX za 500 pln tylko poleasingowy.

 

Te DELL to już historia, więc mogę czegoś nie pamiętać ... jednak dawno, dawno temu nie kupiłem DELL chyba 2007 (do zast. nawet nie graficznych) bo mrugał na niektórych kolorach (!!!), ale to też może zależeć od "rev". Ja osobiście bym go nie kupił (lepiej już nowego DELL 2209WA).

 

Tego NEC nie znam dokładnie, ale to nie jest klasa "pro" (choćby brak 10+ bit LUT dla korekcji gammy).

 

Z używek kierował bym się w EIZO - są po prostu trwałe, solidne. Tak z grubsza zerknąłem i tylko bardzo stare modele widzę w tych granicach cenowych.

 

Sensowny mógłby być jeden 1921 ale jest za ponad 800 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lista godnych uwagi monitorów LCD (za rozsądną i nierozsądną cenę) - FORUM UŻYTKOWNIKÓW SPRZĘTU MARKI NIKON

 

Monitory do obróbki foto to drogie monitory. Nawet DELL 2209WA (~800-900) nie bardzo nadaje się do foto ... ale nie ma przynajmniej masakry w kątach jak na TN. Powyższa lista daje jakieś pojęcie ile kosztuje sprzęt nadający się do sensownej obróbki, aby poprawiać, a nie psuć fotografii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle to wiem... Za kilka lat pewnie odłożę na jakieś przyzwoite EIZO ale teraz mam 600 pln i koniec. Boli mnie to ale nic nie poradzę. Proszę o jakąś konkretną pomoc z monitorem do 600 pln, jestem w pełni świadomy że monitory poniżej 1000 złotych zbyt wiele nie oferują. Oby dało się na nim komfortowo pracować przez kilka godzin dziennie i będzie dobrze. Po prostu pomóżcie znaleźć taki który oferuje najwięcej za taką kwotę. Z góry staropolskie Bóg zapłać :)

Edytowane przez dezke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną nie widzę nic lepszego niż Nec 2070NX w tej cenie ... ale to będzie ryzykowny zakup nieco. Szkoda że nikt nie sprzedaje ciekawszych EIZO do tych 600 ... czasem się na allegro pojawiają ... bo teraz tylko jakieś bardzo stare modele widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa propozycja, dzięki. A co z takich normalnych, nowych fabrycznie (niestety TNów...) byś polecił, najlepiej 22"? Poczytam sobie jeszcze o tym NECu ale boję się kupować używany sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z TN nie polecę Ci nic. Nadal są kiepskie do grafiki. Mamy teraz w pracy (biuro - nie grafika) kilka najnowszych TN i jak wyświetliłem pomarańcz na cały ekran to patrząc centralnie na wprost monitora widać zupełnie inny kolor na dole i inny na górze :ploom: - to jest właśnie TN i dla tego choćby nie nadają się do pracy z kolorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej zaryzykować z tym używanym NECem? I tak proszę o choćby jedną propozycję z fabrycznie nowych TNów.

 

W poście #9 jest link do tematu gdzie ktoś wstawił bardzo ciekawe zestawienie, z którego wynika że 20" w 4:3 jest tak wysokie jak 23" w panoramie.

 

Czy ten NEC nie będzie przypadkiem wymagał kalibracji jakimś drogim sprzętem? Te moje grafikowanie jakoś mega pro nie jest, nawet nie jest pro szczerze mówiąc, ale chciałbym chociaż ustawić poprawną ekspozycję w RAWach co na TNie może nie być takie proste. Jednak to, że to używany(zapewne intensywnie) sprzęt(NEC) mocno mnie martwi.

 

Ten NEC jest już trochę leciwy, czy ktoś wie jak ma się w nim kwestia zmęczenia oczu przy dłuższej pracy?

Edytowane przez dezke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba też pamiętać o tym, że im starszy monitor tym świetlówka podświetlająca matrycę słabiej świeci - według EIZO:

 

Monitor LCD może pracować około 50 000 godzin. Przy czasie pracy około 30 000 godzin, jasność świetlówek spada do 60% początkowej jasności monitora.

Gdybyś jednak trafił na używane EIZO do 600 zł to przed zakupem warto sprawdzić w menu ile taki konkrenty egzemplarz ma przepracowanych godzin.

 

Ten niestety kosztuje 799 zł - Monitor 19 cali LCD Eizo FlexScan S1921 PVA (1177978211) - Aukcje internetowe Allegro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czysto teoretycznie(zrobię dużo żeby teoretycznie zmienić w praktycznie...), budżet wynosi 1000, nawet wypatrzyłem taką sztukę: dell 2209wa. Cena 950 pln, w PCWorld dostał nawet dwa wyróżnienia: Wybór redakcji oraz Najlepsza wydajność. W jego wadach na ceneo znajdują się: waga(co mnie kompletnie nie obchodzi) oraz oślepiający obraz(co mnie wręcz martwi). Oprócz tych wad zbiera świetne opinie. Na cokupic.pl ma ck rank 100/100 co jest bardzo rzadkie. Jednak u różnych sprzedawców widzę różne oznaczenia matrycy: IPS, eIPS oraz sIPS. Jest jakaś istotna różnica? Oraz najważniejsze pytanie: jak Waszym zdaniem ten monitor wypadku w porównaniu do NECa 2070NX o którym wcześniej pisaliśmy?

 

Jeśli znacie jakiś model do 1000 pln, który jest wg Was lepszy od wspomnianego Della 2209WA oraz NECa 2070NX to proszę, dajcie znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czysto teoretycznie(zrobię dużo żeby teoretycznie zmienić w praktycznie...), budżet wynosi 1000, nawet wypatrzyłem taką sztukę: dell 2209wa. Cena 950 pln, w PCWorld dostał nawet dwa wyróżnienia: Wybór redakcji oraz Najlepsza wydajność. W jego wadach na ceneo znajdują się: waga(co mnie kompletnie nie obchodzi) oraz oślepiający obraz(co mnie wręcz martwi). Oprócz tych wad zbiera świetne opinie. Na cokupic.pl ma ck rank 100/100 co jest bardzo rzadkie. Jednak u różnych sprzedawców widzę różne oznaczenia matrycy: IPS, eIPS oraz sIPS. Jest jakaś istotna różnica? Oraz najważniejsze pytanie: jak Waszym zdaniem ten monitor wypadku w porównaniu do NECa 2070NX o którym wcześniej pisaliśmy?

 

Jeśli znacie jakiś model do 1000 pln, który jest wg Was lepszy od wspomnianego Della 2209WA oraz NECa 2070NX to proszę, dajcie znać.

 

DELL 2209WA to nadal klasa zabawkowa ... choć oczywiście lepsza niż TN-ki. Oznaczeniami EIPS,SIPS,KGBIPS się nie przejmuj i patrz tylko na ostatnie 3 literki ( IPS ) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem... to jest w ogóle sens brać pod uwagę tego 2209WA tylko dla matrycy IPS? Po Twoim poście mam wrażenie, że jest to monitor na którym nie odczuję większej różnicy w porównaniu do TN.

 

TN < długo nic < podstawowe IPS/PVA < ambitniejsze IPS/PVA z 10-12 bit korekcją EIZO lub NEC - bo innych firm w tym segmencie na naszym rynku nie ma (LACIE gdzieś znikło) < profesjonalne IPS z 12-14 bit korekcją (EIZO,NEC,QUATO)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moim poziomie nie ma co wychylać się do ambitniejszych monitorów. Czy ktoś mógłby porównać Della z NECem? Cały czas zastanawiam się czy jest sens wydawać tyle kasy na ten monitor, czy nie lepiej zostawić połowę kasy w kieszeni a kupić tego NECa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używany monitor -jaki? - Strona 2 - FORUM UŻYTKOWNIKÓW SPRZĘTU MARKI NIKON

 

 

"Widziałem większą część oferowanych lepszych monitorów przez handlarzy z Allegro. Najczęściej są to mocno zniszczone monitory. Przywożone, luzem, rzucone na kupę na palecie, owinięte folią. Stan techniczny jest mocno różny. Zniszczenia mechaniczne, wady elektroniki, wady wyświetlaczy, zużycie lamp, placki od uderzeń. Nie przeszkadza to jednak opisać towaru z superlatywach. Jeśli się komuś trafił normalny, to ma farta, tym bardziej jeśli w ciemno."

 

Z drugiej strony gość sam handluje nowymi więc pewnie ma w poważaniu rynek używek.

 

Sprzedawca z allegro handlujący tymi NECami na 8600 komentów ma raptem 6 negatywnych.

 

W jego komentach na allegro widzę takie opinie:

 

"Monitor NEC 2070nx w idealnym stanie (to już drugi kupiony), polecam każdemu, kto nie może się zdecydować, naprawdę super jakość za niewielkie pieniądze! Transakcja bez zarzutu, wysyłka ekspresowa, stan jak w opisie. POLECAM KAŻDEMU!!!"

 

"Monitor sprawny, acz porysowana obudowa." //w sumie ryski mnie mało bolą, byle matryca była "sklepowa"

 

"Monitor klasa ale?nie do końca zgodny z opisem. !!! IDEALNY !!! i Klasa A"zobowiązuje, niestety na przysłanym jest 1cm rysa na warstwie przeciwodblaskowej,na,pierwszym który kupiłem to somo.Mnie to nie przeszkadza ale gdzie ta rzetelność!!!!!"

 

"Otrzymałem monitor 1907fp zamiast 1905fp (inne technologie - inne cechy obrazu). Bez problemu sprzedawca wymienił na egzemplarz zgodny z opisem. POLECAM"

 

Najwyraźniej facet nie należy do tych opluwanych przez Tom01 na forum nikoniarze. Coś czuję, że jak mi się nie pojawi nadwyżka finansowa to kupię NECa.

Edytowane przez dezke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadecydowałem jednak, że nie kupię używki. Za to znalazłem ciekawy model IPS: LG W2220p, tańszy od Della, a wersja z tego roku ma mniej oczopalną matrycę. Jeśli ktoś zna powody dla których bardziej warto kupić Della niż LG bądź na odwrót niech da znać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przyszłość jakby ktoś miał taki dylemat - mam 2x tego NECa. To są używki - co widać po nich, ale matryca jest w stanie idealnym + jest 12 mies. gwarancja. Jeżeli 500zł to za dużo - zawsze jest jeden na licytacji dostępny. Sprzedający jest OK - pierwszy monitor miał wadę (martwy subpixel) to mi bez problemu wymienił.

 

Zaś co do jakości obrazu - w porównaniu do TN ma tylko ten plus, że kąty o wiele lepsze i praktycznie jak byś nie patrzył obraz jest taki sam. Ale do grafy chyba nie bardzo się nadaje, ja się zajmuję tylko obróbką psdków i zdarza się, że jakiś gradient zobaczę tylko dlatego, że użyłem różdżki w GIMPie ;) Zresztą kupując przez internet możesz zwrócić towar do 10 dni bez podania przyczyny, więc najlepiej kupić i samemu ocenić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...