Skocz do zawartości
sad_madman

Różnica temperatur procesora i cieczy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Może nazwa tematu brzmi trochę zagadkowo ale szybko wyjaśnię ją. Czy to jest normalne, że różnica między temperaturą procesora a cieczą w układzie może wynosić 13 C ? Tworze sobie tanie chłodzenie wodne (na razie na CPU) i mam aluminiowy blok wodny przesmarowany jakąś tam pastą termo przewodzącą firmy AAB Cooling co ma podobno "Thermal Conductivity:>7.5W/mk". Czujnik BIOS-u pokazuje mi temperaturę 40C a czujnik umieszczony między blokiem a chłodnicą wskazuje 27/28C. Pytanie jest więc takie - jak powinna być prawidłowa różnica ? Czy wynika ona z zastosowania aluminium czy z powodu pasty ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie podałeś modelu procesora a jest to ważne ze względu na umieszczenie czujnika, po drugie różnica temperatur może wynosić kilkadziesiąt stopni i jest to uwarunkowane dokładnie TAK SAMO jak przy chłodzeniu powietrznym (blok, montaż bloku, docisk, pasta etc.).

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor to Phenom II 550 @4Ghz.

 

Dobra, dobra - fizyka to fizyka ale mnie zastanawia jak mógłbym zjechać z temperaturą na procesorze. Jak widać płyn chłodzący ma zadowalającą temperaturę ale procek już nie.

Edytowane przez sad_madman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam byc moze glupie pytanie :P

 

co by sie stalo, jakby zamiast plyny standardowego wlac do LC czystego spirytusu? (wiem ,ze lepiej wypić ...)

 

temperatura wrzenia C2H5OH jest ok 78*C ....

Edytowane przez Mr_Gizmo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy kilkanascie PLN za litr to tak dużo skoro do ukladu wlewa sie ile? 2 litry max.? i zeby nic nie roslo starczy co pol roku wymienić płyn .... skrajnie można i raz na rok ....

 

wypowie się ktoś na temat pomysłu z spirytusem?

Edytowane przez Mr_Gizmo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy kilkanascie PLN za litr to tak dużo skoro do ukladu wlewa sie ile? 2 litry max.? i zeby nic nie roslo starczy co pol roku wymienić płyn .... skrajnie można i raz na rok ....

 

wypowie się ktoś na temat pomysłu z spirytusem?

 

Hmmm droższy, problem z dużo większym parowaniem a przy tym rzadszy od wody, więc stawia większe wymagania przy uszczelnianiu układu. Pęka od niego pleksa, przypuszczam, że na gumę z oringów też wpływa bardziej agresywnie niż woda. Jeszcze nie zniechęcony? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...