Skocz do zawartości
bullshit

mini-ITX do gier? Czy jest sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Potrzebuję waszej opinii/rady/oceny mojego pomysłu...

Zacznę od tego, że jestem studentem informatyki. Także komputera używam do programowania, ale oprócz tego lubię sobie pograć. Niestety mój obeny sprzęt nie bardzo pozwala mi już na to drugie. Oto sprzęt którym dysponuje:

W tej chwili posiadam laptopa oraz komputer stacjonarny. Laptop to stary, lecz niezniszczaly 14-calowy Lifebook od Fujitsu-Siemens. W środku siedzi Pentium M 1,7 GhZ, 1GB RAM, Intel GMA915, 60 GB HDD. Stacjanorka natomiast to Core2Duo E6300 @ 2652 Mhz, 4x512 MB DDR2 @ 750 Mhz 4-4-4-12, Radek 1900XT 512MB @ 670/1548.

Jak widać sprzęt jest już trochę wiekowy. Dlatego zacząłem poważnie myśleć nad kupnem czegoś nowego. Jak już wspomniałem jestem studentem. W związku z tym przemieszczam się dość często. Zazwyczaj wracam na weekendy do domu, a w ciągu tygodnia "studiuję :)". I tutaj pojawia się problem. Chciałbym mieć dobry sprzęt tu i tu. Oczywiście pierwszą myślą było nic innego jak... laptop!

Jednak po dość długiej analizie cen i osiągów szybko doszłem do wniosku, że nie jest tak kolorowo. Laptop za ~3k zł robi 8k w 3dmarku 06. Nieciekawie. Poza tym mój Lifebook wyrobił u mnie niechęć do laptopów. Niewygodna klawiatura, nagrzewanie się pod nadgarstkiem. Największą jednak w moim przypadku jest wielkość wyświetlacza. Jestem przyzwyczajony do 22" LCD'ka na którym pracuje w domu. Bardzo cenię sobie jego wielkość gdy pracuję w Visual-u. Na małym laptopowym ekranie jest komfort pracy spada dramatycznie. Granie na laptopie jak dla mnie również odpada, jestem przyzwyczajony do pełnowymiarowej klawiatury o dużym skoku klawiszy oraz dużego monitora. Jak już jestem przy monitorze... wielkim mankamentem obecnych laptopów są błyszczące matryce. Nie wiem jak dla innych, ale dla mnie to coś okropnego. Światło się odbija od wyświetlacza i w efekcie nic nie widać... Znaleźć laptopa z przyzwoitą kartą graficzną oraz matową matrycą jest prawie niemożliwe.

Oczywiście można kupić oddzielny monitor, oddzielną klawiature... ale nadal laptop za ~3k zł nigdy nie dorówna PC'towi pod względem wydajności... Straciłem nadzieję na wydajny przenośny komputer. Jednak po dłuższym szperaniu w sieci trafiłem na to: [blog] Gaming in Tight Spaces…..mini-ITX (featuring Gigabyte, Silverstone, and Prolimatech) | TechREACTION

Po przeczytaniu całego artykułu poszperałem w sieci w poszukiwaniu komponentów do sklejenia podobnego zestawu. Wyszło takie coś:

 

AMD/Nvidia:

 

MOBO: Asus M4A88T-I DELUXE AMD 880G Socket AM3 (PCIE/DZW/VGA/GLAN/SATA/RAID/DDR3)

Techplanet.pl - Asus M4A88T-I DELUXE AMD 880G Socket AM3 (PCIE/DZW/VGA/GLAN/SATA/RAID/DDR3) - sklep internetowy, najniższa cena!!!

http://asus.com.pl/product.aspx?P_ID=jGAoIFEziW5sPYy7

450 zł

 

CPU: AMD Phenom II X2 555 Black Edition s.AM3 BOX

AMD X2 II 555 AM3 B • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

325 zł

 

lub

 

AMD Phenom II X4 955 Black Edition s.AM3 BOX

AMD X4 II 955 AM3 B • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

515 zł

 

MEM: OCZ 4GB DDR3 1333 Gold CL9 Low Voltage Dual 2x2GB

OCZ 4GB DDR3 1333 Gold CL9 Low Voltage Dual 2x2GB (1232604130) - Aukcje internetowe Allegro

300 zł

 

GFX: MSI GTX 460 CYCLONE 1GB GDDR5 FERMI DX11 BOX OC!!!

MSI GTX 460 CYCLONE 1GB GDDR5 FERMI DX11 BOX OC!!! (1240339423) - Aukcje internetowe Allegro

825 zł

 

lub

 

 

MSI HAWK GTX460/GTX470 1GB GDDR5 FERMI DX11 BOX OC

MSI HAWK GTX460/GTX470 1GB GDDR5 FERMI DX11 BOX OC (1235128947) - Aukcje internetowe Allegro

939 zł

 

HDD: Seagate ST31000528AS 1TB sATA II 32MB

SEAGATE ST31000528AS • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

209 zł

 

CASE: Silverstone Sugo 300W SST-SG05B Black

Silverstone SG05B SUGO 300W • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

369 zł

 

PSU: Silverstone Strider SFX 450W - SST-ST45SF

Zasilacz Silverstone Strider SFX 450W - SST-ST45SF :: Yooki.pl

329 zł

 

 

RAZEM: 2807 zł (x2, CYCLONE) / 2997 zł (x4, CYCLONE) / 3111 zł (x4, HAWK)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

 

Intel/Nvidia:

 

MOBO: Gigabyte GA-H55N-USB3 H55 s.1156

GIGABYTE H55N-USB3 • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

405 zł

 

CPU: Intel Core i5-760 2,8 GHz 8MB cache s. 1156 Box

CORE I5-760 2,8 • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

715 zł

 

MEM: OCZ 4GB DDR3 1333 Gold CL9 Low Voltage Dual 2x2GB

OCZ 4GB DDR3 1333 Gold CL9 Low Voltage Dual 2x2GB (1232604130) - Aukcje internetowe Allegro

300 zł

 

GFX: MSI GTX 460 CYCLONE 1GB GDDR5 FERMI DX11 BOX OC!!!

MSI GTX 460 CYCLONE 1GB GDDR5 FERMI DX11 BOX OC!!! (1240339423) - Aukcje internetowe Allegro

825 zł

 

lub

 

 

MSI HAWK GTX460/GTX470 1GB GDDR5 FERMI DX11 BOX OC

MSI HAWK GTX460/GTX470 1GB GDDR5 FERMI DX11 BOX OC (1235128947) - Aukcje internetowe Allegro

939 zł

 

HDD: Seagate ST31000528AS 1TB sATA II 32MB

SEAGATE ST31000528AS • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

209 zł

 

CASE: Silverstone Sugo 300W SST-SG05B Black

Silverstone SG05B SUGO 300W • ProLine.pl Najlepszy Internetowy Sklep Komputerowy Wrocław

369 zł

 

PSU: Silverstone Strider SFX 450W - SST-ST45SF

Zasilacz Silverstone Strider SFX 450W - SST-ST45SF :: Yooki.pl

329 zł

 

 

RAZEM: 3152 zł (CYCLONE) / 3266 zł (HAWK)

 

 

Oczywiście trzeba jeszcze doliczyć monitor. Niema to jednak wpływu na wydajność zestawu także nie załączałem go w zestawieniu.

 

 

Chciałbym usłyszeć wasze opinie na temat tych zestawów, jak i samego pomysłu i sensu budowy takiego SFF PC (Small Form Factor). Czy będzie wystarczająco lekki aby było go można bez problemu przewozić? Czy taki ścisk komponentów nie spowoduje przegrzewania? Intel czy Amd? Jeśli AMD to x2 i modlitwa sprawne dodatkowe rdzenie czy x4. Wybrana przeze mnie obudowa jest w komplecie z 300W zasilaczem, oczywiście nie da on rady takiemu sprzętowi, dlatego doliczyłem 450W PSU, jednak nie wiem czy to wystarczy. Patrząc na TDP 460'tki powinno być w sam raz. Chciałbym również pobawić się trochę w OC, jednak pewnie cudów tu nie zdziałam ze względu na ograniczoną moc PSU, ubogą sekcję zasilania płyty głównej oraz "upchnięcie" podzespołów co powoduje większą temperaturę wewnątrz obudowy. Zastanawiam się czy z ostatniego powodu nie powinienem wybrać karty graficznej która wydmuciach!e potwietrze z obudowy, czyli np. 460'tki z referencyjnym chłodzeniem.

 

Mam nadzieję, że komuś udało się dobrnąć do końca tego posta. Jeśli tak to bardzo proszę o wasze opinie.

Na pewno zapomniałem czegoś napisać. Także wyedytuje posta jak coś mi się jeszcze przypomni.

 

Dodam jeszcze, że rozważałem kupno konsoli + laptopa z budżetową kartą graficzną + Monitora, ale szybko odżuciłem to rozwiązanie ze względu na to, że nie rozwiązuje to do końca mojego problemu. Grywam głównie w gatunki gier które nie występują na konsolę.

Edytowane przez bullshit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie piszę w oparciu o doświadczenie, i chyba nikt nie może bo mało kto, albo wręcz nikt nie ma tej budy... ale nie rozumie czemu koledzy tak sceptycznie podchodzą do sprawy. Sam zastanawiałem się nad podobnym rozwiązaniem.

 

Z podanego linku wynika ze zasilacz powinien uciągnąć gtx460 skoro radzi sobie z hd5850, w tej recenzji Pobór mocy, głośność, temperatura :: PCLab.pl cały zestaw w stresie bierze jakieś 300w, ale z core i7 i to ustawionym na 3,8.

 

Po zmianie zasilacza na 450w nie powinno być problemu nawet po oc. U siebie mam radka 4890 + pII z czterema jakami i zasilacz 450w i wszystko śmiga, więc tym bardziej gtx460 + i5 powinien działać.

 

Ja zastanowił by, się tylko czy nie lepiej kupić Core i3-530 bo co prawda ma dwa rdzenie ale jest prawie połowę tańszy, bierze mniej prądu i jest trochę chłodniejszy. Z grafą to pomyślałbym też nad Gigabyte GeForce GTX 460 OC 768MB DDR5, prawie 200 złotych tańszy od wymienionego przez ciebie MSI a ponoć tylko jakieś 10% wolniejszy. No ale to już kwestia wyłącznie finansowa.

 

O jakimś większym oc to faktycznie można zapomnieć przy takiej budzie, ale jakbyś kupił Sklep komputerowy - Akcesoria, Chłodzenie do procesorów - opis: Corsair Chłodzenie wodne Cooling Hydro Series H50 to czemu nie? Z tym że do corsaira hydro musiałbyś pewnie dokupić 2 w miare porządne wentylatory żeby dawał rade i był jednocześnie w miarę cichy.

 

edit:

 

Albo masz jeszcze takie rozwiązanie że prosisz ciocie z ameryki żeby ci kupiła takiego lapka:)

 

http://www.bestbuy.com/site/Asus+-+Laptop+/+Intel%26%23174%3B+Core%26%23153%3B+i7+Processor+/+17.3%22+Display+/+6GB+Memory+/+500GB+Hard+Drive+-+Black/9741729.p?id=1218165344675&skuId=9741729

Edytowane przez szquar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wy chociaż spojrzeliście na obudowę, którą autor wybrał??

 

Według mnie jest to świetny pomysł, nic nie powinno się przegrzewać a same temperatury powinny być całkiem znośne. Ewentualnie wybierz tańszą kartę, np Radeon HD5770, w połączeniu z i5 będzie fajny zestaw do gier. Ten Radek jest dużo chłodniejszy i lepiej pasowałby do takiego komputera. A co do samych podzespołów to zmień dysk na Samsunga F3, z Seagatami często są różne dziwne akcje, to już nie jest ta sama firma co kiedyś. Produkują badziewie, dyski głośne, wolniejsze od konkurencji, lubią padać bez ostrzeżenia. Ewentualnie coś od WD, również chwalone. Sprawdź czy do tej obudowy zmieści się jakieś dodatkowe chłodzenia na procka, można by wtedy pomyśleć o jakimś mocniejszym kręceniu.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze widzialem ta bude inaczej bym sie nie odzywał. a kupic i5 z 460 i nie krecic procka ze wzgledu na brak możliwości zamontowania radiatora ktory poradzi sobie z tym CPU to troche mija sie z celem a i cyrkulacja powietrza nie bedzie zbyt dobra ,buda jest swietna ale do media PC

 

co do dysku to sie zgadzam seagety najlepsze czasy maja za soba jak juz cos kupowac to albo samsunga F3 lub WD Black

Edytowane przez andrzejs82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważ jednak że buda jest dosyć "dziurawa" w tylnej części a na froncie jest zamontowany wentylator, który zapewni nie najgorszy przewiew. A co do karty to racja, będzie trochę ograniczana przez niepodkręconego procka, dlatego zaproponowałem HD5770, który radzi sobie nawet nieźle, a jest jednak sporo chłodniejszy niż GF i pobiera dużo mniej prądu. A co do radiatora to z pewnością znalazłoby się coś co by się zmieściło, takich konstrukcji jest trochę na naszym rynku, np od scytche chyba ze 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta am3 jest na pamięci so-dimm, więc do niej potrzebujesz pamiątki "laptopowe".

 

Faktycznie, uciekło to mojej uwadze... Zastanawiam się teraz czy oznacza to jakieś punkty ujemne dla tego zestawu, ale niestety nie mogę tego ocenić, bo nie znam się na pamięciach laptopowych i nie wiem jak mają się one do zwykłych jeśli chodzi o wydajność / dostępność / cenę / jakość.

 

 

Czy wy chociaż spojrzeliście na obudowę, którą autor wybrał??

 

Według mnie jest to świetny pomysł, nic nie powinno się przegrzewać a same temperatury powinny być całkiem znośne. Ewentualnie wybierz tańszą kartę, np Radeon HD5770, w połączeniu z i5 będzie fajny zestaw do gier. Ten Radek jest dużo chłodniejszy i lepiej pasowałby do takiego komputera. A co do samych podzespołów to zmień dysk na Samsunga F3, z Seagatami często są różne dziwne akcje, to już nie jest ta sama firma co kiedyś. Produkują badziewie, dyski głośne, wolniejsze od konkurencji, lubią padać bez ostrzeżenia. Ewentualnie coś od WD, również chwalone. Sprawdź czy do tej obudowy zmieści się jakieś dodatkowe chłodzenia na procka, można by wtedy pomyśleć o jakimś mocniejszym kręceniu.

 

Owszem. W linku który podałem został użyty cooler Prolimatech Samuel 17 (http://www.prolimatech.com/products/cpu_cooler/samuel%2017.html) z zamontowanym na nim 120mm wiatrakiem.

Tutaj trzy inne coolery (razem ze zdjęciami w środku obudowy oraz temperaturami):

Silverstone Sugo SG05 and SG06: Gaming mini-ITX cases? | silentpcreview.com

Silverstone Sugo SG05 and SG06: Gaming mini-ITX cases? | silentpcreview.com

SilverStone Nitrogon NT06-E - SilverStone Technology Co., Ltd - Designing Inspiration

Arctic Cooling Alpine 7 Pro - Arctic Cooling Alpine 7 Pro: The Alpine 7 Revisited | silentpcreview.com

Coolermaster GeminII - GeminII - Cooler Master

Nie wiem jednak czy wszystkie są kompatybilne z S1156 / AM3. Ale na pewno coś się znajdzie dla obu.

 

 

 

Karta graficzna w tej budzie się zmieści max 9cali czyli ok 23 cm. Trzeba to <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> pod uwage!!

 

Sprawdzałem to przed chwilą starannie i doszedłem do wniosku, że każda 460'tka oprócz MSI HAWK się zmieści. HAWK MA 238 mm długości i niestety będzie za długo, ale każda inna 460'tka z referencyjnym PCB i chłodzeniem nie "wystającym" za PCB (jak to ma miejsce w przypadku HAWK) ma około 200-210mm i powinna się zmieścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ NeoMagNeT: dziękuję, chociaż jedna osoba mnie rozumie:P

 

@ bullshit: jak szukałem info na temat bud itx, w tym tego silverstonea, to doszedłem do wniosku że choć tak naprawdę corsair hydro jest co najwyżej średnim chłodzeniem, to i tak chyba najlepsze rozwiązanie do tego rodzaju zestawu. Inna rozsądna opcja to coś typu scythe big shuriken i wentyl wyciąga powietrze do góry a zaraz nad nim zasilacz łapie i wywala z budy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte H55 Mini-ITX motherboard and Silverstone SG07 used to build (almost) perfect gaming toaster -- Engadget

 

Sam planuje podobną maszynkę. Kwestia przemyślenia chłodzenia i obudowy. Jedynie można się liczyć z tym, że parę klatek na sekundę ucieknie.

Edytowane przez KaszaWspraju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście sporo wypowiedzi osób, którzy nigdy nie mieli kompa mniejszego od bigtowera.

Sam niedawno myślałem nad takim rozwiązaniem. Jednak postanowiłem narazie nie sprzedawać mojego DTRa.

Obudowa Sg05 jest najsensowniejsza.

369,-

Do tego:

http://emarket.pl/Nav.Action.Products.aspx?data=GA-H55N-USB3+&indescr=0&

339,-

http://emarket.pl/procesory/intel-core-i3-i3-530-2-93ghz-4mb-lga-1156-box/p-c6301652

381,-

Pamięci te które wybrałeś

300,-

Największy problem to tak naprawdę wybór dysku i gpu.

Dysk po przeanalizowaniu testu na spcr najlepiej aby był 2,5" wtedy najmniej blokuje dostęp powietrza z zewnątrz.

GPU tutaj nie doradzę odnośnie konkretnego modelu. Natomiast ważne aby chłodzenie działało na zasadzie zasysania powietrza z boku budy i wyrzucało je na zewnątrz.

 

Polecam test budy na spcr oraz hardforum w dziale sff.

AMD bym odpuścił z powodu większego TDP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem inną bardzo ciekawą obudowę. Jest większa od Silverstone'a którego wybrałem na początku, ale jest w całości wykonana z aluminium i jest w efekcie lekka. Najlepszą jej zaletą jest wsparcie dla pełnowymiarowych zasilaczy ATX oraz kart graficznych do 30cm. Wadą jest niestety cena... Zobaczcie sami:

 

Mini-ITX Lian Li PC-Q08B

Lian Li Launches PC-Q08A/B/R Mini Tower Chassis for Mini-ITX and Mini-DTX | Hardware Canucks

Obudowa Mini-ITX Lian Li PC-Q08B - czarna :: Yooki.pl

 

Gdybym zdecydował się na taką obudowę pewnie wsadziłbym do niej jakiegoś ModXStream'a lub StealthXStreama 500-600W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś/jutro będę składał w SG05B kompa na i3 z HD5750, jeśli ktoś chce to zrobię kilka fotek. Na pisanie recki mogę nie mieć czasu niestety.

 

ED. Jutro, nie dojechała dziś <_<

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super. Szkoda, że nie będziesz miał czasu na reckę... Może chociaż jakiś "buildlog" z fotkami :) Możesz udzielić więcej informacji co do podzespołów? Płyta główna? Zasilacz 300W ten co jest standardowo razem z obudową?

 

Btw:

Gaming in Tight Spaces v2.0 – MAX11L (featuring Corsair and Gigabyte)

Gaming in Tight Spaces v2.0 – MAX11L (featuring Corsair and Gigabyte) | TechREACTION

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.komputronik.pl/index.php/product/96807/Podzespo_y_PC/Karty_graficzne/Radeon_5750_HIS_512MB_DVI_HDMI_PCI_E_iCooler_IV.html

 

Zestaw ma być multimedialny z naciskiem na HD 1080p, Tibie 24/h i Torrenty.

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadło mi coś dzisiaj, wiatr wdmuchnął przez okno. Elektrownia FSP 300W, jutro się biorę za to.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

I jak obiecałem kilka fotek z montażu, reszta będzie w recenzji. Buda fajna pod względem możliwości montażu dużej karty grafiki i dwóch dysków twardych (1x2,5" oraz 1x3,5") oraz bardzo dobrego zasilacza .... i na tym się jej fajność kończy. Sposób montażu napędów mocno ogranicza możliwości konfiguracyjne oraz ewentualne grzebanie w kompie, na dobrą sprawę po wsadzeniu karty grafiki nie da się odpiąć dysku twardego bez wyjmowania go. Jako minus też zaliczam sposób mocowania kart rozszerzeń, na śledziach przykręca się zaślepkę na trzy śruby, która te śledzie trzyma (znane z czasów rozwoju obudów komputerowych, coś pomiędzy montażem narzędziowym i bez narzędziowym). Zdejmowana osłona jest tak wypaczona, że przypomina stare zmięte blachy z codeshitów, które trzeba było zakładać do dobudowy trzema rękami bo za każdym razem coś odstawało.

 

Mimo wszystko patrzy się na nią przyjemnie i sprawia wrażenie solidnej, użytkownicy nie będą mieli żadnych problemów jak już uporają się z montażem komputera. Całość jest dość cicha, wentylator na froncie solidny i nieźle dmucha, buda na tyle przewiewna, że w środku temperatura jest przyzwoita.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafikaDołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Jutro postaram się postawić system i zrobić kilka testów całej platformy, w sobotę klient (Culmen !) odbiera sprzęt.

 

ED.

 

Przyzwoita zabawka ;)

 

Dołączona grafika

Edytowane przez BuMeL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się swego czasu takie małe mocny kompy podobały, ale poległem już w matx ;) Miałem jakąś budę CM, w sumie dość dobrze przemyślana, ale w połączeniu z niemodularnym PSU i sporym coolerem na procesor = katastrofa. Kolejny minus, to możliwość montażu tylko jednego dysku - niby można dwa, ale zwykle jeden z dwóch z czymś koliduje...

 

Kolejny problem, to znalezienie małej płyty mATX lub ITX z jakimś przyzwoitym biosem i możliwościami OC nie wydając na nią fortuny. Na tym etapie też poległem. Następnym razem jak będę chciał małego kompa do grania, to postawie sobie mobo mATX na biurku + reszta ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...