Skocz do zawartości
Caleb

Core i7 - Sandy Bridge E (LGA 2011)

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafika

 

Entuzjaści długo czekali na następcę LGA 1366 i sześć rdzeni, które byłyby wydajne co najmniej tak jak odpowiedniki oparte o architekturę Sandy Bridge. W listopadzie miała miejsce premiera nowej platformy przeznaczonej dla osób z głębokim portfelem, złożonej z płyty opartej o chipset X79 i procesora Core i7 3930K lub Core i7 3960X, niedawno do tej dwójki dołączył czterordzeniowy Core i7 3820. Od dłuższego czasu zbieraliśmy od producentów ich propozycje pod LGA 2011 i dziś z dumą możemy przedstawić duży test płyt pod X79, w którym wystąpi aż 13 produktów. W tym zestawieniu znajdziecie zarówno modele z niższej półki, takie jak ASRock X79 Extreme4 i MSI X79-GD45 (8D), jak produkty z wyższego segmentu, na przykład Gigabyte G1. Assassin 2 czy Asus Rampage IV Formula. Do najbardziej popularnej czwórki producentów dołożyliśmy po jednej propozycji od Intela, Biostara i Sapphire. Tak jak w każdym naszym zestawieniu płyt głównych szukać będziemy modelu oferującego najlepszy stosunek możliwości do ceny, a pomoże nam w tym najmocniejszy procesor pod tę platformę, czyli Core i7 3960X. Gotowi poznać aktualny układ sił pod LGA 2011? Zapraszamy do zapoznania się z naszą najnowszą publikacją!

Test płyt głównych LGA 2011 z Intel X79 pod Sandy Bridge-E

 

TESTUJEMY:

 

  • ASRock X79 Extreme4
  • ASRock X79 Extreme9
  • Asus P9X79 Pro
  • Asus Rampage IV Extreme
  • Asus Sabertooth X79
  • Biostar TPower X79
  • Gigabyte G1.Assassin 2
  • Gigabyte GA-X79-UD3
  • Gigabyte GA-X79-UD5
  • Intel DX79SI
  • MSI X79A-GD45 (8D)
  • MSI X79A-GD65 (8D)
  • Sapphire Pure Black X79N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raz zawiodłem się na ASUSIE. Podczas normalnego uzytkowania nagle wszystko mi zgasło.

 

Okazało się, że padł CPU. Wysłałem na gwarę. Dzisiaj wrócił. Włożyłem do R4F i okazuje się, że płyta też martwa.

 

Zapodałem GB UD5 i wszystko działa jak trzeba.

Coś tutaj nie gra. Podobno to GB miały się palić a nie ASUSY.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku.. coś Tobie jednak asus nie pisany... no mój się trzyma... choć napociechę napisze Tobie... że gośc na overclock.net opisuje... przygody z Asus RIV E... pierwsza spłonęła mu po 15 minutach, wziłą drugą.... ma 4 karty radeony 7970, pisze że cos tam sobie robi nagle sruuuu i trzeci slot pci-e razem z karta poprostu się oderwał... nawet są zdjęcia... pisze do RMA asusa oni naprawią chętnie ale za 100 USD ( a gośc już zostawił 2x500 od sztuki)... no to ufny w Asusa zakupił trzecią płytę....wyciąg z pudełka ..bierze się za montaż procka, siąga osłonkę i co.... suprise, połamane piny... no cóż pisze że teraz w kuchni na stole ma 3 asuski... nie wiadomo czy śmiac się czy płakać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o x79 to wybór jest niewielki. Nie ma w czym przebierać.

Coś ASUSy rzeczywiscie mnie nie lubią.

 

na pocieszenie: z RMA dostałem proca C2.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, temat powoli umiera, ale nie ma się co dziwić, bo LGA2011 nie jest zbyt popularny i pewnie już nie będzie. Najgorsze jest to, że właściwie połowa płyt dostępnych pod SB-E pochodzi od asusa i wybór jest niestety bardzo ograniczony.

 

Tak dla ożywiania tematu kilka najświeższych screenów z testów.

 

Na początek Asus SABERTOOTH X79 + 3930K @ 4.6GHz + 16GB G.SKILL 1866 9-10-9, linx na 14GB. Chłodzenie to corsair H100.

 

post-141437-0-89767500-1337891373_thumb.jpg

 

Następnie ten sam sprzęt co wyżej, ale tym razem z 32GB G.SKILL 2133 9-11-11 linx na 30GB.

 

post-141437-0-38538800-1337890176_thumb.jpg

 

A teraz screeny z wyników mniej docenianej, a jednak całkiem dobrej płyty do podkręcania SB-E.

 

MSI X79A-GD65 (8D) + 3930K @ 4.6GHz + 16GB G.SKILL 1866 9-10-9, linx na 12GB. Chłodzenie to Prolimatech Megahelm z jednyym smigłem.

 

post-141437-0-93561200-1337890113_thumb.jpg

 

i to samo co wyżej, ale z 32GB G.SKILL 2133 9-11-11 linx na 27GB.

 

post-141437-0-92320500-1337890184_thumb.jpg

 

Na obu płytach chodziły 2 różne 3930K, testy na msi na już mocno zaśmieconym systemie więc mniej dostępnej pamięci i wyraźnie niższe GFlopsy, ale na asusach zawsze jakoś mam więcej GFlopsów.

 

Miałem też okazję bawić się rampagem IV extreme oraz dwoma gigabytami ud3 i ud7.

 

Rampage tak jak saber i msi gd65, daje sobie świetnie radę z OC tych proców, ale raczej nie jest wart dopłaty. Asusy stwarzają najmniej problemów przy podkręcaniu. Na msi trzeba pamiętać o odpowiednim podniesieniu napięć (szczególnie CPU PLL) bo płyta zaniża standardowo wszystkie napięcia poza vcore.

 

Co do Gigabyte ud3 i ud7 (inne modele z tego co widać raczej nie są lepsze) to lepiej omijać szerokim łukiem:

Po pierwsze problemy ze współpracą z niektórymi klawiaturami usb (np. logitech g510, razer lycosa), które w ud7 został usunięte dopiero w biosie f10.

Po drugie, na gigabytach proce kręcą się po prostu słabiej czy to rev C1 czy C2 na AC problemy miałem już przy 4,5GHz, a pełna stabilność to 4,4GHz, gdzie te same proce na asusie saber/rampage i msi spokojnie idą stabilnie na 4,6GHz, a być może więcej ale niestety ograniczało mnie chłodzenie.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Ziby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jak włączysz na Saber ErP to masz podwójne Booty? Nie wiem jak sobie z tym poradzić na R4F. Jest to mocno wkurzające.

 

Co do GB to mam UD5 i nie ma z nią problemów. 4.5-4.6GHz robi bez problemu. Na dodatek łatwiej wstaje po nieudanym OC niż R4F.

 

R4F bardzo często mi wpada w pętlę restartów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sabera już nie mam teraz siedzię na MSI X79A-GD65 i w sumie najlepiej mi pasuje, asus ma słaby soft po windowsa i to jest chyba największa wada, jednak OC jest na asusach łatwiejsze i z pamięciami sobie najlepiej radzą.

Co do dual bootów to występują w różnych sytuacjach na chyba wszystkich płytach asusa pod sb i sb-e, na maximusie pod 1155 pomagało mi czasem np. podniesienie SA, ale później przestałem się tym przejmować, bo tak właściwie w niczym mi to nie przeszkadza. A w sytuacji o której piszesz z tego co wiem to nie da się nic z tym zrobić, albo nizsze OC, albo dual booty, nie ma obejścia.

 

 

Może to kwestia chłodzenia, ale jeżeli na ud5 robisz 4,5-46GHz to myślę ze na asusie rampage lub saberze spokojnie zrobisz 4,7-4,8GHz.

 

 

Tak asusy szczególnie przy zabawie ramkami czasem się zapętlą, na msi też miałem już taki przypadek przy kombinowaniu z memkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do prowadzenia pamięci to rzeczywiscie ASUS robi to perfekcyjnie. Jeżeli jednak przegniesz z MHz to pozostaje jedynie reset biosu.

 

Może to kwestia chłodzenia, ale jeżeli na ud5 robisz 4,5-46GHz to myślę ze na asusie rampage lub saberze spokojnie zrobisz 4,7-4,8GHz.

 

Nie sądzę żeby była aż taka duża różnica. muszę potestować.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-141437-0-11228100-1338040512_thumb.jpg

Na UD7 ten proc miał już problemy przy 4,5GHz, musiałem podnosić vcore do ~1.39v, żeby w ogóle mieć chociaż trochę stabilności po linxem. A na msi czy asusie 4,6GHz bez problemów, zresztą 4,7GHz zrobi na AC. Chłodzenie na 4,8GHz już nie pozwala, ale na wodzie pewnie dałoby radę.

 

Wcześniejsze proce, które robiły bezproblemowo 4,6 na asusie, miały identyczne problemy na ud7 i ud3, może po wielodniowych bojach zrobiłbym na gigabytach 4,5, ale nic ponad to.

 

Dla mnie gigabyte pod LGA2011 to kompletne nieporozumienie. Ja rozumiem, że inne mobasy też mają problemy (zresztą na jakim stockecie ich nie było?), ale co z tego, że asus czy msi się czasem przy oc pamięci może zapętlić, jeżeli bez wysiłku osiągam wyższe oc cpu i mem? A reset biosu od czasu do czasu przy ostrzejszej zabawia to chyba żaden problem, szczególnie że każda z tych płyt ma odpowiedni przycisk dostępny na zewnątrz i nie trzeba otwierać obudowy. Zresztą na gigabycie też czasem musiałem resetować bios, a nawet czasem sam przy bootowaniu przywracał się do starej wersji.

 

 

Jedyne co gigabyte ma fajnego po LGA 2011 to wygląd PCB, ale wygląd jest dla mnie najmniej istotny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

vcore identyczne jak u ciebie.

4.5GHz na UD5 żadnych problemów. masz screen powyżej. Może jednak biosy trochę poprawili?

Dołączona grafika

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UD7 testowałem również na F10 ( i na wielu wcześniejszych biosach od bodajże F2 lub F3).

 

Po temperaturach widzę, że ty nie jedziesz na AC, a to jest duża różnica mimo wszystko, poza tym co mi po 4,5GHz, jak na asusie czy msi mogę mieć 4,7GHz na AC ?

 

Z tego co widzę to sam masz na asusie 4,6GHz a na UD5 tylko 4,5GHz wiec sam widzisz różnicę, dla mnie po tym screenie powyżej to spokojnie możesz lecieć na 4,7GHz na asusie.

 

A zrobisz chociaż te 4,6 stabilnie na gigabycie przy tych samych ustawieniach pamięci i przy takiej samej próbce w linxie?

Edytowane przez Ziby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zrobisz chociaż te 4,6 stabilnie na gigabycie przy tych samych ustawieniach pamięci i przy takiej samej próbce w linxie?

 

Tego nie wiem. Na wcześenijszych biosach rzeczywiście sporo V wołała. Na tych nowszych jeszcze nie testowałem. Jak najdzie mnie ochota to zmienię płytę i potestuję.

Przy WC niestety nie jest to proste.

Szczerze mówiąc boję się trochę ostrej jazdy na R4F - żeby znowu nie padła i nie zabrała proca. 

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczałem mocniej męczyć R4F i okazuje się, że w okolicach 4.7-4.8GHz płyta zaczyna się mocno grzać. Radiator VRM na płycie wręcz parzy.

Włącza się throttling i GFLOPS spada. Postawiłem małą dmuchawkę i jest lepiej.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to na asusie bardzo łatwo to rozróżnić przyczynę, jak z winny przegrzewającej się sekcji to takt proca spada na 3200MHz. A jak inne objawy to może być kwestia ustawień zabespieczeń poboru prądu.

 

 

Dołączona grafika

 

Chłodzenie to Thermalright Silver Arrow SB-E, daję całkiem dobrze radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to na asusie bardzo łatwo to rozróżnić przyczynę, jak z winny przegrzewającej się sekcji to takt proca spada na 3200MHz. A jak inne objawy to może być kwestia ustawień zabespieczeń poboru prądu.

 

Na GB jest taki objaw jak VRM się przegrzewa. Na Asusie mam częstotliwość prawidłową ale GFLOPS bardzo niski. Nie wiem o co chodzi.

 

Vcore nie załapało się na screen. Było 1.41V

 

 

Dołączona grafika

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Z racji że chyba pora zmienić już platformę (głownie ze względy na SATA III oraz USB 3.0 bo wydajność dalej jest wystarczająca) waham się nad wyborem płyty głównej. Do tej porty byłem wierny serii WS od ASUS'a od LGA775 po LGA1366 tak więc to jest mój pierwszy kandydat na LGA2011 konkretnie P9X79 WS, ze względu na znaczną ilość danych (co za tym idzie) i dysków w moim komputerze płyty musi spełnić jeden warunek konieczny czyli minimum 8 złącz SATA. Pytanie jest następujące czy jest na rynku w podobnej cenie inny producent godny uwagi ? Do kompletu pewnie zawędruje Core i7 3820 oraz jakaś nowa pamięć (minimum 12GB) ale nad nią jeszcze nawet nie myślałem więc też bym chętnie posłuchał jakieś porady w tej kwestii :)

 

Natomiast w kwestii kręcenia będzie raczej bez szaleństw jakieś 4GHz i starczy, nie na już czasu jak kiedyś na taką zabawę :)

 

Inne komponenty do zestawu które zostaną z obecnego komputera:

 

System RAID 0 2x Samsung SSD 830 128GB (niestety dławi się to na obecnej płycie)

Dane RAID 0 3x WD 1TB

Backup 2x WD 2TB Single

Nagrywarka

HD5870 (w zupełności wystarczy)

be quiet Dark Power 850W

 

Z góry dzięki za odpowiedzi i porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do OC w okolicach 4GHz to właściwie dowolna płyta.

BQ DP8 też starczy o ile będzie działał Dołączona grafika

Kupiliśmy w firmie 5 sztuk i wszystkie padły.

 

Dzięki za odpowiedź ale trochę po czasie gdyż jestem już na Ivy a raczej byłem bo mi płyta padła ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...