Skocz do zawartości
poca

Jednoślady - porady, opinie

Rekomendowane odpowiedzi

A jakie są lepsze manetki w kierownicy czy takie na kierownicy?

Nie wiem jak sie one fachowo nazywaja.

Ja wole gripshifty:

 

Dołączona grafika szybciej mozna przerzucac [; Zreszta to kwestia przyzwyczajenia :) Jak kto lubi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wazorowane na malowaniach scotta zwyklle makrokeshe fuuuuuuj

 

 

a co do manetek to jest tlum zwollenikow shimano co rapidów uzywa i tlum zwolennikow srama co lubia gripy - ja osobiscie jezdze na gripach - szybko sie przerzuca, malo waza, w nowych modelach swietna precyzja przerzucania i zarazem jest ten konfort ze zawsze mozna dociagnac przerzutke jak cos nie pasi ustawienie, no i sa intuicyjne w obsludze....

 

niestety duzo w nowych rowerach laduja shimano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wazorowane na malowaniach scotta zwyklle makrokeshe fuuuuuuj

 

 

a co do manetek to jest tlum zwollenikow shimano co rapidów uzywa i tlum zwolennikow srama co lubia gripy - ja osobiscie jezdze na gripach - szybko sie przerzuca, malo waza, w nowych modelach swietna precyzja przerzucania i zarazem jest ten konfort ze zawsze mozna dociagnac przerzutke jak cos nie pasi ustawienie, no i sa intuicyjne w obsludze....

 

niestety duzo w nowych rowerach laduja shimano

heh a ja wole Rapid Fire :P :)

Tez sa leciutkie, bardzo szybko sprezynuja co zwiekrza szybkosc zrzucania landucha, sa bardzo precyzyjne i tez mozna "dociagac" przerzutke :).

 

Gripy sa fajowe, ALE jakies conajmniej sredniej klasy. Takie najzwyklejsze to sie syzbko zacieraja, dzialaja po czasie nieprecyzyjnie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam taki z supermarketu z amorami z przodu i z tyłu za 600 zł :) i bujam się po lasach z prędkościami dochodzącymi do 50 km :) kamikadze :) tylnie widełki połamałem chyba z razy :) ale dobra spawareczka i troszkę wprawy czynią cuda.( już nie raz widziałem śmierć przed oczami na tym sprzęcie :twisted: ) Ale przymierzam się teraz do zakupu czegoś właśnie do 1k myślę nad tym: http://www.kellys-bicycles.com/index.php?m...class=3&prod=33

Jak dla mnie wystarczy :)

Noo stary, trafnie opisałeś siebie - kamikadze totalny... Kiedyś jak zaczynałem "przygodę" z rowerami górskimi skusiło mnie na fulla - za 800zł - dosłownie można się było na tym zabić - jak kiedyś wjchałem tym na garba przy wiekszej prędkości, to szkoda mówić - że mi się udało pojachać dalej... Całe szczęście złamałem ramę !! (ale na szczęście przy powolnej jeździe) i wymieniłem go na innego już bez amortyzacji...

 

A właśnie - ile najszybciej jechaliście na rowerze? Mi się do tej pory udało wyciągnąć 62km/h - ale teraz odchudziłem rower (zwłaszcza koła) i zamierzam to pobić - tylko zastanawiam się jak, bo przy tej prędkości nie nadążam już kręcić, na najwyższym biegu oczywiście... No i jeszcze warunki typu wiatr w plecy i górka są potrzebne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj poginalem 67 lał deszcz, wiatr w plecy lekki, asfaltowy dluuuuuugi prosty zjazd :), na dole mialem twarz sina i obolala od deszczu hehhe :).

na spd owiele latwiej i syzbciej jest i osiagnac v-max :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie zabijesz podczas upadku to zostaniesz kaleką do końca życia :) ciekawe perspektywy :) A co do szybkosci to ja na tym moim wynalazku jechałem 65 :) więcej już nie dalem rady bo się kończyła górka a tak i już na nadążałem kręcić korbą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki. Potrzebuje pomocy. Chce kupic rower do 2k PLN. Mam niedaleko siebie jeden z najwiekszych w polsce sklepow rowerowych. www.mkbike.com.pl ( Jaworzno rlz :D )i jest tam wszystko do sprowadzenia.... Tylko ze ja nie wiem jaki rower kupic :/ ....

 

Nie znam sie na tym za bardzo ... bikerem jakims wielkim nie jestem... po prostu chcialbym jechac w tym roku w gory z qmplem... po za tym rower to moj drugi srodek transportu po moim miescie ;).

 

Mozecie mi pomoc? Biore pod uwage oczywiscie rower gorski z przednim amorem... do 2k powinien jakis fajny sie znalezc... prawda? :wink:

 

IMO powinien to byc rowerek z dobra rama i amorkiem... zeby po prostu podstawa byla fajna... bo przerzutki, hamulce to tam w nastepnym sezonie zawsze mozna kupic z wyzszej klasy.

 

Prosze, poradzcie jaki rower, na jakim osprzecie.

 

z gory thx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam zjazd z Istebnej w stronę Jaworzynki (Beskid) - Prosta z górki około 500 m - wyciągnąłem 82,6 km/h :) - wtedy jeszcze na dualówce :)

8O

Przy jakiej prędkości nastąpi przegrzanie i zatarcie łożysk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopaki. Potrzebuje pomocy. Chce kupic rower do 2k PLN. Mam niedaleko siebie jeden z najwiekszych w polsce sklepow rowerowych. www.mkbike.com.pl ( Jaworzno rlz :D )i jest tam wszystko do sprowadzenia.... Tylko ze ja nie wiem jaki rower kupic :/ ....

 

Nie znam sie na tym za bardzo ... bikerem jakims wielkim nie jestem... po prostu chcialbym jechac w tym roku w gory z qmplem... po za tym rower to moj drugi srodek transportu po moim miescie ;).

 

Mozecie mi pomoc? Biore pod uwage oczywiscie rower gorski z przednim amorem... do 2k powinien jakis fajny sie znalezc... prawda? :wink:

 

IMO powinien to byc rowerek z dobra rama i amorkiem... zeby po prostu podstawa byla fajna... bo przerzutki, hamulce to tam w nastepnym sezonie zawsze mozna kupic z wyzszej klasy.

 

Prosze, poradzcie jaki rower, na jakim osprzecie.

 

z gory thx.

 

jak bym mial 2k to kupil bym sobie

http://www.mkbike.com.pl/index.php?id=rowe...r=2004&ident=64

 

z tego sklepu.. apo sezonie albo2 zmienil bym amorek na jakiegos bomberka :)... te tarczowki sa wporzo - hayes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja raz pojechałem 76km/h na bike'u który ma z tyłu najmniejszą zębatke 14. Teraz będzie nowy rower to zobacze co z 11 sie da wycisnąć. A górka taka jest koło Rzeszowa dokładnie jak sie jedzie na Chmielnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica miedzy ramą aluminiową, a stalową oprócz wagi.

Warto dołożyć kilka zł do alu.

Rama aluminiowa jest mniej zywotna, mniej tlumi drgania ale jest lzejsza. Natomiast rama chromowo-molibdenowa jest o wiele twardsza, lepiej tlumi drgania, ale jest ciezsza :] Ja mam osobiscie chromowke i nie narzekam :] POprostu stal jest mocniejsza praktycznie nie do zdarcia, a waluminium jak wiaodmo z twardoscia materialu jest troche inaczej :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8O

Przy jakiej prędkości nastąpi przegrzanie i zatarcie łożysk?

Prędkości? W makrokeszu przypuszczalnie niedużej :) A normalnie to nie ma problemów bo z tą prędkością nie jeździsz ciągle, tylko na krótkich odcinkach. A co do prędkości - to było na asfalcie - na górskich drogach w lesie spokojnie po 60 km/h i więcej można jechać i to między drzewami :) Niezła adrenalina - polecam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam zjazd z Istebnej w stronę Jaworzynki (Beskid) - Prosta z górki około 500 m - wyciągnąłem 82,6 km/h :) - wtedy jeszcze na dualówce :)

8O

Przy jakiej prędkości nastąpi przegrzanie i zatarcie łożysk?

Przy łożyskach standardowych to zależy to od ich stanu i jakości piast oraz smaru - jednak może się to zdarzyć raczej przy "zjechanych" łożyskach, bo to by musiała być naprawde duża prędkość... Jak ktoś nie dba o łożyska i jeździ cały czas nie rozbierając ich, nie wymieniając smaru, to taka mozliwość istnieje i słyszałem o takich przypadkach -> przy wiekszej prędkości to baardzo nieprzyjemne...

Ale ja mam łożyska maszynowe i w tym przypadku jest to znacznie mniej prawdopodobne, więc mogę sobie szaleć (inna sprawa, że maszynówki mam od niedawna :) )...

 

Jaka jest różnica miedzy ramą aluminiową, a stalową oprócz wagi.

Warto dołożyć kilka zł do alu.

Rama alu waży zwykle poniżej 2kg, albo w okolicy... ramy alu o wadze w okolicy 1kg bym odradzał, bo jak ktoś napisał są słabe... ramki ok. 2kg są raczej w miare wytrzymałe - co prawda aluminium jest miękkie (i np. hamulce V-brake botrzebują boostera). Rama stalowa i CR-Mo sporo waży - niestety -> dobrze zrobione ramy sa bardzo wytrzymałe... Jednak stalowe moga rdzewieć od środka - przy grubej ramie nic sie nie dzieje, ale przy wycieniowanej jest już gorzej (aczkolwiek tym bym się raczej nie przejmował). Jeśli chodzi o amortyzację nierówności to aluminiowa zdecydowanie lepiej tłumi - jest to moje osobiste odczucie po przesiadce na ramę alu.

 

 

 

Gdybym kupował nowy rowerek w cenie ok 2000zł to wziąłbym Authora (ktoś już podał linka) - niska cena przy dobrym wyposarzeniu... Ewentualnie coś używanego - z dobrą ramą i amorkiem (często amorek wymaga jedynie wymiany ślizgów i moża mieć coś porządnego po niskiej cenie). Aha - jeżeli ma się pewność zmiany osprzętu i to tylko kwestia paru miesięcy, to lepiej poczekac i kupić nowy lepszy rower - taniej wychodzi (taniej nawet niż skaładanie roweru od podstaw)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stal jest o wiele bardziej podatna na zginanie od alu.Stal duzo lepiej tlumi drgania od alu, a nie na odwrot.Ale alu jest o wiele bardziej sztywne(dlatego mnie tlumi drgania)O wiele latwiej taka rame uszkudzic, aluminium lubi peknac.Szczegolnie w takich miejscach jak glokw ramy,okolice mufy suportu,i przy laczeniu tylnego trojkata z rama.

 

Moja rama alu wazy 3,4 kg:)ale to czolg hehe

 

A co do predkosci max to okolo 74 ale nie po asfalcie tylko nartostrada z czantorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]Rama alu waży zwykle poniżej 2kg, albo w okolicy... ramy alu o wadze w okolicy 1kg bym odradzał, bo jak ktoś napisał są słabe... ramki ok. 2kg są raczej w miare wytrzymałe - co prawda aluminium jest miękkie (i np. hamulce V-brake botrzebują boostera). Rama stalowa i CR-Mo sporo waży - niestety -> dobrze zrobione ramy sa bardzo wytrzymałe... Jednak stalowe moga rdzewieć od środka - przy grubej ramie nic sie nie dzieje, ale przy wycieniowanej jest już gorzej (aczkolwiek tym bym się raczej nie przejmował). Jeśli chodzi o amortyzację nierówności to aluminiowa zdecydowanie lepiej tłumi - jest to moje osobiste odczucie po przesiadce na ramę alu. [...]

hmmm typowa puszka jaka jest Kellis Sabotage przy 19 " wazy o ile sie nei myle cos kolo 1450 gr inne konkurecyjne ramy maja podobna wage na ramkach okolo 1 kg to anwet zawodnicy sie nei scigaja bo taka rama przy odpowiednim rozmiarze bez uzycia karbonu i podobnych sumstancji byla by cholernie niewytrzymala :) co to tego ze aluminium jest gietkie to mozna to nadroic odpowiednim ksztaltownaiem rur i wierz mi iz nawet lekka aluminiowa rama ktorej budowe dobrze przemuslano bedzie sztywniejsza i wytrzymalsza od cr-mo.

 

z tego co sie orientuje to cr-mo nie rdzewieje zbytnio :)

 

aluminiowe ramy ze wzgledu na sztywnosc materialy sa duzo twardsze dla naszych posladkow od cr-mo ale za to efektywniejsze w przenoszeniu napedu :)

 

do 2000 zl polecal bym oprocz authora jescze kellisa i fuji firmy oferuje bardzo dobry stusunek cena -> osprzet :)

 

aha na pierwszej stronie jest moj post gdzie bronie sie przed spd :] zapomnijcie o tym :D teraz majac dobre butki i pedaly to cudowny wynalazek :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stal jest o wiele bardziej podatna na zginanie od alu.Stal duzo lepiej tlumi drgania od alu, a nie na odwrot.Ale alu jest o wiele bardziej sztywne(dlatego mnie tlumi drgania)O wiele latwiej taka rame uszkudzic, aluminium lubi peknac.Szczegolnie w takich miejscach jak glokw ramy,okolice mufy suportu,i przy laczeniu tylnego trojkata z rama.

 

Moja rama alu wazy 3,4 kg:)ale to czolg hehe

 

A co do predkosci max to okolo 74 ale nie po asfalcie tylko nartostrada z czantorii.

Widziałem 5kg ramy zjazdowe, więc to zależy od przeznaczenia (oczywiście też czy ma amorek z tyłu)... A że lubią pękać - cóż - częściowo zeleży to od stopu, częściowo od "projektu" ramy, częściowo od wykonania - to się odbija na cenie...

 

Co do tej giętkości... ja odniosłem odwrotne wrażenie - miałęm dwa rowery górskie na stalowej ramie i znacznie gorzej tłumiły drgania - a jak już się cos wygięło to tak zostawało !!! tak i potem trzeba było prostować - a to widełki, a to tylny trójkąt... A moja ramka alu się wygina i wraca do poprzedniego kształtu - no chociażby to, że V-Brake ją rozginają z tyłu - w stalowej nie było czegoś takiego... Ale jeszcze looknę po stronkach gdzie to opisują, bo może u mnie jest cos na odwrót... :)

 

No ale oczywiście mozna zastosować taki stop stali, że nie będzie amortyzatora z tyłu potrzeba, więc to pewnie też kwestia stopu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...]  No ale oczywiście mozna zastosować taki stop stali, że nie będzie amortyzatora z tyłu potrzeba, więc to pewnie też kwestia stopu...

z tego ci sie orientuje to przedstawicielem takiego softtaila jest scalpel od cannondale'a :) tylko ze tam rama jest aluminiowa a tylnie widelki wykonane z specjalnie wyprofilowanego carbonu :) tlumika nie wyeliminujesz calkowicie ze wzgledu na wymagane tlumienie powrotu ktore w inny sposob niesposob uzyskac :)

 

Niemniej scalpel to najlzejszy seryjny full :) wiec cos w tej technologi musi byc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam zjazd z Istebnej w stronę Jaworzynki (Beskid) - Prosta z górki około 500 m - wyciągnąłem 82,6 km/h :) - wtedy jeszcze na dualówce :)

8O

Przy jakiej prędkości nastąpi przegrzanie i zatarcie łożysk?

lol - dobre rowery sa robione z komponentow wyrabianych technologiami stosowanymi np. przy wytwarzaniu samolotow itp. wiec nie wiedze powodu zeby na rowerku nawet 100km/h nie mozna bylo jechac....

rekord predkosci byl jeszcze do niedawna przez jakiegos kolesia zrobiony - kolo zjezdzal z lodowca na specjalnym rowerku - trasa o dlug paru km - chyba 238kmh na godzinke zrobil ale nie pamiatam juz:D

jest tez rowerek kamikaze - seryjna produkcja ($50k) z napedem rakietowym - pierw rozpedza sie do 30-40km/h normalnie pedalami a pozniej tylko sie 3mac mocno i czerwony guzik sie wciska - rekord okolo 200km/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

[...]  No ale oczywiście mozna zastosować taki stop stali, że nie będzie amortyzatora z tyłu potrzeba, więc to pewnie też kwestia stopu...

z tego ci sie orientuje to przedstawicielem takiego softtaila jest scalpel od cannondale'a :) tylko ze tam rama jest aluminiowa a tylnie widelki wykonane z specjalnie wyprofilowanego carbonu :) tlumika nie wyeliminujesz calkowicie ze wzgledu na wymagane tlumienie powrotu ktore w inny sposob niesposob uzyskac :)

 

Niemniej scalpel to najlzejszy seryjny full :) wiec cos w tej technologi musi byc :D

canonndale to kultowa firma - szkoda ze juz we wrocu nie ma przedstawicielstwa w SSC - brachol swego czasu mial 2 ramy alu canonna - cad3:) jedna kolarka i 2 goral - masakra poprostu;)

chociaz slyszalem ze mongoose i canonny znow maja byc w ssc:)) fajnie by bylo

8)

ehhh pamietam kiedys stal taki fajny ravenik za 23KPLN, pozniej sprzedali go na czesci za pol darmo bo nikt go nie kupil;) :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No poczytaj, poczytaj.To oczywiste ze stal lepiej tlumi drgania niz alu.wez sprubuij nawet poroizginac ramke stalowa a alu i zobaczysz.

 

Oczywiscie wszystko zalezy od przeznaczenia.Do czego jest ramka.Bo wiadomo do xc to musi byc jak najlzejsza i nie musi byc tak mocna.A do bardziej gfrawitecyjnej jazdy trzeba niestety kosztem wagi robic mocne ramy.

 

MOze po prsotu wczesniej miales tandetne rowery stalowe rodem z komuni(sprzed 10 lat) i po przesiadce na lepszy czujesz wiekszy komfort dlatego

 

Co do tego wytrzymalosci alu nad cromo to bym polemizowal.Dlaczego najlepsze ramy na swiecie do np dirt jumpingu,bmx robia ze stali cromo wlasnie??Oczywiscie chodzi mi o sztywne konstrukcje.Bo w fullach to juz inna historia za duza waga by byla chociaz popatrz na broklyny po kilka tysiecy dolarow fulle z cromo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...