Skocz do zawartości
krixor

wymiana karty graficznej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Dostałem w prezencie laptopa ASUS K52jc

 

(http://pl.asus.com/N...#specifications)

 

procek i5, dysk 500gb, karta 310m

 

chciałbym pograć bez obawy o zacięcia i lagi w gry niezupełnie nowe jednak pokroju GTA IV czy Wiedźmina 2 (ta druga już wymaga chyba lepszego sprzętu?)

 

czy opłaca mi się wymieniać tutaj kartę graficzną? lub wymiana karty + dokupienie ramu?

jestem laikiem w tych sprawach i nie chciałbym się ośmieszyć w sklepie lub po prostu zrobić w balona - dlatego piszę tutaj.

 

co radzicie?

 

pozdrawiam!

Edytowane przez krixor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniać? Raczej nie będzie to możliwe - większość lapków ma niewymienialne karty graficzne, googlowanie nie wskazało, aby w tym przypadku było inaczej.

Kwestia druga: więcej RAMu? Ile teraz masz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram może przyspieszyć płynność pracy systemu, ale w grach nie ma dużego znaczenia. Laptopy maja służyć do pracy i taki cel jest wskazany, do gier desktopy, sa oczywiście lapki do gier typowo, ale to koszt z rzędu 15 000 zł

Edytowane przez krzysztof903
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że kartę dało by się wymienić w stacjonarnych jest to PCI a w laptopach odpowiednik PCI na kartę graf. to MXM. Musisz sprawdzić jeszcze którą wersję slotu posiadasz bo są trzy bodajże kolejno MXM, MXMII, MXMIII różnią się wielkością. Jednak osobiście odradzam wymianę karty graf. w laptopie ponieważ wydajniejsza karta będzie potrzebowała więcej "prądu" druga sprawa to wydajność chłodzenia, które jest dopasowane aby efektywnie chłodzić to co masz już w środku wydajniejszy układ będzie wytwarzał więcej ciepła no i pozostaje jeszcze sprawa biosu w laptopach jest inaczej niż w stacjonarnych. To nie jest tak, że wymienisz kartę graf. w swoim laptopie zainstalujesz sterowniki i ma działać. Niektóre laptopy potrzebują karty z własnym biosem inne nie i pozostaje kwestia pieniędzy, że zakup takowej karty to duży wydatek nieopłacalny względem cena/wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za profesjonalną uwagę i odpowiedź. dzisiaj na jednej ze stron o podobnej tematyce facet pytający o radę określił się mianem "komputerowego gamonia:)" - myślę, że do mnie również by ono pasowało. stąd założenie tego tematu. myślę, że aż tak bardzo mi nie zależy by tracić czas i pieniądze na wymianę tej karty. mimo to dziękuję za wszystkie odpowiedzi. pewnie lepszą decyzją będzie kupienie po prostu w swoim czasie lepszego laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15k?? no chyba trochę przesadziłeś z tym wnioskiem, znajomy na lapku za 2.600 gra sobie w skyrima na maksymalnych wymaganiach...

 

Nie, ja mówię o prawdziwych laptopach typu game edition a nie "podróbkach", są oczywiście laptopy za 3 tyś. z grafą dedykowaną, ale nie oszukujmy się i spójrzmy naprawdę czy to faktycznie jest laptop do gry? Procesor może być i7 ale grafa przeważnie przeciętna. Jeśli dedykowana można zmienić owszem, ale tylko na taka co ma podobną moc obciążenia, co przeważnie jest tak, że albo jest droga albo taka sama. Dodatkowo, Grafy dedykowane są tak dopasowane i zmodyfikowane, ze wolniej pracują od odpowiedników do komputerów desktopów, ponadto układ chłodzenia jest tak dostosowany, ze przy obciążeniu sporo się grzeje, co skutkuje szybszą degradacją układu scalonego.

 

PS: Te reputki negatywne świadczą o waszej nietolerancji i zakazu wolności słowa, ponadto zanim dacie reputke pomyślcie czy faktycznie jest odpowiednia, bo dla mnie to czysty ... .

Edytowane przez krzysztof903
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lapka z najszybszą obecnie kartą czyli nV GTX 675 z 2GB pamięci, matrycą FullHD, dwoma dyskami 750GB, napędem BluRay, prockiem i7 3610QM (2,3GHz), 16GB pamięci, podświetlaną klawiaturą dla graczy i na dokładkę 8-komorowa bateria i system W7 HP PL kupisz za niecałe 7k. W Polsce, legalnie, z gwarancją 24m. No więc sory, ale skąd ty wziąłeś 15k? Powyższy konfig to chyba topowe obecnie podzespoły więc nie można powiedzieć, że to nie jest lapek "game edition" jak to nazwałeś. Pomijam już fakt, że jeśli zejdziesz z wymaganiami to lapki z Radeonami 6970 masz za około 6k, a jak zadowolisz się GTX570, który nadal jest bardzo wydajną kartą, to będzie znaaaacznie poniżej 5k. I chyba głównie o to chodziło przedmówcą. Na laptopa stricte do gier oczywiście trzeba wydać odpowiednio większą kwotę i ciężko będzie nabyć coś za 3 tysiące, ale kwota jaką podałeś to po prostu jakieś żarty.

 

BTW. Na lapku z podpisu, którego nabyłem równo rok temu za niecałe 3800, do tej pory gram we wszystko co chce w natywnej rozdziałce (1600x900) i wszystkim na high/on. I żeby nie być gołosłownym to rzucę parę przykładów: Mass Effect 3, Rage, Diablo 3. Jak widać nie trzeba mega wydajnej karty żeby sobie komfortowo i stosunkowo tanio pograć. Oczywiście są również gry bardziej wymagające, ale nie można powiedzieć, że jest się skazanym na tytuły sprzed kilku lat.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lapka z najszybszą obecnie kartą czyli nV GTX 675 z 2GB pamięci, matrycą FullHD, dwoma dyskami 750GB, napędem BluRay, prockiem i7 3610QM (2,3GHz), 16GB pamięci, podświetlaną klawiaturą dla graczy i na dokładkę 8-komorowa bateria i system W7 HP PL kupisz za niecałe 7k. W Polsce, legalnie, z gwarancją 24m. No więc sory, ale skąd ty wziąłeś 15k? Powyższy konfig to chyba topowe obecnie podzespoły więc nie można powiedzieć, że to nie jest lapek "game edition" jak to nazwałeś. Pomijam już fakt, że jeśli zejdziesz z wymaganiami to lapki z Radeonami 6970 masz za około 6k, a jak zadowolisz się GTX570, który nadal jest bardzo wydajną kartą, to będzie znaaaacznie poniżej 5k. I chyba głównie o to chodziło przedmówcą. Na laptopa stricte do gier oczywiście trzeba wydać odpowiednio większą kwotę i ciężko będzie nabyć coś za 3 tysiące, ale kwota jaką podałeś to po prostu jakieś żarty.

 

BTW. Na lapku z podpisu, którego nabyłem równo rok temu za niecałe 3800, do tej pory gram we wszystko co chce w natywnej rozdziałce (1600x900) i wszystkim na high/on. I żeby nie być gołosłownym to rzucę parę przykładów: Mass Effect 3, Rage, Diablo 3. Jak widać nie trzeba mega wydajnej karty żeby sobie komfortowo i stosunkowo tanio pograć. Oczywiście są również gry bardziej wymagające, ale nie można powiedzieć, że jest się skazanym na tytuły sprzed kilku lat.

 

http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,10451583,10000_i_15000_zlotych__To_ceny_nowych_laptopow_w_ofercie.html lub http://allegro.pl/najszybszy-hp-8760w-2960xm-32gb-quadro-5010m-2xssd-i2385486012.html

Edytowane przez krzysztof903

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, super....tylko po co wklejasz linki do jakiś laptopów, z którego jeden ma 13", a drugi to profesjonalna stacja robocza? :blink: Żaden z nich nie jest laptopem do gier i żaden z nich nie jest wart takich pieniędzy. Już pomijam kwestię tego ile osób FAKTYCZNIE potrzebuje i wykorzysta obecność 2 dysków SSD o pojemności 1,2TB. Bez nich ten lapek kosztowałby jakieś 8k PLN mniej, a zakładając ceny producentów laptopów to pewnie z 10-12 czyli blisko połowa tej ceny. To samo tyczy się kart grafiki: po co mi Quadro do zastosowań profesjonalnych? Tym bardziej w SLI i biorąc pod uwagę fakt, że jest to grafika na poziomie 480M, które już dawno doczekało się swoich następców?

Edytowane przez maSTHa212
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, super....tylko po co wklejasz linki do jakiś laptopów, z którego jeden ma 13", a drugi to profesjonalna stacja robocza? :blink: Żaden z nich nie jest laptopem do gier i żaden z nich nie jest wart takich pieniędzy. Już pomijam kwestię tego ile osób FAKTYCZNIE potrzebuje i wykorzysta obecność 2 dysków SSD o pojemności 1,2TB. Bez nich ten lapek kosztowałby jakieś 8k PLN mniej, a zakładając ceny producentów laptopów to pewnie z 10-12 czyli blisko połowa tej ceny. To samo tyczy się kart grafiki: po co mi Quadro do zastosowań profesjonalnych? Tym bardziej w SLI i biorąc pod uwagę fakt, że jest to grafika na poziomie 480M, które już dawno doczekało się swoich następców?

 

zostawię to bez komentarza, bo sie kompromitujesz....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się kompromituje? Sam żeś wyjechał z tekstem, że laptopy "game edition" to takie za 15.000, po czym wklejasz linki do dwóch totalnie różnych notebooków z których żaden nie jest przeznaczony do gier. :mur: Pogubiłeś się we własnych farmazonach i jedyne na co się stać to zostawienie wszystkiego bez komentarza. Bardzo dorosłe i merytoryczne podejście. :lol:

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się kompromituje? Sam żeś wyjechał z tekstem, że laptopy "game edition" to takie za 15.000, po czym wklejasz linki do dwóch totalnie różnych notebooków z których żaden nie jest przeznaczony do gier. :mur: Pogubiłeś się we własnych farmazonach i jedyne na co się stać to zostawienie wszystkiego bez komentarza. Bardzo dorosłe i merytoryczne podejście. :lol:

 

ja sie pogubiłem?.....Tylko że najpierw przeczytaj troche o SSD, technologii Quatro i innych sprawach, przemyśl, dowiedz sie a potem pisz. Nie będę sie kłócił, ty masz swoje zdanie ja mam swoje. Tyle, że ja wiem co piszę. Ja pisze o typowo do gier, a normalne że na "wynalazku" pograsz, ale jakim kosztem.... Ponadto czytaj ze zrozumieniem..... Edytowane przez krzysztof903

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sie pogubiłem?.....Tylko że najpierw przeczytaj troche o SSD, technologii Quatro i innych sprawach, przemyśl, dowiedz sie a potem pisz. Nie będę sie kłócił, ty masz swoje zdanie ja mam swoje. Tyle, że ja wiem co piszę. Ja pisze o typowo do gier, a normalne że na "wynalazku" pograsz, ale jakim kosztem.... Ponadto czytaj ze zrozumieniem.....

 

No i co mam niby wyczytać o SSD (którego zresztą mam w laptopie) i Quadro (bo Quatro to chyba w Audi siedzi z tego co wiem)? Że w grach taki dysk nie daje aż tak wiele, a Quadro po zmodowaniu może robić za kartę do gier? Pytanie tylko po co skoro można taniej kupić wydajniejsze rozwiązanie, którego nie trzeba będzie modować? Sęk w tym, że to "typowo do gier" kosztuje mniej niż połowę tego co żeś krzyknął parę postów wyżej. Więc czego niby nie zrozumiałem z tego co napisałeś lub wkleiłeś (nadal nie wiem po co miałem oglądać 13" lekkiego lapka od Sonego)? Na razie tylko mówisz jaki to z ciebie spec i znawca, ale jak trzeba wypowiedzieć się konkretnie to ograniczasz się tylko do "ty masz swoje zdanie, ja mam swoje". Forum jest od tego, żeby się dzielić opiniami więc skoro jestem taki noob to chętnie poczytam i będę bardziej niż szczęśliwy jeśli wyprowadzisz mnie z błędu. Edytowane przez maSTHa212
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sie pogubiłem?.....Tylko że najpierw przeczytaj troche o SSD, technologii Quatro i innych sprawach, przemyśl, dowiedz sie a potem pisz. Nie będę sie kłócił, ty masz swoje zdanie ja mam swoje. Tyle, że ja wiem co piszę. Ja pisze o typowo do gier, a normalne że na "wynalazku" pograsz, ale jakim kosztem.... Ponadto czytaj ze zrozumieniem.....

 

W zasadzie nie pozostaje nic innego jak zasugerować Ci zastosowanie się do własnej rady, bo coraz bardziej bredzisz.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj synki synki

 

1. na moim 6770M gram w większość gier 1920x1200.. chociaż już coraz mniej, bo raz że gry robią ciulate, dwa że Diablo 3 nie idzie kupić, trzy - to nie to co 6870 w stacjonarce.

2. SSD + Wiedźmin - to o co chodziło!nic dodać nic ująć

3. poza tym użycie słowa laptop do komputera, który waży 5 kg to jest mocne naciągniecie tego terminu, ja bym powiedział "przenośny desktop". dla mnie maksymalną wagą laptopa są 3kg a dla wielu osób w zasadzie to 2

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...