Skocz do zawartości
Qki86

Dziwne zachowanie X4 955BE

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od dłuższego czasu mam pewien problem ze sprzętem liczę na Waszą pomoc. W trakcie grania (np. Battlefield3) po pewnym czasie pojawia się dość potężny spadek FPS i utrzymuje się przez kilka minut, po czym znów gra działa płynnie po czym znów spadek. Odkryłem amerykę, gdy w momencie spadku ściągam bok obudowy momentalnie gra działa normalnie i problem później nie występuje (przy zdjętym boku obudowy (Fractal Define R3 z 4 wentylatorami),zasilacz/grafika jak w stopce, chłodzenie na procu Scythe KamaCross z pastą Zalman Thermal Grease. Kilka razy przepuszczałem test obciążający procka i dziwi mnie zmiana taktowania procesora jak i napięć (patrz zdjecia). Czy to nie jest czasem przyczyną spadków? Poza tym temperatury chyba są strasznie wysokie jak na dobre chłodzenie + obudowę? Proszę pomóżcie bo sprzęt zły nie jest i nie po to kupiłem dobrą obudowę, żeby grać przy ściągnietej ścianie.

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

70 stopni w stresie przy jedynie 3.6GHz@1.44V na rdzeniu to trochę dużo. Chłodzenie dobrze zamontowane? Być może jak dobija do wysokiej temp to procek zbija takty żeby się schłodzić co skutkuje klatkowaniem. Przy OCCT trzyma cały czas 3.6GHz, skacze czy czasem startuje z 800mhz. Sprawdzałeś na def ustawieniach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orgiusz Według Ciebie pasta którą podałem i chłodzenie jest słabe? To jakie w takim razie jest BOXowe chłodzenie i dodana na nim pasta? Podałeś linka i mam kartkowac 83 strony od początku a nóż coś sie pojawiło w miedzyczasie co przeoczyłem? Na Arctic Silver 5 też radiator był mocowany i jeszcze gorsze temperatury były. Obudowa ma niecały miesiąc wiec nie ma co czyścić. OCCT startuje z 3.6 ale to samo się dzieje równiez na stockowym 3.2 i później skacze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalman Thermal Grease to badziew jakich mało. Boxowa pasta duzo nie odbiega od Twojej. Co innego STG1/2. U siebie na PII 4GHz i fortisie mam max 60 stopni (chłodzenie za 120zł) a u Ciebie na mniejszym taktowaniu, niższym napieciu, teoretycznie lepszym chlodzeniu jest 10 stopni wiecej - więc wypowiedz Orgiusza jest jak najbardziej na miejscu.

 

Nikt nie karze Ci wertować 83 stron. Jest takie magiczne pole o nazwie "Szukaj". Jedyny problem to zadać odpowiednie zapytanie.

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autorze zwrócę uwagę na kilka spraw:

1. Nie jesteś pierwszym posiadaczem X4 955,

2. Są dostępne pewne narzędzia ułatwiające rozwiązywanie problemów,

3. AS5 jak każdą inną należy umieć nakładać

4. Każda sztuka CPU jest różna - IHS może być krzywy

5. Liczy się różnica idle/stress

6. KamaCross jest przeciętne

7. 4 min to nawet nie jest ustabilizowana temperatura.

8. Nie przegrzewa Ci się sekcja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche procesorów i past już nakładałem, fakt, że z lepszymi radiatorami ale z tym samym procesorem i nie było aż tak wysokich temperatur i takich zachowań. Zjechalem do 3.2 w idlu mam 50 stopni w stresie 66. Kama jest stara i ma słabe rozwiązanie, ale co z tego jak wymienie np na SilentiumPc Fortis albo na Mugena 3 jak problem zostanie. Jutro moze załatwie jakiś czujnik elektroniczny i sprawdze temp. sekcji może mostków. Wynalazłem słowo "throtlling" i już jest więcej informacji. Jak narazie dziękuję jutro sie odezwę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa ma niecały miesiąc wiec nie ma co czyścić.

 

Tu się mylisz. W obudowie z filtrami czy bez po miesiącu będzie stosunkowo czysto. Filtry potrafią się po tygodniu zatkać na tyle, że komputer praktycznie nie dostanie powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to każda płyta AM2/+/3 reaguje inaczej na przegrzewanie proca. Niektóre restartują system, na innych włącza się Thermal Throttling, przez co wydajność jest gorsza, niż przy niższych ustawieniach. Niektórym z kolei "lata" w dół mnożnik - spada do 14x, 12x czasem niżej. Ogólnie staraj się na dłużej nie przekraczać 62-65 *C (zależnie od sztuki proca).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaijitsu właśnie mam zalmana STG2 ;) Dzisiaj może kolega podejdzie z Mugenem i sprawdzimy czy to nie wina samego radiatora. Filtry obudowy czyste, co jak co ale o to akurat dbam. Cool and Quiet wyłączone w BIOSie. Naprawdę sam nie wiem jak i co sprawdzać. Jak puszczam nawiew gdzieś w strefe procka to problem sie nie pojawia, czyli albo sekcja,proc,mostek północny?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtry obudowy czyste, co jak co ale o to akurat dbam.

 

Jak widać

 

Obudowa ma niecały miesiąc wiec nie ma co czyścić.

 

 

 

Zdemontuj na próbę filtry, aby sprawdzić czy nie ograniczają nadmiernie przepływu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

klaus aleś się uparł na te filtry. Mam z kolegą takie same obudowy, ten sam procesor, kolega ma obudowe w biurku, ja mam na biurku. On od kilku tygodni nic z filtrami nie robił i nie ma takiego problemu. Mało tego ma 35-40 stopni na procu w idlu, tyle tylko, że ma Mugena. Ja mam nawet ściągniętą ścianke boczną o i tyle nie mam. Niestety koledze sie nie chciało wczoraj sciagać mugena żeby do mnie przyjść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gr3gory

 

[...]to samo się dzieje równiez na stockowym 3.2 i później skacze

Płyta na stock powinna dawać radę a tak nie jest. Tu problemem i tak są zbyt wysokie temperatury CPU więc zacząłbym od tego. Skoro masz 4 wentyle w budzie to przewiew powinien byc odpowiedni (o ile nie masz bałaganu w kablach itp), kamacross trochę owiewa sekcje cieplym powietrzem więc możliwe, żę troche ja podgrzewa. Pierwsze co, zrób clear cmos. Być może masz podniesiane napiecie mostka etc. Dobrze by było jakbys wrzucil fote jak to wyglada u Ciebie w srodku i najlepiej jak bys sprawdzil temp na tym mugenie (+ dobre nalozenie pasty - cienka warstwa). Nic innego póki co nie wymyślimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry za jakość ale tak to wygląda jak zdjęcie robi się słuchawkami:

 

Dołączona grafika

 

 

Na procesorze jest cieniutko pasty, nakładałem wiele razy (czyszcząc uprzednio wszystko bardzo dokładnie) z myślą, że może nadal za grubo ale temperatura pozostawała. CMOS resetowany :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak puszczam nawiew gdzieś w strefe procka to problem sie nie pojawia, czyli albo sekcja,proc,mostek północny?!

 

czyli zostaw tam wentyl-wentyle gdzie je umieszczałeś i masz problem z głowy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...