Skocz do zawartości
BeatX

15% zuzycia cpu w idle (windows7 x64)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Mam taki dziwny problem.

Od jakis 2 tyg. po kazdym uruchomieniu windows'a, widze po monitorze zuzycia cpu (widzet na pasku bocznym) 15% wykorzystanie procka calkowicie w idle.

Gdy wchodze do menadzera zadan, to wykresy zuzycia cpu sa identyczne jak w widzecie, ale niestety gdy przechodze na zakladke "procesy" to nie ma tam zadnej aplikacji/procesu odpowiedzialnej za wykorzystanie cpu w ide.

Tak to u mnie wyglada:

 

http://img843.imageshack.us/img843/3787/screencwx.jpg

 

Po jakis 30-40 min od startu systemu zuzycie spada do ~ 1% (co dziwne, wyglada jakby spadalo stopniowo) i wszystko wraca do normy.

O ile zjawisko to nie przeszkadza calkowicie przy przegladaniu internetu, pisaniu poczty itp to jednak raząco wplywa na wydajnosc w grach (spadki do 15-20 fps w BF3), strasznie zacina mi sie dzwiek i filmy.

No ogolnie lipa <_<

Wie ktos moze co jest przyczyna, albo jak mozna zdiagnozowac co wplywa na zuzycie procka?

Z uwagi na fakt, ze po jakims czasie zjawisko zanika i wszystko wraca do normy obstawialbym za jakims zlosliwym oprogramowaniem do skanowania kompututera, ktore przypadkiem zainstalowalem..

.. ale poki nie zlokalizuje CO zuzywa mi 15% procka w idle (scisle rzecz biorac polowe jednego rdzenia) to nie moge podjac zadnych dzialan.

dodam, ze autostart ("msconfig" z lini polecen) mam czysty.

Bede wdzieczny za wszelkie sugesie i uwagi :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wciśnij ctrl+alt+del uruchom menadżer zadań przejdź w zakładkę procesy następnie naciśnij na "pokaż procesy wszystkich użytkowników" i wysortuj procesy według użycia CPU. Podaj nam jakie proces obciążają wówczas procka.

 

Jakiego używasz antywirusa??

Edytowane przez KoVol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

 

Gdy wchodze do menadzera zadan, to wykresy zuzycia cpu sa identyczne jak w widzecie, ale niestety gdy przechodze na zakladke "procesy" to nie ma tam zadnej aplikacji/procesu odpowiedzialnej za wykorzystanie cpu w ide.

Uruchamiałeś w trybie awaryjnym? Sprawdź jak tam wygląda użycie CPU. Pousuwaj zbedne programy, antyvira

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie panowie.

Siedzę dzisiaj do 22:30 w pracy, więc dopiero w nocy rzuce okiem na rozszerzona wersję menadżera zadań windows,jak i poobserwuje zachowanie w trybie awaryjnym.

Odezwę się jak tylko wpadne na jakiś trop ;)

 

Wysłane z mojego HTC Desire S za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy wchodze do menadzera zadan, to wykresy zuzycia cpu sa identyczne jak w widzecie, ale niestety gdy przechodze na zakladke "procesy" to nie ma tam zadnej aplikacji/procesu odpowiedzialnej

 

Wciśnij ctrl+alt+del uruchom menadżer zadań przejdź w zakładkę procesy następnie naciśnij na "pokaż procesy wszystkich użytkowników" i wysortuj procesy według użycia CPU. Podaj nam jakie proces obciążają wówczas procka.

 

Jakiego używasz antywirusa??

 

@up

Gdy wchodze do menadzera zadan, to wykresy zuzycia cpu sa identyczne jak w widzecie, ale niestety gdy przechodze na zakladke "procesy" to nie ma tam zadnej aplikacji/procesu odpowiedzialnej za wykorzystanie cpu w ide.

A widzisz subtelną różnicę miedzy tym co napisał BeatX, a o co poprosił KoVol?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wciśnij ctrl+alt+del uruchom menadżer zadań przejdź w zakładkę procesy następnie naciśnij na "pokaż procesy wszystkich użytkowników" i wysortuj procesy według użycia CPU. Podaj nam jakie proces obciążają wówczas procka.

 

Jakiego używasz antywirusa??

 

zrobilem jak napisales, oto zrzut ekranu zaraz po uruchomieniu systemu:

 

http://img685.imageshack.us/img685/743/screenqrt.jpg

 

dziwne prawda? menadzer zadan nie wykazuje zadnego obciazenia procka, a jednak monitory pracy cpu wykazuja okolo 15% cpu usage (50% jednego rdzenia), no i faktycznie odczowam to w "chaczeniu" sie muzyki, filmow i w grach.

uzywam NOD32, z tym ze od razu wykluczam ze przyczyna moze byc antyvir, bo korzystam z NOD32 od jakis 2 lat i nigdy nie mialem z nim zadnych problemow.

dziala bardzo dobrze (czyt. nie obciaza systemu)

poza tym, dla pewnosci wylaczylem NOD32 z autostartu i zresetowalem kompa - bez zmian, znowu te cholerne obciazenie.

wylaczylem rowniez zaplanowane w hormonogramie defragmentacje dyskow (to byly jedyne zaplanowane akcje z hormonogramu)

jak przegladalem msconfig i autostart to mam uruchomione jedynie podstawowe rzeczy (sterowniki ATI, sterowniki od myszki, NOD32 itp)

przelaczenie zarzadzania energia na "najwyzsza wydajnosc" rowniez nie przynioslo rezultatow :angry:

w trybie awaryjnym objaw nie wystepuje, ale i tak ta informacja nic mi nie daje.

 

dodam, ze objaw wystepuje od jakis 2 tyg. i nic w tym czasie nie instalowalem.. musialem jakies cholerstwo z sieci sciagnac.

czy znacie moze jakies zaawansowane monitory pracy systemu, ktore wyswietlaja wykorzystywane uslugi systemu sortujac je wedlug zuzycia procka?

 

na upartego moge przywrocic system ghost'em, ale dawno nie robilem kopii zapasowej i mimo iz nie bylaby to instalacja od zera, to jednak pare godzin pewnie by mi zlecialo na ponowne instalowanie wszystkich wtyczek do lightroom, VST'kow, czy gier.. <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra, wkoncu udalo mi sie zlokalizowac co mi tak obciaza jeden rdzen i zamula system..

..jakies hardware interrupts and dpc

 

http://img26.imageshack.us/img26/483/screenfni.jpg

 

orientuje sie moze ktokolwiek z was, co to za badziewie i za co odpowiada?

nie mozna tego gowna ani zkillowac, ani ustawic priorytetu na idle.

jak poszukalem po necie tutoriali, to wyglada na to ze chyba szybciej bedzie jak przywroce sobie system norton ghost'em :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, pol dnia spedzone przed monitorem, ale mam trop.

dla ustalenia przyczyny wykorzystalem ten poradnik:

How to get the cause of high CPU usage by DPC / Interrupt - MSFN Forum

w moim przypadku zuzycie procka jest spowodowane plikiem iaStor.sys

ale jaja heh.. wyglada na to, ze albo mam padniety kontroler, albo ktorys z HDD :-|

sprobuje jeszcze sformatowac dysk. dalej mam nadzieje, ze to jakies trojano-podobne badziewie jest odpowiedzialne, za obciazenie cpu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, pol dnia spedzone przed monitorem, ale mam trop.

dla ustalenia przyczyny wykorzystalem ten poradnik:

How to get the cause of high CPU usage by DPC / Interrupt - MSFN Forum

w moim przypadku zuzycie procka jest spowodowane plikiem iaStor.sys

ale jaja heh.. wyglada na to, ze albo mam padniety kontroler, albo ktorys z HDD :-|

sprobuje jeszcze sformatowac dysk. dalej mam nadzieje, ze to jakies trojano-podobne badziewie jest odpowiedzialne, za obciazenie cpu..

 

Odinstaluj Intel rapid storage - u mnie pomoglo na identyczne objawy

Edytowane przez Vindex
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...