Skocz do zawartości
wozaq

Sony HTPC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Wrzucam tutaj fotki komputera jaki sobie sam skonstruowałem, żeby służył mi jako kombajn multimedialny podłączony do telewizora. Główne jego zadanie to odtwarzanie filmów poprzez XBMC zasysanych z NAS-a Synology DS212j. Oczywiście cały interfejs XBMC miał być sterowany za pomocą pilota HP MCE Remote, który to już posiadałem.

 

Pacjent, który posłużył jako dawca obudowy to DVD Sony model NS305, który leżał sprawny, ale nieużywany w pudle na szafie i się kurzył. Reszta komponentów to:

- płyta MSI E350IA-E44 (platforma Brazos od AMD),

- pamięć Kingston 4GB 1333MHz,

- zasilacz Fortron FSP180-50LE 180W (format obudowy to 1U),

- napęd combo Blu-ray/DVD LG CT10n,

- pilot i odbiornik HP,

- dysk - jest WD Scorpio 640GB, jednak nieużywany, gdyż komputer działa pod kontrolą Kubuntu zainstalowanym na pendrive Sandisk Ultra 16GB widocznym w środku,

- karta sieciowa Alfa Network na chipie Ralink, podłączona przez USB w środku obok pendrive'a + kombinowana antena od innej karty sieciowej.

 

Sama obudowa wymagała drobnych modyfikacji polegających na wycięciu miniszlifierką wytłoczeń w tacce, które stały na przeszkodzie w zmieszczeniu wszystkiego na wysokość - dlatego widoczne na zdjęciach "łaty" z blachy, przynitowane i uszczelnione klejem na gorąco z pistoletu.

 

Potem zostały nawiercone i nagwintowane wszystkie otwory, wkręcone dystanse pod płytę. Oczywiście z tyłu trzeba było też wyciąć otwory dla zasilacza i pod maskownicę wszystkich wyjść. Całość bez pokrywy pomalowano szarą farbą gruntową w spreju.

 

Wykorzystałem też kawałki laminatu z oryginalnym przyciskami - komputer włączamy normalnie fabrycznym włącznikiem DVD, dioda zasilania działa (miga na czerwono przy dostępie do HDD), resetujemy naciskając przycisk stopu.

 

Napęd combo otwieramy naciskając umiejętnie i z wyczuciem w odpowiednim miejscu na tackę (podczepienie przycisku do fabrycznego okazało się być zbyt skomplikowane z racji budowy samego napędu) - oczywiście napęd jest "laptopowy" więc nie wyjeżdża samoczynnie, jedynie odskakuje na kilka centymetrów. Front napędu został przyklejony za pomocą kleju Poxipol - póki co nie odpadł :P

 

W celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji, u góry i z boku zostały nawiercone otwory, u góry zamontowano wentylator wyciągowy AAB - wymiary: 80x80x15mm.

 

Było w środku:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Jest:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Wymiary obudowy (wysokość z nóżkami to 6cm):

 

Dołączona grafika

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, czytam i czytam swój post i nie widzę, żebym napisał coś o myszy lub klawiaturze (chyba, że ślepy jestem ;) ) Klawiatura to Logitech k400 czyli klawiaturka i touchpad w jednym, niezbędna do wklepywania "magicznych" komend w terminalu w Kubuntu (linux jak linux, nie wszystko chce od razu działać, dużo zabawy, np. komp od czasu do czasu zawiesza się przy wyłączaniu - sprawa do zbadania jeszcze).

 

Jak ktoś jest ciekawy odnośnie poboru prądu to wyniki są takie:

 

w idle w XBMC ~30W

paradoksalnie podczas odtwarzania filmu pobór prądu maleje do ~23W

 

Koszta budowy:

 

97zł zasilacz razem z przesyłką,

77zł bluray razem z przesyłką,

380zł płyta razem z przesyłką,

120zł RAM,

22,50zł czujnik do pilota (oryginalny nie chciał zbytnio współpracować),

78zł różne materiały (webtylator, przejściówka na napęd itp.),

resztę rzeczy miałem od razu.

 

RAZEM 776,50zł (+ klawiatura 140zł)

Edytowane przez wozaq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem, że odbiornik zauważyłeś :P SSH to wiem (chociażby z NAS-em przez putty się łączę), ale i tak klawiaturka przydaje się do poruszania po samym systemie - nie tylko XBMC się używa. Problem z losowym "niewyłączaniem się" komputera ciężki do rozwiązania - ilość rozwiązań wyszukiwanych przez Google - ogromna. Na windzie wszystko by już dawno działało bez zgrzytu :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm winda ciężej pracuje na tym sprzęcie w porównaniu z linuxem (jeśli ten już działa ;) ) + linek działa z pendrive'a no problem. Poza tym specjalnie chcę, żeby na linuksie działał, czegoś nowego przy okazji się uczę. Jak na złość teraz komp się wyłącza bezproblemowo, logi nic nie podpowiadają konkretnego - zmieniłem opcje bootowania związane z Acpi w GRUB-ie, zmieniłem kolejność skryptów w rc.0 i rc.6, wywaliłem network-managera i zastąpiłem go WICD-em. Może to pomoże na dłuższą metę

 

Odnośnie torrentów itp. to NAS wszystko ogarnia - komp mi do tego niepotrzebny. Wrzuciłem mu nawet skrypt do autostartu i sam napisy mi ściąga :D Myślałem, żeby tym kompem zastąpić Synology właśnie, ale prostota obsługi wbudowanego DSM 4.0 i funkcji w nim wbudowanych sprawiła, że nie chce mi się rozstawać z Synkiem :)

 

OpenELEC nie testowałem, jedynie wczoraj czytałem o tym na konkurencyjnym portalu ;) Instalowałem też XBMCbuntu, ale to gołe i wesołe jest, KDE najbardziej przypada mi do gustu.

Edytowane przez wozaq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przerobiłem już całą mase dystrybucji i z każdą były jakieś problemy - a to z Sambą, a to z SPDIF ...

XBMCbuntu poza początkowymi problemami z dpi na karcie Nvidii (niemal w każdym distro to występuje ... zachciało im się pozbywać pliku konfiguracyjnego ... ) wszystko działa jak należy :) jest gołe - i bardzo dobrze, konfiguracja z konsoli - odpada masa problemów z tymi wszystkimi konfiguratorami etc :)

 

jednak mogłoby być jeszcze nieco lżejsze - wykastrowane ubuntu to nadal kolos :> ma moim NASie siedzi system z interfejsem okienkowym, sambą, przeglądarką, truecryptem ... i całość zajmuje 16MB :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być lżejsze - Openelec. Tam już zostawili minimum tego, co się dało, żeby zachować funkcjonalność, jakiej się od HTPC oczekuje. Waga obrazu - ok. 90 do ok. 140MB, zależnie od wersji. Poniżej tego trudno będzie chyba zejść, bo samo XBMC trochę waży, do tego potrzebne do odtwarzania biblioteki i sterowniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieźle wykonane, niepozornie wygląda a tu neispodzianka - gdyby wpakować np. mITX od ZOTAC-a i i7-3770K to takie maleństwo, a tyle mocy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaszły pewne zmiany systemowe, mianowicie XBMC jest teraz zaszyty w openelec, natomiast na drugiej partycji jest zainstalowany Windows8 (kafelki na 46-cio calowym ekranie dobrze wyglądają Dołączona grafika ). Oczywiście przy starcie wybieram sobie system, który chcę odpalić. Generalnie daje mi to większe pole manewru: openelec szybko się odpala do oglądania filmów (bez porównania z W8 czy jakimkolwiek linuxem), pliki są montowane skryptem autostartu z udziałów nfs na NAS-ie Synology DS212j / natomiast Win8 daje możliwość bezbolesnego przejrzenia neta (jest to tylko doraźne rozwiązanie - przeglądanie neta na TV to IMHO przesada Dołączona grafika ) no i obejrzenia coniektórych meczy (Sopcast itp.).

 

Do tego wszystkiego dokupiłem w ciemno pilot uniwersalny Silvercrest w Lidlu za jedyne 29,99zł, i muszę powiedzieć, że jak za tę cenę to jest idealny, wszystkie sprzęty obsługuję teraz właśnie nim.

 

Pozostaje jeden problem, mianowicie możliwość włączania komputera pilotem, co po rozeznaniu tematu, nie jest taką łatwą sprawą - szukałem jakichś schematów jakby można coś takiego wystrugać, ewentualnie jakichś gotowych rozwiązań, ale oprócz paneli IMON (drogie ustrojstwo) lub niektórych tunerów COMPRO nic takiego nie znalazłem. Za granicą coś takiego http://www.simerec.com/PCS-2.html można np. dostać.

 

I fajnie byłoby ożywić miejsce po wyświetlaczu, do czego nadałby się myślę ten wyświetlacz http://store.antec.com/Product/accessory-veris_media/veris-elite/0-761345-30125-1.aspx ale jest drogi, i nie wiem jak z wielkością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę inne rozwiązanie. Jeśli posiadasz w domu wifi + smartphone z androidem to możesz skorzystać z aplikacji WakeOnLan (jest tego masa w sklepie całkowicie za darmo) - 5min konfiguracji i możesz odpalać zdalnie przy pomocy telefonu będąc w zasięgu sieci domowej. Rozumiem, że chciałbyś używać pilota jako jedynego zdalnego urządzenia ale póki co takie rozwiązanie wydaje sie dobre.

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Asusa P5B Premium Viśta Edyszyn miałem kiedyś pilocika z czujką na USB, musiał bym przetestować czy to działa na innych platformach. Pamiętam że czujka musiała być podłączona do portu w którym jest zasilanie non stop.

Edytowane przez Qrchak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest taki pilot

KH2159

:

 

Dołączona grafika

 

 

Natomiast na Asrocku włączanie komputera może działać bo te płyty często mają złącze CIR czyli złącze dla IRD-y bezpośrednio na płycie co jak czytałem niby umożliwia takie właśnie bajery jak włączanie kompa pilotem IR (ale na 100% pewien nie jestem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, być może. Na razie będę starał się zamontować w fabrycznym miejscu wyświetlacz LCD, żeby pokazywał czas trwania filmu itp. z XBMC. I dodatkowo mam już pomysł jak ożywić te fabryczne przyciski na froncie komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc zamontowałem wyświetlacz, wszystko ładnie cacy działa (tytuły, czas trwania filmu w XBMC), zdjęcia wrzucę później.

 

Natomiast jeśli chodzi o te przyciski na froncie to grubsza sprawa. Mianowicie chciałem to zrobić według tego pomysłu:

 

http://www.metacafe.com/watch/1126681/build_your_own_keyboard_htpc_media_pc_front/

 

Do przycisków potrzebuję z klawiatury: X (stop), P (play), Spacja (Pauza), [ (następny), ] (poprzedni). Zakupiłem w Auchan klawiaturę za całe 10zł, znalazłem potrzebne kombinacje pinów tak jak na filmie i tu zaczyna się problem - niezbyt idzie połączyć ten układ z klawiatury z przyciskami lutowanymi do laminatu. Lutowanie nie kabelków nie daje rady, samo stykanie styków (na docisk) do specjalnie wytrawionej płytki też niezbyt chciało zadziałać. Najlepsze byłoby chyba stare złącze ISA (ono ma na oko podobny rozstaw styków co wyprowadzenia z płytki z klawiatury), ale nie mam akurat takowego. Z pierwszą klawiaturą tak kombinowałem, że połamałem laminat :D Także wczoraj zakupiłem taką samą klawiaturkę w tym samym sklepie i się okazuje, że w tej kombinacje przycisków są zupełnie inne (!).

 

Także na razie sprawa przycisków jest w kropce, muszę coś wymyśleć żeby połączyć wszystko w kupę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc tak:

 

- pisałem, że nie mogłem tych przycisków zrobić itd., ale w końcu udało mi się. Zaprojektowałem w Eagle płytkę drukowaną z połączeniami do przycisków (wymagało to dokładnego wymierzenia wszystkiego w miarę zgodnie ze stanem fabrycznym, termotransferu żelazkiem Dołączona grafika ścieżek na laminat, wytrawienia go, nawiercenia, przylutowania wszystkiego). Płytka z przyciskami jest ściśnięta za pomocą trzech śrub z płytką drukowaną pochodzącą z klawiatury Titanum TK101. Muszę dodać, że w sumie zakupiłem trzy takie klawiatury, pierwszą popsułem podczas próby lutowania kabelków, druga przestała działać po zamontowaniu już w tym komputerze Dołączona grafika dopiero trzecia płytka (dodatkowo na maxa zaizolowana taśmą izolacyjną) działa jak należy Dołączona grafika

 

Przyciski przesyłają do xbmc następujące znaki: x = stop, spacja = pauza/play, P = play, [ = następny, ] = poprzedni. Wymagana była mała modyfikacja pliku keyboard.xml, żeby wszystko działało jak należy. Przycisk RESET został przeniesiony do pozycji PICTURE MODE.

 

- wyświetlacz zakupiłem na tej aukcji: http://allegro.pl/sh...item=2766794048 , sterownik LCD2USB zakupiłem również na allegro od użytkownika olo11111, do wyśietlacza musiałem przylutować złącza goldpin tak żeby połączyć go ze sterownikiem. Sam wyświetlacz jest zamontowany za pomocą plastikowych kołków klejonych do obudowy poxipolem, wszystko trzyma jak należy Dołączona grafika

 

Standardowo Openelec nie posiada sterowników do wyświetlaczy opartych na kontrolerze Hitachi HD44780 lub zgodnym, dlatego wymagana była kompilacja od nowa Openelec'a. Wzorowałem się na tym: http://openelec.tv/f...example-hd44780

 

Najważniejsze, że wszystko działa Dołączona grafika

 

Popełniłem nawet krótki filmik jak to wszystko wygląda:

 

 

Pozostało do zrobienia na przyszłość:

 

- nieszczęsne włączanie na pilota na podczerwień,

- skrócenie kabli USB w środku obudowy.

Edytowane przez wozaq
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...