Skocz do zawartości
_HarDy_

Komputer ITX

Rekomendowane odpowiedzi

Składam coś małego dla dziewczyny; komputer (a właściwie komputerek - bo ma być na bazie płyty itx) zamknięty będzie w budzie Chieftec FI-02BC pozostałe elementy to

- płyta Gigabyte GA-A75N-USB3

- procesor AMD A8-3870K

- ram 2x4 gb 1866 MHz

- dysk WD Caviar Green 500 GB WD5000AZRX 64MB cache SATA/600 (3.5 cala)

i to wszystko, napęd optyczny nie jest przewidziany Dołączona grafika

Przeznaczenie: internet; baza zdjęć, filmy i muzyka + czasami Diablo 3 (to akurat ja, dlatego jako procek wziąłem apu amd)

Pytanie czy da się złożyć coś na intelu o podobnej funkcjonalności (wtedy wchodzi w grę dodatkowa grafa, tylko nie wiem czy w tą budęda się coś wcisnąć; chyba będzie problem ze znalezieniem czegoś "małegowydajnego" i czy 200W zasilacz wyrobi)

Proszę o propozycję alternatywy oraz opinie nt. proponowanych elementów zestawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

da rade,

G530 + mobo wedle potrzeb + HD6570/5570 w low profile

na ramie wtedy możesz zaoszczędzic biorąc najtańsze 1333Mhz w jednej kości - dla tej architektury to nie ma znaczenia.

 

powinno być nieco wydajniej - aczkolwiek pewnie i drożej.

Pod obciążeniem na pewno znacznie chlodniej Dołączona grafika

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A6-3500 nie wystarczy? W teście PPC wykazano, że na nowych sterownikach trzy rdzenie spokojnie dają radę. Znajomy dodatkowo pisał, że ostatnio zmienił na kolejne Catalysty i aż włączył Frapsa z ciekawości, bo "gołym okiem" poczuł kopa. Oczywiście Celeron i zewnętrzna grafika to też ciekawa opcja, ale wspomniane karty już w dniu premiery APU nie były wybitnie od niego wydajniejsze, a dziś pewnie jest już odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak pozostanę przy APU; sensowna płyta itx pod Intela to wydatek prawie 2x większy od mobo pod APU (z podobną funkcjonalnością, tj. zależy mi na SATAIII); największy problem to jednak dostępność kart graficznych low profile - jedyna jaką udało mi się wychaczyć to Sapphire Radeon HD 6670 Low Profile tylo, na stronie producenta w zakładce System Requirements piszą 400 Watt Power Supply is required.

 

Z tego zestawienia wynika, że różnica fps (rozdzielczosc 1080p) pomiedzy Radeonem 6670 a 6550D z APU A8-3850 wynosi 8 klatek na korzyść tego pierwszego (tyle tylko, że 6670 był sparowany z Intel Core i7-3960X); obawiam się więc, że kombo G530 + HD 6670 będzie mniej wydajne niż A8-3870K

Edytowane przez _HarDy_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5/6570 to to samo co x670 - tylko taktowanie niższe. 570tek jest cała masa - tylko fakt faktem że one wiele wydajniejsze tej z apu nie są.

Wymagania podawane są zawsze nad wyrost - karta ma TDP <50W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm to już chyba lepiej delikatnie podkręcić tego A8-3870K (dlatego chcę zapodać pamięci 1866) i wydajnościowo będzie tak jak procek intela+6670

BTW czy jest sens bawić się w chłodzenie typu Prolimatech Samuel 17 / Scythe Big Shuriken 2 czy można pozostać czy boxowym chłodzeniu (swoją drogą jaka jest wysokość boxowego coolera? zmieści się w tej budzie?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bym pozostał przy boksowym w przypadku takiego komputera a gdyby był za głośny to bym go lekko stuningował :) zresztą sprawdzisz wszystko w praniu jak już włożysz bebechy do budy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z opóźnieniem w dostawie zamówionego procesora i mobo (które zresztą wyszło mi na dobre) nastąpią drobne zmiany w konfiguracji (mobo+proc+zewnętrzna karta graficzna)

Elementy które już mam:

- Chieftec FI-02BC

- Intel 2.5'' SSD/330 MLC 60 GB (Serial ATA 3) Box (co prawda miał być zwykły dysk ale zdecydowałem się na ssd jako dysk startowy; jak będzie kasa to kupie 3TB jako magazyn)

- Corsair DDR3 2x 4GB 1866MHz CL9 Vengeance

 

Do zestawu brakuje tylko płyty, procesora i karty graficznej - opóźnienie w dostarczeniu procka amd wyszło mi na dobre bo pojawił się HD 7750 1GB GDDR5 LOW PROFILE - na pewno jest wydajniejszy niż APU.

 

Mobo wybieram między Asrock H77M-ITX a Asus P8H77-I

No i jeszcze procesor; to już kompletnie nie wiem co mam włożyć, żeby było wydajne i jadło mało prądu (zasiłka 180W !!!)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z zasilaczem możesz mieć spory problem. Ja mam w ITX-ie E4500, GF 9500, HDD 2,5" i napęd laptopowy, no i jeszcze pompka Black Water i dwa wentyle 120 i 92, napędza to 300W fortron SFX. na codzień jest ok, ale jak pogram trochę w miecrafta to zasilacz zaczyna się mocno grzać. Sam też kombinuję co by z tym zrobić, żeby ulżyć zasilaczowi, chyba przesiądę się na APU 3870, cały system ciągnie niecałe 200W więc powinno być ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz nie powinien być problemem. Niedawno poskładałem sprzęt (dłuższa historia - zakład o pobór mocy, wydajność APU, itp), który miał brać z gniazdka nie więcej niż 100W w teście OCCT PowerSupply i nie więcej niż 100W (razem z monitorem) w czasie grania.

Wyszło jak w podpisie: G530, kość 4GB, Radek 5570 (jeśli wierzyć serwisowi Techpowerup to mógłbym tę kartę zamienić na GT640 lub HD7750 i pobór mocy w zasadzie będzie taki sam), jeden SSD, Fortron 180W (obudowa 1U).

 

Wyszło mi tak:

* spoczynek (HD1000, pulpit): 23W,

* spoczynek (HD5570, pulpit): 31W,

* spoczynek (www, mp3): 33-36W,

* spoczynek (j.w. + Youtube): 35-40W (więcej, bo Radkowi rosną zegary i napięcie)

* OCCT (CPU/GPU/PSU): 61W / 74W / 98W,

* gry: wahania w przedziale kilkudziesięciu watów, razem z monitorem (Dell 22" na TN) nie odczytałem wartości większej niż 94W

 

(sprzęt dopracuję wizualnie i pokażę w dziale 'Modyfikacje')

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzymo tak właśnie patrzałem po benchmarkach i mi wyszło, że najkorzystniej było by brać G530 (relacja cena/wydajność jest niezaprzeczalnie jego największym +) - pobiera 65 W; w grę wchodzi jeszcze Intel Core i3-2100T z TDP 35W (tylko cena jet 3 razy taka jak Celerona)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście pisałeś: "Przeznaczenie: internet; baza zdjęć, filmy i muzyka + czasami Diablo 3" - według mnie do takich zadań G530 w zupełności wystarczy.

 

"pobiera 65 W" - a z tym się nie zgodzę.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...