Skocz do zawartości
turboemulgator

moja przygoda z chłodzeniem wodnym

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, kiedyś miałem tu konto ale chyba mi usunięto bo zbyt długo się nie logowałem...

W tym temacie opiszę krótko moją przygodę z wodnym chłodzeniem kompa.

 

Prawdę mówiąc nie wiem czy komuś będzie się chciało to czytać, ale zapraszam do dyskusji.

 

Od samego początku podstawowym założeniem mojego chłodzenia było wykonanie jak nawięcej elementów samemu, bo moim zdaniem markowe podzespoły każdy może kupić i to żadna radość ani sensacja. Za to zbudować samodzielnie mało kto potrafi i to daje prawdziwą satysfakcję.

 

Na początku nie bardzo wiedziałem co i jak, wpadłem na pomysł żeby wygiąć w harmonijkę rurkę miedzianą i przylutować ją do miedzianej podstawy. Jak pomyślalem tak zrobiłem. Wyszło ładne, steampunkowe i myślę, że nawet mogłoby działać, ale miałem za słabą pompkę (jakaś za 15zł) i ten pomysł porzuciłem.

 

Po paru dniach postanowiłem zrobić blok na CPU, który bardziej przypominałby seryjne konstrukcje. Miałem pod ręką akurat blachę alu, radiator i pleksi. Trochę wiercenia, szlifowania itp i oto efekt (oszczędzę wam fotki z prac).

Dołączona grafika

 

Kupiłem też sensowną pompkę - Aquael Circulator 1000l/h, która oczywiście wymagała przerobienia. Kupiłem mosiężne korki na 1/2", nagwintowałem i wkręciłem w nie zwykłe króćce na 1/4".

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

potrzebowałem też zbiornik, więc zrobiłem z pleksi:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

tak wygląda zamontowany w obudowie

Dołączona grafika

 

poszedłem za ciosem i zrobiłem blok na NB

Dołączona grafika

 

zaopatrzyłem się w lepszą chłodnicę (czyt. wyciągnąłem z jakiegoś wraku na złomowisku) i złożyłem cały układ.

 

Dołączona grafika

 

 

Wszystko elegancko działało, ale... wydajność jednak była kiepska. po 10 minutach orthosa dobijało do 60 stopni.. aha, chłodzenie siedziało na msi 870-c45, athlon II x4 640 bez OC. Jednak w porównaniu do mojego poprzedniego coolera od Arctic Cooling temperatury i tak znacząco spadły.

 

Burdel w obudowie, wiem... zapewniam że nie dało się tego lepiej ułożyć. Ta obudowa była do kitu, do tego doszły przewody od regulatora prędkości wentylatorów który zrobiłem przy okazji, jak również od sterownika podświetlenia zbiornika (3 poziomy jasności sterowane jednym przyciskiem)

Dołączona grafika

 

 

W związku z wydajnością postanowiłem zrobić kolejny blok, tym razem z miedzi. Długo to nie potrwało a efekt taki:

 

Dołączona grafika

 

oraz poniklowany

Dołączona grafika

 

do tego top z aluminium i wszystko zamontowane

 

Dołączona grafika

 

temperatury spadły drastycznie, w idle aż do temperatury pokojowej.

Tutaj póki co kończy się ta historia, ale nie na długo, bo ta obudowa mnie strasznie denerwowała, cała konstrukcja była bardzo niepraktyczna. W związku z tym podjąłem nowy projekt na bazie obudowy Chieftec BA, postaram się wam go opisać na tym forum, ale już w dziale modyfikacje :)

 

dzięki za przeczytanie, jeśli ktoś wytrwał, i ciekaw jestem co sądzicie o moim projekcie.

Edytowane przez turboemulgator
  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego już chyba brakowało mi tu od dawna - wucet od początku do końca robiony samemu. :) Gratulacje i powodzenia z następnym.

 

Aha, i wywal z bloku na CPU ten top alu, chyba że chcesz, by Ci je po jakimś czasie przeżarło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, i wywal z bloku na CPU ten top alu, chyba że chcesz, by Ci je po jakimś czasie przeżarło.

 

Właśnie po to żeby nie zaszła korozja elektrochemiczna poniklowałem blok, a chłodnica też jest aluminiowa.

 

 

To nie cnc, to mała tokarko-frezarka nawet bez odczytów numerycznych, nie mówiąc juz o sterowaniu.

 

Dołączona grafika

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne.

Jeśli modyfikacje obudowy służą "wodzie" to raczej w tym dziale pisz (to nie mój dział, więc to tylko sugestia).

Chcemy więcej fotek z etapu prac/warsztatu. To jest najbardziej interesujące. Tym bardziej, że robisz fajne rzeczy z zapleczem na poziomie wypasionego garażu a nie wypasionych maszynek CNC.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No gratki, az mi sie przypomnialy moje przygody z diy wc Dołączona grafika (ktore dziala do dzisiaj, aquaszut pracuje juz chyba 8 czy 7rok). Z tymi kroccami w chlodnicy moglbys cos zrobic. Np wlutowac miedziane nakretki z gwitem odpowiadajacym kroccom. Ja tak zrobilem w swoim kadecie. Bloczek na cpu wyglada galancie chociaz mogbys bardziej efektywnie wykorzystac objetosc miedzi Dołączona grafika Jaka srednice ma blok?

 

aha, i jeszcze jedno, na froncie od reza i topie od bloku nb widac mikropekniecia w pleksie Dołączona grafika Polecam to kontrolowac, czy sie nie powiekszaja od naprezen bo mozesz miec kuku za jakis czas

Edytowane przez Carson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne.

Jeśli modyfikacje obudowy służą "wodzie" to raczej w tym dziale pisz (to nie mój dział, więc to tylko sugestia).

Chcemy więcej fotek z etapu prac/warsztatu. To jest najbardziej interesujące. Tym bardziej, że robisz fajne rzeczy z zapleczem na poziomie wypasionego garażu a nie wypasionych maszynek CNC.

 

modyfikacja obudowy jest całkiem daleko posunięta, a woda to tylko jej część.

 

Z tymi kroccami w chlodnicy moglbys cos zrobic. Np wlutowac miedziane nakretki z gwitem odpowiadajacym kroccom.

 

fotka jeszcze stara, teraz mam nagwintowane na 1/4" i wkręcone złączki. wlutowanie miedzi w aluminium nie wydaje mi się dobrym pomysłem Dołączona grafika

 

Bloczek na cpu wyglada galancie chociaz mogbys bardziej efektywnie wykorzystac objetosc miedzi Dołączona grafika Jaka srednice ma blok?

 

70mm, grubość 10mm. Rowki wchodzą na 8mm w najgłębszym miejscu na środku. Zrobiłem taki blok na jaki pozwalały mi narzędzia.

 

aha, i jeszcze jedno, na froncie od reza i topie od bloku nb widac mikropekniecia w pleksie Dołączona grafika Polecam to kontrolowac, czy sie nie powiekszaja od naprezen bo mozesz miec kuku za jakis czas

 

zgadza się, pleksi jest trudna w obróbce bo bardzo łatwo pęka, jednak te ryski się nie powiększają i wszystko gra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie po to żeby nie zaszła korozja elektrochemiczna poniklowałem blok, a chłodnica też jest aluminiowa.

Zbiorniczki z chłodnicy na alu nie wyglądają, a samo niklowanie też nie załatwi sprawy - mógłbyś np. ten top anodować. Dołączona grafika

 

Ale i tak pogratulować roboty, aż się przypominają te stare mody, regeneracja kadetów i ład... Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co lubię najbardziej - homemade. Podziwiam i zazdroszczę skilla. Sam bym tak chciał ale niestety brak zaplecza.

 

Jak ciąłeś/nacinałeś plexę? Strasznie to parszywe. Nie dość że tak jak mówisz pęka, to jeszcze się topi jak się szybciej poleci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mamjeszcze pytanie: gdzie jest mozliwosc kupienie podobnych bloczkow z miedzi?

 

nie bardzo rozumiem pytanie, chodzi ci o gotowy blok czy o miedź z której go zrobiłem?

 

To co lubię najbardziej - homemade. Podziwiam i zazdroszczę skilla. Sam bym tak chciał ale niestety brak zaplecza.

 

Jak ciąłeś/nacinałeś plexę? Strasznie to parszywe. Nie dość że tak jak mówisz pęka, to jeszcze się topi jak się szybciej poleci.

 

Miałem arkusz pleksi, wycinałem wyżynarką elementy ze sporym zapasem a potem frezowałem krawędzie już na wymiar, żeby były idealnie gładkie i proste (i pod kątem prostym do siebie rzecz jasna).

Rowki w które wchodzą oringi na których sa oparte rurki toczyłem. Najwolniejsze obroty, chłodzenie denaturatem i jeszcze musiałem zrobić sobie specjalny nóż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...