Skocz do zawartości
Divek

Jeden dysk w AHCI, drugi w IDE na jednym PC

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie dotarł do mnie mój pierwszy SSD - Sasmung 830 i mam pytanie odnośnie instalacji, bo

sprawę trochę komplikuje mój stary dysk, który będzie służył jako magazyn a działa w trybie IDE.

 

Czy wystarczy po prostu zainstalować windowsa 7 na dysku SSD (w trybie AHCI) i będzie wykrywać oba dyski a wszystko będzie cud-miód-malina ? czy sprawa jest bardziej skoplikowana ?

Czy stary dysk HDD powinien być podłączony podczas instalacji windowsa na SSD czy lepiej go odłączyć i podłączyć później ?

A może najlepiej kombinować z wprowadzeniem starego dysku w tryb AHCI ?

 

Na starym dysku IDE mam sporo potrzebnych danych i boję się trochę jakiejś awarii, dlatego postanowiłem poprosić o radę ludzi bardziej doświadczonych niż ja :]

 

 

Sprzęt i Soft:

 

Płyta główna ASUS P5K-e, chipset ICH9R, z najnowszym biosem

Dysk SSD SAMSUNG 830 128Gb - na nim będzie stał nowy system, windows 7 i programy

Dysk HDD WD2500YS 250gb - Aktualnie jest na nim windows 7 i sporo danych, działa w trybie IDE, nie chce zadziałać w AHCI po samej zmianie biosu

Edytowane przez Divek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontroler AHCI jest tylko dla dysków SATA.

Za dyski ATA/IDE odpowiedzialny jest inny kontroler. Dysków ATA/IDE nie da się ustawić w tryb pracy AHCI. Można za to ustawić aby urządzenia podłączone pod porty SATA pracowały w trybie AHCI. Ustawienia dla portów SATA nie mają wpływu na działanie portów IDE.

 

Jeżeli chodzi o dysk SSD, to możesz kupić tańszy bo twój komputer i tak nie wykorzysta w pełni jego możliwości. Ponieważ twoja płyta główna posiada porty SATA II a dysk wspiera SATA III. Chyba że w przyszłości planujesz zmianę płyty głównej.

Edytowane przez KoVol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież ten dysk jest na SATA. Na googlu piszą jaki wpis w rejestrze trzeba zmodyfikować aby zadziałał tryb AHCI

 

https://www.google.p...channel=suggest

 

Po tej modyfikacji przełącz tryb w biosie z IDE na AHCI.

Czy wystarczy po prostu zainstalować windowsa 7 na dysku SSD (w trybie AHCI) i będzie wykrywać oba dyski a wszystko będzie cud-miód-malina ? czy sprawa jest bardziej skoplikowana ?

Wystarczy. Na nowym SSD jak ustawisz AHCI i przeinstalujesz system to wszystko będzie działać (bez w/w zmian). Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież ten dysk jest na SATA. Na googlu piszą jaki wpis w rejestrze trzeba zmodyfikować aby zadziałał tryb AHCI

 

https://www.google.p...channel=suggest

 

Po tej modyfikacji przełącz tryb w biosie z IDE na AHCI.

Wystarczy. Na nowym SSD jak ustawisz AHCI i przeinstalujesz system to wszystko będzie działać (bez w/w zmian).

 

Dokładnie, oba dyski używają magistrali SATA.

 

Dokonałem zmian w rejestrze, robiłem reinstalke systemu i nadal komputer zatrzymuję się na wykrywaniu portu AHCI dla HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej będzie jak:

odłączysz HDD

w biosie zmienisz na AHCI

podłączysz SSD i zainstalujesz win 7

podłączysz stary HDD

 

Powinno działać chyba że ten stary dysk ma wybitnie jakiś problem z pracą w AHCI.

 

BTW to że płyta ma Sata II a nie III nie ma znaczenia, Samsung to bardzo dobry wybór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej będzie jak:

odłączysz HDD

w biosie zmienisz na AHCI

podłączysz SSD i zainstalujesz win 7

podłączysz stary HDD

 

Powinno działać chyba że ten stary dysk ma wybitnie jakiś problem z pracą w AHCI.

 

BTW to że płyta ma Sata II a nie III nie ma znaczenia, Samsung to bardzo dobry wybór.

 

Zrobiłem dokładnie tak jak napisałeś przy pierwszej próbie wprowadzenia tego twardziela w AHCI.

Najgorsze jest to, że przy każdej zmianie tego HDD na tryb AHCI muszę go odłączyć i zmienić na IDE za pomocą SSD.

Już ponad 30 razy podłączałem/odłączałem HDD

 

Mam wrażenie, że ten HDD, żeby wejść w tryb AHCI musi mieć Sterowniki AHCI, ale żeby zainstalować właśnie te sterowniki musi mieć ustawiony tryb AHCI, i koło się zamyka :]

Formatowałem na nim partycję systemową i także jako dysk bez systemu nie chcę przyjąć AHCi.

 

Uruchomienie komputera zawsze zatrzymuje się w tym miejscu:

AUTO-DETECTING AHCI PORTS ...

Edytowane przez Divek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...