Skocz do zawartości
Mihau99

Jakość obrazu na kartach AMD Radeon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na co dzień mam podłączony do komputera zamiast monitora TV 32 calowy. Kilka dni temu zmieniłem kartę graficzna z gtx 460 na hd 7870 i ponownie zauważyłem, że jest różnica w wyświetlanym obrazie. Na kartach Nvidii pulpit, wszystkie czcionki i ikony są wyraźniejsze, obraz jest bardziej ostry a na kartach AMD wszystko jest lekko zamazane. Różnicę tą nie tylko widać w porównaniu do tych kart ale w przeszłości podłączone miałem karty hd 4550, hd 5770, hd 6870, 8800 gts, gtx 280. Geforce wyświetlały ładny, wyraźny obraz a Radeony lekko zamazany. Wie ktoś może co jest przyczyną tego? Da się to jakoś poprawić? Dodam jeszcze, że TV podłaczony jest za pomocą kabla d-sub i przejściówki dvi - d-sub.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, na co dzień mam podłączony do komputera zamiast monitora TV 32 calowy. Kilka dni temu zmieniłem kartę graficzna z gtx 460 na hd 7870 i ponownie zauważyłem, że jest różnica w wyświetlanym obrazie. Na kartach Nvidii pulpit, wszystkie czcionki i ikony są wyraźniejsze, obraz jest bardziej ostry a na kartach AMD wszystko jest lekko zamazane. Różnicę tą nie tylko widać w porównaniu do tych kart ale w przeszłości podłączone miałem karty hd 4550, hd 5770, hd 6870, 8800 gts, gtx 280. Geforce wyświetlały ładny, wyraźny obraz a Radeony lekko zamazany. Wie ktoś może co jest przyczyną tego? Da się to jakoś poprawić? Dodam jeszcze, że TV podłaczony jest za pomocą kabla d-sub i przejściówki dvi - d-sub.

 

Ja tam podłączałem HD4850 do 40" TV 1920x1080 i z tego co pamiętam ostrość była świetna ... i to chyba nawet po d-sub. Więc jak Ci się coś rozmazuje to popraw ustawienia karty graf. Inna sprawa jak chcesz uzyskać idealną ostrość, to tylko po cyfrze (z kart nVidia również) ... czyli kup kabel DVI-HDMI lub HDMI-HDMI. Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle a za pomocą jakiego przewodu d-sub go podłączyłeś? Chodzi mi o jakość, ja używam zwykłego, który dostałem kiedyś do LCD Samsunga. po hdmi obraz wydaje mi się gorszej jakości, czcionka nie jest zaokrąglona tylko takie zbyt ostre krawędzie ma. Ustawienia w CCC nic nie dają. U moich znajomych też tak jest, sprawdzane na 3 różnych TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yyyy... wygląda na to że podłączyłem go za pomocą dsub który dostałem razem z EIZO ... to jest wysokiej jakości, grube kablisko z tego co teraz widzę.

 

A co do czcionki ... telewizor ma wielkie piksele ... więc pewnych rzeczy nie przeskoczysz. Kolejna sprawa telewizory lubią kadrować i skalować w górę nawet 1920x1080 - w SONY da się to wyłączyć (polecam - obraz jest ostrzejszy i więcej z kadru widać też w telewizji ... w LG natomiast nie dogrzebałem się do opcji która by na stałe pozwalała wyłączyć to kadrowanie dla PAL i HD)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tych wielkich pikseli nie widać na kartach nvidiiDołączona grafika Mój tv to Samsung le32b553 i nie widzę takiej opcji. Spróbuje zakupić lepszy kabel http://allegro.pl/kabel-dvi-vga-d-sub-bandridge-bcl1502-2m-i2846126993.html a jak to nic nie da i się nie przyzwyczaję do takiego obrazu pozostaje mi wrócić do kart nvidii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tych wielkich pikseli nie widać na kartach nvidiiDołączona grafika Mój tv to Samsung le32b553 i nie widzę takiej opcji. Spróbuje zakupić lepszy kabel http://allegro.pl/ka...2846126993.html a jak to nic nie da i się nie przyzwyczaję do takiego obrazu pozostaje mi wrócić do kart nvidii.

 

To co piszesz kupy się nie trzyma - Dołączona grafika Zrób zdjęcie obrazu ... a na ekranie niech wyświetla się paint, w którym narysuj dwie linie obok siebie na grubość jednego piksela, bym wiedział co spaprałeś. Inna sprawa że musiałbyś zrobić dobre zdjęcie aparatem bym coś zobaczył. Więc może na początek namaluj te linie i zobacz czy w ogóle obraz wyświetla się 1:1 (bez skalowania). Aha ... jeśli zastanawiasz się dla czego nie powinieneś analizować obrazu po czcionce, to wyjaśniam że chodzi o cleartype, które może np. zmylić jeśli TV jest BGR, RBG zamiast tradycyjnej kolejności subpikseli RGB - efekt tego taki że na cleartype pracującym w trybie RGB na TV BGR będzie kicha.

 

ps. a inwestycja w analog to już zupełnie bez sensu - nie ma ten TV HDMI?

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że się trzymaDołączona grafika

A teraz poważnie, nie mam dostępu do dobrego aparatu, zdjęcia porobiłem galaxy s advance ale różnic za bardzo nie widać na nich ale mogę napisać ze:

- hd 7870 przez hdmi w paint linia o grubości 1 piksel wydaje się podwójna

- hd 7870 przez d-sub w paint linia o grubości 1 piksel wydaje się lekko niewyraźna

- x1300 przez d-sub na sterownikach microsoftu obraz jest taki jak na kartach nvidii czyli ok.

Instalowałem teraz system na innym komputerze, podlączyłem TV przez d-suba, gdy podczas instalacji zainstalowały się sterowniki microsoftu do karty radeon x-1300 rozdzielczość zmieniła sie na 1920x1080 i obraz był idealny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, posuwamy się do przodu. Jeśli linia 1 pix wydaje się podwójna, to znaczy że:

- rozdzielczość nie jest taka, jak natywna rozdzielczość TV (dla FHD 1920x1080)

albo:

- TV robi jakieś kadrowanie (i skalowanie w górę o uciętą część) o którym pisałem wcześniej

 

Zacznij od pewnego ustawienia wymaganej rozdzielczości. Zakładam że TV ma matrycę 1920x1080 - i to powinieneś wymusić. Kolejna sprawa - sterowników bym użył od ATI ... najnowszych - tam są osobne ustawienia dla panelu TV ... przecież na sterach od M$ to nic nie ma (jeśli mnie pamięć nie myli) - tzn. są gołe i wesołe.

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Overscan nie jest przypadkiem problemem? Inna sprawa, D-sub to raczej się nie powinno używać przy LCD. Często jest kiszka i tyle. Zmiana karty, inne jakościowo konwertery i stąd może być różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem chyba rozwiązany, pozmieniałem ustawienia wyświetlania obrazu w TV, w połączeniu przez hdmi zmieniłem w rozmiarze obrazu z 16:9 na dopasowane do ekranu, zmniejszyłem ostrość do zera i wyłączyłem uwydatnianie krawędzi. Obraz jest dużo lepszy niż przez d-sub na kartach nvidii, w końcu cyfrowe połączenie.Dołączona grafika Co do połączenia przez d-sub zmniejszyłem gładkość, jakość się polepszyła ale nie do końca. Zostaje przy hdmi skoro już poprawnie wyświetla obraz.

Edytowane przez Mihau99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...