Skocz do zawartości
rzymo

ITX - mała maszyna do wszystkiego

Rekomendowane odpowiedzi

Projekt bliski ukończenia, więc go opisuję :). Będę miał większą motywację do jego ukończenia.

 

Od zawsze lubiłem małe sprzęty (wszystko się miniaturyzuje, jedynie obudowy w stosunku do pierwszego PC zrobiły się większe), to i kolejny komputer nie mógł być duży. Nie potrzebuję super wydajności, więc sprzęt mocarny nie będzie. Mimo wszystko wyraźnie szybszy od poprzednika (E5200@3.2, HD5570).

Procesor Pentium G645 (2.9GHz), tania kość 4GB (1333, 8-8-8-22-1T, 1.3V), jeden dysk z poprzedniej maszyny (OCZ), drugi z laptopa (WD). Płyta Sapphire Pure, tani chipset H61, a na pokładzie USB3.0, Bluetooth, gniazdo mini pci-e (w nim karta wi-fi). Do tego obudowa Tacens Ixion z zasilaczem. Cooler Gelid, wysokość całkowita 28mm.

 

Co tak do końca mi się nie podoba:

* wentylator w zasilaczu: w stosunku do obciążenia rozpędza się zbyt mocno, nie jest cichy,

* sprawność zasilacza: jest na poziomie Fortrona FSP180-50LE (konstrukcja 1U, 68-70%), spodziewałem się wyższej,

* dysk talerzowy, za jakiś czas pewnie wymienię na SSD.

 

Do zrobienia:

* okno z boku obudowy - dziura jest, brak uszczelki,

* sanki na dwa dyski 2.5", do montażu w zatokę 3.5",

* drobne poprawki blacharsko-lakiernicze,

* dopasowanie (skrócenie) przewodów w zasilaczu,

* zakup k. graficznej (na 99% HD7750, jednoslotowe chłodzenie).

 

 

Garść zdjęć:

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś podać dokładniejszą secyfikację? Szczególnie obudowa mnie interesuje,

Czyżby Tacens Ixion?:)

 

Specyfikacja:

MB - Sapphire Pure H61

CPU - Pentium G645, taktowanie domyślne, chłodzony przez Gelid Slim I-Silence

RAM - tani moduł 4GB, kości Elpida, bez problemów działa na 1333/8-8-8-22-1T, dodatkowo z obniżonym napięciem (1.3V zamiast 1.5V), niższego napięcia już nie toleruje, podobnie CL7

GPU - ?

HDD - OCZ Vertex+ 60GB, WD3200LPVT 320GB (5400rpm, 2.5")

PSU - Tacens Radix 300W / ew. zamiana na Xilence, Seasonic, wystarczy nawet 200W

LAN - Atheros AR5007EG (wi-fi), na razie wykorzystywana tylko do netu, tryb G zamiast N nie jest tu przeszkodą (aczkolwiek za jakiś czas zmienię sieć w domu na N), najważniejsze że działa poprawnie na ósmych okienkach

OS - Win8 + ClassicShell

 

Całość podpięta do Della P2210 (1680x1050), czasem do TV. Wsadzona do Tacens Ixion. Środek biały, bo czarna będzie reszta (płyta, przewody w oplotach, zasilacz). Co do zasilacza - jeszcze nie wiem, czy będę go krzywdził (fanswap, krótsze przewody), czy postaram się sprzedać i kupić coś efektywniejszego, z 80+.

Do obudowy zamierzam jeszcze upchać płytkę z PCMką + od tyłu 2x RCA jako wyprowadzenie dźwięku z komputera.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie pierwsze, czyli projekt bez taśmy izolacyjnej to nie projekt :) Do przedniej części obudowy przyklejone anteny od karty wifi.

Czerwone coś - jedno z wygłuszeń/wytłumień, konkretniej mata bitumiczna (w obudowie jest tego więcej i jeszcze trochę przybędzie).

 

Zdjęcie drugie to nowy nabytek w postaci Radeona HD7750 (ddr5), kupiłem za całe 250 orzełków, udało się trafić na okazję.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

 

Dysk talerzowy jednak zostawiam - pliki iso i muzyka we flakach trochę jednak zajmują.

Za to działam w kierunku zmiany SSD 60 -> 120/128GB. Więcej do szczęścia nie będzie mi potrzebne... :)

 

 

---

Edyta:

 

Kingston V300/120GB, w CrystalMarku wychodzi jak poniżej.

Kartę sprawdziłem w Marku jedenastym (performance) - 2650 punktów @ 800/1125 i prawie 3000 punktów @ 900/1250 MHz.

 

Dołączona grafika

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajny komplecik ^^ też będe coś takiego składał - tyle że potrzebuje obudowe która pomieści mi 4 zewnetrzne zatoki 5'25" - Niestety takich nie sposób dostać - trzeba będzie samemu wyciąć Dołączona grafika

Będzie to NAS+HTPC z 4 kieszeniami HOT-SWAP.

 

ten VTX nie wyje ci za bardzo ? chłodzenie wygląda na ostro byle jakie.

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W spoczynku nie słychać, rdzeń prawie się nie nagrzewa (okolice 30*). Przy wygaszonym monitorze wentylator w ogóle się zatrzymuje - pewnie to ta technologia ZeroCore. Pod obciążeniem jak wyłączę dźwięk to coś słychać, ale nie jest irytujące. Wystarczy cichy dźwięk z głośników (tak jest teraz w nocy, w tle gra radio internetowe) i już nieznaczny szum z komputera zanika.

 

---

EDIT: zmieniam zdanie :) Trochę dłużej pograłem dziś w Wiedźmina2, szum wentylatora jest słyszalny, trochę mi przeszkadza.

---

 

Chciałem edytować BIOS, ale na razie za bardzo nie ma czym :) GPU-Z przy próbie zapisu zawiesza się, RBE nie rozpoznaje pliku z biosem (ściągnąłem z bazy techpowerup).

 

Zasilacz - kupiłem Fortrona GLS, co prawda 80+ nie ma, ale z tego co znalazłem źle też nie jest. Okolice 78% przy niskim obciążeniu, 82% przy średnim. Wymienię mu wentylator i powino być ok.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem pobór mocy przy obecnym zasilaczu:

pulpit, idle: 32-33W

przeglądanie internetu, muzyka w tle, flash/youtube, itp.: do 41-42W

monitor wygaszony - long idle, ZeroCore: 27-28W (wentylator na k. graficznej zatrzymuje się)

obliczanie liczby Pi: 51-52W

3d Mark 2011, ostatni z testów - łączony (combined): 99-100W

Wiedźmin 2, w trakcie rozgrywki: 102-107W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wentylatora na karcie - jak zmieścisz w tej budzie to możesz zdjąć maskownice z tego chłodzenia i bezpośrednio na finy dać wentylator. No chyba że na samym skręceniu obrotów da rade ^^

 

co do podmiany biosu to musisz poczytać - z każdą kartą są inne kwiatki - to nowa seria więc pewnie troche minie nim ją ogarną.

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic większego nie wejdzie (a rozważałem też sześcian Lian-Li, tam dwuslotowe to nie problem).

 

Liczę na możliwość zmniejszenia napięcia (jak już łatwa i prosta edycja BIOSu będzie możliwa). Skoro teraz 900MHz na rdzeniu to żaden problem, to obstawiam że domyślne 800MHz przy -0.1V także nie byłoby problemem. Pobór mocy w dół, temperatury w dół, krzywa prędkości wentylatora w dół.

 

Za to cooler procesora mnie zadziwia, wentylator cały czas obraca się powoli, radiator robi się jedynie ciepły (nie gorący). Procesora na razie nie ruszam, ale widziałbym tu Ivy, nawet I3-3210.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem Fortrona FSP300-60GLS, nie jest aż taki sprawny, nie jest aż tak cichy jak go przedstawiają, niestety :| Do tego mój egzemplarz piszczy cewkami...

 

Zaktualizowałem BIOS - oprócz obsługi IvyBridge doszła ciekawa opcja odnośnie wentylatorów. Oprócz (działającej) kontroli typu obroty 30-70% w zależności od temperatury mogę na sztywno ustawić np. 1000 RPM. Odczyty to potwierdzają, obroty utrzymują się w okolicach zadanej wartości, bez względu na temperaturę.

 

Pamięć cały czas działa jako ddr3-1333, co teoretycznie dla Pentiumów nie jest możliwe (powinno być 1066). Także ark.intel.com podaje "Rodzaje pamięci DDR3-1066". Nie wiem, nie wnikam, w rzeczywistych zastosowaniach i tak nie ma różnicy... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłbym od razu, tylko to jest "zwykły" format, nie SFX ;)

 

(...)

G645 to przecież nie OEM - procesor normalnie dostępny w sklepie w wersji BOX. Zapewne płyta traktuje go jako procesor z serii 8x0. W przypadku G550 miałem do wyboru auto/800/1066, w przypadku Pentiuma G620 tak samo (auto/800/1066), natomiast obecnie mam auto/1066/1333.

 

Pobawiłem się trochę Wiedźminem 2 pod kątem technicznym. Myślałem że to procesor jest ograniczeniem, ale jednak to karta (cpu ~70%, gpu cały czas równo 100%). Niestety cały czas problem ze sterami (tak podejrzewam), ew. z silnikiem gry - czasem wyrzuci do pulpitu, czasem obraz wyświetla się lekko skokowo (ciężkie do opisania, ilość klatek jest ok, natomiast płynnej animacji brak).

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłbym od razu, tylko to jest "zwykły" format, nie SFX Dołączona grafika

 

No tak ale w środku zapewne wieje pustką i po przeróbce elektronika spokojnie weszła by do tfx/sfx.

Sam tak zrobiłem kiedyś z innym FSP.

 

 

Co do grafiki, wiadomo z hd7750 za bardzo nie poszalejesz chyba że w niższej rodziałce.

Coś za coś, chciałeś mini masz mini, chcesz pograć w fhd trzeba coś trochę większego (buda zasilacz itd).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale w środku zapewne wieje pustką i po przeróbce elektronika spokojnie weszła by do tfx/sfx.

Sam tak zrobiłem kiedyś z innym FSP.

 

O ile wysokość radiatorów da się obejść montując niższe, o tyle szerokość PCB ciężko przeskoczyć. Nie wejdzie do mniejszej obudowy.

 

Co do grafiki, wiadomo z hd7750 za bardzo nie poszalejesz chyba że w niższej rodziałce.

Coś za coś, chciałeś mini masz mini, chcesz pograć w fhd trzeba coś trochę większego (buda zasilacz itd).

 

Chciałem mini wymiary - mam. Chciałem niewielki pobór mocy - mam (celowałem w ~30W idle, ~100W stres). W żadnym razie nie narzekam na ogólną wydajność :) Zwłaszcza że nie gram w fhd, tylko oczko niżej (1680x1050), wszystkie suwaki na max także mnie nie interesują. Po prostu lubię wiedzieć dlaczego coś nie działa jak powinno - w Wiedźminie ewidentnie broi soft (stery, silnik albo oba naraz), nie sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba próbować obniżać pobór watów o ile kompletujemy nowy sprzęt, jest wtedy znacznie łatwiej

post-4543-0-24100600-1360225242_thumb.png

link

link2

link3 (fm1)

Zupełnie nie wiem dlaczego jak przeglądam tego typu testy to 1 strona którą odwiedzam to energy consumption Dołączona grafika

Edytowane przez sts
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu wolny weekend, czas się zająć zasilaczem - wtyczki do usunięcia, przewody do skrócenia. Od kilku dni rozebrany czeka na stole.

 

Wykorzystałem kolejną okazję (tak mi się przynajmniej wydaje, dałem ~100 mniej niż w sklepie) i kupiłem Ivy i3. Ten procesor zostanie ze mną na dłużej.

 

Tania kostka pamięci (DDR3-1333/CL9/1.5V) nie przestaje mnie zadziwiać - ot tak na spróbowanie ustawiłem 1600/CL9/1.3V. Uruchamiam się ponownie, kilka testów* i zdziwienie - działa stabilnie :)

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

* Pi 1M - 11.7s

* Pi 16M - 4:44.9s

* Cinebech 11.5 - 3.34

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobór prądu taki sam (plus minus 1-2W), wydajność jednak większa. Lepiej śmigają 3d marki (testy fizyki) a tak poważniej:

* w Wiedźminie2 nie ma różnicy, tu nawet jedno jajo z HT wystarczy - sprawdzałem, to grafika jest ograniczeniem (1680x1050, średnie detale),

* 7zip - jest różnica, ale nie wiem czy z powodu 400MHz więcej i szybciej taktowanego ramu, czy z powodu HT,

* prosta obróbka zdjęć - tu pewnie jak wyżej, bardziej taktowanie i ram, niż HT,

* renderować nie renderuję, opieram się tylko na Cinebenchu 11.5 - w tym przypadku różnica spora, 2.26 vs 3.34 (G645 vs i3-3220).

 

 

Problem pojawił się inny - temperatura, jak to w Ivy. O ile teraz jeszcze ujdzie (68-69* po długim nagrzewaniu w OCCT), to latem byłoby kiepsko. G645 był 11-12* chłodniejszy. Najpewniej będę musiał przełożyć bebechy do "brzydala", czyli Chieftec BT-02B :) Poza wyglądem same zalety - zasilacz na dole obudowy, więcej miejsca wokół k. graficznej, do tego zmieści się wyższy cooler, np. Zalman CNPS czy inny Pentagram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa coolera załatwiona. Radiator od 'dużego' BOXa, wentylator niestety od mniejszego. Mimo tego jest cicho. Obroty ustawione na minimalne, temperatura po 30 minutach testu OCCT jak na drugim zdjęciu. Taka różnica między rdzeniami pojawiła się po wyszlifowaniu IHSa, wcześniej była dwukrotnie mniejsza.

Całkowita masa chłodzenia (radiator, wentylator, śruby z nakrętkami) to 483g.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haha, ten box wygląda gigantycznie na tej małej płytce.

 

Jeżeli jest cicho, to nie widzę przeszkód, żeby założyć tam nawet jakiegoś kolosa typu Ninja, hr-02, itp.

Swoją drogą, na montaż na Atomie n230 (a raczej jego chipsecie) czeka u mnie kaze jyu slim. Nie zrobiłem jeszcze uchwytu, ale ma tak dużą powierzchnię, że ogarnia od razu cpu + chipset + sekcję zasilania. A powietrze, wylatując z kanapeczki, chłodzi jeszcze zasilacz i dysk :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest cicho, to nie widzę przeszkód, żeby założyć tam nawet jakiegoś kolosa typu Ninja, hr-02, itp.

Ja widzę przeszkodę i to dużą. No chyba że utnę taką Ninję czy HR-02 w połowie wysokości, to wtedy bez problemów zmieści się do obudowy :)

 

Co do wielkości boxa to już wiem czemu taki spory - był dołączany do i7 na podstawkę 1366 (stąd większa średnica radiatora, bo rozstaw otworów mocujących także większy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drobna aktualizacja - dostałem dzisiaj nową zabawkę, a konkretniej elektrownię w formacie SFX. Zasilacz BeQuiet 300W z certyfikatem 80+ (według testów 83-84% sprawności).

 

Pobór mocy spadł, 5-10W, zależnie od tego, co robię. Sam pulpit, mp3 w tle - 29W. Wideo na YouTube, przeglądanie for z zawartością flashy - nie widziałem więcej niż 38W. Jeśli zostawię komputer w spokoju i zadziała ZeroCore, to zużycie spada do ~25W.

Obciążenie w postaci programu OCCT, test Linpack (AVX/90% pamięci) = 67W.

 

Wentylator - w końcu cisza :) Nie udało mi się go rozpędzić (sprzęt konsumuje za mało energii).

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja końcowa, zmian nie przewiduję. Całość działa sprawnie, cicho i energooszczędnie :)

 

Zdjęcie nr 2 - ucięta plastikowa osłona zakrywająca radiator, zdjęcie nr 3 - ramka wentylatora jako przepust na przewody.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...