Skocz do zawartości
zajecc

Mini Komputer - możliwie najtańszy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

  Chciał z Waszą pomocą złożyć mini PC. Komputer służyłby moim rodzicom czyli internet, filmy HD (za monitor posłużyłby albo TV 37'' lub 24'' monitor LCD LG) oraz sprawy biurowe. Chciałbym złożyć coś na bazie Mini ITX. Możliwie najtaniej, części mogą być używane, chciałbym zmieścić się w 1000zł.

 

Zaznaczam, że posiadam dysk 3,5" 500GB oraz SSD 120Gb więc zakup tych części nie jest potrzebny. Tak samo nie potrzebny jest napęd. Pozostaje obudowa, płyta glówna, procesor i pamięć.

 

Wybralem obudowę Chieftec Fl-01W-200W - 200zł

 

Potrzebuję jeszcze płyty głównej oraz procesora - najlepiej ze zintegrowaną grafiką. I tutaj właśnie mam dylemat

 

Ponieważ nie wiem na którą "stajnie" się zdecydować czy AMD czy Intel. Zdaje sobie sprawę, że jeżeli chce ciąć koszty to lepiej amd lecz czy warto?

 

AMD:

 

płyta - ASUS M4A88T-I DELUXE HDMI DDR3 AM3 MINI ITX USB3.0 - cena ok 300zł

procesor - Athlon II X4 620 2600Mhz @ 3250Mhz - cena 120zł 

lub

AMD Athlon II X4 645 3,1 GHzm - cena 230zł

 

INTEL:

 

płyta - Gigabyte GA-H61N-D2V LGA 1155 - cena 200zł

lub

Asus P8H61-I LX MINI ITX DDR3 - 250zł

 

procesor - Intel Core i3 2100, 3,1Ghz - cena ok. 200zł

 

 

 

W przypadku wersji AMD obudowa + płyta + procesor = 620/730zł

 

W przypadku Intel obudowa + płyta + procesor = 600/650zł

 

Przeznaczając 100zł zostaje mi jeszcze ok 300zł na zakup Ram czyli ok 8Gb i 100zl jeszcze zostanie.

 

Co sądzicie o takim komplecie? jakie są Wasze pomysły ?

 

Z góry dzięki za pomoc!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę posiedziałem nad tematem i wybrałem takie zestawy:

 

Wersja AMD:

Płyta - ASRock FM2A85X-ITX - 340,00zł
Procesor - Procesor AMD A8 X4 A8-5500 FM2 BOX 329,00 zł
Pamięć - Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz 8GB DDR3 CL9 Beast - 200,00zł
Obudowa - Chieftec FI-01W-200W - 200,00zł
Chłodzenie - Prolimatech Samuel 17 ?? (nie mogę znaleźć jakieś równie dobrej alternatywy)

ok 1100zł


Wersja Intel:

Płyta - Gigabyte GA-H77N-WIFI 350,00zł
Procesor - Intel Pentium G860 - 230zł
Pamięć - Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz 8GB DDR3 CL9 Beast - 200,00zł
Obudowa - Chieftec FI-01W-200W - 200,00zł
Chłodzenie - I tutaj nie mam pomysłu na coś wydajnego ? (do 150zł)

ok 1100zł

Co powiecie na takie konfiguracje ? Przypomnę, że w przyszłości zapoluję na używną kartę low-profile, zastanawiam się czy G860 nie będzie mnie ograniczał do tego poziomu, że będę mógł wybrać tylko słabą kartę? Z procesorem AMD nie powinno być problemu.
Jakie macie uwagi ?Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer służyłby moim rodzicom czyli internet, filmy HD (za monitor posłużyłby albo TV 37'' lub 24'' monitor LCD LG) oraz sprawy biurowe.

 

Więc tak jak już pisałem 4GB wystarczy dla tych zastosowań, ram tanio kupisz na forum i zaoszczędzisz.

 

Intel Pentium G2020 , powtórzę wystarczy do domowych zastosowań dla twoich rodziców. Man nadzieję, że przeczytałeś test.

 

Chodzenie boxowe, znowu powtórzę, wystarczy a nawet jak dokupisz coś lepszego a obudowę postawisz w ciasnym miejscu pod telewizorem to dużej różnicy nie bezie.

 

Jesłi wifi możesz pominąć to szukaj płyt na bazie b75 np : Gigabyte GA-B75N

 

ok 290zł  płyta  + ok 220zł procesor + ok 70 - 90zł ram + obudowa 200zł - ok 800 zł

Edytowane przez KaszaWspraju
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz zestaw na Intelu, ta płyta jest bardzo fajna (mam i polecam), 8 GB RAM-u to tzw. overkill (mam w kompie do podobnych zadań i połowa leży odłogiem), 4 spokojnie starczy i to w wersji 1333 MHz (ewentualnie możesz wziąć z radiatorami - niebieskie Patrioty były najtańsze jak ostatnio kupowałem). Chłodzenie boxowe szumi tylko chwilę po odpaleniu kompa, potem jest w zasadzie niesłyszalne/ciche.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

G2020 jest o jakieś 40% droższy od G1610, a wydajniejszy może o 10%. Nie rozumiem czemu się go w ogóle poleca. Integrę oba mają taką samą.

EDIT: chodzi mi oczywiście o komputery nie do gier.

Edytowane przez Modd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak to wygląda. Kupując i5 dostajemy (w uproszczeniu) to co w dwóch celeronach, płacimy za to nie dwa celerony a 4-5 celeronów.

Tak na to patrząc, każdy inny pocesor niż G1610 jest nieopłacalny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale chodzi mi o to, że Baleron w tym zestawie sprawdzi się tak samo dobrze jak Pentium, a te 10% wydajności w ogóle nie będzie widoczne. Skoro więc zestaw ma być jak najtańszy (tytuł tematu), to dopłacanie 60 zł nie ma uzasadnienia.

 

Pomijając temat, zestawy z takimi prockami najczęściej mają bardzo ograniczony budżet, a te 60 zł można wrzucić gdzie indziej. I tak, jeżeli popatrzymy np. na majowy zestaw za 1300 zł, to lepiej wyjdzie zmienić G2020 na G1610 i HD7750 na HD7770 - cena wyjdzie taka sama, a wydajność znacznie większa.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...