Skocz do zawartości
rzymo

"Cicho sza!", czyli moja przesiadka ITX -> mATX

Rekomendowane odpowiedzi

ITX przestał mi wystarczać (albo cicho, albo chłodno) - decyzja była prosta, przenoszę bebechy do obudowy mATX. Problem był w tym, że chciałem obudowę mini: niższa niż 40cm, nie głębsza niż 40cm, nie szersza niż 20cm. Do tego mającą miejsce na wentylatory 120mm (przód i tył). Trochę to trwało, jednakże znalazłem - SilverStone TJ08. Wygląd zewnętrzny został zaakceptowany przez osobnika płci tej podobno słabszej ("o, ale ładna i schludna przednia ścianka, chyba aluminiowa?"), więc mogę działać.

Przy okazji pomyślałem też o lepszej k. graficznej, która miałaby zastąpić jednoslotowego Radeona 7750. Tu także skorzystałem z ogłoszenia na forum, kupiłem GTX650Ti. W obudowie zamieszkają więc: i3-3220, wspomniany 650Ti, 2x4GB, dysk SSD + jakiś talerzowiec (tu się jeszcze waham - 2.5" czy 3.5").

 

Priorytety: cisza, cisza, jeszcze raz cisza no i trochę wydajności Dołączona grafika Niski pobór energii będzie miłym dodatkiem.

To tyle tytułem wstępu.

 

W oczekiwaniu na obudowę kupiłem (kolejno na zdjęciach):

- radiator Thermalright HR-01, z zestawem do montażu na LGA1155,

- wentylatory Enermax UCTB12,

- kawałek pleksy, mata bitumiczna, gąbka/mata akustyczna,

- z odzysku: grille, wtyczki, przewody,

- wiedziałem że się kiedyś przyda, obudowa ze sztywnej blachy od starego zasilacza, z miejscem na 120mm; obudowa wyczyszczona, gotowa na przeszczep elektroniki (obecny zasilacz siedzi w puszce z wentylatorem 80mm, pod obciążeniem słyszalnym),

- a tu widok od frontu obudowy.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

---

No to do roboty:

1) Jedyna nieprzemyślana przez konstruktorów rzecz to przednie gniazda USB u dołu obudowy. Nieprzemyślana, gdyż przewody od nich przesłaniają wentylator. Mogłem więc odsunąć albo gniazda, albo wentylator. Druga opcja dużo łatwiejsza i po chwili namysłu bardzo prosta w realizacji. Za dystans posłużyła ramka od starej sto dwudziestki.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

2) Procenty izopropylowe, szmatka, sucha szmatka, spray za złotych czternaście i środek obudowy stał się czarny. Niestety albo i stety większość tej czerni zniknie pod matami.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się ciekawie. Sprzęcik nawet niezły, więc jak uda Ci się wyciszyć dobrze grafę, to nie będzie problemu z hałasem.

 

Co do ITX, to dla mnie największą wadą jest wybór pomiędzy dobrą grafiką, a dźwiękiem, a to wszystko przez tylko jeden slot PCIex (oczywiście można kupić zewnętrzną dźwiękówkę pod USB, ale to już nie to). mATX będzie tu dobrym wyborem.

 

PS: to co masz, to HR-01 Plus, a nie zwykły 01 (tamten ma tylko 4HP). :P Ale to dobre chłodzenie, sam taki miałem na swoim e8400 i spokojnie dało się wykręcić go na 4,5GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plony dnia dzisiejszego:

 

1) To co widać na zdjęciu to odbicie kawałka pokoju w procesorze.

 

Dołączona grafika

 

2) Płyta główna stała się czarniejsza.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

3) Widok ogólny po założeniu HR-01.

 

Dołączona grafika

 

 

Co mnie irytuje - kość pamięci z zielonym laminatem Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli do przodu:

- roboczy widok od frontu (zaślepki 3.5" oczywiście będą),

- gąbki na tylnej i górnej ścianie obudowy,

- przewody zasilacza w budowie (będą czarne i tylko czarne).

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

---

Kupiłem radiatory na pamięci (i kilka innych pierdółek), niestety przewidywany czas dostawy koniec następnego tygodnia.

 

Taka moja uwaga odnośnie Enermaxów UCTB12. W paru miejscach czytałem że dobrze działa w poziomie, no to u mnie nie działa Dołączona grafika We wszystkich trzech sztukach łożysko staje się wyraźnie słyszalne (szum, ocieranie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enermaxów UCTB12

tez tak miałem i wymieniłem na Arctic F12 i jest o niebo lepiej

może i tańsze ale dla mnie lepsze

(mam z 9 łopatkami, ale ponoć te z 15 sa jeszcze lepsze)

Edytowane przez MANDAO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, te enermaxy są przereklamowane, łożysko jest głośne. Arctic na niskich obrotach jest świetny. Nie wiem ile ta płytka potrafi kontrolować wentylatorów, ale u mnie na MSI można ustawić minimum 50%, i to tylko na 2 wentylach, tak więc być może będziesz musiał zainwestować w rozgałęźniki. No i wentyle max 1600rpm (800rpm po skręceniu, najlepiej 700).

 

No i jeżeli taki nacisk kładziesz na ciszę polecam ci dysk 2,5". U mnie dysk talerzowy jest najgłośniejszy.

 

Jakie masz chłodzenie na grafę? Pod kątem ciszy polecam Asusa.

 

Poza tym i tak taniej będzie wymienić ram na g.skilla niż kupować 2  radiatory, gdzie pcb i tak wystaje Dołączona grafika

 

 

Szacun za cierpliwość do malowania płyty głównej Dołączona grafika

Edytowane przez humanoidal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile ta płytka potrafi kontrolować wentylatorów

Też nie wiem Dołączona grafika Chcę ustawić raz i nie ruszać (800rpm powinno być ok, jeszcze do przetestowania), nie będę ich podłączać do płyty gł.

Wentylatory do obudowy już mam u siebie, przed godziną wyjąłem przesyłkę z paczkomatu - foto niżej.

 

No i jeżeli taki nacisk kładziesz na ciszę polecam ci dysk 2,5". U mnie dysk talerzowy jest najgłośniejszy.

Długo się wahałem nad WD Red 1TB, chciałem wziąć nawet tak dla sprawdzenia czy rzeczywiście jest tak cichy jak piszą i czy jest cichszy od pojemniejszych braci. Jednak w końcu stwierdziłem że dużo GB mi nie trzeba, to biorę 2.5" (500GB, 1 talerz) - teoretycznie powinien być niesłyszalny, do tego mniej prądu i mogę go wsadzić razem z SSD do adaptera 2x 2.5" -> 5.25".

 

Jakie masz chłodzenie na grafę? Pod kątem ciszy polecam Asusa.

Na tę chwilę fabryczne Gigabajta (jeden duży wentylator). Zmieniłem tylko pastę na Arctic Silver (jak zresztą pod każdym radiatorem Dołączona grafika). W BIOSie minimalna prędkość była ustawiona na 40% (cicho), maksymalna na 100% (głooośno). Pogrzebałem, pozmniejszałem, teraz mam realne 26-27% jako min (screen poniżej) i 45% jako max.

 

Poza tym i tak taniej będzie wymienić ram na g.skilla niż kupować 2  radiatory, gdzie pcb i tak wystaje Dołączona grafika

Już kupiłem, najwyżej sprzedam jak mi się nie spodobają.

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekki poślizg, SSD trochę broi (ach ta niezawodna i dopracowana technologia Dołączona grafika).

 

Talerzowiec dotarł - Momentus Thin 500GB. Jestem zadowolony, parę spostrzeżeń:

- zimny, cichy, jak wezmę go do ręki to czuć delikatne wibracje, ale wystarczy że położę go na czymkolwiek i drgania ustępują całkowicie, silnik słyszę jedynie przy starcie dysku, w zamkniętej obudowie będzie to niesłyszalne,

- nie ignoruje ustawień usypiania dysku, takie przeciwieństwo WD z serii LPVT (którego b. ciężko zmusić do nie parkowania głowic),

- przenosiłem trochę danych na niego, przy większych plikach (wideo, flac) dysk trzymał 75-85MB/s, przy końcu dysku (zrobiłem niewielką partycję na różne śmieci), zapis oscylował w granicach 50-55MB/s, myślę że nieźle.

 

Dostałem też inne zabawki: wentylatory (Noiseblocker PL-1 do obudowy, Noctua NF-P12 do zasilacza), adapter 2x 2.5", radiatorki na kości pamięci, dłuższe kable SATA.

 

Płyta tymczasowo w obudowie, dla sprawdzenia jakiej długości przewody będą mi potrzebne. Zająłem się zasilaczem, na razie zmieniłem wentylator i kilka luźniejszych cewek potraktowałem kleistą mazią (nie wiem czy będzie dobrze widać). Zalewanie/zaklejanie cewek raczej nie będzie potrzebne, wydaje się, że jest cisza. W sobotę czas na okablowanie.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten cooler wyglada,jakby sie nie miescil do budy ;)

Jakies oklejanie scianek aby mniej wibrowalo masz w planach?

 

Oklejania cewek nie widze /nie wiem na co patrzec.

 

Obawiam sie, ze jednak bedziesz zmuszony do skierowania nawiewu na grafike.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to po kolei:

 

* cooler ledwo co się mieści, jak go założyłem to myślałem że boczna ścianka się nie zamknie, ale udało się, luzu jest na niecały centymetr,

 

* górna ścianka zrobiona (mata bitumiczna, na to gąbka), tylna ściana tak samo, tacka pod płytą gąbka, przednia ściana oklejona od zewnątrz matami, tylną będę robił - okleję, potem wytnę dziurę na wentylator, co do spodniej to jeszcze nie wiem - albo zostanie czarna, albo także gąbki,

 

* cewki nie są oklejone, tylko przesmarowane przeźroczystym mazidłem, chyba nie uchwycę tego na zdjęciu, zwłaszcza moim cudownym aparatem Dołączona grafika,

 

* przedni wentylator nie ma daleko do k. graficznej (jakieś 13cm), myślę że źle nie będzie, zwłaszcza że karta mocarzem nie jest, prądu dużo nie chce.

 

 

(Miałem kilka dni przerwy, jutro ruszam dalej - czasu mało, a musiałem odzyskać dane. Zachciało mi się PartedMagic - zrobić obraz, wyczyścić dysk i przywrócić obraz = nie działa Dołączona grafika O dziwo późniejsze klonowanie z dysku na dysk, ze zmianą rozmiaru partycji bezbłędne, nawet Win nie krzyczał o ponowną aktywację.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

* adapter na 2x 2.5"

 

* wentylator tył, podkładki z gumy, śruby i nakrętki z zestawu (z pudełka z wentylatorem)

 

* wentylator przód, przesunięty w głąb obudowy (inaczej łopatki mają b. blisko do portów USB na froncie - niezbyt szczęśliwe rozwiązanie konstrukcyjne);

widać też okrągłe kable SATA, będą schowane między przednią ścianą obudowy a frontem, miejsca jest dosyć

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

---

Właściwie wszystko co chciałem już mam kupione (jeszcze tylko poskładać do kupy), mogę się więc pokusić o drobne podsumowanie:

 

Sprzęt:

* MSI B75MA-E33

* Core i3-3220 + Thermalright HR-01+

* 8GB DDR3-1600/CL9/1.3V

* Gigabyte GTX650Ti @ 1033/1400MHz

* Plextor M5S/128GB + Momentus Thin 500GB

* Silverstone TJ-08 + BeQuiet 300W/80+

 

Ile mnie to kosztowało:

* obudowa z zawartością: ok. 2150zł (w tym maty, wentylatory, kable itp.)

* monitor: 705zł - BenQ 24" AMVA

* do tego audio: ok. 850zł - staaary wzmacniacz Hitachi, monitory Infinity Alpha 20 (+drobny tuning Dołączona grafika)

* system: 129zł - Win8 Pro

 

Wydajność:

* 3dMark11 = P4718 (4984/4123/3989 - gpu, physics, combined)

* GRID2 - High / 4xAA / 1920x1080 = 60fps (w benchmarku min 75.5fps)

* Skyrim - High / FXAA / 1920x1080 = trzyma 60fps z nielicznymi spadkami do ~50 (jak odpowiednio stanę przy ognisku to klatki spadają do 49-50)

(więcej zasobożernych gier nie posiadam)

 

Prądożerność:

* idle: 35-36

* przeglądanie sieci, jutub: 38-45

* gry: różnie, od stu paru do stu trzydziestu kilku

* OCCT Power Supply: 163W

Edytowane przez rzymo
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...