Skocz do zawartości
scoobyskub

Wolny dysk w Windows - maksymalnie 20 MB/s. Lenovo T60

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.
Mój problem polega na tym, że w Windowsie 7 mój dysk (HITACHI HTS541680J9SA00 (80 GB)) wyciąga maksymalnie 20 MB/s. Tak jak w tych testach:
Dołączona grafika

Natomiast w Ubuntu wszystko jest OK:
Dołączona grafika

Dysk nie ma bad sectorów. Na dysku nie ma wirusów/trojanów/adware.
Dołączona grafika

Dysk pracuje w trybie UDMA 5:
Dołączona grafika

Co robić, by pracował z prędkością równą tej z Ubuntu?
Pozdrawiam.

Edytowane przez scoobyskub

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usun wszelkie kontrolery IDE z systemu i uruchom ponownie komputer ( takie jaja dzieją sie czasami w winXP )

To mam usunąć (wraz z oprogramowaniem?)?

Dołączona grafika

No i nie mam Windows XP, tylko 7 :P.

Nie pomogło. Dalej jest maksymalnie 20 MB/s.

Edytowane przez scoobyskub

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stało się to nagle ?  Bo dziwne jest to 90% użycie CPU ...  Jesli masz załączone AHCI to spróbuj wyłaczyć i zobacz co wtedy.....

Nie wiem czy nagle, bo używam tego kompa jako "serwerek" i do czytania artykułów w Internecie (myślałem, że to normalna prędkość). Prawdopodobnie od początku tak było.

Przy włączonym i wyłączonym AHCI ciągle jest 20 MB/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz jakiegoś laptopowego softu do oszczędzania energi? Dysk wygląda jak sztucznie hamowany.
W trybie bezpieczeństwa to samo występuje?
Spróbuj pousuwać dla testów zbędne rzeczy z autostartu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj screena z info nt sterownikow.

 

Bo wyraznie widac, ze dobijasz do 20MB/s i wiecej nie chce pociagnac.

Do tego jakies wysokie wyniki CPU Usage - wyglada na konflikt przerwan w urzadzeniu.

 

A moze aktywowal sie tryb SATA Compatible a nie AHCI... ale to raczej by musialo byc w biosie, a na ubuntu dziala...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz jakiegoś laptopowego softu do oszczędzania energi? Dysk wygląda jak sztucznie hamowany.

W trybie bezpieczeństwa to samo występuje?

Spróbuj pousuwać dla testów zbędne rzeczy z autostartu.

Miałem, ale odinstalowałem. Usługę Lenovo PM (power manager) też zatrzymałem. W trybie bezpieczeństwa też jest maks. 20 MB/s (przed chwilą sprawdziłem). Pousuwałem zbędne rzeczy. Z Lenovo jest tylko jakiś program/usługa do touchpada.

Dołączona grafika

 

Daj screena z info nt sterownikow.

 

Bo wyraznie widac, ze dobijasz do 20MB/s i wiecej nie chce pociagnac.

Do tego jakies wysokie wyniki CPU Usage - wyglada na konflikt przerwan w urzadzeniu.

 

A moze aktywowal sie tryb SATA Compatible a nie AHCI... ale to raczej by musialo byc w biosie, a na ubuntu dziala...

To znaczy jakiego screena? Z jakiego programu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę:

Dołączona grafika

 

Szczegóły sterownika:

Dołączona grafika

 

Próba aktualizacji:

Dołączona grafika

 

Co do AHCI i Compatible - w BIOS-ie jest ustawione AHCI.

 

EDIT: Właśnie zauważyłem, że nie mam najnowszej wersji sterownika do chipsetu Intela. Mam najstarszą wersję:

Dołączona grafika

 

Ściągałem i instalowałem tę najnowszą, ale najprawdopodobniej nie zainstalowała się... W jaki sposób usunąć starszą wersję, żeby zrobić "clean install"?

EDIT: Instaluję najnowszą wersję "g1ic09ww.exe", ale w menedżerze dalej jest wersja 9.1.1.1016...

Edytowane przez scoobyskub

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalowałem najnowsze stery do kontrolera. Dalej nie działa, ale coś nowego odkryłem.
Oto co znalazłem w sterownikach dysku twardego:
Dołączona grafika
Chodzi o DozeHDD.sys. Myślę, że to ten sterownik jest przyczyną zaniżania wydajności. Jak go skutecznie usunąć? Do czego on w ogóle służy, bo na Google coś nie mogę znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś sterownik Lenovo. Imo masz tam niezły burdel... Po co jakieś oddzielne sterowniki? Do działania pełną parą hdd potrzebujesz sterowników do chipsetu i tyle. Zainstaluj jakiegoś driver cleaner'a, przejedź dysk i po wypieprzaj niepotrzebne rzeczy :) pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...