Skocz do zawartości
Rahi

Komputer na firmę - sprawy prawne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Na początku - jeżeli temat w złym dziale, proszę o przeniesienie. Szczerze, to zastanawiałem się 15min i szukałem odpowiedniego działu. :-)

 

W temacie chciałem zapytać jakie konsekwencje prawne wiążą się z kupnem komputera STACJONARNEGO na firmie.

 

Sprawa wiadoma - musi się na nim znajdować oprogramowanie legalne. Nie podlega dyskusji, dlatego na fakturze na pewno znalazłby się Windows 8.1 OEM .

 

Sprawa druga, czy komputer MUSI znajdować się w siedzibie firmy? (siedzibą znajduje się w domu, jednak ja juz tam nie mieszkam, wiec chciałbym komputer u siebie w mieszkaniu).

 

Dalej, czy kontrola skarbowa może odbyć się w każdej chwili? Juz jest jeden komputer na firmie, kupiony 6lat temu i jeszcze żadnej kontroli nie było, więc nie wiem jak to działa. Czy są jeszcze jakieś inne instytucje uprawnione do kontroli? Ofc. oprócz policji.

 

Komputer byłby używany przeważnie prywatnie, do gier, filmów, muzyki, itp. Jednak sprawy firmowe również byłyby na nim załatwiane, bardziej dla zachowania formalności.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi. Zaznaczam, że użylem opcji szukaj, jednak nic nie znalazłem. W razie czego proszę o przekierowanie do odpowiedniego tematu lub źródeł z których mogę powyższe info uzyskać.

 

Pozdrawiam.

 

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy ci outlook i firmowy mail na kompie i juz w razie kontroli masz z glowy udowadnianie, ze nie jesteś koniem

 

zadnego nielegalnego softu, w dobie humbleboudli i steam to glupota, legalny windows i office, z reszty sie nie musisz tlumaczyc mp3/ filmy/ pdfy/zdjęcia są w pełni legalne na twoim dysku... nie instaluj torrenta, a jak już musisz to pod linuksem na wirtualnej maszynie i co ściągniesz przenoś do systemu matki - 100% legalnie ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. 

 

 

Koszyk: http://www.morele.net/inventory/info/tXI9nM/

 

Jak widać mamy zakup mocno powyżej 3500 zł netto. 

 

Teraz pytanie, jak dokonać zakupu tych komponentów aby nie przekroczyć tej kwoty i wszystko było prawnie w porządku ? 

Kiedyś bodajże znajomy kupował na firmę właśnie droższy sprzęt i facet w sklepie podzielił to na dwie faktury w odstępie miesiąca. 

Jednak sklep nie jest internetowy i było to ok 4 lata temu, więc nie wiem jak dużo się pozmieniało. Miał oddzielnie jednostkę i oddzielnie monitor na fakturach. 

 

Niestety jak to zorganizować w morele lub esc.pl to  nie wiem. U mnie w mieście te komponenty mają grubo drożej, lub wcale. 

 

Dzięki za jakąkolwiek pomoc i rady.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Rahi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć to w ST z jednorazową amortyzacją, zapytaj swojego księgowego czy możesz... swoją drogą kto Ci ogarnia księgowość w tej firmie skoro pytasz o takie rzeczy na forum komuterowym Dołączona grafika

Jak chesz uniknąć wrzucania tego w ST to sobie kup teraz jakiś używany monitor za 50zł, skrzynkę złóż poniżej 3500netto (możesz wrzucić w K jako wyposażenie 1500-3500netto) a ten drogi monitor dokup za jakiś czas - jako modernizacja zestawu (pamiętaj, że wartość ST liczy się w całości czyli koszt części, składania, transportu itd.)

Zestaw musisz mieć cały tj. zdatny do użytku, nie da się korzystać z komputera bez procesora czy tam bez monitora.

 

Ja bym to wrzucał w ST z jednorazową amortyzacją i się tym nie przejmował, sprzęt taki jak komputery traci na wartości tak szybko, że sprzedając to za jakiś czas i tak pchniesz niskim kosztem z twojej strony.

Edytowane przez ʞoʌɐls
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Księgowość ogarnia ojciec + biuro rachunkowe. 

 

Dzięki za radę. 

 

A jakby zrobił tak, że zakupić wszystkie elementy z zestawu w/w bez karty graficznej i za miesiąc ją dokupić ? 

 

Wtedy puszka + monitor i system byłoby to 4118 brutto, czyli 3170 netto. Mamy ponieżej 3500. 

I5 posiada zintegrowaną grafikę, więc teoretycznie wszystko będzie w porządku. 

 

Potem tylko dokupić tą kartę za 1830 i także ją odliczyć. 

 

 

Przeszłoby to ? 

 

edit:

Hm, ale skoro będzie to modernizacja zestawu, to nie będę musiał znów wrzucić całości w ST? 

Edytowane przez Rahi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem czy znów takie kombinacje? 

 

Kupiłem zestaw, okazał się za słaby więc chce dokupić kartę graficzną Dołączona grafika

 

Po prostu rozważam możliwości, wolę się upewnić jakie mam wyjścia, wtedy łatwiej będzie podjąć decyzję Dołączona grafika

 

EDIT: 

 

Już wszystko jasne. Normalnie zakupię całość i skorzystam z jednorazowej amortyzacji. 

 

Dzięki wielkie ;)

Edytowane przez Rahi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...