Skocz do zawartości
plp

Tani, energooszczędny PC pod linuxa jako serwerek do zabawy

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

myślę o kupnie takowego sprzętu głównie w celach naukowo-rozwojowych ;) Możliwe, że chodziłby 24h więc fajnie jakby nie zżerał dużo prądu (tak do 30 zł/msc). Chodzi o samą puszkę, nie miałby standardowo podpiętego monitora ani myszki czy klawierki. Zamierzam na nim programować w pythonie (jakieś skrypty odpalane w cronie), byłaby na nim jakaś bazka danych, może jakiś serwerek, repo git, tak do jakiś eksperymentów. Fajnie jakby koszt czegoś takiego zamknął się w 500 zł, jedyne co jest wymagane to wifi.

 

Czy możecie mi coś doradzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałeś nad Raspberry Pi?
Też planuje zakup urządzenia do takich zastosowań i pewnie zdecyduje się właśnie na malinkę. Na pewno jest Energooszczędna i tania(ok 160zł + dodatki), z mocą też nie najgorzej o ile nie zamierzasz stawiać niewiadomo ile serwerów na raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo ja wiem czy tak spełnia ... PI to muł straszliwy ...

tak na poziomie przeciętnego routera  - tylko wydajność sieci kilka razy gorsza.

 

ja tam proponuje jednak złożyć cos na s1150 z celeronem ;p

do tego jakaś mała obudowa z zasilaczem z allegro

Edytowane przez Chemik16
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo ja wiem czy tak spełnia ... PI to muł straszliwy ...

tak na poziomie przeciętnego routera  - tylko wydajność sieci kilka razy gorsza.

 

ja tam proponuje jednak złożyć cos na s1150 z celeronem ;p

do tego jakaś mała obudowa z zasilaczem z allegro

A jak czarodzieju chcesz na to wydać zakładane 500 zł? Do tego ma mieć wi-fi. 500 zł, a on nic nie ma (bo nie napisał). W przybliżeniu CPU 150 MB 150 RAM (2GB) 75 PSU 50 Obudowa - 50-100 HDD 200. Jakby nie patrzeć sporo, pozostaje składanie starszych platform, używany HDD itd., ale nadal kiepsko to widzę, bo ma być przecież energoszczędne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo ja wiem czy tak spełnia ... PI to muł straszliwy ...

tak na poziomie przeciętnego routera  - tylko wydajność sieci kilka razy gorsza.

 

Muł ? Na poziomie przeciętnego routera ? Rozmawiamy o tym samym sprzęcie ? Jeśli używasz X'ów to może Ci i muli, ale bez X'ów jest to całkiem wydajna maszyna i już proszę, nie bluźnij, że obliczeniowo jest jak router. ;) Wydajność CPU około 50 megaflopów może i nie jest demonem, ale do prostych programów c++ / python jest w pełni wystarczający. Już pisałem w innym temacie, że mi trzyma dwa serwerki (apache i node.js) i bazę danych - nie mam na co narzekać. Zwłaszcza za cenę ~ 120 zł. :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte GA-C1037UN-EU z Celeronem na pokładzie 260zł

2 GB RAM 70zł

buda 50zł + psu 50zł (lub gotowa buda z zasilaczem zewnętrznym np In WIN za 150)

do tego dysk za 100 zł + karta wifi za 20 i wychodzi 600zł

 

Do tego jest wydajnie i energooszczednie (na pewno nie zeżre mu to 30zl/msc chodzac non stop.)

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte GA-C1037UN-EU z Celeronem na pokładzie 260zł

2 GB RAM 70zł

buda 50zł + psu 50zł (lub gotowa buda z zasilaczem zewnętrznym np In WIN za 150)

do tego dysk za 100 zł + karta wifi za 20 i wychodzi 600zł

 

Do tego jest wydajnie i energooszczednie (na pewno nie zeżre mu to 30zl/msc chodzac non stop.)

 

Autorze tematu. Całkiem niedawno rozmyślałem nad bardo podobnym zestawem i powiem Ci tak :

 

- Raspberry jest zdecydowanie energooszczędniejszy (pobiera max 3-4W pod obciążeniem).

- Raspberry jest bezgłośny. Tutaj PSU będzie szumieć, chociaż może dałoby się i bez.

- Rozmiar w przypadku Pi to powierzchnia trochę ponad kartę kredytową. 

- W moim przypadku na Raspberry wiele się nauczyłem, poznałem co i jak. W tym momencie myślę nad przesiadką na "prawdziwy" serwerek, taki, który pociągnie HyperV.

- Proponowany sprzęt nie pociągnie HyperV. Dołączona grafika

 

Dlatego uważam, że jest to półśrodek, i mi osobiście szkoda pompować 600zł w coś, co nie spełni moich oczekiwań w przyszłości. Natomiast 120zł na raspberry zawsze łatwiej przełknąć, no i tam masz dużo więcej opcji elektronicznych, jeśli by Cię to kiedyś zainteresowało. 

 

Musisz przemyśleć temat. Znam kilka osób, które kupiły RPi, zainstalowały X'y i pretensja, że to muli, tnie się, i nie działa jak Windows. No cóż, trzeba wiedzieć, że RPi nadaje się tylko do trybu konsolowego, albo do odtwarzania filmów (ma sprzętowe wsparcie). Musiałbyś się zaprzyjaźnić z takimi konsolowymi edytorami tekstu jak vi czy nano. Jednak świadomy użytkownik zrobi z niego spory użytek. 

 

Najlepszym wyjściem według mnie, jest kupić RPi za 120zł , sprawdzić czy Ci się podoba i ewentualnie sprzedać za nawet 80zł. Niewielki koszt. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze ;)

 

Chyba przystanę na RPi, wydaję mi się, że nie będzie mi bardziej potrzebny niż do skryptów pythona + jakaś lekka baza danych + może jakiś serwerek by móc z zewnątrz dostać się do wyników skryptów pythona.

Ale przeszukując to za 120 zł nic nie zdziałam, samo urządzenie to około 150 + obudowa 25 + karta SD 30 + zasilacz + wifi na usb to wychodzi pod 300 zł, ale akurat mogę tyle wyłożyć na to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też bym się chętnie dowiedział czy gdzieś to można taniej, bo na allegro najtaniej po 150zł? Wiem że kiedyś oficjalni dystrubutorzy robili promocje i można było za tyle dostać, ale to tylko dla firm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy wifi jest ci potrzebne przy RPi? Nie możesz tej mydelniczki położyć w okolicy routera? Przecież to nie klocek wielkości planowanego komputera. 

Nie jest to zły pomysł, rozważę - tylko router nie siedzi w moim pokoju ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to zły pomysł, rozważę - tylko router nie siedzi w moim pokoju ;]

Nie szkodzi, przecież po ssh możesz dostać się do niego z dowolnego miejsca na ziemi, a dostęp fizyczny nie jest Ci potrzebny. :)

 

Obudowa według mnie jest całkowicie zbędna , ja nadal trzymam Rpi na gąbce dołączonej do niego. Ładowarkę możesz użyć starej z telefonu komórkowego (oby 1A). :) ja bym się skłaniał ku 200zł a nie 300zł. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...