Skocz do zawartości
misiekmich

Moje dyski chodza wolno. Co zrobic??

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem. Skopiowanie 1 giga danych z jednego dysku na drugi zajmuje mi az 10 minut. Tyle samo czasu zajmuje skopiowanie danych z jeden partycji na drugą w obrębie jednego dysku. Da sie cos z tym zrobić?? Taśmy mialem ostatnio wymieniane na nowe a dyski to: 80 GB WD Caviar 7200 rpm DMA/100 oraz 40 GB IBM 7200 rpm DMA/100. Pomocy!!

Jezeli byl juz podobny temat to przepraszam ale ja nie moglem go znaleźć. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz wyłączony tryb Ultra DMA.

Pod windą XP wejdź do menadzera urządzeń > kontrolery Ide/Atapi > Podstawowy (bo raczej na nim masz podłączony dysk) > właściwości > zakładka Ustawienia zaawansowane i tak zobacz w jaki trybie pracują dyski.

 

Pod Win 98 też w menadzerze urządeń tyle że w opcjach zaawansowanych dysku zobacz czy jest zaznaczone DMA.

Jeśli nie to zaznacz.

 

Napisz jaką masz płyte główną jeśli Via to zainstaluj Via Packa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sciagnij sobie program TotalCopy...

Kopiujesz wtedy prawym przyciskiem myszy, widac szybkosc transferu i pozostaly czas (dokladniej niz w samej Windzie).

Uzywajac tego programu mialem wrazenie ze rzeczywiscie jest troche szybciej.

 

Wracajac do tematu DMA, wlacz je takze na CD-ROMach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem wd 400 jb i ten sam problem; oczywiście wszystko ustawione jak trzeba, ale wyniki w hdtach koszmarne. Wydaje mi się, że w moim przypadku jest problem dwojaki: dość stary chipset kt133A na płycie soltek 75kav w stosunku do tych nowych dysków, oraz mało pamięci- 128mb zwłaszcza na windowsie xp z ntfs.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2002JSQ, a korzystałes kiedys z ntfs?

Co mas zna mysli "potrzebę korzystania z nts..?" Jest przeogromna roznca miedzy fat32 a ntfs. Jedna z wiekszych zalet fat32 jest to ze jest nieco szybszy od ntfs'a. Bezpieczenstwo danych na ntfs to nie tylko dostep niepowołanych osób...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, calkowicie to rozumiem i zdaje sobie sprawe... Juz wyjasniam:

Jezeli ktos nie wymaga zabezpieczen, ktore niesie ze soba New Technology File System, np. w domowym komputerku, to po ch** mu to??? A widze ze ludzie, czesta nie wiedzac, formatuja partycje na NTFS podczas instalacji systemow klasy NT...

FAT32 jest szybszy i do takich zastosowan jak najbardziej odpowiedni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, calkowicie to rozumiem i zdaje sobie sprawe... Juz wyjasniam:

Jezeli ktos nie wymaga zabezpieczen, ktore niesie ze soba New Technology File System, np. w domowym komputerku, to po ch** mu to??? A widze ze ludzie, czesta nie wiedzac, formatuja partycje na NTFS podczas instalacji systemow klasy NT...

FAT32 jest szybszy i do takich zastosowan jak najbardziej odpowiedni.

Oj, oj... Kroi się znów dyskusja o wyższości ŚBN na ŚW :? Zależy co komu bardziej pasi.... Jeden lubi blondynki, drugi brunetki a trzeci rude (np. ja :wink:). Nie ma o co drzeć szat.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe głupi przykład:

asz sobiw w xp [owiedzmy, program imesh. Robisz restart czY Bog wie co.. na ntfs strata sciagajacych sie danych jest .. jesli dobzre sobie przypominam(w moim przypadku) nie majaca nigdy miejsca.. :)

W fat.. jest to bardzo prawdopodobne ze stracisz czesc sciagajacych sie plików.

Majac ntfs masz przydział miejsca na dysku.. Dla mnie cenna rzcez bo braciak nie mzoe sobie sciagac zbyt wiele :)

Majac serwer webowy powiedzmy.. to tylko na ntfs(o ile pracujemy na winshicie :D)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowisz tu o skrajnych przypadkach.

Moze tez byc tak, ze nacisniesz Reset i padnie MOBO....

 

Po drugie, jak piszesz, ustalasz jakies restrykcje, czyli ten system plikow jest juz jakims rozwiazaniem... lub w przypadku tego serwera.

A co kiedy ludzie z tych opcji nie korzystaja i nie beda korzytac? To tez maja formatowac na NTFS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fat 32 jest szybszy? Ciekawe czemu jeszcze nigdy nie udało mi się zaobserwować tej wyraźnie wiekszej szybkości. Pewnie dlatego że w przeciwieństwie do niektórych umiem sobie skonfigurować system. Nawet jeśli ktoś niewykorzystuje wszystkich funkcji NTFS to warto sformatować dysk w tym systemie plików.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posadzasz mnie o to ze nie umiem sobie skonfigurowac systemu???

Jak dla mnie FAT32 jest lepszy, a NTFS zostawilem kilka lat temu, korzystajac z WinNT4 - Partycja rozruchowa na FAT, reszta na FAT32 (wlacznie z instalacja sterownika obslugi FAT32 dla NT).

 

Razem z NTFSem zapsiywane sa dodatkowe informacje, a jak wiadomo dodatkowa operacja zawsze wydluza czas...

 

Jak ci tam dobrze na NTFS to OK, ja tam wole FAT32 i go ludziom polecam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posadzasz mnie o to ze nie umiem sobie skonfigurowac systemu???

Jak dla mnie FAT32 jest lepszy, a NTFS zostawilem kilka lat temu, korzystajac z WinNT4 - Partycja rozruchowa na FAT, reszta na FAT32 (wlacznie z instalacja sterownika obslugi FAT32 dla NT).

 

Razem z NTFSem zapsiywane sa dodatkowe informacje, a jak wiadomo dodatkowa operacja zawsze wydluza czas...

 

Jak ci tam dobrze na NTFS to OK, ja tam wole FAT32 i go ludziom polecam...

Tyle tylko, że część tych dodatkowych informacji da sie wyłączyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...