Skocz do zawartości
monka

Mac czy PC dla architekta?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę was o poradę odnośnie wyboru sprzętu - stacja robocza dla architekta wnętrz, grafika - renderingi, praca w programach 3d, pakiet adobe. Oczywiście zależy mi, żeby wszystko działało sprawnie i czas renderingu pozwalał na wygodną pracę. Ma to być sprzęt firmowy, jedyny, gdyż to jednoosobowa działalność, dlatego też nie mogę czekać na jedną scenę kilka godzin. Chciałabym maca, ale nie znam opinii na jego temat w użytkowaniu w tym zakresie. Mój maksymalny budżet na komputer, monitor, system operacyjny, mysz, klawiaturę, głośnik to łącznie 11 780 zł.

Początkowo chciałam złożyć składaka np. z morele, ale boję się sytuacji, gdy sprzęt ulegnie awarii - gwarancja tylko producenta na podzespoły, szukanie we własnym zakresie technika, który się tym zajmie, dodatkowe koszta, ew. wymiany itd.

Raczej skłaniam się do sprzętu gotowego np. maca albo della.
Ale nie wiem co będzie najlepszym wyborem z takim budżetem.

Rozważam rozbudowanie tej wersji maca:
http://ispot.pl/imac/apple-imac-27-quad-core-i5-34ghz-8gb-1tb-geforce-gtx-775m-2gb,id-67535
Apple iMac 27''
Pamięć: RAM 16 GB
Procesor: Intel Quad-Core i7 3,5 GHz
Pamięć masowa: Dysk twardy 1 TB (7200 obr./min)
Grafika: nVidia GeForce GTX 780M 4 GB

albo wybór dell precision:
np. ten:
http://www.kuzniewski.pl/p20186,dell-precision-t5810-ca010pt5810muws-xeon-e5-1620-v3-16-gb-ecc-1000-quadro-k4200-dvd-windows-8-1-pro-lub-windows-7-pro-pakiet-dodatkowych-uslug-i-wysylka-w-cenie.html


Bardzo proszę o poradę.
Jeśli są jakieś osoby pracujące na macu w takim zakresie jak ja to proszę o opinię jak to u was wygląda.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj sobie spokój z dell'em i mac. jak w dellu coś ci padnie po gwarancji to wymiana czegokolwiek wiąże się z koniecznością kupowania u nich a ceny mają absurdalne. nic nie pasuje ze standardowych elementów do tego kompa ani zasilacz, ani nawet kable sata mają swoje - poprzekładane wewnątrz rozłożenie kabli sygnałowych. 

 

mac to badziew 780M - mobilna karta. 

 

chcesz mieć szybko i wydajnie to sam coś złóż - a co to ja ci nie powiem bo się nie znam na tych aplikacjach które masz zamiar używać. ale tutaj na pewno ktoś oblatany w temacie się znajdzie. 

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 Karta graficzna PNY Technologies Quadro K4200, 4GB GDDR5, (256bit) DVI-D, 2x DispalyPort (VCQK4200-PB) 3432,01 zł 
2 Procesor Intel Core i7-5820K LGA2011 64bit 3.3GHz 140W 15MB BOX (BX80648I75820K) 1739,00 zł 
3 Płyta główna ASRock X99 EXTREME4, X99, QuadDDR4-3000, SATA3, miniDisplayPort, GBLAN, ATX 902,91 zł 
4 Pamięć Crucial Ballistix Sport DDR4 2400 CL16 32GB (BLS4C8G4D240FSA) 1515,49 zł 
5 Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX) 239,00 zł

6 Dysk SSD Transcend SSD 370 256GB SATA III 6Gb/s MLC (Premium) (TS256GSSD370) 406,55 zł 
7 Chłodzenie CPU Thermalright True Spirit 140 Power 229,00 zł 
8 Obudowa SilentiumPC Gladius X60 Pure Black (SPC095) 259,00 zł 
9 Napęd Lite-On iHAS124-14 24x, SATA, Bulk, czarny, bez Nero - iHAS124-14 52,00 zł 
10 Zasilacz Cooler Master G550M 550W Modularny 120mm 80+ (RS-550-AMAA-B1)  269,00 zł 
9043,96 

to tak na początek pod dalsze rozwazania

pozostaje jeszcze kwestia monitora 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apple to tragedia w tej cenie , prawie 8,5 k zł za I5 + 8GB ramu + kartę 2 GB VRAM ( o wydajności mniejszej niż GTX660 ) , bez SSD ( Apple za SSD 256GB życzy sobie 840 zł ) .

 

Zmiana na 16GB RAM to kolejne 840 zł , GTX780M 4GB to dopłata 630 zł a procka na I7 to 840 zł .

 

Więc cena po zmianach to 10 800 zł .

 

Stanowczo odradzam branie tego kompa .

 

Dell trochę lepszy ale stosunek jego wydajności do ceny to również tragedia , w dodatku ma bezsensowny układ pamięci ( jak dla mnie ) - 4x4 GB .

 

Na twoim miejscu złożył bym sam zestaw oparty o LGA 2011-3 np. coś takiego :

 

CPU : I7 5820K - 1 739 zł

 

MB : MSI X99S SLI PLUS - 950 zł .

 

RAM : G.Skill Ripjaws 4 RED 2x8GB DDR4 2 400 mhz CL15 - 864 zł

 

VGA : Palit GTX980 4GB SJS - 2 534 zł

 

SSD : Crucial MX100 512GB - 765 zł

 

HDD : WD Blue 1TB - 239 zł .

 

Buda : Zalman Z9 U3 - 259 zł

 

Zasilacz : Cooler Master G550M 550W - 269 zł .

 

OS : Winows 8.1 OEM X64 PL - 399 zł

 

Monitor : BenQ GW2765HT - 1 479 zł

 

Mysz : Logitech B110 - 24 zł

 

Klawiatura : Modecom MC-5005 - 35 zł

 

Razem : 9 556 zł , ceny z morele.net .

 

Za mniej niż 10 k zł masz sporo wydajniejszy komputer - procek z 6 rdzeniami i HT , do tego można go podkręcić , dużo wydajniejszą desktopową kartę .

 

16GB ramu DDR4 i SSD 512GB ( Apple za taki dysk chce ponad 2 000 zł - rozbój w biały dzień ) .

 

Do tego możesz go rozbudować np. o 8 rdzeniowego I7 5960X albo jakiegoś Xeona 6C lub 8C albo i wyżej .

 

Płyta obsłuży maksymalnie 64GB ramu .

 

Inna opcja to wymiana tego GTX-a na jakieś Quadro / Fire Pro i do tego monitor z obsługą Adobe RGB i głebią koloru powyżej 8-bit .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj sobie spokój z dell'em i mac. jak w dellu coś ci padnie po gwarancji to wymiana czegokolwiek wiąże się z koniecznością kupowania u nich a ceny mają absurdalne. nic nie pasuje ze standardowych elementów do tego kompa ani zasilacz, ani nawet kable sata mają swoje - poprzekładane wewnątrz rozłożenie kabli sygnałowych. 

 

mac to badziew 780M - mobilna karta. 

 

chcesz mieć szybko i wydajnie to sam coś złóż - a co to ja ci nie powiem bo się nie znam na tych aplikacjach które masz zamiar używać. ale tutaj na pewno ktoś oblatany w temacie się znajdzie. 

Wez pod uwage tylko jedna rzecz.

Jak Dell mu sie rozkraczy mechanicznie, nastepnego dnia ma kompa na chodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - składaki są super (sam używam) ale jeśli ktoś ma sprzęt który na siebie zarabia to gwarancja którą daje Apple lub Dell ma bardzo duże znaczenie - tam nie czekasz kilku tygodni na wymianę jednej części. Poza tym Mac do pracy do serio fajna opcja. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No akurat na maca nawet bym nie spojrzal.

Nie ta konfiguracja za ta cene...

Ale fakt. Jezeli ktos na kompie pracuje i zarabia ten komp... to tydzien czy dwa na serwisowanie kompa to za duzo. Wtedy kupuje sie takiego Della badz HP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Macach warto pogadać na stronach dla grafików/fotografów. Wiem że to pewnie oddzielna branża, ale Mac jest zrobiony w ten sposób że ma no... działać. Nie trzeba nie wiadomo ile konfigurować. O wiele prostsze synchronizowanie kolorów (RGB, aRGB) między monitorem, drukarką itp, choć oczywiście za to się płaci. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo wam wszystkim za odpowiedzi! :)

Maca chyba wybiałam sobie z głowy, bo nie ukrywam, chciałabym w przyszłości mieć ew. możliwość coś dołożyć, a w macu może być ciężko, no i ceny też są ciężkie.

 

Cały czas nie wiem co wybrać, bo z jednej strony chcę, żeby śmigały rendery bez zarzutu, a z drugiej boję się, że jak złożę składaka, pozostanę bez kompa na 2-3 tygodnie (jak dobrze pójdzie) no i muszę go sama zawozić, pewnie też płacić dodatkowo za diagnozę itd. Chyba, że znacie jakieś firmy, które mogą świadczyć takie usługi on-site? Kusi mnie zamówienie składaka z morele, tylko sobie nie wyborażam, że mam projekt do zrobienia, komputer w serwisie na parę tygodni, a pod ręką laptop, który mieli jedną scenę 3 h.

 

Dlatego myślę o dellu, przeglądałam trochę oferty i wpadły mi takie:

1. http://www.dell24.pl/p/3617/Precision-T5810-E5-1620v3-16GB_ECC-1TB-K4200-DVD-vPro-W7Pro-licW8-1MUI-3YNBD

2. http://www.dell24.pl/p/3625/Precision-T7810-E5-2630v3-32GB_ECC-1TB-W5100-DVD-vPro-W7Pro-licW8-1MUI-3YNBD

 

Co o nich myślicie? Dadzą radę z renderami bez nerwów no i co jest ważniejsze karta graficzna tak jak 1 opcji czy procek + ram tak jak w 2?

Dzięki śliczne za pomocne komentarze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne jest gorsze, ale w przypadku renderingu co tak na prawdę jest ważniejsze czy karta (obie i tak mają 4 GB) czy procesor z ramem? W tej drugiej wersji można chyba dołożyć w przyszłości drugi, a w tej pierwszej już nie. Przynajmniej tak wnioskuję z wolnych miejsc. A kartę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy czy rendering robisz na procku czy na k graf - zależy od softu czy wykorzystuje wspomaganie k graf

bo jak nie wykorzystuje grafiki to można by jakąś tąnszą ale procka 8rdzeniowego brać

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...