Skocz do zawartości
maxymili

Crusader Kings II

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=15520

Oglądałem wczoraj przez dwie godziny samouczek DaEla na temat tej gry i nie wychodziłem z podziwu dla zaawansowania jakie osiągnął Paradox w swoich produkcjach. Grałem kiedyś w Hearts of Iron i Europa Universalis. Stąd model gry jest znajomy.

Jeżeli do tej pory nie poznaliście tych gier 8 odcinkowy tutorial najlepiej przybliży wam jak ta gra wygląda:
http://youtu.be/v72R70L2K4Y

Gra ma już 3 lata ale nadal wychodzą do niej dodatki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś chciał pograć w MP (A W SZCZEGÓLNOŚCI W MODA http://www.moddb.com/mods/elder-kings [na wersję 2.1.4]) TO WAL JAK W DYM.

 

...

 

Dodatki wychodzą kilka tygodni po zapowiedzi w trailerach, więc pewnie do końca sierpnia HR będzie już na rynku.

Najpierw się trochę ogarnę w samej grze, czasu pewnie braknie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grand strategies...

 

HoI, EU, CK, ale sa tez inne, troche mniej skomplikowane jak Victoria i Sengoku. Paradox Interactive to chyba jedyna firma, ktora tworzy i wydaje gry tego typu.

 

Ja ze swojej strony bardzo polecam muzyke do tych gier. Jedne z lepszych sciezek dzwiekowych, jakie slyszalem w grach. Czolowka.

Soundtrack z CK2:

 

Jedyne co irytuje, to multum DLCków. Niestety taka polityka firmy. :(

Edytowane przez Crosis
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co irytuje, to multum DLCków. Niestety taka polityka firmy. :(

Mając na uwadze kilka faktów trudno mieć im to za złe:

- są to gry jednak niszowe, w porównaniu do "hitów" AAA.

- większe, płatne dodatki wychodzą co kilka miesięcy ale jednocześnie wychodzi darmowy patch, który zawiera część nowej funkcjonalności. Nawet dla nie kupujących gra jest rozwijana.

- jedna kampania zajmuje kilkadziesiąt godzin, generalnie jak ktoś się w to wciągnie to zazwyczaj ma ugrane kilkaset. Trudno marudzić, że się nie opłaca.

- jest multum małych DLC ale wszystkie kosmetyczne - nowa muzyka, portrety, wygląd jednostek, takie <span style='color: red;'>[ciach&#33;]</span>ły. Kto chce kupuje a kto nie, nic nie traci.

- w multiplayer wszyscy grają z DLC gracza hostującego grę nawet jeśli nie kupili.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę (do tej pory mam z 300h), ale z Common Sense jeszcze nie grałem. Ale tak na oko nowy system development wydaje mi się kiepski, na forum też dużo utyskiwania.

Rozwój kosztuje za dużo MP, jest mniej budynków, więc w sumie zabawy z rozbudową miast jest jeszcze mniej niż wcześniej, a chyba nie o to chodziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż mam dylemat. Chciał bym rozpocząć wojnę z cesarzem Burchardem Mądrym z Niemiec o niepodległość Czech. Mam kandydata z roszczeniem do tego królestwa i mam powód. Teraz pytanie, czy Czechy opuszczą cesarstwo Niemieckie, czy tylko zmieni się król Czech wewnątrz Cesarstwa? Czyli krótko jak lepiej rozpoznawać jakie mamy roszczenie i co ono faktycznie oznacza? Bo już raz się nabrałem na roszczenie wobec Szwecji, gdzie tylko zmieniłem im króla a sam nic nie zyskałem ;)
T5FTn9y.jpg

jDYM3uP.jpg

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W polskiej wersji też pojawia się ten opis, nie pomyślałem, że mi to w pełni wyjaśni problem. Temat z wojną z cesarzem spalony bo mi się skończył czas gry 1453 rok ;)
Masakra ile ona zżera czasu, odpuszczam i jadę na wakacje ;) ale zabawa była pasjonująca :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przenieść szybko aktualnego władcę do innego konkretnego hrabstwa? 

Jak przenieść niepełnoletniego członka rodziny władcy na przykład dziecko lub rodzeństwo?

Problem taki zauważyłem podczas epidemii dżumy. -7 do zdrowia i nawet młody zdolny monarcha może zejść znienacka rujnując długo przygotowywane plany.

Jeszcze mam pytanie czy też zauważyliście, że w monarchii elekcyjnej, gdzie głos mają książęta nadanie kandydatowi tytułu błazna dworskiego obniża jego poparcie i odbiera mu część głosów? Taką sytuację miałem kilkukrotnie. To mój ulubiony rodzaj rządów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam pytanie czy też zauważyliście, że w monarchii elekcyjnej, gdzie głos mają książęta nadanie kandydatowi tytułu błazna dworskiego obniża jego poparcie i odbiera mu część głosów? Taką sytuację miałem kilkukrotnie. To mój ulubiony rodzaj rządów.

A Ty byś chciał, żeby rządził Tobą błazen? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znów mam kilka pytań:
Skasowałem sobie z komunikatów na górze menu "Można utworzyć tytuły". Jak to przywrócić lub jak bez tego menu wyszukiwać tytuły do utworzenia?
Jak w cesarstwie przekazywać królom wasali książąt ziemskich będących bezpośrednio pod korną cesarską a mających też inny tytuł poza ziemią wybranego seniora? Czasem król prosi o przekazanie mu takiego wasala i jest to wtedy możliwe, ale sam nie mam takiej opcji. W Opcji przenieś więzi wasalne są zazwyczaj tylko baronowie, hrabiowie lub książęta z jednym księstwem.
Utworzyłem drugie cesarstwo w mojej domenie i ma osobny system elekcyjny. Próbowałem co się stanie gdy je nadam wasalowi, ale odeszło z granic. Czy jest jakiś sposób, aby drugie cesarstwo (Waldensi) przekazać wasalowi ale aby pozostało w granicach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)
Sprawdziłem jak przekazywać księcia ziemskiego posiadającego więcej tytułów z różnych królestw wybranemu królowi. Miał pecha i zaczął spiskować miałem małe szanse na aresztowanie i to wykorzystałem wywołał powstanie dzięki czemu po stłumieniu buntu został moim więźniem i zyskałem powód do odebrania mu jednego tytułu. Odebrałem mu więc tytuł księcia z innej ziemi niż domena króla któremu przekazuję wasala. Od razu pojawił się u królowej Jadwigi z Królestwa Polskiego jako możliwy do przekaż więzi wasalne. Dzięki temu Kujawy i Małopolska wróciły do królestwa Polskiego :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...