Skocz do zawartości
Matss

Dysk ssd do vaio vpceb2s1e

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zakupić dysk ssd do mojego sony vaio vpceb2s1e (i3 350M, radeon 5650, 4gb ram) i czy jest w ogóle sens dokupowania ssd do niego? Czytałem, że przydatna do tego jest opcja ahci, ale ja takiej w biosie nie posiadam, czy to dużo zmieni? Co do samego dysku to zastanawiam się nad pojemnością i chyba wybór padnie jednak na 120, ponieważ dużo rzeczy nie mam zainstalowanych a na partycji systemowej 120gb zostało mi 60 gb wolnego miejsca, więc powinno wystarczyć. Gdy byłem zainteresowany wersją 250gb to myślałem o crucial mx200, niestety pojemności 120 tego modelu nie ma, więc co możecie polecić w rozsądnej cenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wsadzałem ssd do podobnego vaio dokładnie vpcf12m1e. Ahci mimo że nie da się go włączyć w biosie to jest domyśle włączone gorzej natomiast z sata. Laptop wspiera sata 3 ale sony w biosie ograniczono kontroler do sata 2 i nie da się tego zmienić więc odczyt będziesz miał maksymalnie 200-250mb mimo że dyski ssd potrafią 500+ co nie zmienia faktu że w porównaniu do zwykłego HDD i tak odczujesz ogromną różnicę.

Tak więc kupowanie cokolwiek lepszego niż najtańszy z najlepszych czyli SanDisk ssd plus 120gb za 195zl nie ma sensu:

 

http://www.morele.net/dysk-ssd-sandisk-plus-120gb-sata3-sdssda-120g-g25-732146/

 

Tapatapatap Z2

Edytowane przez GeMtin1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wsadzałem do podobnego vaio z serii vpc(i5,gt330m) ssd. Ahci mimo że nie da się go włączyć w biosie to jest domyśle włączone gorzej natomiast z sata. Laptop wspiera sata 3 ale sony w biosie ograniczono kontroler do sata 2 i nie da się tego zmienić więc odczyt będziesz miał maksymalnie 200-250mb mimo że dyski ssd potrafią 500+ co nie zmienia faktu że w porównaniu do zwykłego HDD i tak odczujesz ogromną różnicę.

Tak więc kupowanie cokolwiek lepszego niż najtańszy z najlepszych czyli SanDisk ssd plus 120gb za 195zl nie ma sensu.

 

http://www.morele.net/dysk-ssd-sandisk-plus-120gb-sata3-sdssda-120g-g25-732146/

Tapatapatap Z2

 

To nieco mnie zmartwiłeś :/ ale dzięki za odpowiedź, bardzo mi się przyda. Szkoda, że nie można zmienić tego kontrolera...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko uważam że warto zmienić na ssd które Ci poleciłem, laptop będzie miał drugie życie. Stary dysk HDD możesz wsadzić do obudowy na dysk 2.5 cala za 20zl i mieć zewnętrzny dysk na usb z kopią zapasowa systemu czy zdjęć. Tak dysk zewnętrzny zawsze się przyda.

 

Tapatapatap Z2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wsadzałem ssd do podobnego vaio dokładnie vpcf12m1e. Ahci mimo że nie da się go włączyć w biosie to jest domyśle włączone gorzej natomiast z sata. Laptop wspiera sata 3 ale sony w biosie ograniczono kontroler do sata 2 i nie da się tego zmienić więc odczyt będziesz miał maksymalnie 200-250mb mimo że dyski ssd potrafią 500+ co nie zmienia faktu że w porównaniu do zwykłego HDD i tak odczujesz ogromną różnicę.

Tak więc kupowanie cokolwiek lepszego niż najtańszy z najlepszych czyli SanDisk ssd plus 120gb za 195zl nie ma sensu:

 

http://www.morele.net/dysk-ssd-sandisk-plus-120gb-sata3-sdssda-120g-g25-732146/

 

Tapatapatap Z2

 

Mialem serie F, dokładnie F12S i tam główny port był Sata300 a port od dvd romu był Sata150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojemność bierze sie z innej konstrukcji a to rzutuje na wydajność - głównie w zapisie. Normalne dla SSD.

Nie chodzi tylko o zapisy liniowe, bo akurat te w praktyce rzadziej mają znaczenie. Większy dysk będzie miał lepszy zapis losowy i będzie szybszy w wielowątkowości.

W tym wypadku nie jest to jakaś gigantyczna różnica ale tak czy inaczej dziś najbardziej opłacalne są większe niż 120GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...