Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mój pierwszy post na forum, więc dzień dobry bardzo.
Grzeczności mamy już za sobą, więc przejdę do rzeczy. Chodzi za mną ostatnio wymiana twardziela w moim laptopie na SSD. Obecnie mam dysk taki jak w załączniku, a więc wygląda na to że to ten: http://www.storagere...0gb_wd7500bpvt. Laptop to Acer V3-571g, ale mojej wersji nie mogłem znaleźć - najbliżej jest http://laptops.speco...1G-53214G75Makk, ale tutaj podają 2 GB pamięci GPU, natomiast naklejka na moim komputerze podaje 1 Gb VRAM. No ale podejrzewam, że nie jest to aż tak ważne. Do sedna! Myślę o wymianie już długo, trochę też czytałem - zrobił mi się duży mętlik w głowie. Laptopa używam na studiach do pisania na wykładach, robienia notatek w domu, filmy, zdjęcia, trochę muzyki (ale będę prawdopodobnie kasował bo z 80GB słucham może 15 piosenek) i gry - ale tylko kilka, w tym momencie bodajże 3 gry (SW TOR, LoL i CoD4 - ŁĄCZNIE koło 50 GB). Licząc gry + filmy + muzyka (regularnie będę usuwał filmy albo w ogóle oglądał na necie) zmieszczę się spokojnie w 100 GB. I tu mam zagwozdkę... Bo nie wiem czy nie będę za jakiś czas streamował gier/montował filmików - a wtedy, podejrzewam, dysk 250 Gb by mi nie starczył (a może? Ktoś ma podobne doświadczenia?). I teraz pytanie - opłaca się kupować pojemniejszy dysk 500GB (wtedy nie musiałbym się o nic martwić) czy jednak nawet i na takie potrzeby starczy 250 GB? A może w ogóle zrobić tak, że zamiast DVD-ROM wstawić obecne 750 HDD (słyszałem że są takie kieszenie) i dokupić wtedy już tylko 250GB? Ewentualne programy do streamowania miałbym na SSD, a wszystkie pliki z tym związane (a także filmy, muzykę, zdjęcia) na HDD. I tu także pojawia się pytanie - czy w takim razie, gdyby te programy potrzebowały danych z dysku HDD (np muzyka do filmiku), to czy działałyby wolno (jak na HDD przystało)? Tym samym trzymanie tych programów na SSD mijałoby się z celem. Ktoś może mi to wytłumaczyć?
Druga sprawa to już pytanie o konkretne dyski SSD. Z takich 500GB znalazłem 2 - http://www.ceneo.pl/35543244 (Samsung 850 EVo 500GB) oraz http://www.ceneo.pl/35948237 (Crucial MX200 500GB). Jeśli chodzi o 250 GB to analogiczne dyski tylko o mniejszej pojemności. Jeśli natomiast chodzi o cenę... najlepiej jeśli dałoby się znaleźć coś do 550-600 zł, ale jak widać z moich propozycji - jestem skłonny troszkę dołożyć (jeśli ma być cena powyżej 750 zł to prawdopodobnie musiałbym poczekać minimum miesiąc - dwa). Oczywiście jak na razie jestem w fazie rozglądania się, więc z chęcią przywitam inne propozycje, najlepiej dobrze uargumentowane (rzucenie kilkoma nazwami nic mi jak na razie nie powie bo jestem [jeszcze[ laikiem). Z jeszcze większą chęcią przywitam wytłumaczenia moich pytań i wątpliwości z tego długiego wywodu. To chyba na tyle. Dziękuję, drogi czytelniku, że dotrwałeś aż tutaj. Podziel się swoją wiedzą, a będę dozgonnie wdzięczny. 
Pozdrawiam wszystkich! 

Edytowane przez Klaus
Nie wklejaj formatowanego tekstu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wielkości SSD i potrzebnego miejsca - gry i programy zainstalowane na SSD zyskują choć nie wszystkie , nawet jak gra jest zainstalowana na klasycznym HDD to w większości przypadków trzyma swoje pliki z danymi na dysku systemowym ( tutaj SSD ) - szczególnie przydatne jest to w grach które mają masę modyfikacji poinstalowanych .

 

Plusem dysków SSD dużej pojemności jest ich szybkość - dysk 500GB jest z reguły szybszy niż ten sam model 250GB , tak samo jak porównać dyski 250GB i 120 GB .

 

Minusem dysków 500GB jest ich cena - 600+ zł .

 

HDD możesz wsadzić albo w kieszeń zewnętrzną i podpinać na USB albo wsadzić w miejsce DVD , potrzebny ci będzie tzw. HDD Caddy .

 

Chyba że lapek ma 2 złącza SATA albo inne złącze np. mSATA czy M.2 - to wtedy można podpiąć 2 dyski bez żadnych kombinacji .

 

Co do samego SSD 500GB - zarówno Samsung jak i Crucial to dobre konstrukcje , większych różnic między nimi nie ma - patrz na co innego np. cena czy gwarancja .

 

Samsung wyjdzie trochę taniej oraz ma 5 lat gwarancji .

 

Jeżeli chodzi o wersje ~250GB to Samsung 850 EVO - obecnie chyba najbardziej opłacalny dysk o tej pojemności .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż... więcej VRAM to szybsza praca karty graficznej ;)

Jeśli program działa z SSD a czasem potrzebuje danych z HDD to możesz mieć nawet kilkusekundowe pauzy, a nie tylko spowonienie pracy ;)

Owszem są adaptery i możesz zamontować HDD w kieszeni DVD - tylko czy na pewno DVD nie będzie Ci kiedyś potrzebny i czy do twojego modelu laptopa są adaptery? Do mojego nie było :) No i kwestia kosztu samego adaptera... Dasz stówkę za sam adapter? :\

Mam teraz łącznie 384 GB użytecznej przestrzeni SSD. System + gry + kilka programów łącznie nie zajął mi 100 GB... Ale w zapasie jest jeszcze 3TB HDD + 750 GB na dyskach zewnętrznych ;)
Jeśli nie będziesz składować danych multimedialnych na SSD to 256 GB wystarczy na długi czas.

Z doświadczenia mogę polecić Toshiba Q Series Pro 256GB - bezproblemowy dysk o wydajności Samsung'a 8xx Pro... tylko tańszy ;)

Zastanawiałeś się może nad hybrydą? Raczej nie potrzebujesz bardzo szybkiego dysku półprzewodnikowego do swoich zastosowań, za to sporej przestrzeni na dane multimedialne. Seagate STBD1000400 to teraz raptem ok. 400 złotych a będziesz miał całkiem szybki dysk z ogromną przestrzenią na muzykę ;) Teraz jest moda na ładowanie tych dysków do konsol do gier i droższych laptopów. Miałem kiedyś starszy model hybrydy Seagate i działała bardzo dobrze. Właściwie przesiadka z Hybrydy na tanie SSD nie zrobiła na mnie tak dużego wrażenia jak zamiana HDD na Hybrydę. Przykra prawda o SSD jest taka, że jest do bani jeśli chodzi o obsługę i składowanie danych multimedialnych... Bywa wtedy nawet wolniejsze jak mój WD RED 3TB 5400 obr./min. :D Poza tym nowy Windows 8, 8.1 oraz 10 na laptopach nie do końca się wyłączają. Jeśli system jest na wpółuśpiony to SSHD i SSD będzie działać zwykle tak samo szybko ;)

W linkach poniżej masz porównanie 3 dostępnych technologii składowania danych: HDD - zwykły twardziel; SSD - półprzewodnikowy cudak; SSHD - hybryda obydwu technologii. 

https://www.youtube.com/watch?v=6iBhf8rpobo





Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSHD to porażka , nie wiele szybszy od HDD a cena sporo wyższa , za tą cenę lepiej już kupić normalne SSD .

 

Ilość VRAM mam marginalny wpływ na wydajność GPU - prędzej typ zastosowanej pamięci i szerokość szyny będzie miała wpływ .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy widzę zupełnie inne doświadczenia... O ile wiesz to z autopsji, czy tylko poczytałeś o tym w Internecie?

Tego plecenia o szynie pamięci już nie mogę słuchać. Cache L1 CPU ma szynę 8-bit i to jest najszybsza pamięć w całym komputerze. Nadmierne poszerzanie szyny danych nic nie daje. Nawet AMD to zrozumiało zmniejszając szerokość szyny danych z Radeonach 3xx w porównaniu do 2xx. Za to pojemność pamięci VRAM ma ogromne znaczenie. Szybciej jest zapisywać dane na wolnym obszarze, czy najpierw oczyścić zbyt małą pamięć, zbuforować dane, które będą potrzebne za chwilę w RAM a potem dopiero na uwolnionym obszarze zapisać potrzebne teraz dane? Mam porównanie pomiędzy GTX 960 2GB i 4GB - czasem różnica jest kolosalna (np. w "Assassin's Creed: Unity" gdzie wersja 2GB ma dropy do 5 fps a wersja 4GB trzyma zawsze przynajmniej 30 fps na "Ultra" @ 1080p) Większa pamięć VRAM pozwala na włączanie niektórych efektów niedostępnych przy małej ilości pamięci np. bez straty na wydajności możesz włączyć szczegóły otoczenia na full. Im nowsza gra tym je więcej VRAM. "Lords of the Fallen" potrafi się buntować jeśli używasz poniżej 6GB VRAM i ma gdzieś jaką masz szynę pamięci. Do wysokich ustawień ma być 6GB VRAM i koniec. Jeśli nie masz to klatkuje. Zmniejszysz użycie VRAM i wszystko działa płynnie.

Ta kosmiczna szybkość SSD przydaje się tylko w niektórych sytuacjach. Mechanizm ładowania z wyprzedzeniem i buforowania w RAM powoduje, że im dłużej pracujesz na komputerze tym mniej widać różnicę pomiędzy bardzo szybkim dyskiem a "tylko" szybkim dyskiem. Co naszemu koledze faktycznie przyśpieszy SSD? Słuchać muzyki będzie szybciej, a może film szybciej obejrzy? Przeglądarka internetowa będzie nagle demonem prędkości? Za to brak miejsca zauważy natychmiast - myślisz, że po co mi te 3TB HDD? SSD strasznie szybko się zapełnia... Szczególnie kiedy masz na nim katalog \TEMP oraz plik wymiany pamięci wirtualnej. Te gry które ruszą na komputerze naszego kolegi też nie są pod względem użycia napędu specjalnie wymagające. Zamiast ładować się w drogi SSD lepszym rozwiązaniem będzie kupić hybrydę Seagate 1TB. Można ewentualnie jeszcze dokupić RAM, żeby mieć pełne 8 GB i ograniczyć wielkość pliku wymiany. Więcej to da jak SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość damian696

Witam.

. I tu mam zagwozdkę... Bo nie wiem czy nie będę za jakiś czas streamował gier/montował filmików - a wtedy, podejrzewam, dysk 250 Gb by mi nie starczył (a może? Ktoś ma podobne doświadczenia?). I teraz pytanie - opłaca się kupować pojemniejszy dysk 500GB (wtedy nie musiałbym się o nic martwić) czy jednak nawet i na takie potrzeby starczy 250 GB? A może w ogóle zrobić tak, że zamiast DVD-ROM wstawić obecne 750 HDD

Druga sprawa to już pytanie o konkretne dyski SSD. Z takich 500GB znalazłem 2 - http://www.ceneo.pl/35543244 (Samsung 850 EVo 500GB) oraz http://www.ceneo.pl/35948237 (Crucial MX200 500GB). Jeśli chodzi o 250 GB to analogiczne dyski tylko o mniejszej pojemności.

Nie opłaca sie raczej 1 duzego dysku kupowac jak w cenie masz dwa mniejsze  .Evo jest szybszy za to crucial jest na trwalszych pamieciach .Czy duzy dysk ssd jest potrzebny ? raczej nie 

Edytowane przez damian696

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SambaVerde, jeszcze raz walnij taki ot a cierpliwość się skończy. Temat dot. ssd, nie SSHD, i Vramu.

Znowu mi pokasujesz wpisy? :P Zląkłem się :P

 

Co do VRAM to odpowiadam na wątpliwości kolegi, który założył wątek. Nie ja zacząłem oderwaną od rzeczywistości dysputę o VRAM GPU.

 

Co do SSHD to miałem tylko intencję uświadomić kolegę, że wbrew temu co opowiadają szpece od marketingu, SSD nie jest odpowiedzią na wszystkie problemy przeciętnego użytkownika... a w jego konkretnym przypadku już na pewno nie. Ale OK. Wmówcie mu, że potrzebuje dysku SSD za 2000 złotych, żeby na nim muzykę trzymać i bez tego to nawet internet mu nie będzie szybko chodził :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.
Zacznę od tego, że nie spodziewałem się w tak krótkim czasie tak wielu odpowiedzi - dziękuję!

Przechodząc do sedna - przeczytałem jeszcze raz mój tekst i zauważyłem że zapomniałem wstawić załącznika - więc wstawiam teraz. Dodaję od razu zdjęcie naklejki z mojego lapka - mam 8 GB, zapomniałem nadmienić. 
Zaznaczę jeszcze raz - dysk SSD nie będzie mi potrzebny do składowania muzyki/filmów itd. Wykłady/ćwiczenia nie zajmują tyle miejsca żeby się tym aż tak bardzo przejmować (na ten moment około 5 GB). Raczej chodzi mi o szybkość działania windowsa/worda/innych programów (bo to denerwujące, gdy wykładowczyni mówi już od 5 minut a mi się jeszcze Word włącza, albo i Windows...), w tym w przyszłości takich programów jak Statistica, ale też GIMP, photoshop oraz tych 3 gier które wymieniłem wcześniej (może okazjonalnie coś nowego się trafi). Po wymianie na SSD muzykę/filmy będę trzymał na HDD albo zamiast DVD, albo zewnętrznie. Jeśli natomiast faktycznie do moich wymagań podpowiecie mi "weź 500 GB" to te 15 GB muzyki + filmów na SSD nie zrobi mi różnicy, a więcej niż 40 GB tego nie będzie na 193472934983%. Tylko przy montowaniu filmików (programem znajdującym się na SSD) nie chcę mieć problemu typu "wklejam piosenkę która jest na HDD więc muszę czekać 20 minut aż mi zajarzy twardziel o co chodzi" i stąd moje pytania czy takie coś by występowało.
Czy dobrym pomysłem (w przypadku 500 GB) byłoby podzielenie na 2 partycje - systemową i "resztową"? Zostawić ze 100 GB na Okna a reszta na moje potrzeby?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
 

post-222437-0-42711800-1451673432_thumb.png

post-222437-0-39358500-1451673460_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie małe pytanie: a czy 480 GB by Ci wystarczyło? Za w gruncie rzeczy niskie pieniądze możesz mieć OCZ Trion 100 480GB - teraz to jakieś 640 złotych a pojemność niemal taka jak w dużo droższych SSD 512 GB. Ten SSD to Toshiba z niebieskim logo, więc powinien być całkiem dobry. Ja na Toshibę nie narzekam.

Jeśli masz gniazda USB 3.0 to kup do dysku wyjętego z laptopa przenośną kieszeń USB 3.0 - będziesz mieć maksymalną szybkość przesyłu danych z HDD. Nie będzie różnicy pomiędzy tym rozwiązaniem a wewnętrznym adapterem HDD a będzie taniej - no i zachowasz DVD - jeśli nagrywasz filmy to może być przydatne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak... Mam stare SSD AData SP900 i nowe SSD Toshiba Q Series Pro. Teoretycznie różnica w użytkowaniu powinna być ogromna, bo drugie tyle kasy i 3 lata nowsza konstrukcja... a właściwie nie jest aż tak wielka. No niby coś tam jest lepiej. Niby jak kopiujesz to jest odrobinę szybciej. Ale to nie jest aż taka różnica, żeby warto było się przesiąść na nowszy i droższy dysk.Słabości SATA3 nie ominiesz nawet najlepszym SSD a właśnie to powstrzymuje osiągi napędów. Nie ma co pchać się w drogie SSD, bo w pewnym momencie różnice w osiągach się spłaszczają. Czy ci się Word otwiera w 0,9 sekundy czy w 0,7 sekundy to na prawdę nie jest problem. Za to konwertery filmów tak samo chodzą na HDD jak i na SSD - tu gdzie liczy się moc procesora i szybkość RAM to Ci żaden SSD nie pomoże - nawet taki za pierdyliard złotych ;)

Jest wiele konstrukcji 480 GB więc to nie musi być ten Trion. Szybszy jest SanDisk Ultra II 480GB - ok. 700 złotych. W podobnej cenie GoodRam CX100 480 czy Kingstone V300 480 są wolniejsze od Trion. Wszystko co szybsze o takiej pojemności jest powyżej 1000 złotych. Moim zdaniem nie warto ;) Ale Twoja kasa - twoja decyzja ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że tego nie polecasz.

 

W cenie tego Triona (no może +50 zł) są MX100, EVO 850 i są na pewno lepszym wyborem.

Bezapelacyjnie. A można też teraz dorwać promocję na MX200.

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile mnie pamięć nie zawodzi to napisałem, że SanDisk Ultra II jest szybszy a te inne wolniejsze od Trion.

Samsung Evo? Mam to polecać po tym jak Samsung miał wpadki z serią Evo, gdzie czasem odczyt spadał do jakiś absurdalnych wartości i tylko podmiana firmware pomagała? Potem po kilku miesiącach było dokładnie to samo... To jest ta jakość Samsunga? Crucial podpadł mi po tym jak jego RAM przegrzewał się bez powodu. Również miał wpadki z firmware SSD.

Spośród SSD do 1000 złotych tylko SanDisk bym kupił. Trion jeśli miałbym ciasny budżet. Toshiba nie miewa problemów z firmware.

Edytowane przez SambaVerde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze ssd przywiązanie/uprzedzenie do marki nie prowadzi do niczego dobrego. Wybiera się konkretne modele. Od Cruciala np. obecnie MX100, MX200, BX100 na TAK, BX200 na NIE.

 

EVO850 nic nie dolega na dzień dzisiejszy a jest już jakiś czas na rynku.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung Evo? Mam to polecać po tym jak Samsung miał wpadki z serią Evo

A co ma piernik do wiatraka???

840 a 850 to całkowicie inne konstrukcje nie mające ze są poza logiem producenta kompletnie nic wspólnego.

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic wspólnego poza programistami od firmware :P
To już szybciej bym kupił AData SP920, bo już wiem co SSD tej firmy zwykle dolega i jak to zreperować.
A uprzedzenia zwykle mnie nie zawodzą - albo ma się filozofię firmy "zróbmy dobrze", albo wszystko się zlewa. Gorsza jest tylko losowa jakość :P (Samsung)

O proszę. AData Premier Pro SP920 512GB za niecałe 800 zeta - nic tylko brać :) 

http://www.ceneo.pl/37586226

Edytowane przez SambaVerde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Niestety w laptopie nie mam ani M.2 ani mSATA. Wracam więc do dylematu 250 GB SSD + HDD na zewnątrz lub 500 GB i w sumie też HDD na zewnątrz, bo czemu nie. Jak ktoś ma jeszcze coś do dodania to z chęcią przeczytam, a wręcz na to czekam - informacji nigdy za wiele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zdecyduję się na Samsunga. Mam jednak jeszcze 2 pytania. 1. W podanym linku jest też taka pozycja: Od 579zł - Crucial BX100 500GB CENY - najnowszy dysk tego producenta, najlepszy stosunek cena/pojemność/wydajność HIT! [siliconMotion], - tańsze, ale jednak wciąż 500 GB. Co z tym jest nie tak?
2. Na internecie znalazłem dużo opinii, zazwyczaj niepochlebnych, na temat TLC w tym Samsungu. Moglibyście się jakoś do tego odnieść?

Edytowane przez Klaus
Nie wklejaj formatowanego tekstu!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rafaelion

 

A patrzyłeś na datę aktualizacji tego FAQ - ostatnie zestawienie SSD jest z października .

 

Obecnie zarówno Crucial MX200 jak i Samsung 850 EVO są tańsze niż BX100 a lepsze , Samsung ma dodatkowo 5 lat gwary .

 

A o pamięciach TLC było mówione nie raz , poczytaj sobie ostatnie kilka stron tematu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rafaelion

 

A patrzyłeś na datę aktualizacji tego FAQ - ostatnie zestawienie SSD jest z października ..

Czy aby na pewno?  :smoke:

 

EDIT

Zaktualizowałem dziś opisy kilku dysków.

 

 

W podanym linku jest też taka pozycja: Od 579zł - Crucial BX100 500GB CENY - najnowszy dysk tego producenta, najlepszy stosunek cena/pojemność/wydajność HIT! [siliconMotion]

Ta cena była krótko z jednego sklepu potem oferta sie szybko wyczerpała więc nie aktualne. Samsung pozostaje obecnie liderem opłacalności w tej pojemności.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...